Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Гърция става финансов протекторат на ЕС
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:210 « Предишна Страница 5 от 11 3 4 5 6 7 Следваща »
Brightman
31 Май 2011 11:00
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
heelic,
къде видя да говоря за стачкуване за щяло и нещяло ? За разлика от Центура, аз съм привърженик на истинските решения, а те в една демократична държава се постигат единствено с бюлетината в урната, а в недемократичната с оръжие в ръка.
-
Личното и национално достойнство са свързани. Всички много добре чувстваме, кое е достойно и кое унизително. Знаем че достойнството няма нищо общо с категориите на алъш-вериша и повинностите.
Бай Илия
31 Май 2011 11:02
Мнения: 2,234
От: Bulgaria
Брайти, интересни неща пишеш, удоволствие е да те чета, както да чета мненията и на другите уважаеми колеги. Обаче имам един въпрос:
Ако Гърция въведе драхмата, на какво ще "стъпи" тя? Демек, с какво ще я обезпечи? Със златни резерви надали, със стоки, собствено производство пак не става, разбирам че производството им буксува, да я вържат за долара и той е без покритие Нямат ли някакви полезни изкопаеми - медна руда, железни руди, боксит, други стоки, към които има интерес, които се търсят на световния пазар? Тука гледам споменахте Германия през 20-те години на миналия век; те за да излязат от кризата обвързват марката с ръжената реколта, т. нар. "ръжена марка", не знам подробности. Обаче идват националсоциалистите на власт и започва едно държавно строителство, държавни поръчки и т.н.
Да не би ЦРУ за това да намеква?
Сори, ама станаха 2 въпроса.
Manrico
31 Май 2011 11:02
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Брайти, едно бързо търсене в Гугъля намира следните данни за Гърция в млрд. $
Експорт - 2008 - 29, 14, 2009 - 18, 64
Импорт - 2008 - 93, 91, 2009 - 61, 47
Дефицитът го покриват с туризъм, преводи от емигранти, корабоплаване и много заеми.
Искаш ли сега да поразсъждаваш как ще им се отрази връщането на драхмата и спирането на плащанията по дълга?


_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
66
31 Май 2011 11:03
Мнения: 7,170
От: Bulgaria
"Всъщност реалният проблем е колко от гръцката икономика е било харченето на заеми. Средно 5% от БВП не изглежда толкова много, но умножено по 20 години + лихвите"
Много и различни причини могат да се изтъкнат.
Скромното ми мнение е, че структурата на доста икономики е меко казано лоша. И "бюджетната част" от хипертрофирания сектор "на услугите" е доста малка

Съществения въпрос е защо и как намесата на ЕС и фонда доведе до рязко влошаване на ситуацията във всичките и аспекти.

heelic
31 Май 2011 11:04
Мнения: 2,253
От: Bulgaria
абе другарю Центур - къде беще същия тоя народ, като го заливаше рога на изобилието от Европейския съюз - папаше и не питаше кой и кога ще плаща?
Или както е казал нашия народ - кога яде кифтетата, не рива?
Въпрос на избор е - да ядеш ли кифтета и да ревеш после, или да не ядеш кифтета и да не ривеш.
Друга бора е факта, че в БГ хем не ядохме кифтета, хем ревахме
Или поне аз като по-млад и не живял много в златния век на БГ комунистическата епоха, не съм присъствал на яденето на кифтетата
Centur
31 Май 2011 11:04
Мнения: 15,823
От: Bulgaria
Brightman, за 1-2 поста А за бюлетината в урната само на избори

Редактирано от - Centur на 31/5/2011 г/ 11:05:32

rki
31 Май 2011 11:07
Мнения: 20,973
От: Albania
Един народ излиза на улиците, единствено с искания за по-добър живот.

както казваше Шабан - едно е да искаш, друго да можеш, трето и четвърто да го направиш.
та засега гърците само с искането си остават.

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
heelic
31 Май 2011 11:07
Мнения: 2,253
От: Bulgaria
66,

рязкото влошаване на ситуацията настъпи поради два фактора - доста от заемите им взеха да падежират, и освен лихви и главници почнаха да плащат и всичко това взе че съвпадна със световната криза
Centur
31 Май 2011 11:08
Мнения: 15,823
От: Bulgaria
Всеки народ е в правото си да изисква. От политиците, от ЕС и от всички клубове, в които членува. Работа на политиците е да му осигурят добър живот. Ако народът е недоволен, има право да излезе на улиците. За такъв народ
Brightman
31 Май 2011 11:11
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
като е потребявал в един период от време повече алкохол, бензин, услуги и т.н с една дума е стимулирал икономиката преди...

Значи, разпростанена илюзия е, че потреблението на кредит е потребление от бъдещето. Не ! Не можеш да потребяваш, това, което не е произведено сега или може да бъде произведено веднага (услугите).
-
Просто, чрез кредитирането се уравновесява разпределението на паричната маса икономиката, от тези, които имат повече парични знаци, от реалните им потребности към тези, които имат реални потребности, но нямат парични знаци. Връщат се парите (посредника) в обращение, за да става циркулацията в икономиката.
-
Проблемът е, че поради неравномерното разпределение на производствени възможности, и по-лошото - поради тенденцията на свръхконцентрацията им (географска и социална), дисбалансите на разпределение на паричната маса се засилват. Вземаш кредит, защото не ти достигат пари, но пари няма и утре как да ти достигнат, защото вече си ги дал на този от когото си ги взел, чрез потреблението си.
Heat
31 Май 2011 11:15
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Съществения въпрос е защо и как намесата на ЕС и фонда доведе до рязко влошаване на ситуацията във всичките и аспекти.

По-скоро е обратното, ЕС и фонда се намесиха когато ситуацията се влоши. А положението е ясно от много време, моментът когато нямаше да могат да си покриват плащанията по дълга се виждаше с просто око (плюс-минус година-две).
AzUrAL
31 Май 2011 11:16
Мнения: 4,451
От: Bulgaria
е над 90% от дълга е емитиран под разпоредбите на гръцкото законодателство - с други думи излизането от еврозоната ще е свързано с превалутиране на държавния дълг.
-Мноого хитър номер, значи щракват с пръсти и дълга, който са изхарчили(някои казват неразумно) теоретично се превръща в цената за напечатването на драхмите.Що ли си мисля, че това не е в рамките на разума?Та това ще има генерални, необратими и катастрофални последици независимо дали в политически или икономически аспект, поне така си мисля, а и явно не е опция на дневен ред иначе Гърците тоя номер с щракването на пръстите щяха да го направят преди 1, 2 та дори 3 години...А и още нещо като обяват връщането на драхмата как точно обикновените гърци ще имат доверие в нея с какво ще бъде обезпечена:ще се вържат към долара ли, валутен борд ли ще направят, купони за храна ли ще въведят?Защото се сещам, че имаше едно нещо наречено хиперинфлация..
Brightman
31 Май 2011 11:18
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Абстрактното мислене е човешко достижение, но когато абстракцията започне да се привижда, като реалност започват да стават бели, докато се затъва в нови абстракции.
-
Казано простичко - парите са само средство подпомагащо размяната, но не и богатство, само по себе си. Богатството не е и не може да бъде абстрактно и неограничено за даден човек, а се изчерпва с пълните му възможности за потребление. Над пълните възможности за потребление "богатството" по банкови сметки е единствено илюзия. Именно боравенето с тази илюзия води до много илюзорни проблеми, които обаче имат отрицателен практически ефект, като сриването на цели икономики и мизерията на огромни маси от хора.
SINDBAD
31 Май 2011 11:20
Мнения: 6,430
От: Bulgaria
Първо-ще си намалят ДДС, което е абсолютно задължително! Второ- няма мърдане от еврото, колкото и да им се иска, щото банките, нали 8германските и френските, не гръцките8ще си искат парите в евро, пък ако ще вътре гърците да си наричат валутата гръкчета или пизули-все тая. Трето-откъде бедна България ще взема 4 и кусур милиарда ЕВРО, не ДРАХМИ, за вноската си по ГРЪЦКИЯ ДЪЛГ, когато ни приемат в Еврозоната- За ДДС-то справка- Натиснете тук
rki
31 Май 2011 11:22
Мнения: 20,973
От: Albania
А и още нещо като обяват връщането на драхмата как точно обикновените гърци ще имат доверие в нея с какво ще бъде обезпечена

еврото и доларът да не би да са ти обезпечени?
въвеждат валутен режим и гърците щат, не щат ще ползват драхмата. междувпрочем играта с обезценката на драхмата са я играли десетилетия - влизането в еврозоната им разказа играта - нямаше как да девалвират еврото, за да си стопят дълговете - сега просто ще се върнат към едни добре познати стари навици.

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
heelic
31 Май 2011 11:26
Мнения: 2,253
От: Bulgaria
azUral,

това за тегленето вчера на 1.5 млрд евро от банковата система показва, че гърците като граждани едно нямат доверие в банковата си система, и второ и по-важно в случая, се опасяват точно от това - превалутиране на спестяванията им директно в драхми по някакъв курс, определен от правителството.

Представи си следната хипотетична, пък и не толкова хипотетична ситуация. Утре в родната ни държава плъзне слух, че ще се променя фиксирания курс на еврото към лева, който е фиксиран по силата на валутния борд. Дали няма да настъпи същата ситуация и тук - масово юрване към банките и теглене на левовите спестявания, за да се превалутират в евро или долари?
Brightman
31 Май 2011 11:27
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Ако Гърция въведе драхмата, на какво ще "стъпи" тя? Демек, с какво ще я обезпечи?

Бай Илия,
съвременните пари се обезпечават единствено с доверие и съгласие, между тези които ги използват да ги използват. Ако все пак можем да говорим за някакво реално обезпечение на една валута, то това е държавното изискване да се пращат данъците в тази валута и фактът, че държавните разходи са в нея.
Rogatia
31 Май 2011 11:34
Мнения: 8,949
От: Bulgaria
.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Rogatia
Brightman
31 Май 2011 11:36
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Manrico,
ами нали точно за това говорим - липсата на собствена валута ги лишава от регулаторният механизъм на валутният курс и ги обрича на увеличаване на външнотърговският дефицит, който няма друг реален начин (при такава разлика в нивото на икономиките) да бъде покрит, освен с еврови кредити.
-
Простичко казано - еврото им изтича навън, нямат механизъм да спрат това, принудени са да вземат срещу лихва хартийки от печатниците на банките, дори за да поддържат вътрешната си размяна.
66
31 Май 2011 11:40
Мнения: 7,170
От: Bulgaria
"ЕС и фонда се намесиха /едва / когато ситуацията се влоши"
Не мисля, че е точно "обратното". По скоро е част. Другата част са самите "мерки".

А междувременнто се водеха едни разговори. Изразяваха се мнения на най-високо ниво, често противоречиви, ...... Ситуацията се изнервяше, курсът евро/долар и до сега "си танцува" и когато се обяви "пакет" основното, да не кажа единственото му достоинство беше размера. Толкова голям, че беше очевидно - излизане от дълговата криза няма
Добави мнение   Мнения:210 « Предишна Страница 5 от 11 3 4 5 6 7 Следваща »