Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Чиновниците останаха без пари за извънреден труд
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:29 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
генек
15 Яну 2012 20:12
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Заплащанията на служителите обикновено са спорни, но в случая става дума за определени правила. Които са отменени. Значи трябва да се заплати всичко до този момент. Не бива да има обратно действие - аксиома е, в се пак.
-------------------
Блогът на Генек
Stirlic
15 Яну 2012 20:24
Мнения: 2,275
От: Cape Verde
Досега липсваше админстративен капацитет и компетенции, сега отиде и мотивацията.............
nikcv
15 Яну 2012 21:13
Мнения: 7,474
От: Bulgaria
Тия по пазарите трябва да получават 100% горница защото работят по 12 часа, а за отпуска могат само да мечтаят.А чиновниците ако им е тежко да си чоплят носовете могат да напуснат.Със сигурност веднага ще се намерят кандидати за техните места.
Manrico
15 Яну 2012 21:17
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Хммм, интересно. Законът за държавния служител на практика не регламентира извънреден труд. Има положение за ненормирано работно време, споменава се извънреден труд, без да се определя кога може да се полага. Според консултация именно тук, в този вестник извънреден труд не трябва да им се плаща:
Държавните служители не полагат извънреден труд
Ако се обърнем към кодекса на труда, там е изброено изчерпателно кога по изключение може да се полага извънреден труд:
Чл. 144. Извънреден труд се допуска по изключение само в следните случаи:
1. за извършване на работа във връзка с отбраната на страната;
2. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 19 от 2005 г., доп. - ДВ, бр. 102 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 35 от 2009 г., в сила от 12.05.2009 г.) за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия;
3. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) за извършване на неотложни обществено необходими работи по възстановяване на водоснабдяването, електроснабдяването, отоплението, канализацията, транспорта и съобщителните връзки и оказване на медицинска помощ;
4. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) за извършване на аварийно-възстановителни работи и поправки в работните помещения, на машини или на други съоръжения;
5. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) за довършване на започната работа, която не може да бъде извършена през редовното работно време;
6. (нова - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) за извършване на усилена сезонна работа.

Питам се, коя от тези 6 точки може се отнася за масовия чиновник? Ръководните кадри са друго нещо, те като правило са на ненормирано работно време, компенсирано с отпуска.
Evasion
15 Яну 2012 21:36
Мнения: 17,258
От: Korea, Democratic People's Republic of
Хм лошо било в държавната администрация, но ако имаш на бюрото си ваза с ъс свжи гербери, не е чак толкоз зле. Сега новата мода е дъртите газолозци да се връщат на гражданско договори след като се пенсионират. Важното е да са правилно ориентирани
Venko78
15 Яну 2012 21:39
Мнения: 86
От: Bulgaria
Горките чиновници!
-----------------
От Родопите
mick
15 Яну 2012 21:53
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Смешна работа, а за какво е КТ? Там си пише какво е извънреден труд и как се заплаща. Или трябва за всеки отделен човек/съсловие да имаме отделен закон?
Отеца
15 Яну 2012 21:59
Мнения: 1,243
От: Bulgaria
Извънреден труд за чиновник? Какво е това?
Да хлопат по форуми и чатове 8 часа на ден и ако свършат нещо - е инзвъреден туд.
От време Вазово и от преди това мечтата на всеки безделник е да го направят чиновник.
ablepsia
16 Яну 2012 04:18
Мнения: 26,566
От: Bulgaria
Познавам държавни чиновници, на които се налага (и то често) да работят и в събота, и в неделя. И то не в сферата на отбраната, а на образованието и кулутурата. И нищо не им се заплаща за това. Не смятам, че е редно.
Ние със свободните професии работим непрекъснато, но това е съвсем друга бира.
9101
16 Яну 2012 07:35
Мнения: 5,952
От: Bulgaria
80% от работата на чиновниците е или напълно безмислена, или е вредна за бизнеса! Питай ги твоите чиновници от образованието с какви глупости се занимават...

Отделно - при 40 дни отпуск са на работа 10 месеца, пък взимат 12+1 заплати... Е, тази година някои може и да не са взели последната, но то е изключение.
Паисий
16 Яну 2012 07:43
Мнения: 3,940
От: Bulgaria
Manrico, от изброените от теб и КТ случаи точка 5 съвсем спокойно може да бъде приложена и към държавните служители.
ablepsia
16 Яну 2012 07:54
Мнения: 26,566
От: Bulgaria
9101, не смятам поготовката и правеждането на матурите например за празна работа. Нито пък за "вредна за бизнеса" - за кой бизнес собствено? И не смятам, че са достойно заплатени. Така се сриваме по спиралата надолу. Заплащането би трябвало да е част от мотивацията все пак. А в тези две сфери заплащането е обидно ниско, направо си е подигравка.
Нито пък смятам, че извършената работа може да се мери с това "колко часа си бил на работа", а със значимостта и качеството на свършеното.
А това, че ГЕРБ надуват щатовете и назначават като бесни всякакви "свои" некфалифицирани кадри навред (което явно се покрива с тяхното разбиране за административна реформа), е отделен въпрос. Но по тези последните не е редно да съдим за качеството на работата на всички останали.
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: ablepsia
9101
16 Яну 2012 08:08
Мнения: 5,952
От: Bulgaria
Е, няма да са платени, като чиновниците са двойно повече от необходимото. Матурите - добре, влизат в тези 20% полезна работа. А ми другото? Нали приятелката ми е в образованието, пишат като загубени неща, дето никой няма да ги чете, наистина - така са се разписали, че работното им време не стига...
Относно преченето на бизнеса - става дума за реалния бизнес във всички сектори на икономиката. Аз от 15 години се боря с бюрокрацията и става все по-сложно и по-сложно. На практика в България вече законен бизнес не може да се прави, все някъде нещо трябва да е в нарушение, иначе - не става. и самите чиновници се оплакват че все повече е увеличава бумащината, че по няколко пъти трябва да изпращат в София едни и същи данни в различни справки...
А бе какво да ти говоря, направо е станало УЖАС!
Бай Дан
16 Яну 2012 08:55
Мнения: 1,899
От: Bulgaria
Един системен администратор за да си изпълнява задълженията трябва да започне работа минимум половин час преди другите и да свърши минимум половин час след другите "чиновници". През останалото време трябва постоянно да е в готовност за да гарантира работата на системите. Може и да не се наложи да прави нещо, но трябва да е винаги готов.
Това е един пример за ненормирано работно време.
Manrico
16 Яну 2012 09:19
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Manrico, от изброените от теб и КТ случаи точка 5 съвсем спокойно може да бъде приложена и към държавните служители.
Не съм сигурен. Не съм юрист, още повече по трудово право, но според мен т.5 се отнася за случай, когато работата физически не може да бъде продължена на другия ден в нормалното работно време. Да речем, почнали са в някакъв завод да изливат нещо от една пещ - не може да спреш и да продължиш на другия ден. Или съвсем обикновения пример за леене на плоча на строеж - доколкото знам, не може да я оставиш на средата и след ден да я довършиш - става негодна. Ако си пишеш някакъв доклад, физически е възможно да спреш и да продължиш утре - историите как ще ти се загубят мислите в главата да ги оставим.
А, да, и да обърнем внимание - общата идея на регламентацията на извънредния труд е максимално да бъде защитен работникът - да не може работодателят му да го принуждава да работи повече освен в изключителни случаи. А не да даде възможност на чиновника да поостане 1-2 часа в офиса да си реди пасианси и да се позабавлява в интернет и за това да му се плати двойно.
Manrico
16 Яну 2012 09:37
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Това е един пример за ненормирано работно време.

Позволи ми да не се съглася, още повече че професионално имам нещо общо с организирането на работа на админи, макар и в частния, не в държавния сектор:
- Не всички системи имат нужда от някакво обслужване преди и след края на работното време.
- За системи, които имат такава нужда, се организира работа на смени или с някакво "раздвижено" работно време - единият админ идва на работа час преди работното време, другият - час след това и остава час след края, например.
- За системи, които имат нужда от 24/7 поддръжка, се организира поддръжка на смени.
При добре организирана работа извънреден труд се налага много рядко. Добре нагласени (включително с high availability, ако трябва) и добре поддържани системи рядко се чупят лошо. Редовната поддръжка се прави по график, като и хората работят по график. Извънреден труд се налага при голям проблем в извънработно време, с който дежурният админ не може да се справи и се налага да се намеси топ експерт. Или при система, която е добре нагласена и не прекалено критична, чупи се много рядко и не си заслужава да има админ на смяна - като се счупи веднъж на година-две, се включва извънредно админ да я оправи.
Пенчо бре
16 Яну 2012 10:47
Мнения: 20,364
От: Bulgaria
"Не съм юрист, още повече по трудово право"
А още по-малко по какво не си юрист?
Герберлъка е сезонна заетост. И сезона й минава.
Djok
16 Яну 2012 10:56
Мнения: 4,498
От: Bulgaria
Логично е при това положение да не полагат извънреден труд. Някой отговорил ли е на въпроса защо се налага полагане на извънреден труд? Според мен възможностите са 2- или не си уплътняват раб. време, или са по- малко по щат от необходимото. И в двата случая са виновни висшестоящите им. При това положение е ясно от къде ще се вземат парите за извънреден труд- от тези, които не са съумяли да осигурят нормални условия на труд и се налага подчинените им да работят извънредно. Оказа се, че лесно се намира изход от ситуацията, без да се необходими допълнителни средства.
petracho
16 Яну 2012 11:35
Мнения: 3
От: Bulgaria
На мен ми се струва, че като подзаконов акт, наредбата не може да е в противоречие със закона.
Тази наредба се отнася за държавни служители, а не всички в бюджетния сектор са такива - учители, артисти, певци, танцьори, лекари (за тях не съм съвсем сигурен) - казвам това, защото чета "матури", "системни администратори"...
Не знам кои са случаите, в които един чиновник работи извънредно, но ми се струва, че ако има такива, на които работата им го налага, то тя ще трябва да мине в рамките на нормалното им работно време, което ще намали ефективността им, от което някой рано или късно ще изпищи.
kokaracho
16 Яну 2012 11:56
Мнения: 521
От: Bulgaria
Греберите отново са като слепи котета. Че дори се опитват да пробутват постановки като "лошите чиновници срещу добрите граждани". Вярно че, сега чиновническата служба е топло местенци по време на криза, но и тя ще мине и после? Отново ще се чудят как да намерят някой да им свърши за пет пари работа ... уффф.
petracho
16 Яну 2012 11:56
Мнения: 3
От: Bulgaria
Следвайки горния ред на мисли, ако остане много и несвършена работа, това ще доведе до увеличаване на щата, което още ще натовари бюджета и едва ли е по-добър вариант от плащане на извънреден труд.
Ще си позволя да цитирам по памет проф. Жени Захариева, председател на СБМТД, в интервю по ТВ "Европа" преди около 1, 5 - 2 години:
"През 1989г., когато всичко беше държавно, имахме 49-50 хиляди чиновника и смятахме, че са много. Сега, когато почти всичко е приватизирано и частно, те са 150 хиляди..."

Добави мнение   Мнения:29 Страница 1 от 2 1 2 Следваща