Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Университетите вече произвеждат професори "на килограм"
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:182 « Предишна Страница 5 от 10 3 4 5 6 7 Следваща »
Поглед_отстрани
13 Апр 2012 16:30
Мнения: 596
От: Germany
Manrico 13 Април 2012 13:09
Не сте мн далеко от едно от разумните обяснения за нарастващата популация на хабилитираните лица (не професорите ).... ІМНО като допълнение: Вследствие на демографския взрив и г.п. разрастване - университетите ще берат ядове, защото "парите следват" ученика / студента / обучавания и т.п. От тук следва, че ще се почне с едно "съкращаване" на ... (асистентите, естествено!). Или няма да назначават такива ). И ректорите ще помислят за следващата нормална стъпка - ще назначават преподаватели (асистенти, доктори, доценти, професори, академици на ВУЗ "Горно Нанадолнище" за 1 (една), 2 (две) , моооооже и за 3 (три) години. А пък дали доцентът на Горно Нанадолнище ще да го признаят във ВУЗ "Куртово Конаре" - ха познайте... Ама за жалост за моментното положение в ситуацията от настоящия момент - умнее наш´то поколение, ядейки сол и ръфайки жабета...
Mrx++
13 Апр 2012 17:03
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
intel-insite
и като казвам костов една интересна забележка - членовете на вак се назначаваха от министър председателя с директна заповед и подпис.
Това, че баща трие минал през ВАК не означава, че разбираш нещата. ВАК беше към Министерския съвет, така, че премиерът дава своя подпис под изборът на ръководство. Но какво разбираш под членове на ВАК. Към ВАК имаше специализирани съвети, към всяка специалност. Там премиерът не можеше да избира. Има и специализирани комисии, и там също. Премиерът можеше да влияе само на избора на ръководството на ВАК. Но ръководтвото се занимава само да установи законността нас избора, според тогавасшните прасвила и закони. То не участва в изборите на доценти и професори. Изборите се правеха в съветите, при несъгласие с изборните резултати, решението се вземаше в изборните комисии. Съветите обикновено бяха от 18-20 човека, имаше единни за цялата страна правила, така все пак решенията бяха по-обективни.
Само идиот може да разтури ВАК и да приеме този закон след като се видя какво стана в Румъния с подобен закон. На Игнатов му се каза какво ще стане с този закон, ама когато на човека му идва отвътре.... Също един следваш министър трябва да се занимае с въпроса, как Игнатов стана набързо голям доктор и професор през ВАК, докато беше министър, след като не можа да стане в НБУ преди това.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Mrx++
Mrx++
13 Апр 2012 17:03
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
повторение на горното Защо се получи?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Mrx++
Професор16
13 Апр 2012 17:13
Мнения: 1
От: Bulgaria
Висшите училища са автономни социални организации.Асистент, доцент и професор са длъжности, както директор и министър. Всяка организация си има процедури за назначаване на служители и тяхното освобождаване, когато не работят.
По-способните бакалаври, магистри и доктори, които произвеждат висшите училища (ВУ) мигрират по света, както ние дойдохме на времето от селата в София. Глобализация! Ние финансираме света!
Висшето образование не е задължително. Който иска висше, да си плаща. Кайто няма пари, да вземе заем.
Длъжностите във ВУ –на временен трудов договор за три или пет години, без ограничения за възраст. (адвокати, съдии, лекари, архитекти, хора на изкуствата имат ли възрастови ограничения?). Атестирането – по твърди обективни показатели: (1) публикации –статии в определени по списък от ВУ научни списания; монографии, издадени от определени научни издателства, а не самиздат; (2) участие в научни проекти, спечелени в конкурс; (3) ръководство на докторанти.
Атестирането се извършва от комисия, в която участвуват само представители на настоятелстото на ВУ, които са направили дарение.
Ректорът в държавните ВУ се назначава от правителството за четири години, без мандатни ограничения.
Съпротивата на мързелите е голяма, но както знаем новото си пробива път в борба със старото.

hamel
13 Апр 2012 17:48
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Атестирането се извършва от комисия, в която участвуват само представители на настоятелстото на ВУ, които са направили дарение.
Представители? Тъщата на някой от дарителите може ли да влезе в комисия? Тази простотия даже в доклада на Световната банка я няма. Виж там пише за ректорите (щели да им викат канцлери). Ами кво прайм, ако държавната субсидия е по-малко от половината от бюджета на университета? Откъде-накъде държавата ще управлява пари, повечето от които не са нейни?
lukcho2
13 Апр 2012 18:08
Мнения: 3,244
От: Bulgaria

В България не може и не бива да се развива фундаментална наука, поради статуса й на малка и бедна (преди и сега и в бъдеще) страна. Така че съществуването на БАН като научен център, занимаващ се почти изклЮчително с фундаментална наука, е неоправдано. Измежду хората в БАН има прекрасни хора, предимно в природо-математическите дисциплини, но не само там, които имат много добри постижения и наистина са на много добро ниво. Те просто си губят времето в БГ, но това си е техен проблем - както се пееше в една песен, животът им изтича като пясък между пръстите и не остава нищо. Те, добрите, са комични с това да казват много често с отчаяние, както и под тази дописка, "ама в УСА е така", "ама вижте в ЦЕРН", "ама в Макс Планк" и т.н. Сравняват мухата със слона.
Говоря на тези добри хора от БАН: Дълбокоуважаеми колеги, това което си спомняте като БАН от преди 25-30 години, няма да се върне. Тази политическа обстановка, която поддържаше облагодетелствана БАН през цялото време на комунистическото управление, вече е безвъзвратно минало. Която и партия да дойде на власт в БГ, тя няма да започне да възстановява БАН и да издига нивото му, просто защото БАН‌ не е нужна на никой от политическите партии, нито на властимащите. По времето на Тодор Живков не беше така, но той е покойник, и неговата система също.
Вместо да се мотаете и да ми разглеждате закони за някакви звания и длъжности, които явно няма да имат нищо общо с науката, и да казвате какво да се измени и прибави, т.е. да си губите времето (понеже никой закон, и най-брилянтния, няма да проработи в БГ - това го обясни добре Лориана "една малка шуро-баджанашка страна" и така ще бъде), седнете си на д***то, и мислете: накъде да забиете, в коя страна където ще ви уважават и ще работите спокойни, където ще бъдете свободни.
Руританец
13 Апр 2012 18:16
Мнения: 3,941
От: Bulgaria
Лукчо, драги,
Проблемът на така благородно предложеното от теб решение е съвсем очевиден: то означава България да се лиши от един немалък процент от все още останалите интелигентни и образовани хора в тая страна. Не е толкова важен БАН в случая, важно е тези хора да ги има тук.
lukcho2
13 Апр 2012 18:25
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
А аз виждам как се направиха нещата в Бразилия и частично в Мексико. Това са големи сравнително богати страни, които могат да отделят за наука колкосални суми (сравнено с България). Те минаха през два етапа: 1. насищане с Доктори от кол и от въже; 2. подбор на доктори. Бразилия вече мина към т.2 преди около 5-10 години, Мексико навлиза в този етап много бързо. Но този път (1. и 2.) е много дълъг (поне 20-30 години) и повече, и много скъпоструващ. И хората по върховете тук го осъзнават, но искат техните страни да заемат подобаващо място в света (понеже са големи и богати страни), и затова дават тези пари, макар че плодовете ще дойдат късно. И те са съгласни с това.
Когато дойдох в Мексико, и видях един закон за производство на доктори, подобен на Игнатовския закон, аз казах на моите приятели от CONACyT (Consejo Nacional de Ciencia y Tecnología): "Ама вие ще се напълните с доктори от кол и от въже!". Те ми казаха: "Ние сега нямаме достатъчно доктори, така че не можем да имаме подбор на доктори. След като докторите станат достатъчно, ние ще ги отсеем (и го правят SEGA със SNI, Cuerpos Académicos и много други методи)".
България не може да направи това, понеже няма ПАРИ, нито пък някога ще заеме подобаващо място (политическо и икономическо) в света, понеже е малка страна. Така че вие можете да си коригирате законите както искате, няма да има никаква полза. Вие сте обречени да бъдете в зоната на здрача. И някои от БАНяджиите ми опнираха: "Ама ние сме част от ЕС". Е, сега видяхте че ЕС се разпада, и сте част от нищото. Ако наистина искате да се възползвайте от ЕС, докато е време, идете да работите в някоя бяла страна от ЕС - ако ви допуснат.
lukcho2
13 Апр 2012 18:26
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
"то означава България да се лиши от един немалък процент от все още останалите интелигентни и образовани хора в тая страна."
АбсолЮтно вярно! България просто няма нужда от вас.
Lord Voldemort
13 Апр 2012 18:28
Мнения: 2,756
От: Holy See (Vatican City State)
Голяма наука се прави в богати общества. Бедните ползват достиженията им . Като му дойде времето.

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Lord Voldemort
lukcho2
13 Апр 2012 18:40
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
За да ви поясня за какви "механизми на подбор" става дума. Аз съм лидер на Cuerpo Académico consolidado (CAC) (консолидиран програмен колектив - третата, най-висока степен). Ние, членовете на този програмен колектив, имаме големи облаги от това - намалено време за лекции, пари в джоба, пари за апаратура (има специални проекти за такива колективи) и много други работи. Така че ние се борим с нокти и зъби да се запазим на най-високото ниво. Но за това трябва да имаме добра научна продукция на общи статии (членове на групата са съавтори) и много други работи. Назначаването в Университета се прави почти изклЮчително с оглед на нуждите на тези колективи.
Та аз имам нужда от още един човек от една година. Появиха се поне 10 млади доктори за да кандидатсват за моето CAC и да работят в Университета. И аз си избирам кандидата по неговите публикации, проекти и т.н. Досега не съм взел никого, и все още чакам някой да ми хареса. И мога да си разреша да бъда много придирчив - има кандидати, и ще има.
lukcho2
13 Апр 2012 18:45
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
И за разлика от "вашия" начина на "подбор": аз НИКОГА няма да взема някой, който ме гледа в очите, който ми казва "Ваше Величество" и т.н., единствено ме интересува: 1. че може да произвежда наука; 2. че може да работи в колектив.
hamel
13 Апр 2012 19:05
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
И кво толкоз сте измудрили в Мехико, че си се разпенил толкоз много? Саксия с три дупки? Наука, момче, не се произвежда, то туй не е да бъркаш кал и да прайш тухли. Тъй, че гледай си там местенцето, някой със сомбреро да не те изрита и не си ври носа в нашите работи. Само ти си ни на главата, санким.
lukcho2
13 Апр 2012 19:15
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
И тук много добре използват човешката алчност и тщеславие. Ако не работиш наука, те затрупват с лекции. Така че ти пак вършиш работа полезна със студентите, и за това получаваш сума достатъчна да имаш собствена къща (не апартамент), да се храниш много добре, да ходиш на почивка и т.н. Но ако работиш наука, и си член на SNI (която има 4 нива), заплатата ти се удвоява (заедно с други програми ЕСДЕПЕД и т.н.). Така че дори да не работиш наука, живееш добре, но ако работиш наука, е превъзходно. Но освен парите има и друго: ако си член на СНИ от високите нива, когато отидеш при Ректора, той става за да те посрещне, после те изпраща до вратата на кабинета си и т.н., да не говорим за по-долните нива на администрацията. И защо го прави Ректора? Понеже Университета също се оценява (CUMEX),и от тази оценка зависят парите на унивесритета, и то много зависят. И един от главните параметри е СНИ.
Освен това, всеки Факултет също се оценява, и парите зависят от това: и на факултета, и за джоба на всеки. И когато оценката е добра (CIEES), това е още един важен параметър за Университета за CUMEX. Тъй че ни принуждават да работим в екип, за да достигнем ниво в CIEES. И не ни принуждават с лошо, а с "моркова". Затова работим по 10-11 часа на ден.
Има много трески за дялане, но те полека-лека се одялкват.
комар
13 Апр 2012 19:20
Мнения: 1,910
От: Bulgaria
Руританес - сега пък аз ти се чудя какво си се хванал да убеждаваш един от забавляващите се в този български форум самодоволни безродници, редовно поучаващи "загубеняците", останали в страната... та колкото по-зле е в бившето им отечество, толкова по-удовлетворени се чувстват
от избора си да го напуснат. А по въпроса за БАН луковите глави (или там всякаквите бабияги) очевидно избиват някакви стари комплекси.


lukcho2
13 Апр 2012 19:24
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
Господа, който има очи, ще види, който има уши, ще чуе. Който е глух и сляп, нито ще види, нито ще чуе.
Само за сведение: "Б" - то в БРИКС, не е България, а Бразилия.
А вие си оправяйте закончетата на Игнатов, Бенатов и сие.
lukcho2
13 Апр 2012 19:28
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
hamele, Тези със сомбрерото знаят много добре какво правят. Онези мулати в Бразилия - също. А България?
pirx
13 Апр 2012 19:51
Мнения: 305
От: Tuvalu
За някои неще ще се съглася с Лукчо. Мехико и Бразилия са големи и богати страни, в които се мисли стратегически вкл. и за наука. Етапът сд масовизацията на науката и ВО е необходим, за да има критична маса за производство на качествени учени, преподаватели и даскали. От близките нам страни сега Турция навлиза в подобен етап. И освен това се отнасят с образованите си хора с нужното уважение, а не като в Бг и затова ще са по-напред от нас.


С другото не мога да се съглася, дали от инат или от заради друго но Бг има нужда от учени най-малкото като коректив на повсеместното опростачване.
Djok
13 Апр 2012 19:59
Мнения: 4,498
От: Bulgaria
Е нали това беше целта- мутрите си накупиха дипломи- вече им трябват научни звания и титли. Така официално ще превземат и алмаматер. Дянков и компания вече могат да са доволни съсипаха и научната общност. А, идея д-р Стоичков да стане ректор на Софийския университет, човекът има заслуги, титли...
dvama_drugari
13 Апр 2012 19:59
Мнения: 563
От: Bulgaria
Искам да попитам колегите от академичната общност - в момента вузовете имат ли нещо като НИС? Първата ми месторабота малко преди "сакралния 10-ти", беше именно в НИС. Лично аз разбрах след две години, че стените на ВУЗ не са мен и бегах, но това не ми пречи да кажа добри думи за тази система. И от преподавателите имаше по-голяма полза, и гледането в чуждото канче /може би главното, което ни пречи да бъдем щастливи, а във ВУЗ си е норма/ беше по-малко. Некой си бил изпреварил другия в докопването до лелеяното "проф."? Ми не е чак такава болка за умирачка, след като с работа по НИС, изпревареният може да си докара кинти повече и от "проф."
Добави мнение   Мнения:182 « Предишна Страница 5 от 10 3 4 5 6 7 Следваща »