Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Дiъr „Сеlинjър”, ... искаш да станеш Sофiанец?!
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:739 « Предишна Страница 37 от 37 35 36 37
Чичо Фичо
08 Фев 2011 23:16
Мнения: 24,838
От: United States
А това за "малката гръцка колония" близо до "големия град Бизоне" изкърти мифките.
Данил
08 Фев 2011 23:50
Мнения: 5,850
От: Poland
Чичо Фичо, Юстиниян Велики е предпочел Варна за щаб на военна зона , защото близкият Маркианопол/ или Марцианопол/ е бил в развалини.След възстановяването на неговите укрепления, действително е имало реална възможност за създаването на един мегаполис. Но, факт е, че през по голямата част от римското иправление Варна е била в сянката на Маркианопол намиращ се на най краткия път от Дунав до Константинопол, епислопски и администъративен център...А до земетресението през 1-ви в.пр.н.е. , Бизоне е бил сред най богатите и добре укрепени черноморски градове. Център на търговията със зърно , А пък Варна е била включена към Карвунското деспотство през 14-ти в.. Не знам защо иронизираш ...

Редактирано от - Данил на 09/2/2011 г/ 00:15:52

Чичо Фичо
09 Фев 2011 00:15
Мнения: 24,838
От: United States
Даниле,
В елинистическо време на западния бряг имало 5 полиса - Аполония, Месамбрия, Одесос, Калатис и Томис, които образували Понтийския пентаполис (петградие). Одесос бил винаги главният град на пентаполиса. Бизоне на Чиракмана бил много рано разрушен от земетръс. Круни - Дионисополис, Карон Лимен и мн. др. по-малки населени места не били членове на пентаполиса. Географски Варна е и мястото за голям град на нашия бряг, а не Чиракмана, Шабла, Калиакра, Св. Атанас, Несебърския или Созополския п-ов.

Одесус не бил главен град на Префектура оре маритиме или Долна Мизия, защото бил дълго време юридически отделен от нея и междинен, между Мизия и Скития. (Маркианопол е на около 25 км от Одесус по каменния римски път.) Одесус бил самоуправляваща се република, както личи и по хилядите му известни монети - на тях винаги пише "цивитас одесситанорум" - "(полис) тон одесситон" - градът на одеситите. В християнско време бил официално титулуван в имперските документи и "пресветият град" - "цивитас сакратиссима". Границите на града (общината) били на запад Побитите камъни, на север Зирас (Батова река) и на юг Панисос (Камчия).

Името Одесос не е гръцко, а по-старо (гръцките находки са от около 600 г. пр.н.е.), вероятно карийско - като Салмидесос (Мидия). Гръцката апойкия (търговска колония) била разположена в съществуващия по-стар град. За разлика от Аполония, чийто бог бил, разбира се, гръцкият Аполон, Одесос чак до християнската епоха се кланял на великия бог Дарзалас, тракийския хтоничен бог (имало спортни игри в негова чест, Дарзалеи, посетени от имп. Гордиан III в 3 в.), чието име оцеляло дори до началото на 20 в. в името на р. Дерза в града, и на второ място - на тракийския Херос Карабазмос. Т.е. за разлика от Созопол и Несебър, които винаги до началото на 20 в. били гръцки етнически анклави на нашия бряг, Варна винаги е била етнически предимно на местното население. Така и варненските "гърци" в 19 в. не били "цисти елини" като созополските и несебърските, а предимно погърчени българи и гагаузи (вж. пътеписа на Иречек).

У ‌нас след 1878 г. се даваше твърде голямо място на София и македонския въпрос и твърде малко се знаеше за североизтока и Варна. Едва в наши дни това почна малко да се поправя. Например никой от колегите не е учил в училище, че Аспарух стигнал "при така наречената Варна близо до Одесос и до тамошното средиземие", единственият разпознаваем топоним, който древните хронисти свързат с идването на Аспарух в нашите днешни земи. Това им стана широко известно едва сега, покрай Петрински и др. Че варненските езера са мястото на най-гъстото прабългарско заселване у нас в 7 в. още не е широко известно. Че във Варна беше разкопан най-големият у нас и в целия византийски свят скрипториум (манастирско книгоиздателство) от 9-10 в., явно един от главните центрове на Преславската книжовна школа и рождени места на кирилицата, още изобщо не е известно на "публиката".

Редактирано от - Чичо Фичо на 09/2/2011 г/ 00:23:44

Данил
09 Фев 2011 00:34
Мнения: 5,850
От: Poland
Варна няма за какво да бъде благодарна на първите българи , водени от Аспарух . Те са донесли основно разрушения, грабежи, отвличания. А това, че са се заселили родове и канове са разпънали юртите си...дали са били българи или сродни техни племена ? Едва след покръстването градът става църковен център . Слава на Варна носят разкопките във варненския некропол. Виж, за скрипториума не знаех. . Макар, че има съмнения за това, че до 11-ти век е имало живот в града. след толкова битки, едва ли е имало смисъл някой да се заселва там.
Чичо Фичо
09 Фев 2011 01:04
Мнения: 24,838
От: United States
Това не е така. Между българите и ромеите е имало оживена търговия още в края на 7 в. Във Варна са намерени единствените крупни монетни находки у нас от 7-8 в., вкл. едно неизвестно на публиката съкровище от 70 златни солида (в частна колекция) от самия край на века, приживе на Аспарух. Българите са били сравнително изкусени от градския живот - използвали са Фанагория на Таманския п-ов за своя столица на Кубан.

Възникналата в 6 в. н.е. при Юстиниан Велики синтетична "култура Варна" (П. Георгиев) - сплав от стари местни трако-елинистически, римски и нови близкоизточни (персийски, сирийски, арменски монофизитски) елементи е изиграла важна роля за развитието на Плисковско-Преславската култура, особено в архитектурата и пластиката, но и в книжовността. Георгиев говори за Варна като за цивилизационно огнище, осъществило приемствеността м/у древността и средновековието по нашите земи.

Халколитният некропол от около 4700 г. пр.н.е. е съвсем друга тема - това е най-важното от научна гл. т. археологическо откритие у нас и едно от най-важните в световната праистория. Но то е от "стара Европа", те вероятно не са пряко свързани с нас индоевропейците.

Но фактът, че във Варна, в чертите на града, са намерени първите следи от развито технически и културно класово общество, търгувало с метали и провадийска сол по море с далечни страни чак до делтата на Волга, Родос и Египет, с развити представи за задгробния живот, познавало златното сечение, питагоровата теорема и числата на Фибоначи (Хр. Смоленов), и това, че в езерата на Варна има открити (случайно, разбира се) над 30 праисторически селища, стигащи до горния палеолит, говори за географската значимост на това място.
Чичо Фичо
09 Фев 2011 02:35
Мнения: 24,838
От: United States
И за грижата на столица София говори фактът, че и досега - 39 години след откриването (случайно от един багерист) на халколитния некропол - той все още не е изцяло проучен, част от него беше реституирана и е застроена с тенекиени бараки. Въпреки случайното (от дълбачките на вече несъществуващия Строителен и технически флот) откриване на 32 праисторически селища в езерата, там още не са правени целенасочени разкопки от столични институции. Не е намерено и селището, което е оставило гробището.

За щастие некрополът беше въглеродно датиран в 2004 г. благодарение на англ. университет Даръм.

Да не говорим, че не е и предложен от столичното ни правителство за вписване в списъка на Юнеско на световното културно наследство.

Да не говорим, че няма и организирана международна научна проява у нас за некропола и мястото му в изследванията на "стара Европа", въпреки обилната международна археологическа литература за него. Една научна конференция, но предимно с бълг. участници, се направи миналия октомври от варненския музей съвместно с катедрата по металография на ТУ Варна, които изследват металите от разни археологически останки, и военноморския флот.

Некрополът е и единственото "българско" археологическо откритие, публикувано в издания като Bahn, P. G. (ed.). 1995. 100 Great Archaeological Discoveries. New York, Barnes & Noble (Discovery No. 34) (луксозно илюстрирано научнопопулярно издание за "стоте най-велики археологически открития" в света) и Renfrew, C., P. Bahn. 1996. Archaeology: Тheories, Мethods, and Рractice. New York, Thames and Hudson (вероятно най-авторитетният университетски учебник по археология в света, в който некрополът е широко използван за илюстрация).
Данил
09 Фев 2011 12:55
Мнения: 5,850
От: Poland
Чичо, имаш предвид Петър Георгиев , историк и писател ? За него имам особено/ меко казано, скептично / мнение . Посочената от теб пентаполиса начело с Одесос е съществувала 100-на години, до окончателното завладяване на региона от римляните.След което римляните разставят точките над всички И-та .Томис става център на провинция Мала Мизия , Одесос - град-щаб и база на римската флота , Созопол е разрушен и ограбен от Марк Лукул . Същият пълководец завзема и Несебър, но го оставя непокътнат, като дори му оставя правото да си сече собствени бронзови монети . Относно намерените монети във Варна, такива са намирани и в Маркианопол / десетки хиляди бройки/ , като предположенията са, че са били укрити от богати граждани по време на варварските нашествия . Въобще, надценяването на протобългарите е характерна тенденция през последните години . Старанието да се скрием от своите , основно, славянски корени , кара някои хора да търсят под вола теле. Изследвал съм археологически разкопки на т.нар. в руската наука , дагестански българи оногондури , живеещи на север от Дербентския проход. . Те са били понаучили от съседните перси разни занаяти, вкл. устройство на градове, по скоро укрепени селища . Но все още са живеели в периода на разложение на родовите отношения . Дори , вече правени от глина и камък домове са имали кръгла форма, подобна на юрта. За протобългарите има доста сведения от арменски географи, а също така и т.нар. сирийски летописци . В България като, че се предпочитат единствено византийски източници . Основното препитание на част от нашите предки е било грабежи , основно от византийски земи, а и от съседни племена. Императорът им плащал регулярно определени суми, а също и скъпи подаръци за да не грабят дунавските и кримски земи на империята . Успял дори да вкара във война двете сродни племена утригури и кутригури през 7-ми век. . Трудно е да се повярва, че за няколко години, тези войнствени племена се превръщат в уседнали земеделци и добри търговци .


Редактирано от - Данил на 09/2/2011 г/ 14:08:20

Данил
09 Фев 2011 13:09
Мнения: 5,850
От: Poland
А що се отнася до отношението на правителството към историческите и археологически ценности, бъди сигурен, че е мащеха към всички, вкл. софийските ценности . Спомням си, преди 10-12 години, на хълма над Южния парк, / края на кв.Лозенец/ беше дадено разрешение за строителство на жилищни сгради на известния предприемач Барбуков. Същият този гад, започвайки да копае основите , намира останки от крепостно манастирски комплекс, същият в който се провеждат заседанията на Сердикийския църковен събор от 4-ти век .
Част от тези останки са вградени в основите на кооперацията, а основната част от църковния комплекс така си и стоят не разкрити. Същият Барбуков , след разкриването на останките, загради и покри изкопа, и сам проведе своите иманярски разследвания. Тогавашният кмет Софиянски , с нищо не възпрепятства разграбването и унищожаването на такива значими исторически находки . Преди 7-8 години при ремонтни работи по улица " Дамян Груев" зад министерство на земеделието бяха открити идеално запазени части от римска баня, обществени сгради и т.н. И какво стана...поогледаха ги и ги закопаха обратно . Такива случаи в София има стотици. Така, че не е виновна София, а управляващите .
netLady
09 Фев 2011 16:07
Мнения: 50
От: Bulgaria
Абе, кога ще я местят столицата в Луковит, та и Софиянци да разберем че в нормален град живеем.?!
Здравка
09 Фев 2011 18:08
Мнения: 16,150
От: Bulgaria
Даниле, нали ще ви компенсират с БГЛувър, това, което са ви погребали под грозилищата и разкопки под стъклен покрив. Не рИви, ами си направи ти шъртка I love bulgarian Luvre.
****
Данил
09 Фев 2011 18:14
Мнения: 5,850
От: Poland
Български Лувър щеше да бъде постройката на мястото на Художествената академия, ако не се лъжа. До къде са стигнали с проекта, не знам..
fikata47
09 Фев 2011 18:28
Мнения: 1,484
От: Bulgaria
Български Лувър ще бъде сградата на старото ВМЕИ зад Александър Невски..
Чичо Фичо
09 Фев 2011 19:39
Мнения: 24,838
От: United States
Не, това е Павел Георгиев, от АИМ-БАМ, археолог. Колега на Р. Рашев и К. Попконстантинов.
Чичо Фичо
09 Фев 2011 19:44
Мнения: 24,838
От: United States
За Варненския некропол е определено виновна и София. Това е, първо, най-важният археологически обект у нас от гл. т. на археол. наука (по-важен от Боянската църква, която в отдавна списъка на Юнеско), и второ, намира се в голям туристически център, какъвто София не е.

В некропола наистина няма архитектура, само гробове, но става дума за 5-тото хилядолетие пр.н.е. Има прецеденти на вписване на такива археологически обекти, например шведската Бирка.
Данил
09 Фев 2011 20:05
Мнения: 5,850
От: Poland
За варненския некропол сме на едно мнение . Жалко, че проектът не получи нужната подкрепа от бълг.правителство.
izgreq
09 Фев 2011 22:44
Мнения: 230
От: Bulgaria
Предводител на команчите


" Еех, Динаине, млЕко и млЯко са в еднаква степен грешни и верни - зависи от гледната точка. Попрочети малко. Повече обяснения не давам. "
Надявам се да ми простиш, Предводителю на команчите, че ще си позволя да ти възразя, но млЯко и млЕко съвсем не са в еднаква степен верни и грешни. Не знам какво си чел, но мляко е книжовната форма, а млЕко е диалектната форма на думата МЛЯКО. Вярно е, че има ятова граница, но за нея е характерно така нареченото "променливо Я", заради което в моя град ние пием въпросното питие мляко, а на запад от тази граница пиете млеко
А въпросната статия, според мен, наистина говори за опитите на авторката да си избие комплексите. Животът ми така се стече, че живях на доста места и работих доста различни неща- навсякъде се справих нелошо и много приятели имам и до днес, но това сигурно ще да е от синята ми кръв
EBachev
10 Фев 2011 23:56
Мнения: 614
От: USA
Що не разиграят "грийн кард" лотария да станеш софиянец?
SgtTroy
27 Дек 2016 00:30
Мнения: 6,667
От: Mauritius
Съвсем случайно попаднах на тая статия от преди 5 години и съм много приятно впечатлен кви дискусии е имало навремето, мдам.
Добави мнение   Мнения:739 « Предишна Страница 37 от 37 35 36 37