Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Смърдящи дипломи и подпалени молитвени черджета
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:75 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща
Жана22
11 Юни 2011 12:46
Мнения: 896
От: Bulgaria
Наистина е много закъсняла статията - най-малко с 3-4 години.
Че защо зрелостниците да не драснат на случаен принцип няколко кръстчета, без да пишат свързан текст, като това ще им осигури тройка-четворка. Повече не им трябва. Дори и на тези, които ще кандидатстват във вуз-ове. И с толкова ще бъдат приети за студенти. А някои небезизвестно реномирани вуз-ове приемаха и без издържана матура /не зная още ли е така/. В никакъв случай не бих обвинявала зрелостниците; нито учителите им за състоянието на нещата - тези умотворения ги знае цялата нация - от родители до министър и Премиер. Знае се и кой заложи такова ниво на критериите и грамотността и такъв начин на завършване. Още преди години се знаеше. Така, че този закъснял рев не върши много работа в момента.
tub
11 Юни 2011 13:03
Мнения: 1,267
От: Italy
А на тези които пишат по поръчка с YY...
Как ще ги решаваме после тези уравнения ВОЙНИКО???
потребител,07
11 Юни 2011 14:04
Мнения: 8,146
От: Bulgaria
Наглите провокации имат понякога полезното свойство да насочват вниманието към това, от което искат да го отклонят - поне за здравомислещите.


Давудоглу: Връщаме се в нашата история
Давудоглу: „Ние сме в етапа на завръщане към историята ни. Никой няма да ни попречи да сторим това.”
Давудоглу: „Ако ние превърнем Турция в световен лидер, тогава символите на нашето знаме „полумесеца и звездата” ще станат такива за всички.”...
„Всеки, който сега се прави, че не вижда това, ще бъде принуден да го забележи. Ще работим за това всички в света да чуят нашия глас. Ние няма да чуваме никой, а напротив - всички нас ще слушат.”

Натиснете тук



Изводи:
Национализмът на Сидеров е защитен, не е нападателен и е в рамките на Бг.
Национализмът на Давудоглу е агресивен, нападателен и е извън рамките на днешна Турция.


Редактирано от - потребител,07 на 11/6/2011 г/ 14:30:42

Тръндафилка
11 Юни 2011 14:11
Мнения: 1,086
От: Bulgaria
“Вие сте ходил, г-н депутат?“ или “Вие сте ходили, г-н депутат?“


Ох, то голяма част от населението се оглежда наоколо, ако му говорите на "Вие". А навремето учителката ни по български ни убеждаваше, че правилно е първото, все пак не бивало да се прекалява с любезностите. В учебника май пишеше обратното, но ние тогава все още вярвахме повече на учителите си...

Обаче аз съм далеч по-объркана за друго. Навремето се обръщахме с "Другарко Иванова". Сега май трябвало "Госпожа Петрова". Вярно, че беше "Другарю Иванов", а сега "Господин Петров". Но се чудя как е било в "буржоазното" време. По мои спомени от романите - май по-скоро "Госпожо Петрова". Освен в случаите с някои префърцунени особи. Вярно, че тогава са казвали и "Ано, Гано, Пено". То към баба Пена и сега се обръщаме с "Бабо Пено", иначе не разбира, кому говорим. Всъщност, все още ли може да се ползва "кому"? Или е обявено за русизъм? И трябва ли да се подиграваме на тези, които все още пишат "ползувам"?

Според мен реалистичната цел е - поне 90% от населението да допуска по-малко от 10% правописни грешки
Rogatia
11 Юни 2011 15:52
Мнения: 8,949
От: Bulgaria
.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Rogatia
VAERINGJAR
11 Юни 2011 16:18
Мнения: 1,700
От: Bulgaria
Целта на "рИформите" в образованието май вече е постигната - да бълва все повече чалгафони, които да се зарибяват от всевъзможни реклами и да купуват безразборно все повече и все по-скъпи неща, без повечето от които спокойно могат да живеят. Този хедонизъм в огромната си част може да бъде задоволен само с пари от кредит, а нататък картинката е ясна. Има и друго - в България постове и длъжности се придобиват на базата на диплома в джоба, а не на базата на знания в главата. По този начин се стимулира стремеж да си купиш дипломата, вместо да я заслужиш. Пък после се чудим що са напълнихме с "Калинки".
Boatswain Spyder
11 Юни 2011 16:19
Мнения: 6,240
От: Bulgaria
.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Boatswain Spyder
Warrior
11 Юни 2011 16:29
Мнения: 1,689
От: Bulgaria
tub:
"А на тези които пишат по поръчка с YY...
Как ще ги решаваме после тези уравнения ВОЙНИКО???"

