Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Започва ревизия на конкурса на научния фонд
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:101 Предишна Страница 2 от 5 1 2 3 4 Следваща »
fiziev
23 Ное 2012 23:26
Мнения: 5
От: Bulgaria
Не е нужно, да изобретяваме велосипеда. И не сме чак толкова "особен" случай, на какъвто се правим за полза на някои хора, а не "роду".
генетик
23 Ное 2012 23:29
Мнения: 2,336
От: Bulgaria
господинът Физиев съвсем не е толкова прав - обявява се против, без градивно да предложи алтернатива.
Аз днес също подложих проектоправилника на мисловната си дейност и виждам как запушва точно дупките в стария правилник, които доведоха до настоящия опорочен конкурс.
Има неща, които искат доизкусуряване, които прилежно ще предложа да бъдат обсъдени. Проектът е отворен - всеки може да изрази спокойно и аргументирано мнение.
babavijaga
23 Ное 2012 23:35
Мнения: 2,119
От: Bulgaria
Пламен Физиев, ти не завърши ли ФзФ на СУ през 1977? Понеже в СУ работехте (работите) ти и брат ти, та да не стане грешка.
Пламене, всяка хубава идея може да се изкорести. Всяка идеална идея няма да работи, ако обкръжението (Юридическо, научно, кадри и т.н.) е сакато. А България е дала хиляди сведения, че е в блатото с двата крака. И няма измъкване оттам. То само финансирането на науката ви да беше калпава и лошо организирано - с мед да я намажеш...
Не говорете, ами си купете билет - Терминал 2.
унищожител на пасти
23 Ное 2012 23:37
Мнения: 12
От: Bulgaria
Сега се сещам че чрез този правилник може най-сетне да тушира дългогодишната вражда между хуманитарни и природни науки. В проекто-правилника само плахо е загатнато че хуманитарните проекти няма как да бъдат оценявани по еднакви обективни критерии с останалите. И това е разбираемо поради тяхната същност – там не важи международната система за импакт факторите, а и кой чужд рецензент би познавал специфично българските материи които те изследват. Следователно, автоматично стои проблема, че обществено-хуманитарните науки априори не могат да се състезават с останалите науки по тези еднакви критерии, така както са обявени в проекто-правилника. Затова предложението е следното – независимо по какъв вид конкурс се обявява сесия на фонда, винаги 20-те % заделени за обществено-хуманитарни науки да се намират по отделна сметка (или фонд) - това е и световна практика. За тези проценти да се състезават само хуманитарни проекти и те да се разглеждат от съответните комисии по критерии, специфични за хуманитарните науки и ясно разписани в Правилника. Знае се, че на практика към момента такива критерии за хуманитарите няма и сигурно не е лесна задача да се изготвят, но нека колегите хуманитари поне се опитат да въведат някакъв ред в собствената си къща, това би било и в техен интерес. За случаите когато в даден проект участват хуманитарни и природни науки (а такива случаи биха били по-скоро изключения) също има решение. Например: археологията борави често с химични и физични методи, поради което не е изключено да се появяват проекти в които участват археолози, химици и физици. В тези случаи археологическата част на проекта може да се оценява от съответната хуманитарна комисия и да се финансира от 20-те % за хуманитарни науки, а съответно химиците и физиците да се оценяват от комисия за природни науки и тяхната част от финансирането да е от фонда за природни науки.
щурчо
23 Ное 2012 23:42
Мнения: 23,365
От: Bulgaria

Шестачето от Ангола си е в комбина с Игнатов. За малко да си делнат парите. Минала им котка път. Та може да станат пътници.
генетик
24 Ное 2012 01:53
Мнения: 2,336
От: Bulgaria
Шестачето от Ангола ще трябва да закопчае ризката до горе (за справка - снимката по статията), че хем подухва свеж ветрец в негова посока, хем вратлето е с перспектива да изтънее
Шефчето на фонда също, че както са се барнали, приличат по-скоро на обекти на земеделското министерство
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: генетик
комар
24 Ное 2012 01:55
Мнения: 1,910
От: Bulgaria
Не е хубаво да изобретяваме велосипеда, но и копирането и сравненията с Америка, колега Физиев, са меко казано неуместни по много очевидни причини. Ако се търси чужд опит, по-добре е, например, да се вземе малка, но развита в науките страна като Израел, и се поразгледа
устройството и практиките на тяхното научно финансиране. Но във всички случаи ще опрем в липсата на финансов ресурс, в частност за привличане на нормални експерти от чужбина. Обаче като си помислим колко пари бяха профукани от ФНИ от 2008 насам...
Nikolai Haitov
24 Ное 2012 01:56
Мнения: 1,033
От: Bulgaria
Тази Кортенска е смела и достойна жена. В предаване по СКАТ ги обезкости всичките наглеци. Разказа за кражбите и далаверите. Страшна работа. Даде няколко по-фрапиращи примера жената. Най ме втрещиха 2 000 000 лева за проект на Соломон Паси за "Космическо право" , каквото и да значи това.
Сега я подгониха, но духа е вече вън от бутилката и ще се върне бумеранга обратно.
генетик
24 Ное 2012 02:02
Мнения: 2,336
От: Bulgaria
Отзивите за Кортенска са от смесено естество, но твърденията, които тя изложи са факти, независимо от източника.
Твърденията пък по неин адрес подлежат на проверка, преди да се превърнат във факти.
Личното ми мнение е, че не е невинна, но това отново е само мнение, което подлежи на потвърждаване или отхвърляне.
генетик
24 Ное 2012 03:08
Мнения: 2,336
От: Bulgaria
А в момента (03.07 AM bg time) нашите герои не спят - връткат телефони, правят планове кои документи да "изгубят" преди да "нахлуе" "одита"... щото шефа ги предупреди - "влизаме следващата седмица" ... дали вратите на ФНИ са запечатани заради предстоящия "одит"?
Или пък ги държат широко отворени (вратите), щото "влизането следващата седмица" да не ги потроши. Ех, тоя пожарникарски стил - "влизаме", "действаме", "даваме", "взимаме" ... ... здраво са се филмирали тези наши герои...
Опазването на инвентара, амбалажа и прочие си е дело достойно, де, нищо не казвам
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: генетик
Advokat33
24 Ное 2012 04:11
Мнения: 1,907
От: Bulgaria
Прави чест на г-н Игнатов че защитава държавни служители и назначава проверка.Не се доверява на анонимки и вестници.Видял е че министерство,поразено от "Фактора Патрашкова" ще има дъъълго време проблеми .На папиpуси и сега може би е описан бюджета на жреците на Рамзес.Нека се погрижи на саита да се появи списък на темите,сумите и фирмите или сдруженята,печелили конкурси в последните 5 години.Това може да стане до седмица.Месец е достатачен и отчетите да са достъпни.1200 от кандидатите са отпаднали.Но са вложили лични хилядарки за да кандидатстват.Ако след два месеца и техните теми се качат на саита,хора от форума биха вложили милиони.Много фирми страдат от липса на квалифициран персонал.Банки имат и пари и експерти, за да прегледат внимателно всяка нефинансирана тема и колектива и.Само година след това десетки хиляди спецялисти ще имат договори и ще плащат данъци.Нека да сложи основите на архив за влаганите даначни приходи.После е лесното.Предприемчивите ще се намерят,а тарикатите ще проклинат Интернет
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Advokat33
engels!
24 Ное 2012 04:50
Мнения: 8,710
От: Bulgaria
Самият Гюров повтори няколко пъти "Аз съм професор"

Tова е напълно достатъчно в отбора на калинките.
А за "точните" му прогнози - да питат жителите на Перник какво ще му направят, ако го хванат.
petkos
24 Ное 2012 08:47
Мнения: 500
От: Bulgaria
Да се публикуват всичките подадени проекти!
Българските учени показаха, че се справят с всякакви идиотски формуляри за кандидатстване - 1200 проекта е една внушителна бройка.
След всичките минали далавери във фонда очаквах промяна в полза на науката, но мръсната пяна пак изплува отгоре. Списъкът с ръководителите на спечелилите проекти е сякаш пействан без корекции списък от архивите на ония служби.
Министъра не ми е коментира - абсолютен фигурант, който не може да защити никаква позиция досега! Крайно време е да бъде сменен!
myrmorko
24 Ное 2012 09:24
Мнения: 3,230
От: 0
Пламен Физиев, ти не завърши ли ФзФ на СУ през 1977? Понеже в СУ работехте (работите) ти и брат ти, та да не стане грешка.


Румене, Христо Физиев завърши през 1977 г. Беше в нашата катедра "Радиофизка и електроника (чудно ми е как не си го спомняш). Пламен Физиев - брат му - по това време вече беше асистент в Теоретичната физика. Христо не е работил във факултета - беше по едно време (срещал съм го) в ДЗУ - Стара Загора.
MB
24 Ное 2012 09:43
Мнения: 7,003
От: Bulgaria
Я Мумията се задействал. Че включва пералнята

Погледнах примерите дето бяха дадени.
Ами те може и да заслужават класиране. Но не от "Фонда".
Моето мнение е, че би трябвало да ги пренасочат кък "конкурентоспособност".
Въобще е крайно време да се направи ясно разграничение какво е "научен проект".

rokosovski
24 Ное 2012 11:27
Мнения: 2,243
От: Bulgaria
Nikolai Haitov

24 Ноември 2012 01:56

Разказа за кражбите и далаверите. Страшна работа. Даде няколко по-фрапиращи примера жената. Най ме втрещиха 2 000 000 лева за проект на Соломон Паси за "Космическо право" , каквото и да значи това.

Дежа вю, Хайтов! Известният американски шпионин Иван-Асен Георгиев, обект "Двуличник" и той е бил българският експерт по "космическо право". Заловен, осъден за шпионаж и разсрелян!
kamenev
24 Ное 2012 12:32
Мнения: 143
От: Bulgaria
Ето един от отхвърлените проекти в сесия 2012:
http://tv7.bg/news/bulgaria/9541012.html
ФНИ и МОМН говорят за наука и иновации но с парите за наука правят само личен „бизнес”.
Agamemnon
24 Ное 2012 12:42
Мнения: 435
От: Bulgaria
Българската общественост възприема Корпуса на академиците и член-кореспондентите като като клуб събрал НАУЧНИЯ ЕЛИТ на страната – събрал учените, станали известни в международен план и заслужили с постиженията си за състоянието и развитието на родната наука, заслужили обществено признание и високи пожизнени пенсии. Периодичните дълги и скъпо струващи изборни сесии се наблюдават с интерес от обществеността. Редовите учени, обикновените граждани предполагат че в този клуб се влиза с много ДЕТАЙЛНО, ОБЕКТИВНО И ОТГОВОРНО оглеждане и преценка на всеки кандидат. Така ли е в действителност? Може ли обикновеният български гражданин (данъкоплатец) да повярва че при тези избори стават долни задкулисни пазарлъци, че така грубо се погазват изискванията на Закона. Как могат да бъдат огорчени някои истински заслужаващи учени?
Как виждат академиците собственото си достойнство? Не си ли дават сметка че сами режат клона на който седят, че сами се затриват като институция, че в крайна сметка не само че не допринасят, но злепоставят българската наука.

bulgarianscienceproblems
indiec
24 Ное 2012 12:54
Мнения: 2,356
От: Bulgaria
Отвратен съм от поредните далавери. Но все пак е известно, че този "подход" не започва отсега. За сведение, на тези които са малко встрани, по времето на Станишев се "разпределяше" финансиране от порядъка на 100 милиона лева (сравнете със сегашните 15 милиона).
MB
24 Ное 2012 13:01
Мнения: 7,003
От: Bulgaria
Даже още от преди Станишев практиката беше силно фаворизиране на "ВУЗ-овете". Така че сумите трябва съществено да се коригират.
Разбира се отказа от еврофинансиране по негово време е безпрецедентен. И то не само на българска почва.
Добави мнение   Мнения:101 Предишна Страница 2 от 5 1 2 3 4 Следваща »