Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Неочакван данъчен удар и за стотици хиляди фирми
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:73 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща
Apolitichen
14 Мар 2011 23:44
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Данъчната оценка си е данъчна оценка.
Данъчните като правиха ревизия на Цвъцко (Мале, колко данък требе да плати за шестте имота! ), що му диреха пазарната цена на имотите, а не си гледаха данъчната оценка? Да не би да сме създали втори институт на оценители само за данъчни цели !? Ех, да имаше и магазини с цена по данъчна оценка и се оценяваха кат комисията "Кушлев"! Ще остане и животът да е само за данъчни цели. Или самите оценители си се въртят кат фурнаджийска лопата според желанието на по-богатата/по-силовата страна?
калибардавърченцето
14 Мар 2011 23:52
Мнения: 1,036
От: Bulgaria
Вдига се данък, противно на обещанията на ГЕРБ, но в случая по-скоро се коригира данъчната оценка и то справедливо, до колкото разбирам. Става въпрос за промили все пак, и се има пред вид че това е актив, не пасив. Данъка трябва да си се плаща върху реалната стойност на имота, а какъв ще е, това може да се преразгледа, когато се осветлят реалните оценки на имотите.
otvrat
15 Мар 2011 00:05
Мнения: 22,522
От: South Africa
Калибаа...., реална стойност може да има само кашкавала и леба, щото никой в бакалията не оспорва цената им и ги купува колкото и да струват. Данъчните не могат и никъде по света не оценяват недвижимости по "пазарна стойност", защото никой не може да каже каква е тя. Квадратен метър днес може да е 1000 лева, а утре 100 лв.
Dinain
15 Мар 2011 00:13
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Що така ми се разминават тия понятия "данъчна оценка", "реална стойност", "пазарна цена", "историческа цена на придобиване", "остатъчна амортизационна стойност".

Щото си невежа. Затова не се бутай напред.
Рядко, но отново трябва да вдигна палче на Отврат
Явно е единственият, имащ понятие от темата. Как може народът да е толкова прост?
Реалната стойност на едно имущество е нещо много спорно и непрекъснато променящо се. Върху материалните активи се начислява в повечето случаи амортизация всеки месец. Коя стойност ще се взема за целите на данъка? Към началото или към края на годината? И кой ще каже дали счетоводната стойност е реална или не? Дали има нещо с реалната, пазарна стойност?
За атакишчетата не се изненадвам, но герберите се оказват крайно прости цоциалисти.
aldycrown
15 Мар 2011 00:13
Мнения: 7,421
От: Bulgaria
Данъка трябва да си се плаща върху реалната стойност на имота, а какъв ще е, това може да се преразгледа, когато се осветлят реалните оценки на имотите.


Коя е тази реална оценка? Пазарна, балансова? Пазарната се мени непрекъснато и не става за разплащания към фиска, освен при определени операции. Балансовата е възможно да се използва, защото е ясно определима към определен момент. Данъчната си е измислена точно за данъчни цели, но е най-паче приложима за физически лица. Общинарковците се пишат големи хитреци и искат по-голямата стойност, вместо ясно да кажат - балансовата стойност на актива.
Мога да тегля чертата и още нещо и да кажа, че тези са твърде непоследователни и по-скоро вредни за малкия и среден бизнес. За другия май не е така.
Старшината
15 Мар 2011 00:31
Мнения: 20,650
От: Bulgaria
... нещата вървят на провала, щом и Той провидял, че властта Му остава без пари ... "стотици хиляди фирми" - дрън-дрън ... построило си ООД/АД-то няколко къщета на собствениците и ги писало "офиси" ... глупаци - сега да плащат ... срещу пеесе кинта съобщавам "на уше" как се прави това ... а глупаците - да плащат, нихната ...
otvrat
15 Мар 2011 00:55
Мнения: 22,522
От: South Africa
"Мачкай Бойче, щом пискат си на прав път!"
Пролетариятът има рядкото щастие да се образова по форумите наместо в разни свободни университети. Навсякъде по света данъчните оценка са чувствително по-ниски от пазарните. Държавата никога няма да се "мине", защото облага милиони имоти. Но тя не се бърка на пазара, защото нейната оценка е задължителна. Ако данъчните оценят един имот на 100 000, да речем, това означава, че те му определят цената и собственикът не може да го продаде за 80 000. Ще кажат, че е извършил измама. От друга страна, никой няма да му плати 100 000. А и никой няма да даде 80 000, за да плаща данък на 100 000. Това са елементарни неща, но те не се учат по пожарни и физсалони. Историята учи, че заради данъци се правят революции и падат глави. Всички неграмотни правителства по света са изляти по един калъп : знаят само да вдигат данъци и акцизи и да въвеждат скрити данъци под формата на такси. Икономика не се управлява така.
калибардавърченцето
15 Мар 2011 01:13
Мнения: 1,036
От: Bulgaria
Промяната удря най-вече набълбукали се с имоти брокери, както и строителните фирми, с грандоманските си наклонности от към офиси, 15-те си непродаваеми коопераци, молове, хотели, гаражи и там квото още са заляли с бетон и не са шитнали заради спукания балон. Да болници и някои други бизнеси също, но разхода за един нормален фунцкиониращ бизнес, печеливш достатъчно за недв. собственост, е обозрим. Промили са все пак. Откъдето е извадил 1 милион за 300 квадрата офис в луксозна сграда, от там и за данък. Продава джипа, който и без това не е за тесния център на София и плаща данъка за години напред.


А иначе гореспоменатите стотици хиляди, това е микробизнеса, най-многобройното и слабо звено в иконимката. То пари за имоти няма.
otvrat
15 Мар 2011 02:41
Мнения: 22,522
От: South Africa
Я как бързо, по пролетарски, разреши проблема калибарамара...ченцето. Продаваш жипа и офиса - и си готов. Ма то само промили били. Хубаво, ама къде ще отидат парите като ги земат от градската буржоазия ? В ТКЗСТ-о ли? Или за повишаване пенсиите на трудящите се? Който унищожава малкия и средния бизнес, унищожава държавата си. Аман от аграри-икономисти!
генек
15 Мар 2011 05:51
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Генек, за някой майтап, защото не ги засяга,

Какъв майтап - черен сарказъм пускам!
Нямало да има вдигане на данъци?
А цените, като растат - нали плащаме повече ДДС като стойност?
И само това да беше...
---------------------------
Блогът на Генек

генек
15 Мар 2011 06:31
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Междувпрочем, в "24 часа" има статия за пи-ар акциите "Ууууу" и "Браво". Не ми се търси пак, има линк в блога ми, в "Преглед на болния печат" - Блогът на Генек

вила
15 Мар 2011 08:11
Мнения: 15,014
От: Bulgaria
Неочакван данъчен удар и за стотици хиляди фирми

Герберската фискална политика има за цел стабилна макрорамка.При гигантската контрабанда и корупция нормално е всяко повишаване на данъци, акцизи, такси... Така че, очакван данъчен удар.
mehudi
15 Мар 2011 08:17
Мнения: 695
От: Bulgaria
проблемът не е в данък сгради, ав "такса" смет - която се изчислява не според колко смет ползваш, а според стойността на имота (дори да си заявиш само контенер, пак плащаш 3 промила допълнително върху стойноста на имота - за какво???)
Сгугню
15 Мар 2011 08:40
Мнения: 15,094
От: Rwanda
Всъщност някой по-горе спомена основният аргумент - данък сгради върху частните такива се плаща по данъчната стойност!
Сега това е направено и за фирмите!
Къде е тук проблемът?
Защо пискат Динаини, Отврати и прочъйе?
Като ги чета - за тех нема справедлива оценка - реалната била нереална, щото което днес струвало 1000, утре било 100 (пълна глупост), данъчната била нам ква ......
alin
15 Мар 2011 09:07
Мнения: 10,233
От: Bulgaria
Досега фирмите плащаха данък само върху отчетната стойност, която е историческата цена, на която е придобит имотът, и обикновено е много ниска за старите сгради.

Абе май е се е вдигнала данъчната оценка, а досега се е плащало по някаква отчетна стойност, която може да е каквато си искаш.
По-горе някой каза, , че законът е приет в края на 2009 г, а в мат'ряла пише, че е приет само с гласовете на Атака и ГЕРБ. ?.
БирникЪ
15 Мар 2011 09:30
Мнения: 2,359
От: Bulgaria
Що рИвете бе ? Данъчната оценка за жилищните имоти я вдигнаха над два пъти през последните 5 години, а балансовата стойност на фирмите си стои непроменена от десетилетие. Колко, от тук пишещите бизнесмени, са правили преоценка на имотите си ? Тия, които купуваха имоти от държавата по 50 лв. квадрата сега рИват, ония, дето си платиха по пазарни цени се хилят.
ЗА ОГРАМОТЯВАНЕ:
"Отчетна стойност" е стойността при счетоводното завеждане на актива или обезценената/преоценената стойност на актива, когато е извършена оценка след първоначалното му счетоводно завеждане.
"Пазарна стойност" е цената без начислените данъци и такси, която би била платена при същите условия за подобен недвижим имот или друга вещ между лица, които не са свързани. В пазарната стойност не се включва сумата на отстъпката или намалението.
"Справедлива цена" е сумата, за която един актив може да бъде заменен или един пасив може да бъде погасен при пряка сделка между информирани и желаещи осъществяване на сделката купувач и продавач. Тя е продажна цена, борсова цена или пазарна цена.
"Цена на придобиване" е покупната цена плюс всички разходи по привеждане на актива във вид, готов за използване.
"Историческа цена" е цената на придобиване, себестойността или справедливата цена.
От международен счетоводен стандарт 16 (ММС 16):
Себестойност е сумата от заплатените парични средства или парични еквиваленти или справедливата стойност на друго вложение за придобиването на един актив към момента на придобиването или създаването му.
Остатъчна стойност е нетната сума, която предприятието очаква да получи за един актив в края на неговия полезен живот, след като се приспаднат очакваните разходи по изваждането му от употреба.
Справедлива стойност е сумата, за която един актив може да бъде разменен между информирани и желаещи страни в пряка сделка помежду им.
Загуба от обезценка е сумата, с която балансовата сума на актива надвишава неговата възстановима стойност.
Балансова сума е сумата, с която един актив се признава в баланса, след като се приспаднат всички натрупани за него амортизации, както и натрупаната загуба от обезценка.
След първоначалното признаване за актив всеки имот, машина, съоръжение и оборудване трябва да се отчита по преоценена стойност, която е справедливата стойност на актива към датата на преоценката без всички последвали натрупани амортизации, както и последвалите натрупани загуби от обезценка. Преоценките трябва да се правят достатъчно редовно, така че балансовата сума да не се различава съществено от тази, която би била определена при използването на справедливата стойност към датата на счетоводния баланс.
Справедливата стойност на земя и сгради обикновено е пазарната им стойност. Тази стойност се определя чрез оценка, която обичайно се извършва от професионални квалифицирани оценители.




Evasion
15 Мар 2011 09:35
Мнения: 17,258
От: Korea, Democratic People's Republic of
otvrat
Всички неграмотни правителства по света са изляти по един калъп : знаят само да вдигат данъци и акцизи и да въвеждат скрити данъци под формата на такси. Икономика не се управлява така.

XYZxyz
15 Мар 2011 09:43
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Така и не стана ясно, защо досега бизнеса е бил привилигерован, а хората не са можели да плащат данъка само върху цената на придобиване на жилищата си, за да се изравнят с бизнеса. Например жилища купени преди 1989-та за между 10 и 15 хиляди лева, след деноминацията от 1999 г. са с цена между 10 и 15 лева и за тези 10-15 лева хората трябваше да плащат данък, за да сме равностойни с бизнеса. Смешен плач е написаното в статията - би трябвало с задна дата да им съберат данък по по-високото от двете - данъчната оценка и отчетната стойност.

Редактирано от - XYZxyz на 15/3/2011 г/ 12:06:05

gadniq
15 Мар 2011 10:00
Мнения: 1
От: Bulgaria

От Бойко тиквоняка и ГЕРБ нищо добро и хубаво не очаквайте.Една мутренска партия не мисли за бедния народ.

Mrx++
15 Мар 2011 10:25
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Тук трябва да се разбере, че всичко е игра на числа

Преди е имало 2 числа (данъчна оценка и процент от нея). Сега се намесва 3-то число. Нещата трябва да са балансирани между тези числа, така че фирмите да не плащат непосилен данък. Дали това е така е въпроса?
Добави мнение   Мнения:73 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща