Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Да, кутията на Пандора е отворена
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:58 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща
Baldur
30 Авг 2011 08:41
Мнения: 458
От: Bulgaria
Интересно защо всички пропускате най-важната част от статията:
"Отдавна е известно, че здравната каса плаща твърде добри цени за точно тези клинични пътеки, те провокираха появата на специализирани клиники по села и паланки, а коронарографии и стентове започнаха да се правят на конвейр - със и без нужда от тях. Редица проверки и анализи сочеха, че се правят ненужни манипулации и се минават всякакви стандарти за безопасния брой пациенти, които могат да минат през една ангиографска лаборатория дневно. Тези клиники заприличаха не на места, където се лекуват пациенти, а на предприятия за бърза и сигурна печалба. И беше въпрос на време да се появят и недоволни пациенти. "
Доколкото ми е известно тези операции струват 25000, а може вече и да е повече. Така е не само в кардиологията, докторите взеха да гледат на пациентите едиствено като на ходещ портфейл. Докторското съсловие се превърна в клика, която мисли единствено как да печели повече, за да си купуват джипове и бивши мутренски имоти.
Muktadasaxkoburgidiotski
30 Авг 2011 08:58
Мнения: 14,528
От: Mali
Харесвам писанията на Янина , защото искренно търси същината на проблемите. Този път обаче не е уцелила голямата цел. подкрепям мнението на Уед , че ЛС е една симпатична безсмислена структура , която не тежи на обществото , и дори на съсловието /6 лв. месечно чл.внос , ако се не лъжа ?/ и тя е последния виновник за ситуацията в здравеопазването. В т.ч. и уважаемия Доц.Миланов , който чистосърдечно променяше през годините политическите си пристрастия , влагайки в тях професионалния си ентусиазъм... / . Ще подам общовидими , и вече спомената "жокери" за янина , за следващите и статии , тъй като съм убеден , че ще даде добър продукт .Сбъркан модел на здравеопазване. Недофинансиране. Кражба и на това , което го има... Това са трите "жокера".
Weed361
30 Авг 2011 09:19
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Доколкото ми е известно тези операции струват 25000, а може вече и да е повече.
Малко са по-ниски - между 792 и 4 200 лева.
Baldur
30 Авг 2011 09:34
Мнения: 458
От: Bulgaria
Мукта, освен това което си описал, страшното е промяната на манталитета на лекарите, болшинството от тях мислят единствено за пари. В момента да станеш лекар е проява на лош вкус, зъболекарската специалност вече е на мода, защото от нея може по-бързо да се спечели(навремето ако не те приемеха за лекар се ставаше зъболекар, сега е обратното). Бил съм в компанията на докторя и повече няма да повторя, защото само парите са им в устата и си го мерят кой повече печели, а отношението към пациентите е меко казано гадно. Преди време ми се наложи да придружа близък до частна клиника, там вместо "Добър ден" първото което чуваш е "Носите ли парите?"
Кире
30 Авг 2011 09:38
Мнения: 4,947
От: Bulgaria
От цялата статия най-интересни са коментарите и по-конкретно на Weed:
Сега с лимитите това не е възможно и се върнах към стария режим на работа - тип "Семашко" - не се напъвам да работя много, по-тежките случаи пращам в областната болница, по по-претенциозните пациенти съветвам директно да отиват в София.

В София пък тия пациенти трябва задължително да се поемат и това е допълнителен разход. Поради което университетските болници са почти винаги на червено. Оттук бързо се появи идеята, че няма смисъл да се дават едни пари по страната (особено в по-затънтените краища) и е най-изгодно да се затворят, а свободните пари да се преразпределят. Местните болници реагираха като взеха да набутват разни лежащо болни из болниците, без реално да е така (демек източват НЗОК), но в същото време показват ефективност. В тия случаи с право взе да се говори за лекарските далавери.
--
Идеята, че лечебните заведения са търговски дружества (и следователно съществуват на пазарен принцип) всъщност не работи в практиката. Защото дейността им в огромната си част се финансира от НЗОК. С наличния си ресурс НЗОК не може да прави кой знае какво, понеже се налага да финансира всякакъв тип лечебни заведения, включително и частните. Решението е едно-единствено: разрешаването на частни здравноосигурителни фондове и не като допълнителни и доброволни вноски, а да функционират по избор на осигурения. Демек аз да си реша дали НЗОК да ми управлява парите или частното осигурително дружество.
--
Такъв механизъм ще създаде конкуренция между държавния монопол (НЗОК) и частните дружества. Разплащанията към медиците ще е на база най-ефективен разход спрямо най-голямо търсене на съответен специалист. И тогава вече наистина пациентските организации има за какво да вдигат аларма.
Baldur
30 Авг 2011 09:44
Мнения: 458
От: Bulgaria
Сумата от 25000 ми я каза един кардиолог, толкова плащала здравната каса, а може и да се е направил на интересен. Дори 200 лв. да взима лекаря от една операция, която отнема максимум 30 мин., колкото повече направи за месеца печалбата е в пъти, ако се напъне и до 10000 може да си докара.
В.Каменов
30 Авг 2011 10:10
Мнения: 2,523
От: Bulgaria
Не съм в медицинските среди, но като всеки човек имам допир с тях. Естествено, че всички не могат да разбират от медицина, но всеки има отношение към проблемите и би трябвало да може да ги споделя защото здравеопазването е всеобщ проблем.Няма друга такава професия.В днешно време може да се отчете, че здравеопазването в България е направо срутено в сравнение с предишното.Най-голямата глупост е личен лекар – ЕТ и болница- ЕАД.Простотиите в Търговския закон се пренасят в здравеопазването. Здравеопазването не е търговия, а ако се превърне в такова, тежко и горко ни.Май вече сме близо до това.Финансовата издръжка на медицинските заведения не може да се управлява от Търговския закон.За тежкото състояние на здравеопазването днес, след пословично глупавите ни политици, са виновни и лекарите правещи се на политици, а такива по правило стават некадърници в професията.За това те трябва да бъдат управлявани от по-важните норми за нормално здравеопазване.Прави ми впечатление, че Weed 361, който обявява че е лекар, е против БЛС.Значи БЛС в днешно време не е с необходимия авторитет, дори напротив.Това е много страшно за лекарската професия. Преди години един филм и една книга свързани с морала в медицината ми напраовиха силно впечатление. Филмът, мисля че беше италиански, е „Бялата мафия”, а книгата е известната „Цитаделата” на Арчибалд Кронин.Ще бъде интересно лекарите, които ги познават, да коментират мястото и значението на професионалната организация, която според мен е абсолютно задължителна за тази професия и статутът й трябва да е по специален закон, който да съблюдава професионално позицията и на лекари и на пациенти.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: В.Каменов
Weed361
30 Авг 2011 10:16
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
там вместо "Добър ден" първото което чуваш е "Носите ли парите?"
Странно и аз чувам същото навсякъде - тия дни съм в отпуска и се занимавам с ремонт на апартамента - майсторите, продавачите магазините - все за пари говорят.
Кире, нищо не си разбрал - болницата, в която работя има лимит, да кажем 500 000 лева на месец. Можем да се вместим в лимита без големи загуби ако си подбираме по-леките случаи - натоварват по-малко персонала, изискват по-малко средства за лечение. Преди, като нямаше лимит приемахме всички. За разлика от общинските болници, държавните имат допълнително финансиране под една или друга форма. Колкото до закриването - общинските болници харчат ок. 13 % от бюджета на касата за болнична помощ, а лекуват над 40% от случаите. Лечебните заведения (болници, медицински центрове, ОПЛ и т.н.) в по-малките общини получават около 1/3 от здравните вноски на жителите на общината. Другите 2/3 отиват в държавните и големите частни болници. Драстични разлики има и между областните градове. Ето цитат от един вестник:

Средният разход за болнична помощ на жител на София е бил 269 лева през миналата година. За същия период от време на жител на Перник е струвал на здравната система само 57 лева за престой в клиника. Общинските болници са използвали само 13% от общия бюджет за лечебна дейност на НЗОК. През 2010 година повечето общински болници са получили 60% от средствата, които са отчели пред касата. За сметка на това областните болници пък са получили 100% от парите за дейността, която са извършили."

В.Каменов, как да съм "за" една казионна организация. Мога да влияя на ръководството на БЛС, колкото един избирател може реално може да влияе на тези, които е избрал. БЛС нямал авторитет! Да не би парламентът или правителството да имат някъкъв авторитет? Ние нямаме държава, това е страшното, БЛС е последната ви грижа!

Редактирано от - Weed361 на 30/8/2011 г/ 10:25:07

Justinian2
30 Авг 2011 10:24
Мнения: 8,033
От: Antigua and Barbuda
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Justinian2
Weed361
30 Авг 2011 10:27
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Justinian2
Han
30 Авг 2011 10:44
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Първо - в медицината, както е модерно да се казва, 2 плюс 2 не винаги прави 4
Предлагам да се въведе горният удобен принцип навсякъде!
Например:
Отива докторът при автомонтьора на диагностика защо му придърпва колата, монтьорът му казва - лошо, заминала е помпата, дай 2500. Сменя я, пак придърпва. Втора диагностика - при монтьор-професор. Каква помпа бе, пукната е главата, айде още 3000. Да, ама пак придърпва! Накрая се оказва че някъв маркуч се откачил заради скоба за 2 лева.
В отговор на справедливия гняв на доктора и първия, и втория монтьор само вдигат рамене и повтарят - "В монтьорството 2+2 не е 4..."
Същото може да приложи и елтехника след като изгори къщата на доктора заради калпава връзка по инсталацията. Въобще - удобна работа.
А сега сериозно - 2+2 различно от 4 означава еднозначно лоша диагностика или недостатъчно познания на конкретен доктор или медицината като цяло. Затова е редно като идеш при медик, да те информира - виж, аз съм малко като шаман. Горе-долу нещо знам, ама какво точно става - не е много сигурно и нищо не ти гарантирам. Тогава обаче трябва да се обвърже заплатата с резултарите.
От това всички доктори обаче бягат и повтарят - "2+2 не е 4"!
Кире
30 Авг 2011 10:45
Мнения: 4,947
От: Bulgaria
Не бе, разбрах те и знам за лимита Точно заради него държавните болници в София са пълни с пациенти от провинцията. Както ти им казваш "по-претенциозните". Да речем, че са такива Обаче те натоварват твърде много държавните болници. Затова мисля, че появата на частни здравноосигурителни фондове, които да могат да се избират от хората и то не като допълнително осигуряване, е изход. Солидарната система на НЗОК няма да съществува и това (мисля) е единственият начин всички да си плащат здравните осигуровки. Лимит отново ще има, заради сключените договори на лечебните заведения с фондовете.
Justinian2
30 Авг 2011 10:52
Мнения: 8,033
От: Antigua and Barbuda
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Justinian2
VicKing
30 Авг 2011 10:57
Мнения: 2,058
От: Bulgaria
Всичко е черно и бяло, защото Цвъцко го направи такова. Всичко от него и за него се прави - и черното и бялото, а то всъщност една сивотааа...
Han
30 Авг 2011 11:00
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Балдур, цените на инвазивните манипулации са по-малки - от 900 до 5000 приблизително. Твоят познат сигурно се е хвалел колко прави на ден.
Проблемите в медицината са много, но общото между тях е едно - всички са продиктувани от АЛЧНОСТ! Когато алчността и печалбата сринат моралните устои, това се получава.
За 10 години лекарите вече виждат пациента като ххх лева от касата + ххх лева на ръка. Какво искате от тая система? Тя толкова може...
Има и друг проблем, сриването на морала сваля КАЧЕКСТВОТО на работа на лекарите. Т.е. дори да си платиш - няма гаранция че някой ще си свърши работата и ще вложи всичко от себе си.
Това могат да го направят само хора, които обичат работата си. А когато мислиш само за пари и станеш АЛЧЕН (какъвто вече е масовия манталитет) - къде ти е стимула да се развиваш, да се грижиш човешки за пациентите, да сториш невъзможното да диагностицираш правилно проблемите им? И защо да ползваш нови инвазивни консумативи вместо да стерилизираш старите и да ги пробуташ на някой по-неразбиращ пациент? Това увеличава печалбата, но нали това е целта на търговеца в края на краищата? Какво като е доктор?!
И от уж невинните ниски морални стойности се стига до съвсем реални ниски качествени характеристики на лечение.
Han
30 Авг 2011 11:02
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Юстинияне втори, случайно познавам лекарското съсловие МНОГО отблизо. И съм видял с очите си как се промени моралът на лекарите, особено за последните 10 години, когато помирисаха парите...

Редактирано от - Han на 30/8/2011 г/ 11:09:17

Justinian2
30 Авг 2011 11:08
Мнения: 8,033
От: Antigua and Barbuda
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Justinian2
Han
30 Авг 2011 11:11
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Юстиниане втори, като няма какво да каже човек, раздава приятелски съвети.
Djok
30 Авг 2011 12:18
Мнения: 4,498
От: Bulgaria
Когато някой шофьор убие човек на пътя- поне го съдят. Когато някой инженер допусне авария го разследват и съдят, изписва кофи с мастило в следствието... Когато лекар убие пациент- нищо- земята скрива грешката... Когато се даде гласност на случая, лекарите стават онеправдани... чак лекарският съюз се застъпва да оневинява убиеца? Дали е оправдание, че убийството е по невнимание, или по некадърност? Защо лекарите като съсловие са привилегировани при убийство?
len
30 Авг 2011 12:30
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Две са системите, за които държавата е отговорна и заради които ни прибира данъци - здравеопазване и образование. И каква картинка виждаме там - здравеопазването, превърнато в търговско предприятие, пациентът представлява едни ходещи пари. Образованието - същата картинка, всеки ученик е едни ходещи пари според делегираните бюджети. И после се чудим защо и образование, и здравеопазване се сриват. Ми ще се сриват.
Добави мнение   Мнения:58 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща