Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Как “Меча кръв” и “Манастирска изба” емигрираха в Русия
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:53 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3
Fashion Days
01 Мар 2011 15:30
Мнения: 24
От: Bulgaria
И аз това предлагам - като първа цел да си припомним как се прави вино от грозде, после да покоряваме световните пазари, че да не ни излезе пак име.
dude3075
01 Мар 2011 15:31
Мнения: 3,462
От: San Marino
Преди много години родина мать ни призова като войници да се превъплатим като бригадири-копачи във Винпром Сливен.Известите сливенски лозя обгрижвани от женския сливенски затвор..Натъркаляни стотици дъбови бурета на двора на винпрома напълнени с кабернето чакаха експедицията си към великата страна.Местните ни успокоиха, че по късно тези бурета като празни ще се върнат пак у нас но под формата на паркет..Та виното на братушките ще им излезе без пари.Да не ги жалим..
Ех тези седесари дето ни затвориха бездънната яма - руските пазари...И влаковите ешелони с български цигари към този пазар, за да се хвалим, че там цигарите ни са по евтини, отколкото у нас....
Тези мръсни седесари...


Редактирано от - dude3075 на 01/3/2011 г/ 15:39:40

voodoo child
01 Мар 2011 15:56
Мнения: 753
От: Bulgaria
смятам че след тези две реномирани марки може да предложиме на другарите руснаци да си ползват спокойно и "Бело вино от червено грозде" както и "Бело обикновено" - също толко реномирани и завзели трайно место на соцпазара марки. халал да са им и даже може да се борат за приз на поредната сВинария с тех.
chown
01 Мар 2011 15:57
Мнения: 3,062
От: Bulgaria
Блажени са тези дето не обичат вино, като мен
OLDMAD
01 Мар 2011 16:18
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Dude, тъй като съм се присадил доброволно връз сливенска..праскова, айде от добро сърце една рецепта:
- 100 литра гроздов сок(изстискан и прецеден веднага след брането) на "Сливенска шевка"(правилно е написано), мери му се захарното съдържание, и ако е под 19%, вземат се две кофи шара и се варят около час.
- тургат се в общото, и се разбъркват(освен вдигане на градуса, температурата и тя се качва), след туй пак се мери, и докато не стигне 19.5-20%, процедурата се повтаря.
- оставя се да ферментира без затапване(винените мушици не додат ли, дотук с ферментацията), като самата ферментация се контролира ежедневно. Защото почне ли да затихва от високата захарност, трябва да се добави или пресен гроздов сок, или цели чепки за мая(абе "дудите" са пукясали от многото гроздова захар )
- някъде в началото на януари, когато застудее здраво, винцето се източва от бурето(или бидона) в чиста съдина, разбиват се пет белтъка на сняг(може и с бентонит), внимателно се разбърква, и се оставя за три дни да се утаят фините частици, след което внимателно се източва и се турга в чисти стъклени шишета, затапени с пластмасови тапи и парафинирани(разни бурета и бъчви - при Винпромци, те много обичат танинът)
И най-сетне...яж, пий и се весели!
Но с мярка.
.
А ся познай какъв цвят е винцето!

Редактирано от - OLDMAD на 01/3/2011 г/ 16:22:09

dude3075
01 Мар 2011 16:37
Мнения: 3,462
От: San Marino
OLDMAD,
За калемите - нищо лошо /Като млад мичуринец според моята кръстница - Вещицата/ За технологията ти също, Оценка - след дегустация на произведението ти..Щото това ни различава от руснаците - да се напием ама с табиет, а не със самогон...
Думата ми беше за търговците и загубените пазари..

Редактирано от - dude3075 на 01/3/2011 г/ 16:58:45

Perdekiriz
01 Мар 2011 18:01
Мнения: 747
От: Bulgaria
Все още със шефа на местния ни Винпром сме добри познати. Та той беше решил, че на смъртния си одър ще издаде на наследника си (който вече е собственик на местния ни винпром - хубаво наследство, а ) рецептата за хубаво вино. "Вино се прави даже и от грозде!" Та толкоз за винпромските производи - и предишните, и сегашните. За повече просвета относно хубаво вино - има и приложени по-горе препратки! Прошки е! А Прошки без хубаво вино... Прощавайте на всички, ако волно или неволно съм съгрешил с рецептата!

Posleden
01 Мар 2011 18:13
Мнения: 327
От: Bulgaria
Качеството се постига не само с грозде. За добро качество е необходима и ... боя?

http://www.struma.com/biznes/fi rmata-na-suvetnika-lider-na-gsb -r-taskov-osudena-30-000_15555/
Perdekiriz
01 Мар 2011 18:34
Мнения: 747
От: Bulgaria
Posleden, пиронът ти е супер! Това нещо ще откаже поне участниците във форума да подпомагат родните марки вина! Преминаваме само на домашно вино, направено от грозде!

Die Hexe
01 Мар 2011 19:03
Мнения: 7,841
От: Bulgaria
Олде, да се присъединя към мичуринчето (сепак, да отдадем дължимото на Даскала - той вдъхнови наименованието ) - ще те Фалим след дегустация!
nikola_tsanev
01 Мар 2011 19:50
Мнения: 12,247
От: Bulgaria
Едно време, с баща ми Бог да го прости правехме вино от лозето наследено от дядо, в двора на селската къща. Който иска да знае какви сортове има в това лозе, защото то още съществува, нека прочете разказа на Радичков - Лозе.

Натиснете тук

Радичков не е описал само един сорт - "Алжирка", дребно грозде за цвят. Ако годината се случеше хубава за памида, правехме по-големи количества, по-леко вино, но пак тъмно червено, благодарение на алжирката. При по-лоша година, виното бе тежко и миризливо на отел. Защото отела, зарчина и дивата лоза, не зависят от годините, те си раждат едно и също. Дядо, като е правил лозето в двора, е имал нЕкои съображения(нямащи нищо общо с лозето на баира извън селото) - няколко лози "ранка" и "мъгленка", които узряват в началото на август и са за "зобане" - дребно бяло грозде, много сладко, със много семки. Две три лози афузалия(Болгар) пак за ядене, асми с Чауш(за мен, най-хубавото десертно грозде) и две асми резекия, ако станат за вино.
В Северозападнала България, технологията е друга, защото е по-студено. Веднъж с баща ми се опитахме да направим вино по технологията на Олдмад, шира в отделно буре. Това вино стана в началото на май следващата година. Затова там всичко се смачква, чепки и гроздове и се пълни в големи бъчви. След протичане на бурната ферментация, се източва, така наречения самоток и се поставя в отделно буре, за да довърши ферментацията. Другото става готово за пиене и доста преди Коледа. Самотокът е на особена почит, защото ако от другото вино е останало нещо, то е доста таниново(от чепките и семките) и причинява стомашни проблеми. Самотокът е готов вече през януари.

Сега лозето се гледа от един 81 годишен дядо, далечен роднина, аз ходя само да си набера чауш и ако има узрял памид за ядене.

При хубава година, рядко се случва, захарността е 19 - 20 и виното е прекрасно. Иначе, или Олдевия метод, или захар в гореща вода.

Надявам се да доживея възрастта, когато ще мога да си гледам лозето и да си правя вино.

Извинявам се за дългото писание.
Polkovnik Ivan
01 Мар 2011 20:39
Мнения: 1,500
От: France
В България всеки разбира от политика, футбол и от вино...
Щом така е станала работата с виното и руснаците не си плащат за марката Меча кръв, аз предлагам да не им плащаме за лиценза на автомат калашников
Добави мнение   Мнения:53 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3