Точно за тях е "ZZ". Разбирам ги, че и те трябва да хранят децата си, като изкарат по някой лев, но не приемам, че това трябва да става за сметка на истината.

Да решаваме уравнения? Не, просто няма да ги четем, а това ще спести много време.

Времето е единственият ресурс, който не можем да възстановяваме, и затова трябва да сме много чувствителни към времето...[/quote]
Warrior
11 Юни 2011 16:42
Мнения: 1,689
От: Bulgaria
Boatswain Spyder
"- в какъв смисъл "нямат свободата"? Нали повечето тук сме анонимни? От какво да се страхуват? Мисловна полиция ли има вече в България? Или следят IP адреси и ти чукат на вратата като КГБ?"

Накара ме да си помисля, че може да има и такива!

Иначе имам предвид само тези писачи, които изкарват по някой лев от форумите...
beagle
11 Юни 2011 18:18
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Не сме анонимни , Приятелю . По-скоро сме наивни ...
Фрида
11 Юни 2011 18:22
Мнения: 971
От: Bulgaria
Монтен 1
Сибила
11 Юни 2011 18:53
Мнения: 15,613
От: Bulgaria
Вие сте ходил, г-н депутат?“ или “Вие сте ходили, г-н депутат?“



Ох, то голяма част от населението се оглежда наоколо, ако му говорите на "Вие". А навремето учителката ни по български ни убеждаваше, че правилно е първото, все пак не бивало да се прекалява с любезностите. В учебника май пишеше обратното, но ние тогава все още вярвахме повече на учителите си...



Тръндафилке, второто е вярно.

Ел-овото причастие се съчетава винаги по число /което в случая е множествено, заради обръщението в учтива форма/, а не по род, за разлика от страдателното.

Пример:


"Вие сте уморен, вероятно много сте бързали."
"Вие сте уморена, вероятно много сте бързали."



Това го пиша за може би десети път, но Георги Коритаров, Лора Кумова, Милен Цветков, Диана Найденова, Бойко Василев, Росен Петров, Сашо Диков, Николай Бареков, Слави Трифонов, Виктор Николаев, водещите на сутрешните блокове на БНТ и Нова ТВ, и почти всеки, за когото се сетите/ освен Светла Петрова и Цветанка Ризова/ сигурно са имали лоши учител като твоя, Тръндафилке, а и сигурно не четат форума на в. "Сега". Но все се чудя, нямат ли уж сериозни национални телевизии някакви наблюдатели с надеждна езикова подготовка и ценз, които да контролират правилното говорене на журналистите си, тъй като тяхната неграмотност се разпространява като зараза върху целокупното българско население и най-вече младите?

Редактирано от - Сибила на 11/6/2011 г/ 18:57:56

samuil
11 Юни 2011 19:24
Мнения: 1,970
От: Bulgaria
Наглите провокации имат понякога полезното свойство да насочват вниманието към това, от което искат да го отклонят - поне за здравомислещите.
Наистина НАГЛИТЕ провокации- включително и писането на поредица ЖУРНАЛИСТИЧНИ АНТРЕФИЛЕТА, като горепотропченото, ни дават храна за размисъл.. Кой и за какво казва на бялото-черно, например..
burning daylight
11 Юни 2011 19:49
Мнения: 925
От: Bulgaria
Я! У форума се появил официален защитник на Дееволюцията

Не защитавам "дееволюцията", Рогати, ако имаш пред мен, а правилно разбираната еволюция - движената от личната отговорност. И съм много против колективната безотговорност, възпитавана чрез неестествените идеи някой да дундурка здрави, прави и свободни хора. Монтен 1 иска 2000 лева заплати за учителите; 200000 да получават, все тая, защото проблемът не е в тях. Баща ми се пенсионира като доктор на науките, а в отделенията е ходил през ден, с леля са се редували заради домашната работа. Ще го кажа простичко, без да ви обърквам с управленски теории: Господ дава, ала в кошара не вкарва
mercury
11 Юни 2011 20:24
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
Монтен 1 иска 2000 лева заплати за учителите; 200000 да получават, все тая, защото проблемът не е в тях.

Абсолютно вярно!!!
Die Hexe
11 Юни 2011 20:57
Мнения: 7,841
От: Bulgaria
Абе, проблемът не е в тях, но ... мисля, че положението би се променило.
От една страна, има немалко хора, които са прекрасни преподаватели по призвание, но не се занимават с това, защото ... не могат да си го позволят. Така биха се върнали/насочили към преподаването.
От друга страна, за немалка част от децата доходите на даден човек имат значение за авторитета му (лесно ни е на нас да отричаме такава връзка, но реално мисля, че при част от учениците тя съществува заради родителите им). Но силно увеличената заплата трябва задължително да бъде продръжена с две допълнителни неща: силно увеличени правомощия да гони ученици от клас и сериозни наказания за ученици, неприсъстващи/изгонени от час.


А, да не забравя - безумието "плащане на брой ученици" да отпадне.
Не, тази промяна не е невъзможна, не е закъсняла. Просто не е желана.
Монтен 1
11 Юни 2011 22:08
Мнения: 3,218
От: Bulgaria
Децата чувстват отрано кой колко у уважаван и ценен в обществото.
Ако учителите са добре поставени, децата ще искат да стават учители.
Сега кой ученик на 18 г. мечтае да стане учител!?
-
Колко ще струва на бюджета, ако учителите започнат да получават по 2000 лв.?
Някъде към 100 милиона на година!
Смешна сума, на фона на огромните далавери с ДДС и подобни.
-
А какъв страхотен ефект върху образоваността, културата и цялостния климат в обществото ще има!
Училището ще стане хубаво място - както например е в Естония.
Нихилизмът и цинизмът у младите рязко ще намалеят.
-
Не е утопия. Вижте Естония.
burning daylight
11 Юни 2011 22:10
Мнения: 925
От: Bulgaria
ДиХексе, пак стигаме до вечните "необходимо и достатъчно условие". Спор няма, училището трябва да бъде културно и преподавателите - мотивирани. Но кое мотивира обучаемите? Човек се учи и извън училище, и след него; ако теглиш чертата, ще признаеш, че това учене е значително повече от школското. Нужно е да го иска, а за това са важни както собствените му качества и семейната среда, така и вида на социалната пирамида. Каква мотивация за учене очакваш у хора, чиито родители са израсли при пирамида, при която официалният хегемон бе работникът на физическия труд, а пред тях самите има общество, на чийто връх "греят" неуки разбойници, неграмотни проститутки или полуграмотни политици?
Manrico
11 Юни 2011 22:26
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Тавагишчи, още по време на учителската стачка ви обръщахме внимание, че в Европа като правило средните учителски заплати се движат около средните заплати за страната. Гледам, в Естония, дето я хвалите, средната учителска заплата била около Е600 при средна заплата за страната Е750. Така че средната учителска заплата и в България ще стане 2000лв когато и средната заплата стане толкова. Дори в момента май учителската заплата тук е по-висока от средната.
Второ - определете се най-сетне - кое дава авторитета на човека? Хем веднъж правилно казвате, че не са парите, хем честичко се отплесвате към "дайте ни пари, за да имаме авторитет".

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
burning daylight
11 Юни 2011 22:32
Мнения: 925
От: Bulgaria
Прав си, Монтен. Прагматизмът ми подсказва, че работата в посока към по-добро училище ще иска по-малко средства и ще даде по-бърз, макар и по-скромен резултат от мотивирането на учениците. Но трябва да признаем и промените в обществената пирамида, настъпващи след влизането ни в Европа. Все повече млади хора виждат "далаверата" от това, да поназнайват чужд език, компютър и прочия диверсии на капитализма
Добави мнение   Мнения:75 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща