Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Пред избор: отмиване или изтриване
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:39 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
renose
29 Юли 2012 20:52
Мнения: 335
От: Rwanda
.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: renose
The Bulgarian Lion
29 Юли 2012 20:57
Мнения: 13,869
От: Antarctica
Емил Хърсев
suhar
29 Юли 2012 20:58
Мнения: 6,222
От: Bulgaria
Не е коректно европейските държави да се слагат под общ знаменател. Елементарно, докторе !
Ganev
29 Юли 2012 21:06
Мнения: 49
От: Bulgaria
Тази истина не е от вчера, и комай всички я знаят - къде по-научно, къде по-интуитивно. Чест прави на Хърсев, че я казва на висок глас. Но резонният въпрос е "Какво да правим оттук нататък?" и за него май никой няма отговор. Е, г-н Докторе, чакаме рецептата!
Manrico
29 Юли 2012 21:14
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Т.е. за да си балансира доходите, испанската държава трябва да свие харчовете си с 12.66% от БВП, който тогава ще падне с 15%. Никоя страна не може да понесе този колапс на бюджетните разходи.

При цялото ми уважение към автора, това не е вярно. Естонците го направиха, като си свиха разходите с 11,5% през 2010. Сви се и икономиката до предбалонното ниво. След това си тръгнаха нагоре и икономиката, и бюджетните приходи, съответно и разходите. И другите прибалтийски държави направиха подобни съкращения. Така че и държавата, и икономиката могат да понесат подобни съкращения, а това даже е оздравително. Дали може да го понесе обществото или ще се разбунтува за черпака и ще си досъсипе държавата, е друг въпрос.
rashkoff_04
29 Юли 2012 21:49
Мнения: 488
От: Bulgaria
Ми да има държавни фалити, какво лошо.
тъщолюб
29 Юли 2012 21:55
Мнения: 465
От: Bangladesh
Никоя страна не може да понесе този колапс на бюджетните разходи.

Не никоя. И не само амплитудата на свиването е важна. Базата определя дали може или не.
anacephal
29 Юли 2012 22:04
Мнения: 3,134
От: Bulgaria
Испанската, както и други, държава ще фалира защото трябва да спасява банките. Съобразете сами какъв е коефициентът на полезност на паразитите управляващи тези банки срещу много скромни възнаграждения! Аман от финансисти..
VOCI
29 Юли 2012 22:12
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Балтийците бързо вденаха сметката и решиха да си я платят.
Медитеранците - нещат. Готвят камънйе и дърва за правителствата.
Ще бъде феерично.
Han
29 Юли 2012 22:45
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Поне 20 г. Европа пилее на вятъра пари, които взема назаем от спестяванията у дома и по света
Аз пък си мислех, че всичките тия пари се вземат от ФЕД ООД, който милостиво ги произвежда от специална хартия (напоследък и като компютърни нули и единица) срещу залог на реална държавна собственост + лихва (нали лихвата била цената на парите ). За да е наистина трудно за разбиране, икономическата наука вместо "ФЕД" ООД използва мъгляви изрази като "Испания загуби доверието на инвеститорите", "пазарите губят търпение" и др. подобни.
Впрочем, тая зима има още една интересна дата - на 22.12.2012 изтича 99 годишния договор между държавата САЩ и ФЕД ООД за правото да създава пари срещу дълг. Маите са били едни дяволски прозорливи хора...
Han
29 Юли 2012 22:49
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
А за добрите прибалтийски държавички, дето били си оздравили икономиката - с печатницата зад гърба можеш да измъкнеш от "кризата" (която сам си предизвикал), когото си поискаш - я някоя банка (ФЕД ООД е раздало на наши хора 15 трилиона (!!!), пропускайки да ги отрази в баланса), я някой послушен васал, по случайност комшия с лошия медвед, срещу услуги разбира се...
Fantata
29 Юли 2012 23:46
Мнения: 4,153
От: Bulgaria
Count Mr. Krugman, who teaches at Princeton, among the unimpressed. In a post on his Times blog Wednesday, he put up a chart of Estonia's inflation-adjusted GDP from 2007 to 2012, writing: "So, a terrible—Depression-level—slump, followed by a significant but still incomplete recovery. Better than no recovery at all, obviously—but this is what passes for economic triumph?"


