Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Каква е ползата за периферията България от импровизациите на джазмена Борисов
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:86 Страница 1 от 5 1 2 3 Следваща »
В.Лянча
24 Ное 2011 19:32
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
В България инвазията на Борисов на полето на политикономията беше представена от казионните журналисти като показен урок по лидерска твърдост

Добре са направили журналистите, но какво е това "политикономия"? Преди четвърт век беше ясно - поне девет научни дисциплини, разказани в седем-осем догмата. Но какво е днес?
Дорис
24 Ное 2011 19:54
Мнения: 28,933
От: Bulgaria
Драги Влянча, кога най-сетне публично ще обявите Орднунг в терминологията, политиката, икономиката, въоръженията, сраженията, историческата литература ......................... и пр., и пр., и пр.?


Изнадахме се.
Manrico
24 Ное 2011 20:01
Мнения: 31,153
От: Bulgaria

Добре са направили журналистите, но какво е това "политикономия"?

Лянча, първо - статията си е авторска, не пише да са се намесвали журналисти. Второ, цялата статия си е ориентирана към публика и мислене от времето на марксистко-ленинската политикономия, така че и терминът си е на място!

_______________________
History teaches us that men and nations behave wisely once they have exhausted all other alternatives.
Abba Eban
Блогът на Манрико
В.Лянча
24 Ное 2011 20:19
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Драги Влянча, кога най-сетне публично ще обявите Орднунг в терминологията, политиката, икономиката, въоръженията, сраженията, историческата литература... Изнадахме се.

Разбира се, че Ви извинявам, драга Дорис, защото записахте при нас три семестъра след публичното обявяване на "орднунга". Но няма да Ви консултирам. Повярвайте, можете да намерите точните ми сведения кои именно научни дисциплини се наричаха "политикономия" в една школа на днешния бул. "Никола Петков".
Моля и колегите да приемат извиненията ми за оф-топика, но не мога да бъда невежлив към дамите
Витлеем
24 Ное 2011 20:25
Мнения: 922
От: Bulgaria
Почитаеми професоре /Господ знае защо и по какво професор/,
кажи ми само едно - коя от твоите прогнози от началото на кризата през 2007-2008 се е сбъднала и в коя нейна част? Единственото впечатление, което остава у мен от статиите ти, е безкрайна претенциозност и хипертрофирано его. И понеже явно ти самият осъзнаваш, че си голословен, ето какво казваш
За да не бъда голословен, ще цитирам отново разчети на проф. Рубини.
Ама това изобщо не означава, че не си голословен, понеже бъркаш Рубини с Господ. И нещо друго ми кажи - ти лично твоите парички в къщи ли ги държиш, Святи Пророче на Апокалипсиса? Или пророкуваш срещу банките, а междувременно лапкаш лихви от тях? Ето това ми кажи, че ми е омръзнало от лицемерни и претенциозни позьори.
Gozambo
24 Ное 2011 20:36
Мнения: 7,892
От: 0
"Ами план В, който би ни потрябвал, ако ЕС се катурне!"
............................... .................
Кръстьо,
за да изработиш план "Б", трябва да притежаваш план "А". Българската държава няма нито план А, нито какъвто и да е друг план. Първото нещо, което трябва да се направи, е да върже тенекията на неолибералистите и глобалистите и да се стъпи на основата на здрава, съобразена единствено с националните интереси, политика. Това е условието, за да бъде изработен план "А". В момента се изпълняват чужди планове, не български. Правилно отбелязваш, че финансовия министър е мисионер. Той е и икономист-комисар, пратен отвън. Той не е изразител на някаква национална идея. Липсата на план А е показателно от превземането на банковия сектор от чужди банки. След като банковия сектор се управлява отвън, забрави и за план А, и за план Б и за план Ер голям! План Б, който ще действа в условията, че гръцките банки ще се заменят с турски, не е никакъв план. Това е смяна на господарите.
От написаното, Кръстьо, няма да се изцеди и една капка полза. Правилно си отбелязъл, че мизерията удря дъното от 70 години насам. Това при съществуващия план. На България й трябва друг план за момента, при сегашните условия, защото сегашният е неработещ, а не план за след разпада на Европата.
Дорис
24 Ное 2011 21:02
Мнения: 28,933
От: Bulgaria
Драги В.Лянча, благодаря, политикономически съм лаичка фон Копф бис Фусс. Бул. "Никола Петков" не го знам и не ме интересува как се казвал.


Политикономията в България е всекидневие, особено в момента: да икономисваш от осветление, отопление, лекарства, комуникации, понякога храна и облекло и, ъъ, обуво - ако има такава дума... Etc.


Защото политиците, локално и глобално, си бачкат макроикономиката!


Да живее малката разлика...

Ganev
24 Ное 2011 21:02
Мнения: 49
От: Bulgaria
В един монетарен, но не и фискален съюз всичко е добре, докато върви добре. Никой не може да предвиди, ще има ли цунами или не, след като в 9 държави и то със сериозни икономики има трусове – също толкова сериозни като икономиките им. Най вероятно ще има и въпросът вече е: докъде ще стигне разрухата? Най-потърпевши естествено ще са фискалните отличници с неработеща икономика като РБ, независимо към кой кол са завързани. Хубавото е че България е малка държава и може по-лесно да се преориентира към нови икономически и геостратегически приоритети, лошото е че държавата се управлява изключително некадърно. В условията вече не на криза, а на една все по-отчетливо боботеща катастрофа, всяка грешна политика се заплаща десеторно и по най-високата тарифа - естествено от "мат'ряла". Това управление категорично не може да се справи с реалностите – то започна като компромис и ще завърши като компромат. Лошото е че всички останали партизани са също толкоз некадърни и компрометирани...
Don
24 Ное 2011 21:11
Мнения: 19,057
От: Bulgaria

Тази публикация е само част от статията. Пълният текст може да прочетете тук РАЗПАДЪТ НА ЕВРОЗОНАТА!
В.Лянча
24 Ное 2011 21:14
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Гозамбо, в материала нещата с "план А" и "план Б" стоят по същия начин, както с "помолиха ме за кратко есе за това, как гледат българите на положението в Гърция и еврозоната, но аз реших да запълня блога си /"анализът" е оттам-б.м./ с мнения на хора, които не са виждали българин... е, и със собствените си чувства към Борисов"
Стърчат в полето на "социологическата есеистика" т.е. никак.
Личното ми мнение: преориентирането на икономическата политика е възможно най-голямата грешка, която може да направи властта в момента.
Нека "план А", "план Б" и прочия "стратегеми" си останат в блоговете.
Чичо Фичо
24 Ное 2011 21:24
Мнения: 24,838
От: United States
Кръстьо Петков не чете форуми, за да знае, че аз пиша тези неща от месеци. Но е прав, че в бълг. официална преса, сред бълг. икономисти, вкл. бълг. фин. министър (който не е учен икономист) и сред образованата публика липсва каквото и да е разбиране на ставащото в еврозоната. Никой у нас не знае кой е Кругман, кой е Стиглиц, кой е Робърт Райх, а кой е Мартин Уулф, финансовият колумнист на ФТ, комуто (а не на Рубини) принадлежат най-точните възможни сценарии за действие на ЕЦБ и ЕС по кризата на еврозоната. Ето манрико какви ги пише.

Но то и европейският естаблишмент, Драги, Меркел, новите лидери н Италия и Гърция и др. също не знаят на кой свят са. Интересна е "позицията" на Франция, която от краен меркелизъм изведнъж се обърна към кейнсианството, веднага щом лихвите, при които може да заема, подскочиха нагоре.

От началото на миналата седмица настана паническа разпродажба на еврооблигации, не само на Италия и Франция, но и на Холандия, Австрия и Финландия, а оня ден и Германия не успя да продаде еврооблигациите, които планираше, в пълен обем. (Дянков съшо искаше допреди две седмици да емитира еврооблигации в 2012 г. за покриване плащанията по велчевите облигации от 2002 г. с падеж януари 2013 г.)

Предстои в Европа истинска интелектуална революция - от манерковщина към условно казано кругманизъм (доколкото с Нобела на Кругман в 2008 г. се свързва признанието, че професионалната икономическа мисъл в развития свят се сбогува с шаячната правда на пазарния фундаментализъм. В това отношения България и БСП (с председателството на Станишев на ПЕС) имат шанс да оставят дълбок отпечатък в/у ЕС в най-драматичниа момент от историята му. Жалко, че нянаме вменяем кабинет, защото възможностите на изп. власт са потенциално най-големите.

Редактирано от - Чичо Фичо на 24/11/2011 г/ 21:30:45

Meto ot Interneto
24 Ное 2011 21:29
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
И Сульо, и Пульо напоследък се възторгват от Рубини и го цитират. За разнообразие, аз пък ше цитирам блестящия тая вечер Гонзо. Е, нема кво да го цитирам, малко по-горе е.
В.Лянча
24 Ное 2011 21:43
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
с неработеща икономика като РБ

Добре дошъл, Ганев и нищо лично, но няма да се уморя да опровергавам заблудата /и съзнателна лъжа в много други случаи/ за "неработещата ни икономика". Преди дни показах по друг повод, че ръстът на промишленото ни производство - 83% спрямо 2005г. е европейски и вероятно световен рекорд. Нарастването на износа ни през 2011г. с 46% е друг рекорд! Това са стойностни показатели, а ето и един натурален /единият от двата, които участват в индекса на ПП/ - производството на електроенергия. Рекорд за цялата ни история - 53 млрд. кВтч/2011г., рекорден износ от над 10 млрд. кВтч, рекордно нарастване на вътрешното потребление - 4%.
Затова казвам "Запази, Боже!" и долу съветите на лъжепророците.

Редактирано от - В.Лянча на 24/11/2011 г/ 21:58:24

В.Лянча
24 Ное 2011 21:49
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Никой у нас не знае кой е Кругман, кой е Стиглиц, кой е Робърт Райх, а кой е Мартин Уулф, финансовият колумнист на ФТ

Знаем, ве, чиче, знаем. Затова още веднаж: немаме нищо против да си пишат глупостите, но наистина трябва да внимаваме да не позволим някому да ги прилага у нас.
Don
24 Ное 2011 21:57
Мнения: 19,057
От: Bulgaria

Нищо не знаеш, лянча.
Приказваш все едни и същи приказки, все едно не си от тоя свят.

Фичо май че остана единственият от този форум, който разсъждава.
Tim
24 Ное 2011 22:01
Мнения: 6,853
От: Bulgaria
Каква е ползата от Чистата и Свята Република, професоре?

Радвайте й се!
Белкис Будур
24 Ное 2011 22:14
Мнения: 4,930
От: Bulgaria
Кръстю и той живее още с перестройката А тоя епистоларен бисер - Давам си сметка, че крайните (служебно мотивирани) потребители на подобни анализи: българските топ десижънмейкъри, не обръщат внимание на чужди становища. В епохата на шоу политиката на мода са дирижираните медийни изяви, пресиращи ежечасно изпадналите в перманентен стрес поданици; при един авторитарен режим техният брой е силно ограничен (лесно може да се изчисли по формулата 1+2: едноличен началник и двама васали - финансист и полицай). - свети в тъмните подтици и намерения авторови като алена петлъчна звезда.

Редактирано от - Белкис Будур на 24/11/2011 г/ 22:17:23

В.Лянча
24 Ное 2011 22:18
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Нищо не знаеш, лянча.
Приказваш все едни и същи приказки, все едно не си от тоя свят.
Фичо май че остана единственият от този форум, който разсъждава.

Не ме съди толкова строго, Доне. Ако не трябваше да ходя почти всеки ден в някое от големите ни предприятия, пък после да си губя времето да ги консултирам по ОП "Конкурентоспособност", пък... Абе ако можеше и аз да чучна некъде в долен манхатън, па да си накупя вестници, ехе-е-е, щех да знам за икономиката ни поне наполовина колкото чичето
Don
24 Ное 2011 22:18
Мнения: 19,057
От: Bulgaria

А още един път се редактирай, белки улучиш правописа.

Тва към белкиса.

Редактирано от - Don на 24/11/2011 г/ 22:19:41

Белкис Будур
24 Ное 2011 22:21
Мнения: 4,930
От: Bulgaria
Забележките - в сайта на Владко Мурдаров.
Don
24 Ное 2011 22:23
Мнения: 19,057
От: Bulgaria

Факт е, Лянча, че Фичо знае.
Факт е, че артикулира позициите си по начин, надхвърлящ нивото на този форум.
Ето защо, нормалната позиция на другите участници тук е да спорим или да се съгласяваме така, че да не смъкваме уровена на дискусията. Фичо го прави по неотразим начин.
Добави мнение   Мнения:86 Страница 1 от 5 1 2 3 Следваща »