Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Какво Западът може да научи от азиатския капитализъм
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:28 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
findbringer2
09 Апр 2012 21:26
Мнения: 761
От: Bulgaria
бла-бла
Шмендо Капелев
09 Апр 2012 21:38
Мнения: 674
От: Bulgaria
Западните политици и мислители трябва да бъдат поканени да посетят индустриалните комплекси и центровете за услуги в Япония и Корея, Тайван и Китай, Хонконг и Сингапур.

по нататък не четох.
Незнам що за чиляк трябва да си, че видиш общи изводи в Китай и Япония.
То в Китай и Хонконг няма общи неща, че Япония .
анастаси сиров
09 Апр 2012 21:40
Мнения: 9,352
От: Bulgaria
Бла-бла не,ами оттатък.На моменти преливащо в дрън-дрън.Този автор явно е имал спешна поръчка за запълване на ПЛОЩ,както казват вестникарите.
VOCI
09 Апр 2012 22:46
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Прогресът на азиатският капитализъм се гради върху два компонента . По един от Запад и Изток :
1. Западен - инвестиции , технологии и открити пазари за азиатската ширпотреба .
2. Източен - зверска експлоатация на евтините и неограничени азиатски човешки ресурси.
Тва е.
Извадете барем един от тези компоненти и всичко рухва.
А иначе колкото за пълнене на колонките с плиткоумни блевотини - може .
VOCI
09 Апр 2012 23:29
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Прочее , отговорът на въпроса повдигнат в заглавието идва от самосебеси : Увеличаване на експлоатацията и отрязване на социалните придобивки с цел повишаване конкурентоспособността на западния работник.
Ясно и просто.
Ама мирише на барут от Аврора. Затуй не смеят да го приложат.
За сега.
Libertado
10 Апр 2012 02:00
Мнения: 179
От: Bulgaria
Те тия неща гениалният Ли(до) Якока ги написа в автобиографията си още преди 20-на години...

Малко инфо за тези,които го чуват за първи път:

Натисни тук
Libertado
10 Апр 2012 02:03
Мнения: 179
От: Bulgaria
Натисни тук

Линкът от предния ми пост нещо не работи,но ви обезщетявам тука малко с цитаТИ :
Натисни тук
nikolay_rs
10 Апр 2012 02:42
Мнения: 11,720
От: Bulgaria
А пък от българския какви ценни уроци може да научи! Теория и практика на маймунския бизнес. При това нито маймуни имаме, нито банани.
Dart Dorvalla
10 Апр 2012 03:06
Мнения: 1,246
От: Bulgaria
Абсолютна боза!

Още по-трудно е да се докаже, че азиатските икономики напоследък са толкова успешни, защото бюрократите се намесват повече.


Големи трудности с доказателствата има тоз капиталистически галош! И Воци не може да му насмогне.

tub
10 Апр 2012 08:24
Мнения: 1,267
От: Italy
Юдейски блянове за държавен цоциализъм...маскирани като приказки от Изтока...теа наистина само залпа на Аврора ще ги спре да глобо-блудстват.
Mrx++
10 Апр 2012 08:28
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Доста объркана статия в стил "Как да спасим капитализма" Нещо, което и на автора не му ясно. Единственото вярно, което съм наблюдавал и в Япония в сравнение със САЩ е това:
В дългосрочен план азиатските фирми, които показват по-голяма лоялност към служителите си, получават в замяна повече лоялност и могат да се съсредоточат върху развитието на вродените си заложби. В безкрайния си стремеж за увеличаване на възвръщаемостта на акционерите корпоративна Америка е забравила значението на хората, които създават тази възвръщаемост. Азиатските фирми обаче не са.
В Япония действително много трудно уволняват работник или сътрудник. Професорът постоянно мърмореше срещу един негов сътрудник, че не работел както трябва, ама не помисляше да го уволни.
В САЩ появи ли се нов началник, вместо да даде нови идеи, той започва да уволнява. Всичко под него се заменя с нови с по-ниска заплата и той пише в СV-то си, че по този начин той е вдигнал профита на компанията. Следващата му работа е да намери някоя фирма или в Израел или в Югоизточна Азия да свърши работата, която компанията може да свърши. И след това да намери някоя малка фирма в областта, в която работи компанията в САЩ, която е развила някакава технология и да я закупи.
Действително там пазарът на работната ръка е много динамичен и поради тези уволнения има повече работни места, отколкото в Европа. Но според мен страда качеството на продукцията. Затова американските коли са по-калпави от германските и шведските, да не говорим за японските. В САЩ по радиото казваха, че искате ли здрава кола трябва да купите японска.
neznaiko_2011
10 Апр 2012 08:37
Мнения: 877
От: Bulgaria
Не съм икономист и не се наемам да споря по повдигнатия в горната статия проблем.Това което искам да кажа е че наложеният неолиберален икономически модел в не работи добре в български условия.Пропастта между бедни и богати се увеличава със всеки изминал ден.И незнайно защо по всички медии са канени "специалисти"само от ИПИ.Алтернативни мнения просто не се допускат.
Кроткия
10 Апр 2012 09:27
Мнения: 2,299
От: Bulgaria
Първата грешка на Запада бе, че прие капитализма като идеологически добър, а не като прагматичен инструмент за подобряване на благосъстоянието на хората.


Това всъщност не е грешка, а резултат от Студената война. Капитализма трябваше да докаже, че е по-добър от социализма. Поради тази причина той се опитваше да се прави на социализъм, което доведе и до сегашната икономическа криза. Капитализма никога не може да бъде социализъм, колкото и да се старае. Затова е време да възстанови своя оригинален вид описан от още от Маркс и Енгелс. Както е казал поетът "озъбено свирепо куче".
Old_BG
10 Апр 2012 09:37
Мнения: 22,342
От: Kiribati
Силно се съмнявам, че цялата посветена пасмина изказваща се от висотата на корифей, корифей и нещо, е уверена, че туй което плещи е самата истина.Иначе сготвения с внимателно подбрани примери гювеч, обилно поръсен със съответната терминология и поднесен в полузагадъчен стил хваща читателя, набива му канчето с мъглявини и го оставя да цъка удивен от "висшия разум".
Щеше да бъде верно и донякъде приемливо, ако по рецептите на същите тия шамани не бяха сготвени всички известни до сега банкрути, крахове, кризи и въобще простотии от планетарен мащаб.
За това се радвам на малки народи, овреме казали - ай сиктир на бръщолевенията на ей такива хубавци и развиващи се така, както е оптимално за тяхната си специфика, традиции, манталитет, начин на живот.Естествено, те не правят нещо коренно различно, спазват в общи линии основните и приети принципи на развитие, но не се изхвърлят в напън да надхитрят дявола или гонят непостижими цели.Не се напъват да се глобализират или заемат някакво престижно място в света, което да им коства изпъкнали жили и облещени очи от зора и лишенията в нормалния си човешки живот, само и само да излезат малко по напред и по нагоре. Което май се включва във всички съвременни икономически теории под една или друга форма, но все по един и същи начин призовавайки - "дий, воле, дийй!!..."
За да не излезат общи приказки - споделям:Финландия, Швейцария,Люксембург,Чехия,Словения,Австрия,Дания,Белгия...
annetaz
10 Апр 2012 09:55
Мнения: 1,778
От: Bulgaria
И аз смятам,че дълговата криза в държавите е последствието от Студената война.От една страна пълна слободия за капиталите,ниски данъци или дори ошфорки,от друга стремеж да се покаже,че хората там живеят по-добре от соц.лагера.Но безплатен обяд няма!В първия момент като взеха нови пазари сякаш това беше отговора.Обаче не!Националния бизнес не издържа конкуренцията и отиде на кино,а чуждия капитал влезе,после се изнесе другаде и вече няма кой да пълни бюджета на държавите.Не знам до кога ще бъде този бум в Азия.Имам съмнения,че пътя им макар и регулиран и бавен,рано или късно ще доведе до криза.Има и вече някакви признаци за това.Икономиката на растежа на всяка цена,и за печалба на всяка цена,макар и държавно прилагана,рано или късно ще се окаже без пазари и без постъпления,които да бъдат достатъчни.Особено при тази безработица в САЩ и Европа.
Rakita
10 Апр 2012 09:58
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Идеите на автора са неприложими на Запад - как си представяте средностатистическият европейски или американски работник да работи за 200-300-500 дол. на месец, каквито са масовите заплати в Азия? Как си предсавяте да работи дори за 1000 долара, каквато заплата пък е недостижима за повечето работници в Азия? Как си представяте Европа и САЩ да съществуват без пенсионни и здравноосигурителни системи, без социални придобивки и помощи за безработни, които пък липсват в повечето азиатски страни? Всъщност, в интерес на истината сегашният български модел се доближава в най-голяма степен до азиатския - ниски заплати, все по-ограничени публични услуги и орязани социални придобивки. Е, България добре ли се развива?
Социалистическият капитализъм, който се настани в Европа и САЩ през последните 40-50 години, няма как с магическа пръчка да бъде изтрит от съзнанието на хората и от възгледите им за устройство на обществото и икономиката. Поне не и в рамките на едно поколение, в условия на мирно развитие, а не на война.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Rakita
bm1914ls
10 Апр 2012 10:16
Мнения: 6,031
От: Bulgaria
Случайно някой от форума да си спомня нещо за реформите на полковник Рузвелт!?Комай точно това е направил-ограничил е свободата на пазара и е отрязал по този начин главите на Морган,Рокфелер и цялата пасмина монополисти,като е ограничил възможностите за финасови спекулации.Вследствие САЩ преживяват най-големия си икономически разцвет.
Rakita
10 Апр 2012 10:48
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Първата грешка на Запада бе, че прие капитализма като идеологически добър, а не като прагматичен инструмент за подобряване на благосъстоянието на хората.
Капитализмът е идеологически добър, докато има работа, евтини кредити и нарастващи цени на недв. собственост, т.е. подобряващ се стандарт. В момента цялата идеология на капитализма отива на кино пред очите ни - за втори път през последните по-малко от 100 години. Предния път се стигна до идеологически извращения от сорта на фашизъм, нацизъм и милитаризъм, които бяха хвърлени в епична битка с другия идеологически Франкенщайн - комунизма, което причини неимоверни жертви и страдания на цялото човечество. Сега до какви ли -изми ще се стигне?...
aldycrown
10 Апр 2012 12:00
Мнения: 7,421
От: Bulgaria
Досадно дърдорене и преливане от пусто в празно.
emacs
10 Апр 2012 13:03
Мнения: 7,577
От: Bulgaria
Трябва да се признае че статията е доста глупава и объркана.
Причините за успеха на Азия с няколко:

  • Човешки ресурс. В страните от Азия, където раждаемостта намалява, намалява и икономическият растеж. Пример - Япония, Южна Корея,... Намаляването на раждаемостта обаче се случва винаги при повишаване на кариерните възможности и еманципацията на жените, което е неизбежно за развитите общества. Изключение на пръв поглед е Сингапур, но той е прекалено малък и там са в сила други фактори. Подобни изключения само на пръв поглед са и Хонг-Конг и Макао.

  • Много ниска стартова позиция. В ниско-развитите страни е сравнително лесно за държавата да взима инициатива и да направлява икономиката. Инвестиционните решения са лесни. Очевидно е, че трява да се строят пътища, градове, университети.... Всяко от тези неща повишава стандарта на живот и води до ръст. Но с времето такива "лесни" инвестиционни възможности стават все по-малко и е все по-трудно да се поддържа високият ръст. Примери - пак Корея и Япония. В този момент трябва да има добре развита икономика и частно преприемачество, което да поема рискове и креативно да намира нови ниши за индустрията (нови енергии, транспорт, изчислителни средства,...) - с помощта на държавата, защото от нея зависят приоритетите на образованието, фундаменталния reserach,... Фундаменталния research по принцип без държава не става, тъй като той изисква планиране за дълги периоди напред и никоя частна фирма не може да поеме такива рискове. Ако частните предприемачи не поемат и краткосрочни рискове, работата е лоша (Япония). Ако фундаменталния research го няма, работата също не може да върви напред (Корея)

  • Ужасни условия на труд. Уверявам всеки форумец, че никой от вас не би искал да работи в растящия Китай при условията при които работят местните. Същото важи до голяма степен за всички страни в района - вкл. Корея и Япония. Да, бели хора дал господ там, но те са на експат пакети, имат отпуска по 30 дена на година и заплати по над 150000 долара на година в най-лошия случай. Това работи донекъде, но след един момент става сериозна пречка за задържане на най-умните местни индивиди. Неслучайно южните корейци са едни от най-многобройните в американските университети и повечето от тях не се връщат.

  • Статията пропуска че доста страни в Европа се развиват доста добре - Германия, Швейцария, Холандия, Швеция,... Много от тях имат прекрасни социални системи и опровергават много от измислените тези в статията. Някои страни в Азия също обмислят подобряване на социалните системи в посока Скандинавски модел. Пример - Южна Корея има избори след няколко дена и тази тема е една от основните.

Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: emacs
paragraph39
10 Апр 2012 14:11
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
10 април 2012
Компенсирането на петрола, който Европейският съюз не може да купи, поради санкциите срещу Иран, е почти невъзможно, заяви президентът на „Транснефт” Николай Токарев, цитиран от „Взгляд”.
„Днес Иран доставя на европейския пазар около 30 млн. тона петрол. Да се замести такъв обем е трудно. Ситуацията на пазара вече е усложнена и да се пренасочи отнякъде съответното количество суровини, или драстично да се повиши добива, е нереално”, заяви Токарев.
„Санкциите срещу Иран са харакири от страна на европейците. Да се обясни тази самоубийствена политика по отношение на логиката и здравия разум е невъзможно. Това е чиста политика, следваща силния глобален играч, диктуващ свои собствени правила”, каза Токарев.
Добави мнение   Мнения:28 Страница 1 от 2 1 2 Следваща