Успехът на Естония е единствено в бързото съкращаване на държавните разходи когато БВП пада. Кругман е прав в случая. Не ни пробутвайте за висш икономически пилотаж елементарни счетоводни трикове прилагани във всяко домакинство. Дянковизми в действие. Икономическите политики не са да служат на счетитата да си "вържат" бюджета, а на обществото да просперира с минимум сътресения. Не оправдавам дефицитите и трупането на дълг, но не ми пробутвайте практики със съмнителни резултати за успех. На всичкото отгоре Естония и Гърция са несравними. Естония е далеч напред по бизнес ефективност и икономическа свобода. Само 8% държавен дълг. На всичкото отгоре разходите са свити през 2009-та, а сривът на БВП е през 2008-ма, т. е. правителството не е провело никаква про-активна политика за подкрепа на БВП - изборът си е техен. В крайна сметка възстановяването е непълно. С какво естонският пример е по-добър от ирланския или исландския?
Пенка от Прокатния
30 Юли 2012 01:12
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Хърсев пропуска, че има и трети вариант - изкупуване на по-сериозна част от държавните дългове от ЕЦБ (и то не от вторичните пазари) и то не на 5% лихва, а на (примерно) 0.5%. Така де - защо и откъде накъде ЕЦБ може да дава заеми на частни банки на 0.75 - 1% лихва, а на държавите да не може?! Това ще освободи доста частни капитали, които сега са вложени в държавни дългове и ми се ще да видя какво ще направят държателите на тези (освободени) капитали с тях? Ще си ги сложат под дюшеците да ги гори инфлацията ли?
...И изобщо, какви са тия 5% лихви дето се размятат - дошло е време да се затваря лихварския бизнес - от една страна фалити, от друга инфлация, от трета ниски лихви (по японски модел) и то не остана как да се печели от лихварство. Ще трябва вече да се захваща нещо реално. Добре е отговорните финансови фактори да започват да свикват с тази тежка и крайно неприятна за тях мисъл.

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Пенка от Прокатния
Пенка от Прокатния
30 Юли 2012 01:24
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Добре е също така колегите от ИПИ и ОО да изнесат поредица от семинари по световните финансови пазари за да разяснят на всички, че държавите са лоши стопани и пари (на заем) не трябва да им се дават. Направо е непонятно как тази фундаментална постановка (за държавите като лоши стопани) е убягнала от вниманието на финансистите по света и те са изпораздали на държавите толкова много пари. Аз друго обяснение освен, че финансовите пазари са доминирани от членове на социалистическия интернационал не виждам. Просто няма как човек с дясно мислене да даде пари (на заем) на държава. Десните хора са за по-малко държава и няма как да помагат на държавите да харчат повече като им дават пари (пък било и на заем). Това е просто немислимо.

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Пенка от Прокатния
annetaz
30 Юли 2012 05:33
Мнения: 1,778
От: Bulgaria
Просто няма как човек с дясно мислене да даде пари (на заем) на държава. Десните хора са за по-малко държава и няма как да помагат на държавите да харчат повече като им дават пари (пък било и на заем). Това е просто немислимо.


Ама сериозно ли?!Та нали като финансовия елит дава заеми на държавите ги управлява?!Риска,обаче,трябва да е премерен и лакомията да не изяде приемника на паразита!Това за "по-малко държава" го разправяйте на шапката ми!Няма такъв филм!Държавата управлява чрез данъците и тя решава дали едни ще печелят или други и за чия сметка.В Бг са решили,че ще печелят олигарсите за сметка на дребния бизнес и работещите.За това има плосък данък и никаква конкуренция между малки и големи.Как само заблуждават наивниците!Като искате да сте десни,давайте по-големи заплати и ще плащате по-малко данъци.Защото разликата между лявата и дясната теория е,че при лявото държавата изземва и разпределя повечето пари,а при дясното се очаква бизнеса да ги разходва правилно/за работни места,увеличаване на доходи и нови технологии/ и да замества голяма част от ролята на държавата.Но тъй като в последно време лакомията стигна своя връх и бизнеса нехае за онова,което по дефиниция му вменяват,държавате я закъсаха много.Така че или десните ще станат алтруисти,или ги чака лява вълна!
StrikeEagle
30 Юли 2012 07:14
Мнения: 21,073
От: Bulgaria
На автора да препоръчаме да не верва на разни абстрактни одески статистики.
Хеле пък да ги преписва по вестниците.
НЕМА КАК през 1950 Федерална Република Германия да е произвела толкова автомобили, колкото и днес!
Или ФРГ и Франция да са произвели едно и също количество Аеробуси тогава и сега!
Така че реален растеж има!
Освен при гърците...
StrikeEagle
30 Юли 2012 07:17
Мнения: 21,073
От: Bulgaria
Иначе Manrico го е рекъл - или краткосрочна болка или болка без край.
Първо требва да се осъзнае, а после да се прояви
воля за докарване на приходите под доходите.
Осъзнаването се затруднява от Кругман и Ко.
Но живият пример на САЩ и Гърция действа образователно...
Откровение Варухово
30 Юли 2012 08:15
Мнения: 736
От: Bulgaria
Апокалиптично, Хърсев, апокалиптично.
Сега... разбирам че авторот е радетел за развитие на финасовата "индустрия", ама както сам той загатва лееекичко, не може Китай да произвежда (материално), а Европа и САЩ да консумират и да не трупат дълг. Процесът ще продължи докато цените на продуктите на запада и Китай се изравнят, демек докато не паднат заплатите на масовия европеец до 100 долара (барабар с Хърсевата) и не почнем да живеем 6 души в 40 кв.м. (тук българите сме близко) и работим по 72 часа седмично.
Разбира се има и друга възможност: държавен протекционизъм (ужас за неолибералите), демек отсвирване на Китай. Да де ама тогава печалбите на едни чичковци-паричковци (0.01% от населението) рязко ще паднат, което е демократично недопустимо (щото милиардера е ледорабивач р'ишли).
Ерго, апокалипсиса е неизбежен.
Не рабрах само каква е целта на Хърсев: да си носим новите дрехи? да пробваме от всичко преди края? да Му се молим да ни спаси? (Шебека имам предвид).
Manrico
30 Юли 2012 09:00
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Хърсев пропуска, че има и трети вариант - изкупуване на по-сериозна част от държавните дългове от ЕЦБ (и то не от вторичните пазари) и то не на 5% лихва, а на (примерно) 0.5%.

Именно това е вариантът, който Хърсев нарича "отмиване". Защото именно така ЕЦБ ще налее много ликвидност и ще вдигне инфлацията.
Кроткия
30 Юли 2012 09:04
Мнения: 2,299
От: Bulgaria
В състезанието с комунизма, капиталистическите държава трябваше да създадат капитализъм с човешко лице, който осигурява прилично съществуване на преобладаващата част от своите граждани. Но както се вижда такъв капиталистически модел не може да функционира на практика и се оказа само една утопия, която ще доведе до икономическа катастрофа целия запад. Изглежда само комунизма може да осигури социален икономически модел, който да функционира сравнително добре. Когато гражданите Европа и другите развити страни, се сблъскат с истинското лице на капитализма е интересно в каква система ще предпочетат да живеят. Накрая може да се окаже, че крайният победил ще бъде комунизма, а не капитализма.
whw
30 Юли 2012 09:59
Мнения: 1,367
От: Bulgaria
По-скоро "За" за банковите фалите. Щатите показаха, че "верижността" е мит и е крайно време да бъдат сритани нечии банкерски задници...
Добави мнение   Мнения:39 Страница 1 от 2 1 2 Следваща