Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
На лов за данъци
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:57 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3
Rakita
13 Авг 2012 12:17
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Дошло е време



ловът на данъци да се приватизира
Досущ като в Османската империя, а (не че тя е прокопсала де). Мислех, че няма накъде повече да се приватизира у нас, пък то...
Шако
13 Авг 2012 12:37
Мнения: 1,224
От: Saudi Arabia
Кайле, то през соца немаше стоки - за ква инфлация говориш.
Всъщност имаше, ама не за всички. И още има народ от тогава, дето е бил на червената копанка, не може да поверва, че нямало нищо по рафтовете на магазините и въздиша по онова време.
kaily
13 Авг 2012 12:50
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
(снимка: натиснете тук)
На някой да му прави впечатление, че преди да се появи първата независима банка на практика инфлация не е имало?
Манерку, доводът ти, че независимата банка задържа инфлацията не струва.
Точно наопаки - инфлацията се появява след появата именно на въпросната банка.
Manrico
13 Авг 2012 13:09
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Манерку, доводът ти, че независимата банка задържа инфлацията не струва.
Точно наопаки - инфлацията се появява след появата именно на въпросната банка.

Да, Кайле! А пък масови жертви на пътнотранспортни произшествия има, откакто има и ограничения на скоростта на автомобилите и следователно тези ограничения предизвикват произшествията.
Понеже съм добричък тези дни, ще ти напомня за златния стандарт. Докато имаш златен стандарт, няма как да имаш хиперинфлация. Има инфлация и дефлация според състоянието на икономиката и наличието на злато, но без екстремности - освен високата инфлация в Европа след откриването на Новия свят и златото оттам. Високите инфлации идват с прекомерното печатане на необезпечени пари, към което са склонни правителствата. Независимостта на централните банки е средство за намаляване на тази прекомерност. А и тази независимост никога не е абсолютна. Може и без нея, стига да има ясни закони, че правителството не може да си печата пари безконтролно и механизми, които да следят за спазването им. В това е същността и целта - когато парите са без покритие, паричната маса в обръщение да се регулира така, че да има малка инфлация.
Rakita
13 Авг 2012 13:29
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Манерку, инфлация при социализма почти немаше, а централната банка беше ли независима?
Кой контролираше инфлацията при социализма и да не би пак да се сблъскваме с поредното клише в главата ти?
Инфлация при социализма имаше, но тя беше скрита, неофициална. Поскъпваха предимно дефицитните стоки (на практика - почти всички), които липсваха от магазините или се пускаха в ограничени количества - леки автомобили, битова електроника, вносни дрехи, обувки и т.н. Неслучайно и цената им беше записана на гърба, за да се предотврати спекулата, която обаче така и не можеше да бъде предотвратена повсеместно. Именно защото нямаше стоки по магазините, всяко семейство имаше по-големи или по-малки спестявания, което също обуславяше тази скрита инфлация (и спекула). Най-сетне, поскъпваше и "твърдата валута" - доларът от 3 лв. в средата на 80-те (при 95 ст. официален курс) стигна 8 при падането на бай Тодор.
Високите инфлации идват с прекомерното печатане на необезпечени пари, към което са склонни правителствата. Независимостта на централните банки е средство за намаляване на тази прекомерност.
Ами ако се случи обратното - независимата от правителството банка започне да печата пари под диктовката на онези, от които е зависима?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Rakita
traikokitan4ev
13 Авг 2012 13:31
Мнения: 2,359
От: Bulgaria
Прав си Вуте ама не сьвсем - те тия дето имаха печалба, май ги приватизираха пьрви

aбе и такива с и такива без приватизираха, въпросът е защо на, все още държавните, им е толкова мижава печалбата.
Сляп трябва да си за да не виждаш, че държавните компании са хранилка за верни партийци, спонсори на отбори и партийни каси.
Какъв бюджет, какви 5 лв...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: traikokitan4ev
traikokitan4ev
13 Авг 2012 13:42
Мнения: 2,359
От: Bulgaria
...инфлация при социализма почти немаше...

Кайле, в пазарната икономика инфлацията е относителна - може сравнително точно да се измери в %. При наличие на дефицит инфлацията е абсолютна - срещу парите не стои НИЩО!

Шаро, Ракита
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: traikokitan4ev
kaily
13 Авг 2012 17:09
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Понеже съм добричък тези дни, ще ти напомня за златния стандарт. Докато имаш златен стандарт

Че не премахна ли независимата банка златния стандарт?
Значи първо се появява независима банка, после премахва златния стандарт и после почват лихвите и инфлацията.
Щях да ти кажа и за златния стандарт, Манерку, но си ме изпреварил.
Лихвите са ненапечатани пари. За да има лихви, трябва да се махне златният стандарт. ФЕД го премахва, а после манерку и целува задника, че спирала инфлацита. Която тя самата е породила.
Не ти ли звучи налудничаво? Манерку, кога за последен път си проверявал здравия си разум?
Пенка от Прокатния
13 Авг 2012 18:00
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Докато имаш златен стандарт, няма как да имаш хиперинфлация. Има инфлация и дефлация според състоянието на икономиката и наличието на злато, но без екстремности

Абе не е баш така таз работа - да напомним за първия голям балон с луковиците на лалетата в Холандия - Натисни тук. Хем е имало златен стандарт по това време, а пък се е получила сериозна екстремност. Защо ли? Ами защото не е въпроса само до златното покритие, а и до това, че дори и при златен стандарт могат да се получат кредитни вериги, които в края на краищата не са обезпечени с нищо. Разликата е само, че като се спука балона цените се връщат където са били, а при "незлатните" пари това не е задължително да стане.

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Пенка от Прокатния
бонго-бонго
13 Авг 2012 18:10
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Дошло е време
ловът на данъци да се приватизира
и да се даде възможност на частни данъчни инспектори да съберат укритите приходи и ограбените с измама пари на хазната - естествено, срещу процент от събраното.

Това е някаква модификация на едновремешното откупване на данъците в някои изостанали държави - например, Османската империя. Доста ... хмммм... екстравагантно предложение.
Частни охранителни фирми заместват полицията, частни съдебни изпълнители допълват общественото правораздаване, Сега липсва само частни бирници да събират данъците, а частни армии да се грижат за суверенитета.
проф. дървингов
13 Авг 2012 19:18
Мнения: 14,308
От: Bulgaria
...бонго, като си рекъл А, речи и Б - а обществени осеменители ще има ли тогава? Щото раждаемостта, това/онова, демографския срив, пък пенсионната система била...а ти кога ще ми отговориш дали получи тов. Сталин?
Dobri._.Bozhilov
14 Авг 2012 14:11
Мнения: 112
От: Bulgaria
Хората работят, за да се облагодетестват, а не за да плащат данъци. Ако данъците са прекомерни и неизбежни, хората ще спрат да работят. Разумните управници държат ниски данъци - за да не убият тия дето ги създават. Това е отговорът на заядливите въпроси нагоре.
kaily
14 Авг 2012 14:53
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Да, хората работят, за да живеят, ако заплатите не стигат за оцеляване, хората спират да работят.
Rakita
14 Авг 2012 15:00
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Хората работят, за да се облагодетестват, а не за да плащат данъци. Ако данъците са прекомерни и неизбежни, хората ще спрат да работят. Разумните управници държат ниски данъци - за да не убият тия дето ги създават. Това е отговорът на заядливите въпроси нагоре.
И като стана дума за Отоманската империя, Султанът изпратил Великия везир сред народа да види и да докладва как живеят хората.
- Ядат и пият по цял ден, кръчмите са пълни, Господарю - казал Великият везир, след като се върнал
- Намалявайте данъците - казал Султанът. След време пак изпратил Везира сред широките народни маси.
- Сега как е? - попитал султанът
- Работят по цял ден, нищо друго не правят, кръчмите и улиците са празни. Не е добре, какво да правим, господарю?! - изплакал Везирът
- Увелчавайте данъците - заповядал Султанът
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Rakita
annetaz
18 Авг 2012 05:03
Мнения: 1,778
От: Bulgaria
Експертите като Хърсев си вадят хляба да обслужват олигархията и банките.Те отдавна са загубили представа за реалния свят,нито пък някой от тях ще ухапе ръката,дето го храни!Така че обективност не чакайте,за нови идеи да не говорим!Ще манипулират, ще протестират,докато минава номера!В резултат:кризата и мизерията ще се задълбочават,докато се стигне до бунтове по улиците,които няма да могат да бъдат контролирани.Ако подобни тарикати като Хърсев и Дянков знаеха какво правят,щяхме да излизаме от блатото,вместо да затъваме повече.Така че не ги слушайте!Като са доказали,че техните мерки и ниски данъци нямат резултат,защо да го правите?!Най-гадното е,че донякъде е прав,но това важи само за дребния бизнес.Той няма как да оцелее,ако си плати всичко.И,въпреки това,за него няма намаление и прогресивен данък,че да бъде конкурентен или да има шанс да оцелее.Облекчения и заваряне на очите,ниски разходи за данъци има само за чуждите инвеститори и за олигархията.Нека продължават така!Скоро ще има още безработни,защото повечето малки фирми ще фалират.А от големите вериги няма да има кой да купува,може и те да си заминат.Не съм и предполагала колко тъпи и продажни са т.нар. икономисти!И как помагат на политиците да докарат света до катастрофа!
RamboSilek
06 Сеп 2012 11:30
Мнения: 334
От: Bulgaria
Другарят Хърсев е един от възприелите плана РАН-ЪТ. ***
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: sybil
Добави мнение   Мнения:57 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3