Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Гърция отказа допълнителни икономии
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:106 « Предишна Страница 4 от 6 2 3 4 5 6 Следваща
Чичо Фичо
05 Сеп 2011 00:04
Мнения: 24,838
От: United States
Гърция е уникална с това, че при нея огромният, неизплатим и необслужваем държавен дълг се натрупа (благодарение на пазарно-фундаменталистките догми в основата на еврото) преди избухването на световната криза.

Всички други, Ирландия, Испания, Португалия и т.н. пострадаха от (т.е. след) избухването на световната криза. Ирландия и Испания имаха и бюджетен излишък преди нея.

Затова Гърция е уникален случай на национална корупция, на доходи и народно потребление, надвишаващи до три пъти равнището на производителността. Там при наличието на еврото единственият изход е доходите на населението да паднат до реалното равнище, до три пъти. Това е много трудно политически, но единствено реално.

Но в другите страни, особено САЩ, Англия и България, има точно обратния проблем. В САЩ и България има остра криза на търсенето поради недостатъчните доходи на средната класа, хората на заплата, със свободна професия или с малък бизнес.

Там изходът очевидно е да се повишат рязко реалните доходи на средната класа. На първо място с национална политика на пълна заетост, full employment.

Това ще е по-лесно политически там, отколкото обратното в Гърция. Хората много по-лесно могат да се убедят да плюят на републиканците или герберите и да гласуват за политика на пълна заетост, отколкото - да приемат намаляване на реалните си доходи в пъти.
Чичо Фичо
05 Сеп 2011 00:25
Мнения: 24,838
От: United States
Препоръчвах няколко пъти книгите на П. Кругман, Нобелов лауреат по икономика за 2008 г. (именно за работите си по международна икономика), в които той демонстрира грешността на възгледа, изразен от Круелка, че доходите в света ще се уравняват на много по-ниско от американското (и малко по-високо от китайското) равнище.

Вижте поне Pop Internationalism и The Accidental Theorist - и двете са популярни и четивни, сборници обработени негови статии в популярни списания като Форин Афеърс и др., без криви и сложни уравнения.

Сред основните положения по въпроса са: (1) разликата на спестяванията и инвестициите във всяка икономика е равна на разликата на износа и вноса (т.е. не е възможно Китай хем да спестява много, хем да има голям търговски излишък); (2) равнището на доходите във всяка фирма в една икономика отразява и равнището на производителността в тази икономика като цяло, а не само в отрасъла или фирмата (т.е. и бръснарите в САЩ получават много повече от бръснарите в Китай, въпреки че производителността им не е по-висока, а може да е и по-ниска от тази на китайските); (3) при нормални условия растежът на експортните отрасли в една развиваща се икономика води до постепенно изравняване на доходите в тази икономика с тези в най-развитите (Япония, Корея, които в 50-те и 60-те години се конкурираха само на основата на евтиния си труд - както сега Китай, настигнаха САЩ по доходи, Япония го задмина).

В САЩ от 1980 г. до 2008 г. производителността нарасна два пъти, но доходите на средната класа не пораснаха два пъти, а стагнираха и реално даже спаднаха с оглед поскъпването на здравеопазването и образованието и поевтиняването на жилищата. А доходите на богатите нараснаха много пъти. Т.е. явно причината за обедняването на средната класа - основната причина за кризата на търсенето - не е в конкуренцията на икономиките с евтина работна сила, а е в променената след 1980 г. национална политика в САЩ, начина на разпределение на обществения продукт в ущърб на работещите и в изгода на най-богатите.
Dart Dorvalla
05 Сеп 2011 01:52
Мнения: 1,246
От: Bulgaria
И къде е демонстрацията в която Кругман демонстрира грешността на възгледа, изразен от Круелка, че доходите в света ще се уравняват на много по-ниско от американското (и малко по-високо от китайското) равнище?
В нищожното количество променливи, с които борави!
Това, което Кругман твърди е, че ПО-ГОЛЯМАТА ЧАСТ от разстежа на азиатските тигри е резултат на рязък скок на участващите в производството, усилено образование и високи спестявания вместо високи показатели на продуктивност. Естественно/за него/ последното е единственото заслужаващо доверие и място в статистиките. Нъл тъй! Пореден шаман за местно ползване. Най-голямото му постижение е в етикетката "Азиатското чудо е мит". Доказателствата му идеално пасват за откъснатата от световната интелигенция Америка.


Drug
05 Сеп 2011 04:05
Мнения: 8,635
От: Bulgaria
Гръцката наглост ме отвращава, без да ме изненадва. Точно, както и нашенската глупост.
gorro
05 Сеп 2011 06:00
Мнения: 396
От: Bulgaria
Фичо:
Затова Гърция е уникален случай на национална корупция, на доходи и народно потребление, надвишаващи до три пъти равнището на производителността.
Когато някой, поради школските или личните си предубеждения започне да ръси небивалици, човек няма как да не постави под съмнение всичките му тези!
Как точно, Фичо, измери потреблението и производителността в гръцко?
Или смяташ, че еврото направи гърците по-богати отколкото драхмата?
Всъщност, проблема в Гърция е същия, който така добре описваш за щатите - крайна поляризацията на доходите. Към това, обаче трябва да добавим и безумната евро-монетарна политика и евро-конструкцията по принцип, която превръща южна Европа (не само Гърция) от износителка, на вносителка в традиционни за нея браншове, поради отрасловата структура на производството в ЕС.
И...
Уф... що ли си губя времето...
Бай Драган
05 Сеп 2011 06:50
Мнения: 12,047
От: Bulgaria
Китай ще купува Солунското пристанище заедно с митницата и острови в Егейско море. Обещали са и изплащането на дълга. ЕС се дърпа и затова правителството и гърчетата още щракат с пръсти , хвърлят къчове, и тропкат сиртакито.
Поне така говорят гърците в момента. А и дали не са прави?!
Cruella de Vil
05 Сеп 2011 10:46
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Ето какво съм казала по-горе:
Отива се към изравняване на стандартите, но на по-ниско от западното ниво.

И как Фичо го цитира:
Препоръчвах няколко пъти книгите на П. Кругман, Нобелов лауреат по икономика за 2008 г. (именно за работите си по международна икономика), в които той демонстрира грешността на възгледа, изразен от Круелка, че доходите в света ще се уравняват на много по-ниско от американското (и малко по-високо от китайското) равнище.

Има разлика, нали? Процесът на изравняване на доходите вече е започнал, така че реалностите са такива, каквито са.
Китай започнаха като шивачницата на света, но в момента произвеждат и високотехнологични стоки, най-модерна апаратура.
Аз на очите си ли да вярвам (това, което ни се доставя от водещи световни фирми като апаратура) или на Кругман? Тази апаратура няма как да се произвежда и тества от неуки и нископроизводителни работници и специалисти.

Редактирано от - Cruella de Vil на 05/9/2011 г/ 11:35:25

kaily
05 Сеп 2011 11:01
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Не само е привлекателна, но е и напълно осъществима и даже осъществена.
В България.

Зависи. Почти всички можеха да си купят, но предимно малки жилища и с ред. Купуваш не това, което искаш и където искаш, а каквото и където ти дадат

Ама отвори си очите, девойко!
Тогава се строеха 1-, 2- и 3-стайни и тук таме по-големи, и се раздаваха според големината на семейството!
И се изплащаха 20 години с напълно поносима месечна вноска, която не мърдаше от юрибор и банкови инсинуации.
95% от жилищата, които сега българите имат да живеят, та да им е евтинко, са оттогава.
А сега изобщо не можеш да си купиш жилище, макар и да е без ред и чакане, защото въпреки че на пазара има празни нови жилища за целия китайски народ, цените са им такива на фона на заплатите, че който не се е минал да купува преди балона, сега и не мисли да се захваща.
И масово вървят т.н. маломерни двустайни - хол с бокс и кухня, за 3-ст, па камо ли с кухня, не може и да се мисли.
Да оставим, че старите панели 90 кв площ е равна на новите тухли 130 кв.

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
kaily
05 Сеп 2011 11:07
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
На мен ми е по-интересно докога високоефективни и високопроизводителни работници ще висят нископлатени в една полуотворена до 2 години напълно отворена система на скачени съдове със Западна Европа....

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
Cruella de Vil
05 Сеп 2011 11:12
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Тогава се строеха 1-, 2- и 3-стайни и тук таме по-големи, и се раздаваха според големината на семейството!

Вярно! На четиричленно семейство без връзки ни дадоха двустаен панелен (55 кв.м, стая хол и бокс)‌ в краен квартал на София без никакви изгледи за смяна в бъдеще след дванадесетгодишно чакане.
Наистина в момента много апартамени са празни, но и доста хора са в нови жилища. А цените ще падат в съответствие с търсенето и предлагането докато станат достъпни и за средните граждани. Нищо, че някои си мислят, че могат да продават на цени от 2007 г.
Така, че според ... зависи...
no-credit
05 Сеп 2011 11:48
Мнения: 954
От: Bulgaria

Идеята всеки да може да си позволи собствено жилище е привлекателна, нали?

Тази идея е не само привлекателна. Тази идея освен това е и реално осъществима. Реално осъществима е защото строежа на едно (обикновено) жилище не изисква нито кой знае какви високи технологии, нито кой знае колко скъпи материали, нито кой знае колко висококвалифицирани специалисти. Напротив - и технологиите и материалите и работниците нужни за строежа на едно жилище са на средно (да не кажа дори и под средното) ниво. Също така, не е нужен и кой знае колко голям разход (като количество и обем) от горните. Следователно, притежаването на едно жилище (за разлика да кажем от една кола където има по-високи технологии), не би трябвало да е проблем. Да, ама не! Проблем е и то голям. Пита се защо. Разбира се причини много, но аз виждам като основна една - кредитът. По-точно - неограничения кредит. Неограничения кредит води до:
- балон при цените.
- възникване на спекула.
- огромни печалби за едни и превръщане в доживотни кредитни роби на други.
Така (чрез неограниченото кредитиране), жилището от необходимост и удобство се превръща в инструмент на икономическата политика от една страна, начин за хищни, спекулативни печалби от друга страна и начин за експлоатация и държане в икономическа зависимост от трета. Едно разумно кредитиране например би трябвало да кредитира жилищата само до ниво на строителната себестойност (дори малко под нея). Без земята и без печалби за строители и инвеститори. Цената на земята и тези печалби трябва да се поемат изцяло от спестени средства от купувачите. Подобни правила важат например при бизнес кредитирането където банките стриктно следят (или поне би трябвало) как се харчат отпуснатите пари. Следователно може да важат и при ипотечното кредитиране. Да, ама не. За една шепа хора е по-добре така, както е сега. А повечето от останалите просто не осъзнават в какъв капан ги вкарват и как ги обират. Но всичко е до време. А времето идва.


____________________________
Кредитът - модерното робство
kaily
05 Сеп 2011 11:49
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Ми ДАДОХА ВИ бе душа ДАДОХА ВИ.
А сега требе да си го купите. С българските заплати и българските цени.
По мои наблюдения 95% от хората си висят в панелките от време оно вече 20 години, имаш ли идея що? При положение, че всеки може да си купи вече каквото му душа сака. А?!?

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
no-credit
05 Сеп 2011 12:07
Мнения: 954
От: Bulgaria

всеки може да си купи вече каквото му душа сака

За съжаление, това вече не е вярно. Поне за София. Вече (почти) всичко е така гъсто презастроено, че жилищната среда е необратимо увредена. За което "постижение" кметовете и главните архитекти на София от последните 20-тина години мисля ако не линчувани, то поне портретите им трябва да бъдат окачени на видни места с главите надолу и така да висят доста време. Защото поразиите, които тези хора допуснаха да бъдат направени ще тежат още много, много години напред.


____________________________
Кредитът - модерното робство
kaily
05 Сеп 2011 12:42
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
В Израел има масови бунтове заради високите недостъпни цени на жилищата.
Та - при тая пазарна икономика що така става, че хората хем могат да си купят, хем не си купуват? А при татовата им се даваха, малки за някои, ама им се даваха. А сега бунтове, ай ай ай

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
Cruella de Vil
05 Сеп 2011 13:08
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Ми ДАДОХА ВИ бе душа ДАДОХА ВИ.
А сега требе да си го купите. С българските заплати и българските цени.

И тогава трябваше да го купуваме. Не са ни го подарили.
no-credit
05 Сеп 2011 13:18
Мнения: 954
От: Bulgaria

Да напомним все пак, че ТОГАВА беше преди 20-30-40 години. За това време нещата трябваше да са се подобрили. Защото нали - всичко се развива (някои неща дори бурно) и би трябвало да се живее все по-добре и по-добре. И съответно жилищата да са все по-достъпни. Да ама как ако жилищата са достъпни народонаселението ще се държи за гушата, а банкерите и спекулантите ще печелят здраво? Не става. И затова и не са. Какво по-добро от човек с доживотен кредит? Нищо по-добро. Такъв човек е напълно зависим и предвидим, а от там и управляем.


____________________________
Кредитът - модерното робство
custo
05 Сеп 2011 13:28
Мнения: 319
От: Bulgaria
С лъжене не може вечно да се живее – иде видов ден за Гърция.

Бай Драган казва, че май гърците продават Солунския вилает на Китай.
Тази мисъл е като вирус за зяпач, като мен.

От известно време нашите геополитици бързат спешно с магистрали Струма и Маказа, а по Бургас-Александрополус замразиха, но не спряха работа.
Ако продажбата вземе, че не стане - няма лошо. Европата ще плати масрафа.

Като гледам обаче вече има лагери: Китай, ЕС, Русия и Турция, САЩ с Израел, България и Румъния. И лагерите ще имат свои аргументи за мекото подкоремие на Европа.

Много апокалиптична започва да става тя
no-credit
05 Сеп 2011 13:38
Мнения: 954
От: Bulgaria

П.П.
За малко да забравим да споменем и причината защо политици, държави и общини толерират и предпочитат скъпите жилища - защото колкото повече струва нещо, толкова повече данъци се събират от него. И ДДС и имотни и такси за прехвърляне и т.н. и т.н.


____________________________
Кредитът - модерното робство
Езоп
05 Сеп 2011 13:41
Мнения: 5,087
От: Greece
Наследство от некадърен холивудски актьор,
защо ли толкова е напомнящо за некадърния художник - Шигългрубер?
http://vbox7.com/play:87d0c117
http://vbox7.com/play:87d0c117 Target=_Blank id=url>Натиснете тук

no-credit
05 Сеп 2011 15:23
Мнения: 954
От: Bulgaria

Некадърен?! Не, според мен е точно обратното. За да успее така да изиграе нещата, че политици от всички цветове и разцветки да му вярват и то в продължение на 30 и косур години, трябва да е бил всичко друго, но не и некадърен. Защото през тези години аз не съм чул и един политик или икономист - нито ляв, нито десен, нито централен, нито синдикален поне да се притесни (за правене изобщо да не говорим!) от това, че жилищата са все по и по-недостъпни. Ама наистина нито един! Виж обратното - да се притесняват от това, че цените падали съм чувал (и то нерядко). Значи такава е системата и така е изгодно. За някои хора и за всички политици.


____________________________
Кредитът - модерното робство
Добави мнение   Мнения:106 « Предишна Страница 4 от 6 2 3 4 5 6 Следваща