Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Румъния си изпроси нашествие от калинки
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:42 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща
ablepsia
26 Мар 2012 06:06
Мнения: 26,566
От: Bulgaria
Съюзници (ЕС) разбойници
Simplified Solutions
26 Мар 2012 07:11
Мнения: 35,462
От: Bulgaria
Така е. Ако трябва да сме прецизни не можем да говорим и за териториални води, а трябва да говорим за акваториални води.
-
И територията и акваторията са под суверенитета на държавата


Ами да - трябва да сме прецизни.
А това ще рече, че трябва да правим разлика между:
- Териториални води (Териториално море - 12 милната зона), външните и страничните граници на които представляват морските граници на съответната държава и наистина са изцяло под нейния суверенитет (затова се наричат териториални );
- Прилежащата зона (24 милна зона), която се контролира от съответната държава;
- Континенталния шелф, външните граници на който се определят по споразумение със съседните и срещулежащи държави, и на който се упражняват ограничени суверенни права (търсене, проучване, използване, добив, опазване и т.н. на енергийни, минерални и пр. ресурси, както и ред други права)

И
- Изключителната икономическа зона (до 200 мили), чиито граници се определят по споразумение със съседните и срещулежащи държави и на която акватория съответната държава упражнява ограничени суверенни права, подобни на правата в Континенталния шелф, но не всичките.


Та, ако благоволят да ни съобщят не квадратните километри, а в коя точно зона Румъния има претенции, можем да правим предположения за изхода на спора. Засега, понеже Румъния твърди (поне тва четем по медиите), че претенциите и не са териториални, можем да предположим, че става дума за акватория извън Териториалните води, сиреч в Шелфа и ИИЗ, чиито граници се определят със споразумение.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Simplified Solutions
deneb
26 Мар 2012 08:44
Мнения: 11,416
От: Bulgaria
Та, ако благоволят да ни съобщят не квадратните километри, а в коя точно зона Румъния има претенции, можем да правим предположения за изхода на спора.


Simplified Solutions, абсолютно верен и изчерпателен пост, първоначалното съобщение гласеше, че претенцията засяга и трите части, а в същото време от българска страна не дойде никакво уточнение за коя част става дума.
Нормално е, каквото и да е естеството на претенцията, и двете държави да твърдят, че не е териториална, заради членството си в ЕС и декларираната липса на такива претенции.
В контекста на казаното, ако действително е така, най-малкото е неприемливо и озадачаващо именно нашето (в лицето на държавниците ни) мълчание за какво точно става въпрос. Дори и президентът се изказа, че не ставало дума за териториална претенция, но по-нататък само спомена, че има нерешен въпрос, че има подобни на него и т.н., от което никакви изводи не могат да се направят.
Ето това определено е смущаващо и води към изводи или поне съмнения, които засега не могат да се отстранят аргументирано.
Benedicta
26 Мар 2012 09:03
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
калинките в България са кадрите, които решават всичко

Еееех, калинке, калинкеее...какво е това пренебрежително отношение към останалите калинки?
Калинка мая.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Benedicta
ново20
26 Мар 2012 10:26
Мнения: 1,723
От: Burkina Faso
Ние знаем как се печелят дела. Само ни кажете кои са в състава.
Дядо Заре
26 Мар 2012 10:54
Мнения: 1,293
От: Bulgaria
Г-н Терзиев, отново сте на ниво! Но!! Имам едно принципно несъгласие с Вас.
Пишете: "Ако нашите висши калинки бяха помислили..." и т.н..
Уважаеми г- Терзиев, давам Ви 1 /едно/ евро награда, ако успеете да ми докажете, че въпросните калинки въобще са способни да мислят. Не отричам, забелязват се някакви признаци за примитивна мозъчна дейност на първосигнално ниво. НО мислене - категорично възразявам! Вече трета година правя научни изследвания в областта на управлението на Държавата и обществото и /признавам/ не откривам човешки разум в пълчищата калинки - тип ГЕРБ, които лазят по снагата на България.
crossfit75
26 Мар 2012 11:22
Мнения: 1,604
От: Bulgaria
та Brightman-a се изцепи тука: Тук става въпрос дали България ще се подаде на американски натиск и за да спести пари и процедури на майчината компания на Шеврон ще предаде акватория (територия) под български суверинитет на Румъния. Дали по същество ще отстъпи част от земята (водата) на българската държава на Румъния, т.е. на американците от Ексон.
Ся кажи Браити, на кой ша се продава БГ-то: на "Ma Chevron" или на ExxonMobil......
Щото има голема разлика ако не знайш, аз ще те открехна.
StefanST
26 Мар 2012 11:25
Мнения: 809
От: Bulgaria
Дядо Заре! Ти взема ли си хаповете сабалям?
Mitev
26 Мар 2012 11:27
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Вече трета година правя научни изследвания в областта на управлението на Държавата и обществото и /признавам/ не откривам човешки разум в пълчищата калинки - тип ГЕРБ, които лазят по снагата на България.


Дядо Заре,
имаш ли намерение да ощастливиш форума чрез публикуване на научните си изследвания?
Perkele
26 Мар 2012 12:15
Мнения: 2,929
От: Bulgaria
Всеки боде по една тръба от неговата страна и който по-бързо помпи- печели?


който помпи пичели, който ни помпи -- ни пичели
voivodata
26 Мар 2012 12:33
Мнения: 3,135
От: Bulgaria
Виновни са Тройната коалиция и Трайков...
Benedicta
26 Мар 2012 12:41
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
Дядо Заре- феодален баняджийски старец...
Rogatia
26 Мар 2012 12:41
Мнения: 8,949
От: Bulgaria
... и Станишеф, и Станишеф, тоя херсонски шелф-изедник!
Пенчо бре
26 Мар 2012 13:57
Мнения: 20,364
От: Bulgaria
Симпли, благодаря за разяснението.
Brightman
26 Мар 2012 14:44
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
на "Ma Chevron" или на ExxonMobil......
Щото има голема разлика ако не знайш, аз ще те открехна.

Доколкото знам Шеврон е дъщерна на Ексон. Ако не е така, то "открехни" публиката.
-
А в конкретният случай е казано ясно - концесията от румънска страна е дадена на Ексон и ОМВ. Що да не си разширят полето за добив, което вече имат и с българското, вместо да влизат в нови процедури за концесия и разходи и от българска страна ? А и колко добре ще им дойде полето им за добив да съвпадне с трасето на "Южен поток". Аварии стават всякакви, а за да не станат, то по-добре да няма "Южен поток".
Brightman
26 Мар 2012 14:50
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
И като казах аварии, та се сетих, какъв рев беше да няма "Бургас-Александруполис" за да не би случайно някой танкер да изпусне петрол и бастиса плажа.
-
А какво ще стане, ако в затворено море, като Черно, с течение на юг покрай българският бряг аварира сондата на Ексон, добиваща петрол (щото не е само газ, а и петрол) ? Дали Черно море няма да стане освен буквално черно и мазно и лепкаво, а плажовете направо да се асфалтират и спестят нуждата от магистрала "Черно море" ?
ТомиЛи
26 Мар 2012 18:29
Мнения: 99
От: Bulgaria
Освен задължителните курсове по елементарна аритметика, за които вече съм споменавал, очевидно за всички журналя трябва да се организират и езикови курсове.
За да осъзнаят например разликата между понятията "територия" и "акватория".
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: ТомиЛи
Лустриран, не фрустриран
26 Мар 2012 20:40
Мнения: 972
От: Bulgaria
За да осъзнаят например разликата между понятията "територия" и "акватория".
- и да спрат да мерят последната в километри...
Breitling
27 Мар 2012 11:58
Мнения: 3,409
От: Bulgaria
Brightman
26 Мар 2012 14:44

До това по генетичния способ и метод ли достигна
PeturP
27 Мар 2012 22:26
Мнения: 1
От: United Kingdom
Като говорим за Румъния и "калинките", ето още една история за същите тези "калинки", нашата южна съседка, за която се говори много напоследък, водите, които прахосваме, и цените на тока...

През януари 1956 г., постъпих на работа на един от обектите на Баташкия Водносилов Път /БВП/. През април 1959 г., след подписването на акт 15 за обекта на ИТР персонала бяха връчени заповед за уволнение и проекто-заповед за длъжност на нов обект. Трябваше в срок от 15 дни да подтърдим или откажем предложението. Бяхме трима колеги за един и същ обект, който трябваше да организираме от състояние на „гола поляна”.

Отидохме на обекта, който се намираше на 16-17 км над град Неврокоп на р. Места. Бяхме ентусиазирани от видяното, наличието на работна ръка и решихме да приемем заповедта.

В отдел кадри на ДСО Хидрострой София (ул. Дондуков 2, IV ет) ни устроиха среща с н-к планов отдел и платеният партиен секретар. Казаха ни: станала е грешка. Такъв обект няма да има. Държавната Планова Комисия замразила всички хидротехнически обекти по реките Струма и Места. Можехме да избираме от всички други обекти. Бяхме огорчени, и изпълнени с негодувание и гняв. Чувствахме се прецакани.

По-късно, събирайки информация от колеги в ДСО-то и Енергопроект стана ясно следното – в края на 40-те и началото на 50-те години страната прави необходимите действия за приемането ни като член на ООН. Действия, които срещат яростната съпротива на гръцкото правителсто. Гръцкото правителство е подтиквано и подържано от Англия, която оглавява групата страни противопоставящи се на приемането на България в ООН. В резултат на няколко годишни преговори България и Гърция стигат до сделка – в следващите 50 години, ние да не строим хидротехнически обекти, които да намаляват водите на Места и Струма постъпващи в Гърция, и да се построи водохранилище на р. Арда, близко до гръцката граница, което да предотврати катастрофални наводнения на гръцката територия, и да служи за регулирано подаване на вода за напоителни системи. А ние какво получаваме в замяна? Тяхното съгласие България да стане член на ООН.

Вярно ли е това, което се мълвеше потайно? Не знам. За мен е важно какво е положението сега, 50 години по-късно.

- р. Места има средногодишен сток от около 1.1 милярда куб. м., но няма ефективно оползотворяване на този капацитет на българска територия. На гръцка територия обаче има няколко язовира.
- р. Струма, имаща на границата с Гърция средногодишен отток от 2.5 – 2.6 милярда куб.м., има само два малки язовира в горното си течение /Студена и Пчелина/. По средното и долно течение няма хидротехнически съоръжения. След границата с Гърция, има огромно водохранилище.
- Язовир Ивайловград, близко до гръцката граница, има средногодишен отток от р.Арда от 1.9-2 милярда куб.м. Водите му на българска територия не се ползват за напояване и водоснабдяване.

По-горните данни са базирани на стара информация, от края на 80-те. Точните средногодишни количества би трябвало да ги има в съответните басейнови дирекции.

През 1996 г., 50 години по-късно, правителството на Жан Виденов подписва водна спогодна с Гърция, с която България се задължава, в течение на 30 години да обезпечава Гърция с минимално 435 милиона куб. м. вода. Явно това, за което само се шушукаше, е било истина!
И каква полза имаме ние от този нов ангажимент? !

С проектирането на магистрала „Струма” (Е-79), ние се отказваме от ефективното използване на водите на река Струма, тъй като котите на магистралата на много места не са съобразени с котите на 100-годишната вълна на реката. Така проектирана, магистралата ще направи невъзможно построяването дори на малки водохранилища – било то за водоснабдяване, напояване, или ел. енергия. Направете сравнение с използването на водите на редица други наши реки- Искър или Тунджа, например. В продължение на 30 години (от 1950 до 1980 г.) изградихме десетки големи и средни водохранилища, няколко хиляди микроязовира (над 3800, към 1988 г).

През „годините на прехода”, обаче сложихме кръст на Енергопроект, Водпроект и Хидрострой, за да може с разпилените или ограбени архиви на тези организации, некомпетентни лица, без техническо образование, да пишат доклади и да получават умопомрачителни хонорари, да могат чуждестранни фирми да завладеят хидротехническото строителство.
Мога да твърдя, че в периода 1950 – 1980 г., всички наши водохранилища бяха проектирани и построени от български специалисти. А сега, това се прави от чужди фирми (яз. Цанков камък и други) Защо? За да можем да плащаме по-скъпа електро енергия ли?!

През 1969 г. бях командировка в Багдат. Техностройекспорт строеше канализация на част от града. От иракски и английски колеги научих, че Ирак заплаща на Турция предварително договорени обеми вода от р. Тигър, за напояване и водоснабдяване. През 69-та цената е пенс и половина за 10 куб. м. В днешни пари, тя би била поне с 40% повече.

Казват, че водата през 21-ви век ще бъде като петролът през 20-ти. Ние влагаме огромни средства за екология и благоустройство на водосборните ни площи. Има държавна такса за използването на водоизточници. Водата е стока и има своята цена. А милярди кубични метра изтичат към южните ни съседи, без никаква полза за нашата икономика!

Явно, ние сме си виновни… Виновни сме, че не сме избрали държавници, а имаме само политици, които мислят най-много до следващите избори.

Това са въпросите, които ме вълнуват:
1. Защо няма комплексна национална програма за ефективното и пълноценно използване на водният отток на нашите реки?
2. Каква е ползата за България водната спогодба с Гърция подписана от правителството на Жан Виденов през 1996 г? Водите на р. Струма, Места, Арда, Тунджа, и Марица има стойност заради капиталовложенията в тяхните водосборни области.
3. Докога най-бедните в ЕС ще правят подаръци на по-богатите? За да бъдем вечно в това окаяно положение ли?

Петър

Добави мнение   Мнения:42 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща