Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Прогнозите за смъртта на еврото са силно преувеличени
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:85 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща
Rakita
06 Дек 2011 10:06
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Да, еврото няма да се разпадне, дори някои страни да излязат от Еврозоната. Най-голям интерес от запазване на еврото имат ... американците. Индикация за това са совалките на вицепрезидента Байдън и министъра на финансите Гайтнър, както и изявленията, че Америка ще помага на Европа. Така е, защото еврото се оказа спасителната сламка и боксовата круша за несгодите на долара. Последиците от настоящата финансова криза много бързо и ловко бяха прехвърлени към Европа, което нямаше да су случи, ако съществуваха множество валути, както беше преди. Ако нямаше Еврозона, досега ПИГС да са фалирали, а Германия и Франция нямаше да си мръднат пръста да ги спасяват, защото това на практика е невъзможно. То и сега е невъзможно, но наличието на единна валута принуждава френския и германския лидери да правят общи, политически и декларативни изявления, изразяващи солидарност, които обаче нямат никаква практическа стойност. Истината е, че ще трябва да се реже живо месо, а на политиците явно не им стиска.
Изходите са два:
- излизане от Еврозоната на ПИГС+други, девалвация на валутите и инфлация в тези страни, водещи до обедняване на населението, отписване на част от дълговете на тези страни;
- запазване на Еврозоната в сегашния й вид, девалвация на еврото и инфлация в цялата Еврозона с цел отписване на по-голяма част от дълговете на страните, намаляване на доходите и обедняване на всички жители на Еврозоната.

Вие преценете кой вариант е по-удачен и възможен.
Кроткия
06 Дек 2011 10:23
Мнения: 2,299
От: Bulgaria
Точно когато нещата са се подредили така както искат соросоидите и изведнъж се появяват някакви подривни елементи, които разпространяват вредоносни слухове. Я да вземат да ги приберат най-добре.
intel_inside
06 Дек 2011 11:20
Мнения: 8,642
От: Bulgaria
babavijaga
2011-12-06 04:48:58
Мнения: 783
От: Bulgaria
Скрий: Име, IP
Защо никой не иска да спестява в ЕУРО

Баби яги,
аз горе дадох една статистика ама кой да ти гледа.
Ако преди десет години си спестил 100к УСД (да ползваме директно твоя пример) днес са на половина.
Толкова по въпроса кой в какво да спестява и как амен амен ще се капичне еврото
Доси
06 Дек 2011 11:33
Мнения: 11,509
От: Bulgaria
Бе наблюдава се известно злорадство у нашите еничари в УСА, един вид "не сме се минали, като сме избрали УСА, е глей Европа шъ са срути..." и "спестявайте в долари..."
В добавка едни апокалиптиииииични прогнози... А аз се чудя за кого бие камбаната, ма да видим!

Justinian2
06 Дек 2011 11:38
Мнения: 8,033
От: Antigua and Barbuda
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Justinian2
Justinian2
06 Дек 2011 11:48
Мнения: 8,033
От: Antigua and Barbuda
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Justinian2
Др. Перемянов
06 Дек 2011 11:56
Мнения: 615
От: Bulgaria
Необходимо е също така да се каже, че именно дериватен инструмент лежи в основата на т.н. дългова криза. Същото, което се случи в САЩ, само че с имотите. CDS-те по заемите, които са из всички портфейли, а не самите заеми, са тези, които разклатиха пазара. Това не е тайна, но интересно защо малко се говори през призмата на този проблем. Чрез този инструмент е адски удобно да се атакуват пазари, защото този дериват е гнилата ябълка в касетката. На кого не му е ясно, че световната икономика е дългова по своя характер, естествено е да има дългове - по-големи или по-малки, тя не може да функционира без дългове. Но понеже в момента върви една тиха търговска война - еврото лиши долара от 30% присъствие, печатницата на ФЕД работи на 70% от възможностите си, затова сме свидетели на това развитие на нещата. Защо атакуват втората по големина немска банка "Comerzbank", защо вдигат доходността по немските облигации - Германия е моторът на ЕС и тя е основна цел на борсовите машинации на анонимните господари на света. Европа е машата за подръчкване на юана, защото е първи външен партньор на Китай. Изглежда - прицелът, всъщност, не е Европа, а Китай. Хиляди фабрики се затварят в Китай, зарди намалелите поръчки от Европа, следствие на инспирираната криза. Едни е такива работи стават по света, да го светнем др. Богданов.
AzUrAL
06 Дек 2011 12:10
Мнения: 4,451
От: Bulgaria
Ами те вече го правят - развитие на вътрешното потребление
-С 4400 долара БВП на глава на населението?Сигурно се бъзикаш...
kasapina
06 Дек 2011 13:22
Мнения: 13,355
От: Bulgaria
Др. Перемянов
Само да допълня, че в съвременната финасова система кагалът държи всъщност касата на казиното и задава правилата на играта, както и контролира нейния ход, разбира се за сметка на останите участници.
dabedabe
06 Дек 2011 13:42
Мнения: 19,395
От: Antarctica
Намразих ги тия долари. Много фъркат нагоре-надолу. От глобалното затопляне ще да е.
Чичо Фичо
06 Дек 2011 14:06
Мнения: 24,838
От: United States
Николас,

