Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Първанов влезе в предизборна кампания
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:35 Предишна Страница 2 от 2 1 2
XYZxyz
05 Апр 2011 15:09
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Предишните президенти - Желю Желев и Петър Стоянов, бяха много бързо отхвърлени веднага след първия им мандат и меко казано оплюти от почти всички. Георги Първанов е президент два мандата и в момента е един от най-добре информираните хора в държавата. Изказванията му тежат, колкото и това да не се харесва на мнозина. Едва ли нова политическа партия или движение с подкрепата на Първанов ще добие масова подкрепа, но всичко е възможно. Много е вероятно АБВ-то на Първанов на изборите през 2013-та да влезе в коалицията на БСП. Самостоятелно участие би могло да има само ако хората припознаят АБВ-то за поредния спасител след СДС, НДСВ и ГЕРБ, в което много се съмнявам. Глупаво е да се отрича казаното от Първанов, защото го е казал той. Истина е, че ГЕРБ не се справят с управлението на България. Истина е, че ГЕРБ нямат и идея какво да правят с голямите проекти, които сега те трябва да придвижват. АЕЦ Белене, потоци на нефт и газ - трябваше отдавна да са поне започнати, но ГЕРБ капацитета на ГЕРБ стига до рязане на лентички за запълнена дупка или за ремонта на някое кръстовище.
Неверния Тома
05 Апр 2011 15:28
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Круела,
Грешката е моя! Не Конституцията, а Законът определя по какво не може да се прави референдум:
.
Чл. 5. Чрез национален референдум не могат да се решават:

1. въпроси за допълнение и изменение на Конституцията;

2. въпроси от компетенциите на Великото народно събрание;

3. въпроси на държавния бюджет и данъчното облагане;

4. въпроси от компетенциите на съдебните органи;

5. въпроси от компетенциите на Конституционния съд;

6. други въпроси, за решаването на които със закон е предвиден специален ред.
.
Както е известно от юриспруденцията, което не забранено е разрешено.
alabalov123
05 Апр 2011 16:05
Мнения: 331
От: Bulgaria
....

1. въпроси за допълнение и изменение на Конституцията;

2. въпроси от компетенциите на Великото народно събрание;

- това е трагично, значи народът не може даже конституцията си да промени?????

Конституцията не може да забранява на върховният суверен - т.е. народа да я променя. Щото тогава излиза, че не народът, а самата конституция е най-важното. Влизаме яко в противоречие и излиза, че конституцията ни става като каноните на църквата, че и по-зле.
alabalov123
05 Апр 2011 16:08
Мнения: 331
От: Bulgaria
Чл. (2) Цялата държавна власт произтича от народа. Тя се осъществява от него непосредствено и чрез органите, предвидени в тази Конституция.

Това трябва да е достатъчно за референдум по всякакви въпроси.
Неверния Тома
05 Апр 2011 16:22
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Алабала,
По принцип си прав. Има дребни подробности, които изпускаш. На референдум на ясно зададен въпрос се отговаря ясно ДА или НЕ. Как ще формулираш въпрос за ТЕКСТ от Конституцията? За да се избегне тази трудност съществува Велико НС. На него избраните от народа редактират това което народът иска. (Поне би трябвало да бъде така.)
66
05 Апр 2011 16:27
Мнения: 7,170
От: Bulgaria
Тома, този закон си е антикунституционен.
Виж чл.1 на конституцията в частта за "изземането" на суверинитет.
Друг е въпроса че никой никога няма да отнесе въпроса за тълкуване

ПС: А има и продължение на темата.
Добре следния казус.
ВНС прави промени или кунституция.
Суверена на референдум казва не.
Какво следва
Още по малко с закон, можеш да ограничиш правото да се произнесе.

Редактирано от - 66 на 05/4/2011 г/ 16:31:14

Cruella de Vil
05 Апр 2011 16:44
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Не Конституцията, а Законът определя по какво не може да се прави референдум:

Да не забравяме, че Конституцията може да се променя с квалифицирано мнозинство от Обикновено народно събрание, нещо което е правено при влизането на България в ЕС.
А за промяната на един закон се изисква просто мнозинство от всяко Народно събрание. Т.е. законът може да се промени с цел да даде по-широки правомощия на народа.
alabalov123
05 Апр 2011 16:55
Мнения: 331
От: Bulgaria
Неверния Тома - точно такъв въпрос искам - Да отпадне ли ВНС при промяна на конституцията? Да - всички промени в конституцията да се правят с квалифицирано мнозинство/НЕ - без промяна, както е сега.

Cruella de Vil - За някои много важни промени в съдебната власт да речем е необходимо в ВНС. Не виждам как може да се свика ВНС в обозримо време което и да свърши съответната промяна... и ще се влачим още 20 години с тази "бърза и качествена" съдебна система.
Неверния Тома
05 Апр 2011 17:19
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Алабала,
Точно това е смисълът на ВНС. Когато се приема "обикновен" закон депутатите (би трябвало да) се съобразяват с общата политика която са декларирали предизборно. Когато ВНС променя Конституцията неговите депутати са специално избрани да променят в посока за която са упълномощени.
Впрочем конституционното право е верятно на-сложната част от правото и не се чувствам достатъчно компетентен. Опитах се само да покажа до какви трудности води всеобщото прилагане на пряката демокрация.
alabalov123
05 Апр 2011 17:37
Мнения: 331
От: Bulgaria
Неверния Тома - който не иска да свърши работата намира оправдание, който иска да свърши работата - намира начин. Това се вижда вече 22 години.

В случая - разбира се, че може да се усложни до безкрай и да се влачим още 100 години. И да станем първата държава със съдебна и прокурорска аристокрация, които си наследяват властта и си правят каквото си искат щото са недосегаеми, криейки се зад конституцията и уж невъзможността и за промяна.







alabalov123
05 Апр 2011 17:44
Мнения: 331
От: Bulgaria
Освен това ВНС вече е архаизъм, в коя друга държава го има?
beagle
05 Апр 2011 17:49
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Топло , топло . Продължавайте , мили мои . Радвам се , че стигате до сложните понятия , за Системното качество на общия ни живот . Иначе , опорите на всяка Конституция не са длъжност на юристите-конституциалисти . Да беше , досега щяха да са написали Новата ...
paragraph39
05 Апр 2011 18:12
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
Георги Първанов имаше 10 години мандат, през които не направи нищо, когато се разпродаваше България. Това каза в интервю за предаването „Здравей, България” по Нова телевизия Волен Сидеров, лидер на ПП „Атака”. „Няма основание да оправдаваме неговата пасивност през последните 10 години”.
Сидеров добави, че псевдоактивността от последните дни е с цел да се заличи пасивността му, когато Първанов си е замълчал при най-фрапиращите сделки.
„Нямам проблем да се явя на президентски избори”, заяви Сидеров.
На въпрос дали е било тактически да се обяви, че той ще е кандидатът на „Атака” и не е ли било по-добре да се видят първо и кандидатите на другите партии, Волен Сидеров заяви, че има мъгла и неяснота, както и обърканост в основните партии, които са в парламента.
Трябва да се мисли за следващите парламентарни избори, за да се направи така, че да се оформи един фронт и да не се допуска БСП и ДПС във властта, каза още лидерът на „Атака”.
„Не съм предлагал на депутатите от ПП „Атака” да подпишат банкови гаранции, заяви Волен Сидеров.
Неверния Тома
05 Апр 2011 18:15
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Тя бързата кучка...
Американската конституция е вече на 2 века. Не знам колко поправки има, ама са по-малко от 10. И нищо, работи си...
Друг е въпросът спазва ли се нашата Конституция:
.
Чл./3. Никоя част от народа...държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет.
.
А ако членството в ЕС е 'частично отдаване на суверенитет" с какво право държавните институции го отдадоха без да питат народа (референдум)?
Ако (евентуално) въвеждане на еврото е отдаване на икономически суверенитет, не трябва ли да се допитат до народа?
Добави мнение   Мнения:35 Предишна Страница 2 от 2 1 2