Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Китай поставя условия, за да помогне на еврозоната
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:59 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3
Anastass Stasev
08 Ное 2011 13:22
Мнения: 3,150
От: Bulgaria
ЗИП : За последното тримесечие нарастването на валутните резерви на Китай е намаляло 12 пъти! Китай просто включи на друга предавка - вътрешното потребление ..... Накупиха машини, построиха заводи и се случи логичното.


Истина е, но с добавката, че в момента Китай преустройва производството си и преминава от производството на ниско технологични евтини продукти, към производство с високи технологии. Но за това е необходимо време, не само за обучаване на персонала за работа с новите машини, но и за доизпипване на готовата продукция, за да стане тя конкурентноспособна – китайските коли, например, произведени изцяло по китайски технологии, в момента нямат никакви шансове да пробият на световните пазари. Тогава къде ще ги изкарат? – естествено на вътрешния пазар. Същото се отнася и за останалата продукция. Така че ориентирането към вътрешния пазар не е политика на всестранно задоволяване на непрекъснато нарастващите нужди на китайските трудещи се, а политика съобразена със съществуващата обективна реалност. Нищо лошо – така Запада получава уникалната възможност да продава машини и технологии за милиарди и така да си върне голяма част от валутните резерви, натрупани с Китай. В момент на криза това никак не е зле. А после поживем увидим! Набиращата скорост техническа революция може да направи много от тези машини морално остарели
MB
08 Ное 2011 13:37
Мнения: 7,003
От: Bulgaria
Eх Танасе, Танасе,
Помниш ли коя година Епъл започна да повъчва готови модули в Китай. Преди повече от десет. За мен това беше водораздела.
А какво не правят китайците. Сещам се за проектиране на високопроизводителни универсални процесори за масовия пазар. Друго? И то проектиране, щото произвеждат
Някой да им разработва космическата програма?
Те изнасят, а не внасят технологии. И в автомобилостроене и в машиностроене, химия .......
И в научните и в инжинерните дисциплини делът им нараства и то бързо. Нормално приоритет е и има финансиране.
Не ги мисли китайците.
Проблемите са другаде. Интересно е кога ще се стигне до призиви за "късане на опашката", защото нещата вървят натам
Anastass Stasev
08 Ное 2011 13:57
Мнения: 3,150
От: Bulgaria
МВ : Като стана дума за манталитет колко войни е започвал Китай за времето на съществуване на "атлантическите" страни.


Войната с Индия и окупацията на Тибет. Но като стана дума за "надбягване", не за това иде реч. А за шизофреничната идея Китай навсякъде да бъде пръв – в построяването на най-дългите мостове, най-високите кули, най-големите пристанища, най-много медали на олимпийски игри, а сега и световна космическа сила.... навсякъде най, най, най! Нещо, което удивително напомня за политиката на една друга, съседна на Китай държава, поставила си навремето също за цел не само да настигне, но и да надмине Запада. И я видяхме докъде я докара. Добрата новина е, че времената се промениха и това засега си остава като че ли само държавна политика. Защото при общуването ми с по-интелигентни китайци (то с останалите няма как заради езиковата бариера ), не съм с впечатлението, че те се смятат за свръхнация съставена от супермени. Нещо повече, те нерядко разтревожено питат – кажи ти какво мислиш, защото тъй както я караме, ние не знаем докъде ще ни стигнат силите!
MB
08 Ное 2011 14:10
Мнения: 7,003
От: Bulgaria
Доколкото помня правителството им скромно заявява че те все още са "развиваща се" икономика. Въпреки че ако например съдим по това как реагират борсите на новините от Пекин, са много повече . Струва ми се че тези с претенциите са другаде
Caravaggio
08 Ное 2011 14:34
Мнения: 13,610
От: Italy
..Защото при общуването ми с по-интелигентни китайци..

Мисля, мисля и не намирам причина заради която интелигентни китайци и интелигентни други да контактуват с такива като теб.
Anastass Stasev
08 Ное 2011 15:40
Мнения: 3,150
От: Bulgaria
МВ: Доколкото помня правителството им скромно заявява че те все още са "развиваща се" икономика.


Да, казват го! Въпросът е по какъв повод и защо. Във връзка с големия международен натиск за намаляване на въглеродните емисии, например - За разлика от други държави, където всичко отгоре до долу е О.К. (няма да ги назовавам, за да не дразня Caravadgio ) китайците признават това, което е на ачик и не могат да скрият. Признават например, че машините в по-голямата част от фабриките им са остарели, признават че са принудени да задоволяват голяма част от енергетичните си нужди с енергия от каменни въглища, добивана с остарели технологии и това води естествено до голямо замръсяване с карбондиоксиди. С всичките му вредни последствия както за здравето на хората, така и за околната среда. Затова и намаляването на въглеродните емисии е сред основните приоритетите на правителството. След което следва едно "но" - сиреч не бива да се забравя, че това струва много пари, а Китай все още е с развиваща се икономика. И като страна с развиваща се икономика, би било редно Китай да бъде субвенциониран от съществуващите за целта международни фондове - нещо, за което те дори и не се надяват! (тук не им липсва чувство за хумор). И тъй като те са принудени да правят всичко сами. а са с развиваща се икономика, това ще стане много по-бавно в сравнение със страните с развита икономика. А кажи нещо против този витиеват по китайски аргумент!

Редактирано от - Anastass Stasev на 08/11/2011 г/ 16:04:45

Anastass Stasev
08 Ное 2011 15:55
Мнения: 3,150
От: Bulgaria
Caravadgio: Мисля, мисля и не намирам причина заради която интелигентни китайци.... контактуват с такива като теб.


А аз Caravadgio за разлика от теб не мисля, а само питам, защо си избрал за ник името на великия художник. Дали защото притежаваш част от неговите умения, или защото и той е бил злобен и заядлив като теб, за съжаление. Питам и отговор не чакам!
paragraph39
08 Ное 2011 16:03
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ANASTASS STASEV,
Слагаш (пак) каруцата пред коня!
Думата ми беше за изнесените в Китай западни капитали, производства, предприятия- в които собствениците-работодатели, а не китайската държава, плащат заплати на работещите им китайци!
Така че, НЕ от китайската държава зависи в тези предприятия заплатите да не са "мизерни", както тука се твърди!
Що се отнася до минималната работна заплати, която китайската държава трябва да вдигнела(според теб), ще ти напомня, че Работодателите-собственици НЕ са длъжни да НЕ дават заплати на работещите им по-високи от минамалната заплата заплата! А ако НЕ дават заплати по-високи от минималната заплата, китайската държава ли е виновна или Работадателите-собственици на западните производства и предприятия, изнесени в Китай- на които китайската държана НЕ им забранява да дават на работещите им китайци по-високи заплати(за сметка на Печалбата!), нали!
Captain Buddy
08 Ное 2011 16:11
Мнения: 3,294
От: Bulgaria
***
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Captain Buddy
paragraph39
08 Ное 2011 16:32
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
За Китай- директно от "извора":
на български език, текст и аудио/видео, ТУК: Натиснете тук
Anastass Stasev
08 Ное 2011 16:51
Мнения: 3,150
От: Bulgaria
Параграфе, казвам го само за сведение и да приключваме с този безсмислен спор. В Китай заплатите в предприятията със западни собственици са чувствително по-високи от тези в китайските държавни и частни предприятия. Затова всички се натискат да работят там. Кошмарът е в централната част на Китай и северозападните райони, както и в мините. Десетки, ако не и стотици жертви всяка година. В някой от фабриките, които са в китайски ръце, работничките, предимно от селата, са затворени като робини и работят по 12-14 часа нас ден. По-щастливите успяват да се приютят в подземни или надземни гаражи. Последните съм ги видял лично, защото ги има дори в големите градове. Жена ми се разплака, като ги видя и ми забрани да ги снимам. Кажи ми как се живее със заплата от около 100 - 110 евро, наем 50-60 евро за кутийка от няколко квадратни метра, от останалите пари една част за родителите на село, които са без пенсии и без здравни осигуровки, и се остатъка се прехранват, обличат се и се надяват горките да направят семейство и да имат деца, засега все още само едно. А какво да кажем за фабриките за фойерверки, където всяка година загиват хиляди и единствените предпазни мерки са големи найлонови чували с вода, закачени на таваните. Та ако избухне пожар, да се разтопят и да го загасят. А хората кучетат ги яли. Това западен собственик няма да си го позволи, защото знае какво може да му се случи. Спирам дотук, ако искаш ми вярвай, само не ми излизай с нови, още по-тъпи аргументи.
Anastass Stasev
08 Ное 2011 17:56
Мнения: 3,150
От: Bulgaria
Captain Buddy: Не е ясно от къде черпиш информация за Китай, но във всеки случай не от извора.


Капитане, ако беше го писал някой друг, нямаше да му обърна внимание. Но понеже чета с интерес постингите ти, ще ти отговоря. Основните ми източници са два. Списанието La chine au present, за което съм абониран от две години и получавам директно ежемесечно от Бейжин. Официално издание, предназначено за чужденци. http://www.chinatoday.com.cn Вторият и то много по-важен източник е личното ми посещението в Китай, миналата година, организирано от китайска фирма, с индивидуални екскурзоводи по избран от мен маршрут за 25 дни и 15 дни при семейството на приятели китайци. Които предварително ми бяха обещали, вместо да ме водят по разни туристически обекти, да ми покажат живота в Китай, такъв какъвто е. Няма да ти кажа къде съм бил по понятни причини. Посетих със съпругата ми няколко големи градове, включително и няколко села, бяхме и на гости при техни роднини. Така че всичко написано от мен е от лични впечатления и разговори с хора. Не по-малко интересни бяха и разговорите с гидовете на четири очи, а не както е обикновено пред група с туристи. Ако смяташ, че това не е от извора, това си е твоя работа. Единствено сведенията за Централен Китай, където не съм бил, са от наличните медии с които разполагам..
softwind
08 Ное 2011 18:24
Мнения: 5,658
От: Cambodia
Посетих със съпругата ми няколко големи градове, включително и няколко села...

ами ако беше завел жена ти преди десетина години - щеше да плаче много повече и нямаше да ти дава нищо да снимаш.
Това, което пишеш, естествено, е вярно. Има там такива картини. Но не е преобладаващо. ВЕЧЕ.
Няма начин милиард и половина човека да излязат от мизерията толкова бързо. Няма такива икономически факири. И не е имало досега никъде в историята на цивилизацията. Особено в Азия където населението е значително повече от Европа.
Като заведеш жена ти на екскурзия след пет години ще видиш колко по-добре са станали. Защото прогресът е огромен за всички хора и за обществото им като цяло.
Заведи жена ти в Бангладеш. И после направи сравнение.
Mura
08 Ное 2011 18:33
Мнения: 2,803
От: Bulgaria
Anastass Stasev-Браво и благодарности за споделената информация от първа ръка.
Щях да напиша и аз, че наш Бойко развиваше почти същите теми, ама си ме изпреварил.
Ей много харизма у тоз наш министЕр председател. Ръси бисери, като манна небесна и виш как Орлик и председателят на китайския суверенен фонд Цзин Лицюн "прихващат"!

Captain Buddy
08 Ное 2011 18:39
Мнения: 3,294
От: Bulgaria
***
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Captain Buddy
Anastass Stasev
08 Ное 2011 20:13
Мнения: 3,150
От: Bulgaria
Капитане, позна! Не съм бизнесмен, а по-скоро това, което и ти предполагаш. Впрочем бях, но вече не съм, иначе нямаше да вися по цял ден пред компютъра. Просто гледаме на Китай по различен начин. Ти откъде икономическите райони и техните показатели, аз от живота на обикновените хора. Затова дори и не си помислих да посещавам икономически райони, макар че по едно време бях само на 200 км от Шонгинг. Няма да ти разправям къде ходих и какво видях. Не съжалявам, защото едно е да го гледаш на филм, друго е да го видиш на живо. При моите бедни познания по икономика, за всичко останало списанието, което получавам и ARTE са ми достатъчни. Лека вечер!
Captain Buddy
08 Ное 2011 20:24
Мнения: 3,294
От: Bulgaria
***
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Captain Buddy
Caravaggio
08 Ное 2011 21:22
Мнения: 13,610
От: Italy
А, globetrotter на ботушите ми. В англоезичната пътеписна индустрия е пълно с подобни. Виден представител - Пол Теру (Paul Theroux) с "Железният петел". Арогантен игнорант, брояч на фасовете по улиците и счупените керемиди. Разбира се, не липсват разговори "на четири уши", нелицеприятни истини, изречени със страхливо оглеждане и цветисти описания на плювалниците по китайските гари. Ето какво пише този "гении" за "Герой на нашето време":
"...така и не успях да прочета тази книжка. Печорин е някакъв вид пънк и не се разбира какво иска и за какво се бори...". Очевидно, за окончателното прочитане на книжката (!) са му попречили китайските плювалници, както и тежък, вроден дебилизъм.
Добави мнение   Мнения:59 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3