Тази статия няма нищо общо с анализите на водещите световни икономисти, които много пъти съм цитирал и тук - особено на финансовия колумнист на ФТ Мартин Уулф, нобеловия лауреат Пол Кругман и мн. др. Богданов явно не познава писанията на тези икономисти. Статията му е ученическа и погрешна.

Основмният проблем на еврото според тях е неговата неспособност да преживее една криза на търсенето. ЕЦБ не е централна банка в традиционния смисъл, не е заемодател последна инстанция като всички централни банки в историята. А страните в еврозоната нямат суверенитет в/у паричната си политика и не могат да си помогнат сами по традиционния начин. Външият им дълг поскъпва, износът им поскъпва, безработицата расте, доходите падат, настъпва рецесия, която прави балансирането на бюджета хем невъзможно, хем вредно.

Социалните разходи на страните от еврозоната нямат отношение към колапса на еврото: всички те, освен покварената Гърция, бяха финансово стабилни до избухването на световната финансова криза в 2008 г. Испания имаше даже бюджетен излишък. Че проблемът е на еврото, а не на европейската социална държава, е ясно от факта, че лихвата, при която може да заема Швеция, остава ниска, а на Финландия стана много висока (на Дания, която не е в еврото, но е спрегната за него, е по средата).

paragraph39
06 Дек 2011 14:23
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
Как синият и червен дълг ще спасят общата валута
Вторник, 6 Декември 2011г.
Автор: Мари Визо, Сирил Лашевр, Ан Шевиал-Натиснете тук
Чичо Фичо
06 Дек 2011 14:26
Мнения: 24,838
От: United States
Др. Перемянов и той дири разтуха в конспираси теориите за хамериканския империализъм. "Американската" дългова криза от 2008 г. беше криза на ипотечните дългове към банките, причинена от дерегулацията на финансите, т.е. от пазарния фундаментализъм. Но европейската sovereign debt криза от 2011 г. е криза на еврото като (друг) специфичен продукт на пазарния фундаментализъм, вярата, че "твърдата валута" сама по себе си може да се справи и с криза на търсенето. Кредитната криза в Китай, която ще настъпи с пълна сила в 2012 г., ще е също като в САЩ предимно имотна - в Китай имало цели празни новопостроени градове и вече 500 млрд лоши кредити били тихомълком отписани от китайските банки (които вече са най-големите в света). Китайските фабрики, разбира се, ще пострадат от рецесията в развитите страни и от "ре-шоринга" на пром. производства, който вече започна в САЩ. Препоръчвам на др. Перемянов да чете редовно ФТ - имат отлично покритие на еврокризата, особено колонките на Мартин Уулф.

Вчера се върнахме от Сингапур, бяхме при сина. И там иде криза, и там стотици нови или още незавършени блокове апартаменти и хотели, но още се строи като за последно, моловете нямат чет, всяка метростанция и всеки пешеходен подлез е мол, понякога на по пет подземни нива. В морето се насипва още земя и се строят нови курорти, казина и паркове. Но нямат чет и корабите в морето пред града, като още един милионен град са, а и фабриките още са си там повечето, главно японски.
intel_inside
06 Дек 2011 14:31
Мнения: 8,642
От: Bulgaria

Чичо Фичо"Американската" дългова криза от 2008 г. беше криза на ипотечните дългове към банките, причинена от дерегулацията на финансите, т.е. от пазарния фундаментализъм. Но европейската sovereign debt криза от 2011 г. е криза на еврото като (друг) специфичен продук

Булшит чичи,
икономиката ако и да е проста наУка, не се учи от прочитане на вестниците.
Американската криза е криза на "царят е гол" - погледни структура на БВП сектор услуги, виж съотношение на М3 в икономиката. На кратко казано икономика не се прави само с "адед валю", цветни паъур пойнти и сейлс умения. Толкова стандарт без покритие.
Европейската криза е подобна но зад нея лежи много по голям пазар, много повече производителност, и много по високо ноу хау. Съвсем друга тема че цари прекалено голям ранобой и целенасочени атаки от към вашата страна ка картата.
Толкова - но нека не минаваме с ниски пасове за клуп пенционер - не е нито коректно нито логично.
Krivcho
06 Дек 2011 15:19
Мнения: 1,658
От: Bulgaria
Подобни икономически експерти ни направиха на маймуни, така че напред към каменната ера.Да почнем всичко от начало и открием огъня и колелото.Истината е в разпределението на благата и парите.Докато последните се контролират от 5% от човечеството, света ще се оправи на кукуво лято.Тия богопомазани усетиха че власта им се изплъзва.Контрола върху отделния индивид намалява със всяка разрешена му степен на свобода и рестрикциите идват.А познайте кой ще понесе удара.Може би тоя който има 200 милиона и загуби 50?Надали.
Captain Buddy
06 Дек 2011 16:03
Мнения: 3,294
От: Bulgaria
***
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Captain Buddy
Чичо Фичо
06 Дек 2011 16:29
Мнения: 24,838
От: United States
Има някакъв проблем с html-a, нo който иска, да ми пише на мейла за една интересна графика на държавните разходи спрямо БВП и лихвения процент, по който държавата може да заема - от която е ясно, че държавата на благоденствието не е причина за еврокрзиата - и за друга една за текущата сметка на Германия в последното десетилетие. Германия настоява, че периферията може да се оправи "като нея", с реформите за затягане на коланите, които в последните 10 г. направи Германия. Но работатa с немския износ не е в реформите, а в еврото - то направи немския износ евтин, докато оскъпи износа и дълга на периферията. Немският експортен бум беше за сметка на импортния бум на периферията, за което четохме наскоро и у Шикорски.

Не е учудващо, че колегите Бъди и Перемянов не разбират какво става в еврозоната. Те и Марио Драги (шефът на ЕЦБ), и Меркел, и Сарко не разбират, да не говорим за Невдянков.

Но все пак има напредък - само преди по-малко от месец колегите ми се смееха и ме обвиняваха в хамерикански империализъм, като им пишех за краха на еврото. А сега вече забиха погребален звън не само на еврото, но и на ЕС.

Винаги съм казвал, че икономика не се учи от вестниците (хеле от българските), а от книгите на икономистите, но и от блоговете им, в които анализират нещата от новините всекидневно, свързвайки ги с теорията. Но и вестниците помагат, особено ФТ, и списанията.
Редактирано: 4 пъти. Последна промяна от: Чичо Фичо
dabedabe
06 Дек 2011 16:42
Мнения: 19,395
От: Antarctica
Според мен, в дългосрочен интерес за Европа е да подкрепи Иран. Това е брънка с много важни последици (ако се подцени).
Чичо Фичо
06 Дек 2011 16:45
Мнения: 24,838
От: United States
Догодина в Китай ще има социален хаос, конгрес на ККП и ново ръководство. Хаосът вече е налице, тази година има вече три пъти повече стачки и работнически бунтове от м.г. Огромният вътрешен китайски пазар съществува само в главата на капитан Бъди, дори не и в изказванията на китайските ръководители.
Gozambo
06 Дек 2011 17:12
Мнения: 7,892
От: 0
"т.е. спасяването на някои правителства и част от банковия сектор да става при изпълнение на условия. А условията са реформи за либерализация на пазарите, които да създадат устойчив растеж в частния сектор, дисциплина в публичния сектор за свиване на дефицитите и повече капитал и по-малко кредитен риск в банките. "
...........................................................................
Това е трагедията на пазарния фундаменталист- да му се налага едновременно да свързва спасяването на банките с либерализацията на пазарите. Спасяването на който и да било е антипазарно действие, нарушаващо основните пазарни принципи. То е абсолютно несъвместимо със свободния пазар. Фактът, че някой е готов да те спасява те прави безотговорен. Спасяване срещу поставянето на условия е еднакво непазарно, няма значение какви са условията. Това означава друг да носи отговорност за постъпките ти.
Свободният пазар предполага едно единствено нещо- никой никога да не спасява. Който е кредитирал някого необмислено, да си търпи последствията и да фалира. Очевидно е, че свободният пазар ще ликвидира подобни икономически субекти и ще направи съществуването им невъзможно. И на тяхно място ще се появят жизнени, които ще заслужат съществуването си. А държавите също ще променят дейността и функциите си. А гражданите ще се научат повече да се грижат за себе си и да се обединяват за различни цели и ще мислят и решават общи проблеми. В момента те чакат като малки деца на държавата.
Тук допълнително ще поясня- гражданите не могат сами да решават всичките си проблеми, но могат да се обединяват и сдружават за решаването им, без да чакат държавата да мисли вместо тях.
С две думи- всеки, който допуска "спасяване" на нечий пазарен субект, не е истински привърженик на свободния пазар. И когато говорим за пазарни фундаменталисти, то трябва да имаме предвид, че те са точно такива пазарници. Заради тях псуваме свободния пазар, а те всъщност не искат свободен пазар. Искат привилегии за едрия, монополен бизнес.
Добави мнение   Мнения:85 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща