Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Колайдерът на празника
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:45 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща
Шломо З.
04 Яну 2011 05:41
Мнения: 3,562
От: Bulgaria
Софтик, спи, наша девочка.


Натиснете тук




kpp1
04 Яну 2011 08:50
Мнения: 1,360
От: Bulgaria
През 70те години на миналия век в магазина:
-Да имате сух шпек по 3, 6 лв?
-Ееее, няма вече ...
-Да имате сух шпек по 9, 60 лв.
-Ееее няма такъв...
-Ще имате, ще имате...
Mrx++
04 Яну 2011 09:10
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Маринчоу
що при соц-а като имаше ЦУМ (и ГУМ, РУМ), това беше убаво, пък сегашните молове са лошо нящо?

Единственото по-свястно нещо, което пазарната икономика успя да направи са супер, хипер (а има вече един мега)-маркетите и моловете. С това, обаче загина идеята на Бенедичка, че всеки можел да си отвори собствен казан (т.е. магазинче) и да гребе от него с черпака. Ще стане като на Запад, където в големите градове няма малки магазинчета. Под нас има едно такова и собственикът му вече не ме поздравява, щото се дразни като нося от "Кауфланд", "Била", "Карфур", "ПроМаркет" и др. такива. Е как няма да нося, като той продава 40-50% по-скъпо. И като влезеш в магазина му почти нищо няма.
Ся, верно, че "мол" е чужда дума, ама те интеуектуалците трябва да измислят хубава родна думичка, която да се прихване - па и у едната дума ли е проблемо?

Една по телевизията много задълбочено обясняваше какво значела думата мол - според нея тя от английски означавала "голяма търговска площ". Да ама не. "Мол" означава "алея". Така например имаме "молът" (т.е. алеята) пред Конгресът на САЩ, в средата на който се намира паметника (колоната) на Вашингтон, отстрани е Белият дом, а в краят е мавзолеят на Линкълн. Идеята е, че имаме покрита алея (мол) и в нея има дупки (аутлети) с магазини.
Mrx++
04 Яну 2011 09:21
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
ЦУМ беше най-големият магазин на Балканите от типа Central Department Store или Les Grand Magazins - Galerie Lafaettes, Printems във Франция, Kaufhof vв Германия и др. , ама откакто го направиха, като мол и той съвсем опустя. Сега нямаме магазини от този тип, с изложени стоките на цялата площ, а не в отделни магазинчета.
Evasion
04 Яну 2011 09:55
Мнения: 17,258
От: Korea, Democratic People's Republic of
Нещо не ми е ясен патоса на автора - не го кефят моловете и големите магазини, тълпите в тях и разправиите по паркингите - ми що се натиска да ходи там Не знам къде как е, но кварталните магазинчета в моята махала продават основните хранителни и стоки от първа необходимост на цени, понякога и по-ниски от тези в големите вериги. Няма тълпи, задръстени паркинги и вечно заети консултанти. В хипермаркет има смисъл да се пазарува само онова, което е на промоция.
ddantgwyn
04 Яну 2011 10:08
Мнения: 8,551
От: Bulgaria
@gratzian
само за протокола -- „лакомия“ обикновено има гастрономична конотация, докато във вашия случай по-добре би било да използвате думичката „алчност“

btw защо забравихте за soc.culture.bulgaria? не че и там не ви мъчеше същата логорея, но все пак бяхте част от колорита там
Сгугню
04 Яну 2011 13:09
Мнения: 15,094
От: Rwanda
Предимствата на моловете и на супер (сега вече - хипер) маркетите са:
1. Можеш да избираш и оглеждаш колкото си щеш стоката - в кварталния магазин в общия случай това е невъзможно
2. Имаш по-голям избор на сходни стоки - примерно 10 вида солети - в кварталния магазин по липса на площ това няма как да стане
3. Поради многото купувачи и оборот можеш да разчиташ, че закупената храна ще е прясна и незалежала - в кварталния магазин това е по-трудно
4. Пазаруваш всичко необходимо от едно място - в квартала трябва да търчиш от хранителния магазин до този за чюрапи и после - до този за шушони
5. За много от стоките е по-евтино
Недостатъци:
1. Често разстоянието, което трябва да изминеш до мола е немалко, докато магазинчето е на ъгъла
2. Нехранителните продукти в много от моловете (дрехи, козметика и т.н.) са по-скъпи отколкото същите продукти в кварталния магазин, основно поради факта на големия наем у мола
fikata47
04 Яну 2011 13:13
Мнения: 1,484
От: Bulgaria
Ех носталгия по ЦУМ-а или носталгия по детски спомени.Когато всяка организирана екскурзия до столицата като забележителност включваше и посещение на ЦУМ. И когато пенсионерите прекарваха там зимните дни на топло.Щото тогава нямаше клубове по интереси....А пък за по младите със свободно време и дискавърски хъс да минат от там и да открият "какво са пуснали"..

Редактирано от - fikata47 на 04/1/2011 г/ 13:20:48

Бармалей
04 Яну 2011 13:29
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
...Когато всяка организирана екскурзия до столицата като забележителност включваше и посещение на ЦУМ...

Ааа, и мавзолея... и мавзолея
Тъй то - станаате капиталисти и набързо забоварихте "КивБанМекГеврек"

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
fikata47
04 Яну 2011 13:59
Мнения: 1,484
От: Bulgaria
Тъй, тъй, Барми. Добре, че дойдоха роднини от провинцията, та да отдам почит на нашия Вожд и Учител. Е после и мавзолея и на Клемент Готвалд уважихме, пък на Ленин./Геновева само за Bila Labut и ГУМ споменава/ Виж до Хо Ши Мин не стигнах...
Геновева
04 Яну 2011 14:00
Мнения: 24,361
От: Bulgaria
за провинциалисти - едни удоволствия, за софиянци - други.
Веч се измешахме, обаче...
fikata47
04 Яну 2011 14:16
Мнения: 1,484
От: Bulgaria
Веч се измешахме, обаче..

Така е Многоуважаема...Времена и нрави...
Foton Gyuro
04 Яну 2011 14:16
Мнения: 1,744
От: Bulgaria
Ох, пазарните емоции на мода са пак.
Отърках се и аз по празниците в софийските мол-ове. Като във всеки подобен магазин хората повече от опциите да намериш баш за каквото си дошъл.
Веки пълни касичката, дори и лелката с цветното безалкохолно. И онзи изваден от миналото старец, и той с нещо е от там излязал. Те затова дойдоха и ни дигнаха мол-ове, да ни приберат паричките. За кварталното гаражно магазинче просто вече няма място.
Колкото до паркирането, ужасът бе на паркинга на летището. Дълбай до -4 ниво ако нямаш друга работа и докато натовариш куфарите и избереш адреса на балдъзата до новата й вила и опа на излизане изтекло ти времето та пак на заден и още 2 лева за да се измъкнеш от този кошмар...
softwind
04 Яну 2011 14:20
Мнения: 5,658
От: Cambodia
Софтик, спи, наша девочка.

с реквием ... Зловещо. Повече никога няма да се заяждам с дядя Шломо. Обещавам.
СегаЧитател
04 Яну 2011 14:42
Мнения: 587
От: Bulgaria
Статията е написана забавно. И понеже ме заинтригува сравнението на МОЛ-овете с колайдера, потърсих значението на думата МОЛ с Гугъл-преводача, който услужливо ми предложи следните значения: търговски център; търговски комплекс; алея; алея за пешеходци на булевард, въз основа на което може да се даде определение, че молът е покрита търговска улица разположена на ограничена земна площ на няколко етажа, под които има паркинги на няколко подземни нива.
В химията Мол е единица за количество вещество от даден елемент (или съединение), което е точно толкова грама, колкото е атомната (молекулната) маса на атома (молекулата) на този елемент. 1 mol е равен на броя на атомите, съдържащи се 0, 012 килограма (12 грама) въглерод 12 (12С).
В конкретния случай описан в статията, количеството вещество в 1 МОЛ се повишава по време на празниците, от което може да се направи извода, че се повишава плътността в един постоянен като величина обем. На практика в една и съща сграда се струпват голямо количество тела /вещество/, при което се повишава средната масова плътност в тялото. Както е известно - плътността на едно тяло може да бъде изменена при промяна на налягането или на температурата му - повишаването на налягането винаги води до увеличаване на плътността, а повишаването на температурата почти винаги води до намаляване на плътността. В конкретния случай температурата не се променя съществено и приемаме, че е константна величина, но се увеличава плътността, което води до повишаване на налягането в МОЛ-а по време на празниците. Това от своя страна води и до повишаване на напрежението, тъй като се повишава концентрацията на вътрешни сили в твърдото тяло, а е известно, че напреженията играят важна роля в техниката, тъй като един от основните критерии за рарзрушение на дадена конструкция е надхвърлянето на определени напрежения в нея.
Поведението на биологичните единици в МОЛ-а може да се опише като поведение на нелинейни динамични системи - явление известно като хаос. Според теорията на хаоса - това, към което се стреми системата, към което тя е привлечена се нарича атрактор. В този смисъл, атракторът е подобен на "черна дупка" в пространството, постоянно всмукваща материя и никога не позволяваща нещо да се измъкне. /Това звучи изключително достоверно по отношение на МОЛ-овете/. Цикличният атрактор кара човека да се стреми отначало към едно нещо, а след това към друго (цикъла от сън и бодърстване, например). С него се характеризира пазара, където цената се движи нагоре или надолу в определен диапазон в течение на някакъв период време. Например, високите борсови цени на зърно есента на тази година предизвикват увеличение на посевните площи следващата пролет, което на свой ред, води до увеличаване на реколтата зърно и понижаване на цените в следващата година. След това фермерите намаляват посевните площи и т. н. На молекулярно ниво - движението на атомите и молекулите във флуидите е съвсем хаотично. Молекулярните взаимодействия са много слаби, но те предизвикват случайните флуктуации, които водят до непредвидимите последствия. Учените от ПСУ доказаха летливостта на понятието "хаос", тъй като ако се даде нагледен пример за хаос, той моментално изчезва.
Колкото е по-голям хаосът, толкова е по-голяма Ентропията, която във физиката е мярка за безпорядъка (хаоса) в една термодинамична система. Ентропията е критерий за това колко близко до термодинамично равновесие е дадена система.
В МОЛ-овете, по време на празници нараства вътрешната енергия на системата, която е свързана с механичната енергия на градивните частици /клиентите/. Ентропията отчита качественото различие между насочено и хаотично движение на същите частици. Работата и количеството топлина характеризират процесите, които протичат в системата, а ентропията - състоянието. В случая е налице изотермен процес, при който температурата остава постоянна, но ентропията на системата нараства.
СегаЧитател
04 Яну 2011 14:43
Мнения: 587
От: Bulgaria
Понеже темата на статията е за колайдера, следва да се уточни, че той е известен като Големият адронен ускорител (на английски: LHC, Large Hadron Collider) и е най-големият и мощен ускорител на насрещни снопове частици в света. Колайдерът е чисто експериментално съоръжение, чиято цел е да се изучи процесите, протичащи при сблъсъка на частици с високи енергии. Намира се в Европейския център за ядрени изследвания CERN (Centre europeen de recherche nucleaire) и е предназначен за ускоряване на протони и тежки йони до много високи скорости. Целта на проекта е да бъде открита най-важната все още ненаблюдавана експериментално елементарна частица. Разположен е в тунел с дължина на окръжността 27 километра и на дълбочина от 50 до 175 метра под френско-швейцарската граница в близост до Женева. Има 1624 свръхпроводящи магнита. В построяването и експлоатацията му участват повече от 10 000 учени и инженери от 100 страни. Първият тест с ускорителя е извършен на 10 септември 2008 година. В единия край на тунела е пуснат протонен лъч с дебелина по-малко от човешки косъм и скорост, близка до тази на светлината.
И понеже стана дума, че колайдерът е предназначен за ускоряване на протони, следва да се отбележи, че във физиката протонът е елементарна частица с положителен електричен заряд и маса около 1836 пъти по–голяма от тази на електрона. Ядрото на най-разпространения изотоп на водородния атом е един протон. От това следва, че клиентите на МОЛ-а имат химическите характеристики на водорода, който е най-често срещаният химичен елемент във Вселената, има голямо значение за сегашното състояние на Земята - участва в състава на много органични съединения /социални структури/, а в съотношение с кислорода 2:1 при облъчване със светлина реагира с взрив и се получава вода. Водорода образува експлозивни смеси с въздуха при обемни отношения от 4% до 75%, от което следва, че високата концентрация на клиенти в моловете е взривоопасна.
От своя страна протоните се класифицират като бариони и са композирани от 2 горни кварка и от един долен кварк, които се придържат от силните ядрени енергии, опосредствани чрез глуони. Протоновият антиматериен еквивалент е антинеутронът.
В химията и биохимията терминът протон се отнася до водородния катион (H+). В този контекст, донорът на протони е киселина, а протонният акцептор е основа.
От последното може да се направи извода, че киселите клиенти са донорите на МОЛ-овете и в тях те се успокояват захранвайки протонния акцептор - собственика на сградата.
До 70-те години на миналия век се е считало, че фундаменталните частици, от които са съставени всички други частици в природата са кварките. В днешно време се правят опити за единно обяснение на всички частици и явления в микро-света, каквато е например суперструнната теория. Теория на суперструните е, че фундаменталните съставни части на реалността са струни с дължината на Планк, които трептят в резонансни честоти. Силата на разтягане на тези струни е около 1040 пъти силата на разтягане на средна струна на пиано. Гравитонът (частица-носител на гравитационните сили) например, е предвидено от теорията да бъде струна с амплитуда на трептене равна на нула. Според тази теория - клиентите в мола трептят в резонансни честоти, привлечени от гравитационните сили. Човешкият ум познава триизмерното пространство и трудно може да си представи дори и четвърто пространствено измерение, а още по-малко по-високи. Ние виждаме само 2+1 измерения.
И така - въпреки общоприетото схващане, че клиентите на МОЛ-а са елементарни частици, вече е научно доказано, че и те от своя страна са съставени от елементарни частици както протоните и неутроните са съставени от кварки, които се делят на бозони и фермиони.
Като свободни частици в природата се наблюдават само адрони.
Бозоните са елементарни частици с цял спин - например фотон, пион, промеждутъчен (векторен) бозон, глуон и т.н. Бозоните са преносители на фундаменталните взаимодействия в природата.
Глуоните са безмасови частици, но никога не са наблюдавани експериментално. Тяхното съществуване е доказано по косвен начин от ражданите от тях адронни струи.
Носителят на електромагнитното взаимодействие е фотонът.
Гравитонът е елементарна частица - хипотетичен квант-носител на гравитационното взаимодействие, но поради факта, че гравитационното взаимодействие е изключително слабо, експерименталното наблюдаване на отделни гравитони е все още невъзможно.
Частиците на материята се наричат фермиони. За всяка една от тези частици съществува античастица, която има същата маса и спин, но противоположни електрически заряд и други квантови числа. Античастиците са също частици, но различното при тях е, че ги изграждат антикварки.
Антиматерията е материя, съставена от античастици. Ако частица и античастица влязат в контакт, те се анихилират и цялата им маса в покой се превръща в енергия, която довежда до възникването на други двойки частици и античастици или отлита под формата на електромагнитно излъчване.
---
И така в заключение може да се каже, че предстои научното доказване по експериментален път, че МОЛ-ът е ускорител на елементарни частици (съдържащи се в портфейлите и джобовете на биологичните единици, както и в носените от тях електронни платежни инструменти, съдържащи информация за техните банкови сметки), които под въздействието на насочени гравитационни сили ги привличат към щандовете и витрините, вследствие на което те се сбълскват с насрещна престация представляваща привлекателна оферта за покупка на стока или услуга, която по същество представлява антиматерия, резултатът от което е анихилация на паричните авоари на клиента, които се превръщат в енергия, която довежда до възникването на други двойки частици, захранващи сметката на търговеца или отлита под формата на електромагнитно излъчване, което служи като атрактор за привличане на следващите клиенти под формата на реклама и на доволни клиенти.

Редактирано от - СегаЧитател на 04/1/2011 г/ 15:21:38

Бармалей
04 Яну 2011 14:47
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
А, къдя е Правописеца?...Що ми се чини, че заглавието е сбъркано?

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
fikata47
04 Яну 2011 15:41
Мнения: 1,484
От: Bulgaria
. Повече никога няма да се заяждам с дядя Шломо. Обещавам.

Внимателно със Сияещия
Правописец Храбър
04 Яну 2011 21:45
Мнения: 916
От: Bulgaria
Мерси, Барми - добре си е заглавието...
Бармалей
04 Яну 2011 22:05
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
Бе, тъй, мъ аз се съмнявам Щото ако верно требе да е Колайдерът на празник...А, ако е иначе, требе да е Колайдерa на празникът...Не сфащам като как "колайдер" се явява подлог?...Я, някой по грАмотен да ми обЯсни

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
Добави мнение   Мнения:45 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща