Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Как да не обеднеем съвсем, докато се борим за равенство и справедливост
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:192 « Предишна Страница 6 от 10 4 5 6 7 8 Следваща »
Manrico
22 Ное 2011 09:56
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Тавагишчи, много хубаво разсъждавате, но пропускате един незначителен елемент - глобализацията и Китай (плюс другите страни като него). Значи, ако младежът, за чиято надница говорим, произвежда столове и прави по един стол на час, за който материалите ни струват $5, не можем да му дадем $20 на час. Защото тогава столът ще струва минимум $25, а от Китай идва на цена $10. И същият този младеж, отивайки в магазина, няма да си купи стол по $25, а китайския по $10.
Разбира се, и на този проблем има решения - да въведем високи мита на китайските стоки, да натиснем Китай да си вдигне валутния курс, да призовем да се купуват само патриотични столове, младежът да произвежда реактивни самолети вместо столове и т.н. Тези решения ги оставям на развинтената ви фантазия.

_______________________
History teaches us that men and nations behave wisely once they have exhausted all other alternatives.
Abba Eban
Блогът на Манрико
Foton Gyuro
22 Ное 2011 10:17
Мнения: 1,744
От: Bulgaria
Равенство и справедливост наистина са леви идеи, но те винаги са разбирани доста буквално - равно бедни и с контролирани права. Смешно и тъжно.
Основните проблеми на обществото са в неговата организация и управление. Едва ли нормален българин е искал през 1989-та България да е това, което е днес. Но след като се изредиха всички, дори по няколко пъти, разбра се, че никой не става за чеп на просъхващата българска каца. Да уредиш и водиш прогресиращо общество се иска повече от мазен каскет или дебел врат. А ние разполагахме само с това.
Днес става ясно, че и западняците имат плитки мозъци. Стремежът за печалба на всяка цена им изяде главата (спокойствието). А по-бедните европейци, като видяха наредена софра решиха да се пооблажат. Сега им искат да върнат даденото на заем тъпкано. Пък те, свикнали на рахат, хленчат. И сменят левите с десни правителства. Не знаят, горките, че полза от това няма . Просто се иска повече работа и по-малка уста (разбирай гъз, без извинение).
Болярчето
22 Ное 2011 10:24
Мнения: 2,995
От: Bulgaria
Равенство и справедливост наистина са леви идеи...

Не си прав, Foton Gyuro. Равенството е лява идея, а справдливостта е дясна. Не слагай знак на равенство между тях, защото не е справедливо
gratzian
22 Ное 2011 10:26
Мнения: 1,064
От: Canada
Другарки и другари,
ако колелото на историята е трябвало да се върти до пълната победа на комунизма, бихте ли ми казали защо спря да се върти натам? Защо борците за правда смъкнаха гащичките и доброволно се "капитализираха"?‌ Защо бе, защо? Аз разбирам, след като е било толкова прогресивен този ми ти строй, защо да не си продължава да си еволюира? Колко му е да си се строят панелки, да се яде по столове, да се ходи на почивни станции и всичките там луксове на достойния живот?
Попитали ли сте се веднъж барем: А бе, к'во стана?‌ Какво си мислехме, к'во излезна? Колко си беше гот, ние се пра'им че бачкаме, те се пра'ат че ни плащат...хи, хи, хи, хи, хи.
Аз ли бях, този който ви кара да скачате по площадите? Аз ли ви накарах, дагаеба да искате да имате дънки и да ядете банани?
Айде, пак аз виноват и за световната криза, и за чалгата, за глобалното затопляне, за банковите спекулации, пък даже и заради това че съм избягал от социалистическия рай и дошъл в Канада (‌през 1988 година...т.е преди да се беше обърнала палачинката)
Хайде, след като ви олеква, дайте да поема вината, дагаеба. Вие да сте правите, аз да съм кривия.
Олекна ли ви?
Mrx++
22 Ное 2011 10:26
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Така е, граци. А емигрирането в Канада си е черпаклийство par exellance
Прав си Калки. Грацко и другите емигранти са се нацоцали наготово. Този стандарт в Канада и другите Западни страни се е градил с поколения. Така и моето и на родителите ни поколението трябваше да гради стандарта ни през годините 1944-89г. Ама Грацко е недоволен, той иска стандарта да му падне наготово. Защо не остана в капиталистическа България да съдейства за изграждането на капитализма тук, а е грабнал първия самолет за Канада след 1989г. Е добре, уредил се е ама да не дава акъл, кое е било в България през соца и имплиситно да го сравнява с Канада сега. Нещата не са сравними нито по икономика нито по време.
Cruella de Vil
22 Ное 2011 10:30
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Като ви гледам тука всичките помните от доста отдавна.
Хайде тогава се върнете някъде къде 22-23 години назад. Спомням си, че някъде към 10 ноември ни вдигнаха заплатите с по една трета, предполагам както и на всички други. Естествено, всички се радвахме. След промените отново ни вдигнаха заплатите, защото тогава имаше едни стачки на софийските шофьори от градския транспорт и по техния пример всички взеха да искат високи заплати. Стоки по магазините нямаше, но когато освободиха цените се оказа, че заплатите ни пак се върнха на изходната точка, че даже и по-зле.
После всички знаете какво стана - неконтролируема инфлация, която изгори всички спестявания, доколкото ги е имало. Спомням си по едно време заплати от стотици хиляди, абе всичките бяхме милионери...
Така, че искания за плащане по 20$ на час звучат направо безумно в сегашната икономическа ситуация. Една проста задачка като за трети клас: Предполага се, че вие вземате 20$ на час при минимум горе-долу 5$. Вдига се минимумът на 20$. Тогава вие какво правите? Отивате при работодателя и му искате пропорционално увеличение на заплащането, как така ще ви приравняват с най-неквалифицираните работници??? И няма да сте само вие, а всички останали. Ще имате пълното право, след като цените на всички стоки и услуги вече са се вдигнали да компенсират увеличението. Притиснат, работодателят или уволнява част от работниците за да плаща на другите или направо закрива фирмата и се изнася да произвежда там, където ще му е по-евтино.
Чичо, който се хвали какъв страхотен бизнесмен и работодател бил, също аутсорсва работа в Индия, където сигурно плаща не повече от 2-3$ на час (сам го писа някъде из темите на форумците). И това вместо да наеме американски работници за 20$ на час, каквито са справедливите искания на протестиращите.
Фидел Беев
22 Ное 2011 10:32
Мнения: 4,254
От: Fiji
Фалцет, фани тоя по-здрав!
Mrx++
22 Ное 2011 10:32
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Грацко
Другарки и другари,
ако колелото на историята е трябвало да се върти до пълната победа на комунизма, бихте ли ми казали защо спря да се върти натам? Защо борците за правда смъкнаха гащичките и доброволно се "капитализираха"?‌ Защо бе, защо?
Защото такова му е въртеливото му движение. И колелото на историята, което се е въртяло до пълна победа на капитализма се въртяло по същия начин. След Английската буржоазна революция и смърта на Кромуел, следват 20 години Реставрация. Същото важи след Френската революция и падането на Наполеон. След Виенския конгрес следва връщане към феодалната аристокрация и дълъг период на Реставрация. Няколко революции и 2 световни войни утвърждават напълно каппитализма. Чети Грацко историята и се учи за да не питаш много ЗАЩО.
Фидел Беев
22 Ное 2011 10:36
Мнения: 4,254
От: Fiji
Не си прав, Foton Gyuro. Равенството е лява идея, а справдливостта е дясна.

Арно бе, Пищовче, справедливо ли е седеругите да сте толку изтрещели и изпърдели?!
Mrx++
22 Ное 2011 10:38
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Круела примерът е много добър. Но основният въпрос е как да увеличим производството, да се създадат нови работни места от там да има повече стоки и от там хората да имат работа и да са задоволени. Пълните магазини са доста лъжливи, защото в голямата част от хората няма пари. Обратно при соца имаше повече пари отколкото стоки, защото се плащаха големи пари за строителство и развитие , а не за потребителски стоки.
Cruella de Vil
22 Ное 2011 10:51
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Равенството е лява идея, а справдливостта е дясна.

По-скоро свободата е дясна идея.
Справедливостта е доста относителна: един го разбира като равенство, защото всички имат еднакви нужди, а друг да получи това, което е изкарал след като хората нямат еднакви способности.
Обществените отношения са баланс между между равенството и свободата.
Cruella de Vil
22 Ное 2011 10:58
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Марксе,
Но в момента в САЩ не се забелязва икономически подем с увеличаване на продуктивните работни места, така че увеличението на минималното заплащане няма никаква икономическа база.
Кроткия
22 Ное 2011 11:09
Мнения: 2,299
От: Bulgaria
Поредната сапунка. Или богатите ще започнат да си плащат сметките, както всички нас или ще имат проблеми. Нищо лично.
генек
22 Ное 2011 11:10
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Статия за кретени и самодостатъчни мутри...
Разбирам защо кратунковците се кефят с фалцетни изблици...
------------------------------- ------------------------------- -------------
Блогът на Генек


Mrx++
22 Ное 2011 11:17
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Айде, пак аз виноват и за световната криза, и за чалгата, за глобалното ... Грацко, не си виновен за тези неща. Виновен си само за глупостите дека ги пишеш.
kaily
22 Ное 2011 11:26
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
След като обучи въпросния работник за подобна сума пари, работодателят няма никаква гаранция , че работникът ще остане достатъчно дълго, за да изплати инвестицията. А машината ще му остане. Затова мнозина предпочитта да инвестират в автоматизация

Мнозина предпочитат да инвестират в бетон, щото машината се троши, хората бегат, ама бетонът си е вечно техен...и непродаден.

________________________________ ____
Пука се утопията на 1-ия % и пуделите му
Brightman
22 Ное 2011 11:37
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Унгария е ясен и конкретен пример. Знае се кога и с колко са увеличени МРЗ там.

Heat,
а знае ли се какви други действия са предприети или не са предприети ? Казах ти - икономиката е свързана система. Не може да направиш само едно нещо. Ако искаш положителен ефект правиш всичко необходимо в пакет, като съобразяваш всички фактори. Иначе получаваш обратният ефект.
-
Така че, щом казваш, че крокодила е дълъг защото е зелен...

Редактирано от - Brightman на 22/11/2011 г/ 11:38:24

kaily
22 Ное 2011 11:39
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
В Унгария го опитаха този номер с рязкото вдигане на минималната заплата. Не точно 4 пъти а само двойно. Резултатите бяха очакваните, за под 10 години рязко увеличение на дълговете, инфлация (покупателната сила на МРЗ удвоена като число е по-малка от предишната) и накрая молба за идване на горския (МВФ) да дава пари.

Ако такава е причинноследствената връзка, за която намекваш, то тогава у нас дойде МВФ, щото дигнаха два пъти минималната и те ти го резултата.
Отслабваш в манипулациите, остаряваш, неатку...

________________________________ ____
Пука се утопията на 1-ия % и пуделите му
yuni
22 Ное 2011 11:40
Мнения: 730
От: Bulgaria
Мързеливият българин пак налива ум - клетите "работяги" не щат да се главоболят с правене на бизнес, но и не щат да превиват гръб като наемници за дребни пари, по-лесно е да крадат, да измислят далаверки, докато им капе осигуряваната от някой гаден частник или от бездънната държавна каца заплатка.
kaily
22 Ное 2011 11:40
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Baldur - работодателят въобще не е длъжен да създаде работни места. То и така става в България. После всички се оплакват, че не могат да си намерят работа.

Работодателят не е длъжен, държавата не е длъжна...вследствие никой не създава.
И ко праим сега, умко, как се излиза от това палажение?

________________________________ ____
Пука се утопията на 1-ия % и пуделите му
Добави мнение   Мнения:192 « Предишна Страница 6 от 10 4 5 6 7 8 Следваща »