Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Държавата изпадна в европарализа, докато я изритват от ЕС
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:307 « Предишна Страница 6 от 16 4 5 6 7 8 Следваща »
garamel
12 Ное 2011 04:24
Мнения: 5,847
От: Bulgaria
Aз какво си мисля вече казах, Брайти. Вижда се, че не сме точно на едно мнение.
Чичо Фичо
12 Ное 2011 04:29
Мнения: 24,838
От: United States
Ама тая система да не паднала от облаците? В САЩ имаше поредица успешни опити от десните да дерегулират финансите, та до премахването на Глас-Сийгъл. Освен това възникнаха и нови финансови институции, които играеха ролята на банки, без да са банки и да са регулирани като такива. И те не бяха регулирани умишлено. Създаването на сложните и неразбрани деривативи беше естествено следствие на конкуренцията между тия институции и банките. Колкото по-неразбран един продукт, толкова по-трудно може да се копира от конкуренцията и толкова по-рентабилен.

Неразбраните продукти замъгляваха и разсейваха риска, и това беше главното. Старите ипотеки се пишеха от местните банки, дето банкерите познаваха лично клиентите си. А сега ипотеките се препродаваха по няколко пъти, инвестиционните банки ги разпарчетосваха до пълна неузнаваемост и ги комбинираха с други инструменти и ги продаваха на големите си клиенти на траншове, като надеждността на първия транш се приписваше автоматично и неоснователно на другите. Ипотеките станаха най-важният елемент на световните финанси. Секуритизацията на всички видове дълг беше щура мода и в Европа още в 2000 г. Тогава и Швеция се беше подпалила по нея.

Банките обаче не са естествен монопол, финансовата система в една развита пазарна икономика не може да се национализира, но трябва да се регулира. да се разделят нискорисковите от високорисковите инструменти. Трябва да се тури и някаква реална цена на спекулацията, която да възпира алчността на банкерите. Както и да има цена на природните ресурси, които корпорациите засега имат за дадени.

Но проблемите на САЩ, еврозоната, Италия, Гърция и България не са едни и същи. Най-сходни са на САЩ и България - основното там е обедняването на мнозинството, икономическото неравенство. Но за еврозоната основното е асиметрията на севера и юга и ограниченията пред ЕЦБ да се бори с кризите на търсенето. За Гърция основното е прекаленото заемане с ниски лихви и лъгането на ЕС. За Италия и Испания основното е, че дългът им е в евро, над което те нямат суверенитет, и реално им е в чужда валута.

Но в основата на всички е пазарният фундаментализъм, макар по различен начин. Това засяга еврозоната, но не ЕС сам по себе си. България остава извън еврото и това сега е добре за нея, но не бива да позволява да бъде избутвана в неизгодна позиция в ЕС. Скоро страните в ЕС извън еврозоната сигурно ще станат повече от другите. Заплахите на Брюксел, че който изпадне от еврото, напуска ЕС, са безсмислици и май вече не ги повтарят. Не е сигурно, че и Франция ще остане с еврото, ще видим.
garamel
12 Ное 2011 04:45
Мнения: 5,847
От: Bulgaria
Така е Фичо. Съгласен съм с първата част на поста ти.
Какво ще стане в ЕС никой не може да каже. Лично според мен, вече многократно го повтарям, трябва Ев конституция институционизираща ясна и стройна схема на управление и силна централна власт. Съда вече е действащ, което е най-важното.

За съжаление страни като УК още се дърпат и това вреди на всички. Ето, и на Гер и Фр ръководители им стана ясно че само това е пътя. Затова говорят за европа на две скорости. Който не иска остава навън.

Според мен лично, за Бг е по-добре да е вътре и да има по-силен централен контрол, отколкото да се остави по течението. Малките страни са по-лесно податливи на корупция, затова външен контрол е по-добре. Освен това е по-добре за младото поколение. Миналата година, при срещите ми с млади хора в Бг останах приятно изненадан. Повечето се чувствуват европеици и част от тази система. Много вече са пътували по Европа и САЩ и мирогледа им се е поочупил.

Европа има голям дългов проблем. Така е. Но нито е за пръв път, нито е за последен.

В Европа имаше несъгласие по въпросите за централизирано управление и приемането на конституция. Сега с кризата идва и големият шанс за тези политики да се прокарат. Дефакто, кризата играе ролята на катализатор ( ускорител) на тези процеси. Ще видим дали ще могат да съберат достатъчно пари и дали Меркел и Саркози ще могат да убедят другите играчи.
Brightman
12 Ное 2011 04:49
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Чичо Фичо,
не че и аз понякога не се увличам в дълги постинги, ама ако можеш ги пищи по къси и дели на акценти. Щото искам да ти ги дочитам.
-
А иначе смесваш проблемите. Най общо икономиката, като такава с финансовите проблеми (които по скоро са юридически н случая) сами по себе си.
-
Ако имаше регулация на банките и не правиха деривати, какво по същество щеше да се промени ? Нямаше да бъдат построени сума къщи, строителите получили работа и купили си нови коли, плазми, пътували по света и т.н. ? Кой щеше да спечели от това, че къщите, колите, плазмите, пътуванията и храните нямаше да бъдат произведени и продадени, а хората, които са ги произвели щяха да бездействат безработни ?
-
Както казах по горе - икономиката не се издъни. Тя произведе всичко това. Издъни се претенцията на банкерите да притежават всичко това, чрез писане на числа по клавиатурата. Издъниха се ако щеш и техните виртуални игри, които по нищо не биха се отличавали от коя да е друга компютърна игра, ако някой юридически не се опитваше да транспонира виртуалните им илюзии в материалната реалност.
Brightman
12 Ное 2011 05:05
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
garamel,
проблема на ЕС не е политически (въпреки, че по добре би било в ЕС хората с власт да бъдат избираеми, а не назначавани от лобита на тъмно, да има разделение на властите, а не законодателната и изпълнителната да са слети в ЕК и т.н.).
-
Проблемът е чисто структурен и то най-вече в еврозоната, където има обща валута без общ държавен бюджет с безусловни субсидии, вследствие на което паричната маса се изтегля от по слабите към по-силните страни и няма друг начин за възстановяването й, освен, чрез кредити.
-
Политическото отражение днес на икономическият проблем е дотолкова доколкото с политически решения се решават икономическите въпроси.
---
България има нужда от по-голяма свобода и защита на своите интереси за да се приближи към центъра, като възможности. Това означава, че хлабава позиция в периферията й е по-изгодна сега, отколкото строго регламентирана в центъра, която би а смачкала в прегръдката си.
VOCI
12 Ное 2011 05:34
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
При Станишев влязла , при Борисов излязла.....
Като виждаме че решенията се вземат в Берлин и Париж без да питат никой в България какво ни подсказва горната сентенция ?
***

Редактирано от - sybil на 12/11/2011 г/ 13:00:38

четвертая вьlсота
12 Ное 2011 06:28
Мнения: 157
От: Monaco
Мето: Има хора дето едвам свързват двата края, свестни хора. Не са имали шанс. Тия, които сме имали по-голем късмет, не требва да им държим конско, а да плащаме.

Винаги съм си мислила, че да знаеш кое е късмет и кое не е, е нещо съвсем недостъпно за човеците.Мисля си, че когато някой има много(в материално изложение) и иска да се отърве от това "много" раздавайки на другите, то това не е нищо друго освен купуване на индулгенции.Обратното, да раздаваш опита от преживяното(без отсянка на поучаване) е истинското общуване.
E6
12 Ное 2011 06:36
Мнения: 29,550
От: 0
Еееее гле'йте к'во става тукА:
Натиснете тук
четвертая вьlсота
12 Ное 2011 06:50
Мнения: 157
От: Monaco
Който ни играи, ни пичели!!Думата не е за тази плочка...
четвертая вьlсота
12 Ное 2011 07:00
Мнения: 157
От: Monaco
Казвам го в смисъл, че Ицата игра футбол и спечели това , което заслужи.Останалото е ...всъщност това което е
tido
12 Ное 2011 07:08
Мнения: 187
От: United States
Терзиев, както винаги на академична висота
VOCI
12 Ное 2011 07:22
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
***

Редактирано от - sybil на 12/11/2011 г/ 13:00:18

четвертая вьlсота
12 Ное 2011 07:44
Мнения: 157
От: Monaco
Воци, при цялото ми уважение ще си позволя да те поправя. Оригиналният израз не е "оди се перкай", а "оди се пери". Оди се перкай е същото като "оди се шибай" и т.н. което е нищо в сравнение с пожеланието "оди се пери" :D
E6
12 Ное 2011 08:03
Мнения: 29,550
От: 0
И ние слушаме тенори...
Натиснете тук
Meto ot Interneto
12 Ное 2011 08:05
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
***

Редактирано от - sybil на 12/11/2011 г/ 13:01:31

Mrx++
12 Ное 2011 08:06
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Датата трябваше да е 01/01/2004, но царя (на едно с комунистите) като дойде на власт, самоинициативно реши да отложи тази дата с три години и да затвори Козлодуй веднага и да наложи ограничения на производствата ни. Така влязохме в Европа с вързани ръце. Станишев-Доган-Сакскуборготски са чужденци работещи за чужди интереси. А Борисов е тъп.
От туй дека го пишеш само последното изречение е вярно.
Zmeja
12 Ное 2011 08:51
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Та за какво говорихме?
beagle
12 Ное 2011 09:27
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Ко да праим , а никой нищо не казва . С туй "лошо" заглавие Светльо ни набутва под опашката на песа . Дано групата на 10-те избере Бубойко да води преговорите с глутницата на Анжела и Сарко ...
Мишо Константинов
12 Ное 2011 09:33
Мнения: 921
От: Bulgaria
Колеги, много дълбоко сте закопали летвата. Очевидно, такова е нивото навсякъде.
Бъдете поне здрави!
мъничък
12 Ное 2011 09:47
Мнения: 469
От: Bulgaria
"Союз нерушимый республик свободных
Сплотила навеки Великая Русь
Да здравствует созданный волей народов
Единый, могучий Советский Союз!"


...и след 45 години съюз с нас се капична , ЕС май не изкара и 45 месеца.Еврото няма да изчезна , но да не остане само за вътрешна употреба и то от 2 държави .
А поведението на сега управляващите продължава традицията ни , която трудно може да се нарече държавна.
Добави мнение   Мнения:307 « Предишна Страница 6 от 16 4 5 6 7 8 Следваща »