Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Колко грозна може да е една сграда? Бедна ти е фантазията
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:56 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща
fractal
07 Авг 2011 19:24
Мнения: 9,824
От: Bulgaria
ВИАС
Влизаш
Излизаш
Архитект
Ставаш
УАСГ
Управляващите
Архитекти
Сьздават
Градовете
Монтен 1
07 Авг 2011 19:30
Мнения: 3,218
От: Bulgaria
Таня Петрова друга дума освен "маниеризъм" за съвременна архитектура дали е чувала?
hamalin
07 Авг 2011 19:58
Мнения: 1,752
От: Bulgaria
това е население, което си засенчваше прозорците с работническо дело; това са селяндурите, които си подлагаха на масата, като се хранят работническото дело.в един от апартаментите, в които съм живял, гостната и спалнята бяха обърнати към към булеварда, а банята, тоалентната, кухнята и килера към двора.работя в германия:вече нямам никакви съмнения, че става дума за един сбъркан бг народ.накъдето да се обърне човек:език, чистота, вкус, фантазия, култура, възпитание:всичко е шизофренично.две неща имахме спуснати отгоре и на тях ще им видим сметката(езика и природата)
softwind
07 Авг 2011 20:11
Мнения: 5,658
От: Cambodia
по тези теми трябва често да се пише с много примери
Геновева
07 Авг 2011 20:24
Мнения: 24,361
От: Bulgaria
"Маниеризъм" е дума, употребена не от авторката, а от съавтора - архитект. Като название на група явления. По тази причина е повторена в заглавия на примерите, като класификация. Това да е грозното в статията....
WSP
07 Авг 2011 20:28
Мнения: 499
От: Bulgaria
hamalin, остава да ни осветлиш къде работиш в Германия (шега). Колкото до панелното строителство в Бг не съм напълно съгласен. Първите проекти в нашите градове са включвали малки 3-4 етажни блокчета с много зеленина и хора, които се познават и уважават. Следващата идея за 8-9-16 етажни панелки са наистина върха на некадърността - вижда ми се твърде ирационално да не инвестираш в повече инфрастроктура и транспорт, а да набухаш 20 семейства в един вход. Както и да е. Доколкото зная панелното строителство идва точно от Германия и по мое скромно мнение е доста по-удачно от шперплатовите боклуци с декоративни тухли отвън както е отвъд океана.
Key Man
07 Авг 2011 20:39
Мнения: 137
От: USA
Хамалин

Българска работа според Иван Хаджийски:

“Българска работа това е работа необмислена или недомислена, зле започната, без ръководство или нескопосно ръководена, която сякаш по задължение свършва със скандал, за да послужи само за позорна регистрация на печалните си герои."
plod4e
07 Авг 2011 21:24
Мнения: 271
От: Bulgaria
Тоалетната от Варна е много свежа.
боза
07 Авг 2011 21:56
Мнения: 2,387
От: Bulgaria

Пропуските - съзнателни или умишлени в нормативната уредба...


Съзнателно или умишлено е използването на синоними с "или"?
pepo348
07 Авг 2011 22:13
Мнения: 1
От: Bulgaria
Под тази статия спокойно могат да се добавят снимките на 99% от всички сгради построени след 1989

... ето няколко пресни примера:

Натиснете тук

Натиснете тук

Натиснете тук

Натиснете тук

... и действителността ще продължава да бъде такава ... докато няма нито един честно спечелен обществен конкурс и най важните сгради се проектират от шепа избрани бездарни гъзоблизковци.

Все пак архитектурата на една страна е огледало на социално-политическите процеси случващи се в нея.
StrikeEagle
08 Авг 2011 06:46
Мнения: 21,073
От: Bulgaria
СВОБОДАТА да избираш.
Или насила хубост не става...
wvw
08 Авг 2011 08:04
Мнения: 863
От: Bulgaria
Според мен, грозно или хубаво са изключително субективни понятия. И се изисква голям излишък на самочувствие за да предопределяш кое е хубаво...
The Bulgarian Lion
08 Авг 2011 08:44
Мнения: 13,869
От: Antarctica
Чалгаааа....
Simplified Solutions
08 Авг 2011 09:00
Мнения: 35,462
От: Bulgaria
Статията е много, много закъсняла, но да речем, че е по-добре късно, отколкото никога.
В такъв случай, обаче, трябваше да е по-задълбочена, да не е пълна с неверни данни и дори откровени глупости като ей тази:


Минималният процент озеленяване може да се разполага под и над земята, като наредба 7 допуска дори цялото озеленяване да е в подземното или полуподземното ниво.



Защото чл.38 (2) на същата наредба казва съвсем друго нещо:

За осигуряване на необходимите озеленени площи по ал. 1 озеленени площи може да се изграждат и върху подземното застрояване извън очертанията на сградите, както и върху тях.



Върху! Сиреч на ниво терен или над нивото на терена. И този член се отнася за Глава Х. УСТРОЙСТВО НА СМЕСЕНИ ЦЕНТРАЛНИ ТЕРИТОРИИ. И той е в известна степен спасителен, ако местната власт следи този вид озеленяване да се изпълнява добросъвестно, а не да остава само на чертеж, защото проблемът не е в "нереалистично високия процент" за озеленяване, както пише в статията, а във високата Плътност на застрояване в централните градски части, която плътност на места на практика е 100%.


Същинският проблем всъщност е, че при допустими максимални Кинт и Плътност на застрояване, в градовете на практика винаги се проектира на мах, т.е. винаги се гонят максимално допустимите Кинт и Плътност на застрояване.


Колкото до съдържанието на единствения член за Озеленяване, първо и в статията се вижда, че не е единствен, защото озеленяването се третира в множество членове и второ - в посочения член не се определя размерът на дърветата (това се определя в други науки ), а отстоянията от имотните граници.

И това не е единственият кусур на статията, но неам нито време, нито нерви за повече коментар.
Далеч съм от мисълта за съвършенство на ЗУТ и Наредба 7, но да повторя, че когато се подлагат на обсъждане, а такова безусловно е необходимо, необходимо е също това да се прави компетентно и задълбочено.
havamal
08 Авг 2011 09:24
Мнения: 2,630
От: Bulgaria
1. Ясно е, че хората с парите казват какво и как да се строи. Хората с парите не е задължително за са умни.
2. Или: разни архитектчета набарват някой с много пари и малко акъл и се започва едно проектиране-влакове, локомотиви и т.н....
3. Жилищна сграда-КЪЩА на известен български политик-1/4 от къщата беше окачена фасада-?
Хамалине-не така грубо....как ще сравняваш Германия/гъстота-231д/кв.м./ с България/72д/кв.м./...

А ти явно не си живял тогава, когато са се засенчвали прозорците с вестници.....шото ако беше живял, щеше да знаеш, че тогава беше трудно да си намериш пердета....за щори изобщо да не говорим..

Пра-дядо ми е живял в нещо подобно на землянка....след това предполагам в "къща" където в едната стая са били животните, а в другата хората. Може би и твоя е живял така, разликата е, че аз не се срамувам. А ти?
Стой си в Германия моля-не се връщай никога тук. Айде със здраве!
Здравка
08 Авг 2011 09:36
Мнения: 16,150
От: Bulgaria
Не сте дали най-добрия пример от Варна, не сте Ние какви бижута на мутробарока си имаме, ехеййй. На едно от най-брилянтните такива, кмет и минпред(евентуално) ще му режат лентата на 15.08 - сградата на кметство "ОДЕСОС". Наистина ви е бедна фантазията.
Cruella de Vil
08 Авг 2011 10:19
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Няма нищо по-грозно от остъклените балкони и тераси в различен стил и цветове. Българинът като види балкон веднага го остъклява. Като прибавим и външната изолация на ивици грозната картинка става пълна.
Дори и еднофамилните къщи не са защитени от "изобретателността" на собствениците им. Ако до горния етаж води външно стълбище с тераска, тя почти винаги е преградена с бетон, тухли и ламарини. То са хаотични пристройки, надстройки, изменения, които не се вписват в никакви естетически изисквания.
Винаги съм се чудила защо няма закон, който да задължава собствениците при промени във фасадата да са задължени да имат архитектурно одобрен проект и на нарушителите да се налагат строги глоби и премахване на загрозяващите "подобрения".
len
08 Авг 2011 10:30
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Съжалявам, че няма как да постна снимка, ама който е пътувал от Асеновград за Пловдив е виждал отстрани една "прекрасна" сграда - с един купол почти като джамия, въобще, "прелест". Сега модерните стъклени сгради не ги харесвам, някак много кубични и квадратни ми се видят, макар че и при тях вече извивки разни има. Но, все си е стъклария. Като ходя в София все се заглеждам с възхищение по сградата на Министерство на земеделието - изящество! Софиийкият университет също е една от прекрасните сгради. В Пловдив по главната има чудесни образци на хубави сгради. Вярно, и в архитектурата има мода, не може всичко да е като през бароковия период. Ама пък откровените мутробарокови грозотии не се търпят. И друга модерна тенденция в строителството на харесвам - използването на ярки цветове - червено, зелено, оранжево - за фасадите на сградите. Не знам, може би правя асоциации с циганската махала в родния ми град, където преобладава ярко синята боя
dude3075
08 Авг 2011 10:34
Мнения: 3,462
От: San Marino
Остъкляването на балконите не е от естетическа приумица а по принуда.През по-голямата част от годината откритите балкони са неизползваеми поради климатичните ни дадености.
Обалконяването на фасадите трябва да се преосмисли от архитектите.
Туткалчев
08 Авг 2011 10:52
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Няма грозотия на света, която родната мутра в симбиоза с некадърния архитект да не може да надмине!
Perdekiriz
08 Авг 2011 11:04
Мнения: 747
От: Bulgaria
Туткалчев! Може, може... !

Добави мнение   Мнения:56 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща