Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Гърция става финансов протекторат на ЕС
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:210 « Предишна Страница 7 от 11 5 6 7 8 9 Следваща »
cisco
31 Май 2011 13:59
Мнения: 7,737
От: Italy
Не е точно така, собственната валута би ги изложило ненужно на спекулативни атаки, би довела до несигурност и недоверие, без да донесе никакви плюсове.Гръцката икономика е прекаленно тясно свързана с останалата от еврозоната , така че теорията за различни валути (и по важното - цени)не минава, много е късно вече.Виж при нас -какво като сме с левове, само дето правиш фактурите по 2 пъти, в левове и евро, и губиш в преводите, цените са си като в останалите страни от еврозоната, а и извън нея.
Brightman
31 Май 2011 14:05
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
собственната валута би ги изложило ненужно на спекулативни атаки,

И за това има лек - фиксиран курс с възможност за плавна и предварително разчетена промяна. Важно е нивото на валутният курс да стимулира местното производство, потреблението на местни продукти и експорта. Т.е. да балансира външната търговия и да позволи на страната да развие собствени производства и конкурентноспособност.
KaizerSoze
31 Май 2011 14:07
Мнения: 5,044
От: Bulgaria
За днешното състояние на нещата не е виновен целокупният гръцки народ


Панайотис....

Това е български синдром, да знаеш - някой друг да ти е виновен. И тука е така - всички виновни - ние в бяло.

Това нито ще реши проблеми, само ще задълбочи агонията. Иначе, народа си заслужава политиците. Покрай последните 20 години се оциганихме яката. А вас не мога да ви мисля - чакат ви лоши дни, независимо дали простестирате или не. Държавната трапеза свърши и трябва да се плащат данъци.
SINDBAD
31 Май 2011 14:12
Мнения: 6,430
От: Bulgaria
Гръцкото правителство, Европейската комисия и Международният валутен фонд отричат това, което пазарите отдавна са осъзнали: Гърция ще обяви фалит и ще спре да обслужва задълженията към външните и вътрешните си кредитори. Политиците предпочитат да отлагат неизбежното,

слагайки обществените пари там, където частните вече не отиват
много смислена статия, колеги-според скромното ми мнение- Натиснете тук
Caravaggio
31 Май 2011 14:12
Мнения: 13,610
От: Italy
..Държавната трапеза свърши и трябва да се плащат данъци..

Най-напред се погрижи (да можеш) да си плащаш твоите. И, ако може, плащайки и да получаваш нещо, щастието ще бъде пълно.
Съветвам Панайотис да не се впечатлява много-много от писаниците по форума. Известно е, че невежеството знае всичко!
rbb
31 Май 2011 14:12
Мнения: 373
От: Bulgaria
Brightman,
Не че съм суетен, но и аз сам писал за подобни работи и преди и под Хърсев Благодарности за благодарностите.
***
Но не си прав за отношението между валутната политика и структурните проблеми. Има асиметрия - валутната политика може да навреди на структурата, но не й да я подобри. Туй което и ти и аз сме писали по-горе е свързано със способноста на гръцката икономика да омекотява краткосрочни макро колебания. Единственият начин гърците да растат дългосрочно е чрез увеличаване на производителноста.
cisco
31 Май 2011 14:13
Мнения: 7,737
От: Italy
Не става, в безмитна зона при свободна търговия и свободно движение самите понятия импорт и експорт са се обезсмислили вече.Почивка в Гърция ти струва почти колкото в България и Турция, независимо дали плащаш в левове, евро, лири, долари или драхми.Няма начин това да се промени.Дори в страни извън еврозоната като Черна Гора например на прaктика е въведено еврото, макар и неофициално.Цените от самосебеси се уравновесяват.
Brightman
31 Май 2011 14:18
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Виж при нас...

При нас, ако продължава външнотърговският баланс да е отрицателен, то с изтичането на еврото и опапкването на резерва, ще трябва да намаляваме и левовете в обращение, като по този начин стопираме икономиката, предизвикваме верижни фалити, увеличаваща се безработиза и нарастваща мизерия. И така теоретично докато в икономиката останат в обращение 0 лв.
-
Има обаче, още два реални начина - вземане на външни заеми (които само временно ще решат проблема) и влизане в дългова спирала, или коригиране на макар и фиксирания валутен курс. С последното вносните стоки ще станат скъпи, а българските относително по-евтини, от където и производството и износът им ще дръпне. Ще намалее вносът и ще се увеличи износът, с което и валутният курс ще се стабилизира.
-
Гърците, нямайки собствена валута, нямат възможност да направят последното.
rbb
31 Май 2011 14:21
Мнения: 373
От: Bulgaria
Ми че те сега гърците да не би да не са жертва на спекулативна атака, пич? Вече две години. А никой не пита за общата или дори само държавната задлъжнялост в братска Германия, САЩ, Япония, Великобритания и т.н. Има три неща дето биха опазили гърците от спекулативни атаки при плаваща драхма:
1. Твърде са малки, за да будят интерес сред големите спекуланти.
2. Една грамотна центрлана банка би водила валутна политика на номинален курс равен на реалния, а при това положение няма причина за спекулативни атаки.
3. Центрланите банки са достатъчно силни да издържат на каквато и да е атака, но бюджетите не са...
***
Предвидими промени в референтния курс създават условия за арбитраж, Ламби.
heelic
31 Май 2011 14:22
Мнения: 2,253
От: Bulgaria
Брайтман,

целия тоя теоретичен механизъм, който описваш, за колко време мислиш, че ще се случи, и в БГ, и в Гърция?
както беше известната максима - in the long run we are all dead!
rbb
31 Май 2011 14:24
Мнения: 373
От: Bulgaria
Панайотис,
Както форумците писаха по-горе, не обръщай внимание на свещената простота. Интересно ми е как ти виждаш положението и какво мислят обикновените гърци. Всички ще се съгласят, надявам се, че ще е много добре да прочетем за твойте впечатления.

Редактирано от - rbb на 31/5/2011 г/ 14:25:56

Brightman
31 Май 2011 14:25
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Единственият начин гърците да растат дългосрочно е чрез увеличаване на производителноста.

Не само производителността абстрактно, но какво, с какво качество и на какви цени произвеждат, т.е. обхвата и конкурентноспособността.
-
Това не може да стане, докато например гърците си купуват немски коли, а не гръцки, а гръцките са на цените на немските, но с по ниско качество.
cisco
31 Май 2011 14:26
Мнения: 7,737
От: Italy
Не, вносните сртоки не могат да поскъпнат повече , стигнали сме тавана, с каквато и валута да сме( изключвам бензина).Цените са като в останалите страни в еврозоната, и сега хората масово пазаруват в Гърция за няколкото стотинки разлика в прахта за пране....няма вече ясно разграничение между собственно производство и внос, цените са едни , в каквато и валута да ги сметнеш.
dolubekape
31 Май 2011 14:31
Мнения: 781
От: Bulgaria
България вече изнася повече от Гърция, ако имаме предвид, че през 2010 те са изнесли за 2млрд горе долу повече
Натиснете тук
Brightman
31 Май 2011 14:31
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Предвидими промени в референтния курс създават условия за арбитраж

Не и когато са прекалено плавни, за да го обезмислят.
rbb
31 Май 2011 14:34
Мнения: 373
От: Bulgaria
Brightman,
Именно. Като махнеш разликата в реалния курс, остава различната произодителност - (референтна валута към година Х)/час.
***
cisco,
Точно така - цените у нас са европейски, но произвоителността на труда не е и следователно една единица продукция у нас е по-скъпа отколкото в Германия. От там се задушава цялата икономика. Навместо да оставим валутния курс да обира разликата в инфлацията, сега сме като удавник с воденичен камък около врата с надпис 2лева=1 евро. Комичното е, че сме го прегърнали камъка с надеждата да ни изведе на повърхноста.
Brightman
31 Май 2011 14:35
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
heelic,
екстраполацията на една или друга тенденция не е за да се случи, а за да се има предвид при определянето на конкретната политика.
rbb
31 Май 2011 14:37
Мнения: 373
От: Bulgaria
Brightman,
Печалбите на валутните пазари се правят имено от малки колебания в курсовете на големите валути чрез полуавтоматично превъртане на милиарди. Но нека не спорим за подробности - виждаш, че има много невдяващ индианец. Като решим проблемите на Гърция и България - ще си го мерим
heelic
31 Май 2011 14:38
Мнения: 2,253
От: Bulgaria
ако конкретната политика не даде резултат, поради неслучването на предвиденото, или то даде резултата си прекалено късно, то тази политика е грешна.
cisco
31 Май 2011 14:39
Мнения: 7,737
От: Italy
Ниската производителност води до по ниски заплати, не до по високи цени, не може една стока да е по скъпа защото някой е похарчил повече за да я произведе, или ще я произвежда на по ниска цена, или ще остане непродадена.
Добави мнение   Мнения:210 « Предишна Страница 7 от 11 5 6 7 8 9 Следваща »