Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
България няма да стане икономически тигър с олигархия на шията
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:29 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
Nostradamus
20 Яну 2013 20:06
Мнения: 3,641
От: Bulgaria
"от начина, по който работят институциите, зависи развитието на едно общество и държава"

И от социално-икономическата система. Май го казах отдавна като пример, но пак да повторя - Северна и Южна Корея, Северен и Южен Виетнам, ГДР и ФРГ, и т.н.
Втора смяна
20 Яну 2013 20:27
Мнения: 4,072
От: Bulgaria
Авторите открояват два основни типа институции. Единият тип са преобладащо "екстрактни", изсмукващи, които работят за обогатяването на едно елитарно малцинство чрез ограбване на мнозинството. Обикновено такива са институциите при авторитарни и тоталитарни режими. Другият вид са преобладащо "инклузивни", включващи - те представят широк кръг обществени интереси, както е при старите западни демокрации.


Демек, западен, демократичен, богат, хубав и тоталитарен - беден, льош.
Нивото на писанието на тоя доктор е на ученическо есе.

Firmin
20 Яну 2013 20:52
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Какъв е произходът на властта на олигархията? Какъв е нейният източник на власт? Парите? Как да изолираме олигархията от източника на властта и? Всъщност - от парите и. Няма такъв начин извън експроприацията на експроприаторите. Ако има, бъдете добри, споделете, ради Бога!

Парите на олигархията няма да спрат да корумпират. Ние илюзорно си мислим, че трябва да достигнем състояние, при което чистим публичните системи от корумпирани със скорост, по-висока от тази, с която олигархията или слугите и ги корумпират. Това състояние ще се окаже състояние на ... терор. По дефиниция инструментите на правовата държава и върховенство на закона, зачитащи гражданските права и свободи, са по-бавни от инструментите на правонарушението и корупционното престъпление. Бързите решения биха наподобили средствата, с които италиянските фашисти почти преборват мафията в Сицилия. Инструментът на терора по същите тези места се използва срещу самата държава от страна на срасналата се с мафията политическа класа и олигархия петдесетина години по-късно. Тези примери могат да се разгледат и като две екстремни състояния на противоборството на държавата с олигархията. Това, което ги обединява е ... отсъствието на гражданско общество. Защото именно натискът на гражгданското общество е в състояние да изведе това противоборство извън скалата на взаимния терор. Нетърпимост. Това е ключовата дума. Обществото трябва да развие и демонстрира нетърпимост към уродливите форми на присъствие на олигархията в публичното. Дали? И кога у нас?
dabedabe
20 Яну 2013 21:34
Мнения: 19,395
От: Antarctica
Дрън, дрън.
щурчо
20 Яну 2013 21:46
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
... На първо място, с много примери те
опровергават съществуващите теории за неравенството между нациите,
дължащо се на географски, климатични, културни или образователни фактори...


Айде бегай се скрий някъде. Без наличието на всички тези фактори, нямаше да има нито институции, нито администрации. Добри или лоши.
yuni
20 Яну 2013 23:23
Мнения: 730
От: Bulgaria
Ами прав е човекът - вижте немците, дори и днес западните са по-развити от източните и май още плащат данък солидарност за по-бедните от Източната Германия, обрулена от соца.
rmarkov
20 Яну 2013 23:37
Мнения: 245
От: United States
"Екстрактните политически институции обикновено създават екстрактни икономически институции за разпределението на публичните блага в полза на овластеното малцинство."

"А екстрактните политически институции обикновено се създават от тесен елит, който узурпира властта - чрез избори или преврат - и се стреми да укрепва богатството на близкото си обкръжение."

С горното световно известните икономисти много точно описват САЩ от периода, започнал с президента Рейгън та до днес, при демократа Обама.
В този период нарастването на средната работна заплата изостава значително, и дори стагнира, от нарастването на производителността на труда за сметка на главоломното нарастване на печалбата. Това неравенство в разпределението на плодовете от общото производство е главната причина за световната рецесия от 2008 г. и то, за съжаление, все още продължава.

Двете партии в САЩ реално защитават интересите на малка група хора, оставяйки останалите американци без истинска политическа алтернатива. И всичко това изпълнено чрез силата на парите и участието на парите в политическия процес и медиите.

България не трябва да следва такива примери.

http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2013/01/blog-post_19.html

Gozambo
21 Яну 2013 00:33
Мнения: 7,892
От: 0
Какъв е произходът на властта на олигархията? Какъв е нейният източник на власт? Парите? Как да изолираме олигархията от източника на властта и? Всъщност - от парите и. Няма такъв начин извън експроприацията на експроприаторите. Ако има, бъдете добри, споделете, ради Бога!




Не са парите, а ресурсите. Ограничените ресурси, които е създал Бог или Природата, на кой както му е угодно. Но те колкото са източник на власт, толкова са и цел на властта. За по-просто обясняване- в Древна Гърция с реформите на Солон се ограничава размера на притежаваната земя и така се слага бариера пред олигархията да заграби цялата плодородна земя, да докара отвън роби и да направи коренното население излишно. И в крайна сметка да ликвидира етноса или нацията сега. В такъв случай богатите може да се скъсват да печелят пари, но ограничението за притежаване на ограничения ресурс им пречи да станат олигарси. А в същото време дава възможност на повече хора да притежават ресурса и да се изхранват сами. И да са свободни и независими.
В днешно време монополизирането на ресурси и на цели отрасли води до олигархия и олигархично управление.
OtvoriO4i
21 Яну 2013 03:44
Мнения: 775
От: United States
Фетишизирането на „системата” е характерна черта на българслите „мислители”. Според тях само като си променим старата система и я направим като „западната” нещата ще се оправят и ние ще се радваме на същото благоденствие. Това „мислене” е резултат на умственна недостатъчност, нежелание/невъзможност да се изучи действителността и може би най-вече на успешна пропаганда с/у лесно манипулируемото българско население.
1. СистемаТА всъщност траябва да се гледа като 2 системи – политическа и икономическа. Не случайно „умниците” не споменават Китай. Ао се гледат фактите, Китай за 2012 г. има 7.8% растеж, въпреки, че е намалял с/о предишните години. Коя друга страна има такъв растеж? Какво има в Китай? Комунизъм или капитализъм? Отговора на този въпрос не може да се даде ако се приеме, че има една система. ККП проведе т.н. „шокова терапия” много по-успешно от страните в източна европа. Една от причините на успеха е, че те не се подлъгаха да стъпят на гнилата дъска „демокрация”. В Китай има (до колкото знам) 56 националности и ако се тръгне по пътя на демокрацияТА, всеки да има право да гласува за който си иска страната ще потъне в граждански войни. Кой ще спечели по това? Някои дребни душици ще станат политици, но като цяло всички ще загубят. Политическата система в Китай може да се нарече тоталитарна, авторитарна, недемократична, но както е казъл Конфиций „няма значение какъв е цвета на котката, важното е да лови мишки”. Т.е. има по-важни неща от „системаТА” – напредъка на нацията, благоденствието на хората, издигането на СОБСТВЕННАТА им култора.
2. „Западната система” всъщност не е една система като се погледне исторически и като се сравнят отделните страни. Само невежа може да твърди, че американската система е една и съща от основаването на САЩ до сега. Както казваше покойния Джордж Карлин „САЩ е основан от робовладелци, които много са обичали свободата”. Защо не въведем например робството, това е „работило” много добре преди. Работи и сега в по-новите си форми: чуждопоклонство, космополизъм, липса на вяра в собственните сили и от там опити за сляпо копиране на чужд опит, презрение към собственната култура и ценности и от там стремеж за изкуственно възприемане на чужди „култури” и „достижения”. В САЩ и дума не може да се отдума да се възприеме някой от положителните опити на Западна европа, които тук им викат „социализъм” ако са по-раздразнени „комунизъм”. За средния нашенски невежа упражняващ се с политически теми, САЩ, Западна Европа, Южна Корея, Япония, Тайван са все едно – успешен капитализъм. Социализма е в нашето тъмно минало при Белене и Тодор Живков. Той ще ми каже защо на Обама му викат „комунист”? Зещо Рон Пол казва, че в САЩ политическата система е фашизъм? Защо Ноам Чомски, казва, че в САЩ има една партия с 2 крила? Тогава къде е „американската демокрация”? Има я, това е името на представлението в цирка, което се играе от много години. Е, тогава какво да копираме? Цирка си го имаме, робството във всичките му форми – също?
3. Като питат някой, който се е провалил, защо стана така, обикновенно той започва с външните фактори: това няма , онова му пречи, в най-големи подробности и с посочване на имена. Неговата лична вина се губи някъде и тя не е важна. Циганите имат едун много точен лаф „От куче курбан не става”. И най-добрия готвач не може да го направи. Защо бизнес се прави в Азия, а у нас идват само за да потупат по рамото вътхушката „добре, добре ... рушите”? Нашенския галфоч си мисли, че „като сме в НАТО и ЕС” ние сме им приятели, те гледат на нас с по-друго око. За западния инвеститор България е като черна дупка, ако вкараш нещо, нищо няма да ти се върне. Ако се направи сравнение на българския „трудов” характер с този на един азиатец ясно се вижда защо те не щат и да знаят за нас. Те са работливи, скромни, ученолюбиви, дисциплинирани, лесно се организират, уважават си водачите/началниците и могат да работят извънредно докато свършат работата. Повечето българи са под влияние на пропагандата , че ние сме на пъя към постигането на западно европейския модел.
4. Горчивата истина е, че ние сме сложени на релсите на друг модел: учението на Милтън Фридман, модела на Чили по времето на Пиночет. И кьорав трябва да може да го види, само му трябва малко интелект.
Примери:
а) държавата опитва ли се да се откачи от почти всвички задължения? Образование, пенсии, здравеопазване, условия на дтруд, околна среда... „Трябва да се даде на капитала да се разгърне, на човешкото въобръжение да се развихри, на кадърните да поведат нацията към просперитет. Да ама държавата им пречи”. Концепцията за „лошата държава” е много популярна сред десните среди сега в САЩ. Десните даже виждат 2рата поправка като „право на гражданите да имат оръжие за да се пазят от държавата”.
б) На времето въпроса „кога ще ги стигнем американците” ми звучеше като скимтене на гладно куче на свинска панахида, но Ура!, ние не само ги стигнахме ами и ги минахме. По неравенство на доходите на семейство. България гордо е на 41во място, а САЩ ни гълта праха на 42! Всички страни от източна европа са далеч отрязани назад. Пада им се!

5. Тези, които казват, че нямаме гражданско общество са прави, но идеите да се внесат от вън чужди системи няма да свършат работа. Докато населението чувства, че за да „успее” трябва да прецака някого нищо няма да стане. Лъжата, че демокрация = капитализъм = западна ситема не издтржа критика. Е, нали гласувахте до дупка, вече сте в дупката. Колко по-дълбока ще я правите? В САЩ демокрация = социализъм, за това богатите я мразят, защото чрез нея могат да им вземат от парите и да ги раздадат на нищо не можещите, не работещи, веселящи се цветни хорица.
6. Ако това ви се вижда каша – няма страшно, започнете да се образовате и да мислите със собственната си глава. Като начало намалете пиенето, четенето/слушането на казионна преса. Не консумирайте новините от коритото, а ги търсете сами, научете се че няма единствен изтокник за всичко, научете кой източник е добър за това, което търсите. Псевдонаучния боклук в тази статия не си струва етенето.
Успех!
annetaz
21 Яну 2013 04:24
Мнения: 1,778
От: Bulgaria
Автора явно не е прочел другите статии от същия брой на вестника.
Ето и част:
Според британската благотворителна организация Oxfam през миналата година 100-те най-богати жители на планетата са спечелили достатъчно, за да бъде преодоляна завинаги бедността в света, предаде Би Би Си. Всъщност дори и 25% от доходите на свръхбогатите, като мексиканския телекомуникационен магнат Карлос Слим, биха спасили от нищета тънещите в немотия жители на Земята, твърдят от организацията.

По изчисленията на Oxfam чистият приход на 100-те най-богати хора в света за м.г. съставлява 240 млрд. долара. В същото време най-бедните по света изкарват по 1.25 долара на ден. Британската благотворителна организация призова едрия бизнес да положи всички усилия за борба с неравенството и бедността. През последните 20 г. доходите на 1% от най-богатите жители на земята са се увеличили с 60%. В свой доклад Oxfam твърди, че сегашната икономическа система трябва да бъде реформирана така, че да работи в интерес на цялото човечество. Тя предлага да се закрият "данъчните оазиси", да се установи минимално глобално ниво на корпоративния данък, да се увеличат инвестициите за развиване на обществените услуги и други мерки.

Вижте и тук:Натисни тук

Какво общо има тук българската олигархия?Тигър или не,мизерията в света се увеличава.Кризата не си отива!За тигрите ли да мислим или за оцеляването на хората?
Gozambo
21 Яну 2013 07:09
Мнения: 7,892
От: 0
Тези, които казват, че нямаме гражданско общество са прави, но идеите да се внесат от вън чужди системи няма да свършат работа.




И кои са вашите собствени идеи? И някога имали ли сте поне една собствена идея? За кокорковци "собствените" идеи в най-добрия случай са приспособени към руска почва западни идеи. Защото и руснаците нямат собствени идеи.
Mrx++
21 Яну 2013 07:45
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Като почнат да цитират разни западняци и веднага става ясно, че те разсъждават в рамките на техните си либерални идеи. Нашето развитие няма нищо общо с развитието на САЩ, пък и на Западна Европа. Именно вкарването на чужди модели доведе до хаоса у нас.
Например селското стопанство. Селяните, които работеха земята бяха като една общност в старите ТКЗС-та и АПК-та. Съответният кооператив се грижеше за всичко в селото, осигуряване на хляб, на стоки, инфраструктурата на селото. Сега с новите кооперативи беше въведена феодална структура.
Да не говорим за управлението на промишлеността. Всичко там се руши от новите капиталисти. Държавата преди умееше да ръководи промишлеността.
Gozambo
21 Яну 2013 07:45
Мнения: 7,892
От: 0
Какво общо има тук българската олигархия?Тигър или не,мизерията в света се увеличава.




Жалко, че американските втори са напипали най-важната тема на нашето време, но нашенецът изобщо не стопля за какво става въпрос. Не е дорасъл и затова и участието в дискусията е хем слабо, хем не по темата.
Колега, затова се увеличава мизерията, защото все по-малко хора слагат ръка на все повече ресурси и на практика превръщат останалите или в роби, или просто в излишни хора. Поне малко история да бяхте прочели, за да разберете какви са причините да загине римския народ още по време на Римската империя и варварите превземайки Рим да заварят само неримляни. За Древна Гърция и зараждането на демокрацията да бяхте прочели, как олигархията е била спряна да зароби и продаде в робство всички свои съграждани и как с ограничаване правото на богатите да притежават над определен размер земя /тогава основен ресурс/, със забраната им да заробват съграждани и прочие се е дало възможност на всички гърци да притежават земя и да живеят достойно и това е тласнало Гърция по пътя на прогреса. Прогрес, който никое друго общество не е познавало преди и след тях.
В Гърция и Рим нещата са били по-прости- разпределяш земята по-справедливо и всички проблеми се решават. Впоследствие нещата стават по-сложни. Жан-Жак Русо се препъва през този камък, хем вижда, че е несправедливо земята да бъде в ръцете на малцина, хем не може да си представи и уравниловката. И от идеите му се получава нещо като нищо. А днес ресурсите са толкова разнообразни, че обърквацията е пълна. Още не е разрешен казусът, с който не се е преборил Русо, камо ли да се нагази в съвременни води.
Американските автори са навлезли точно около централната тема- разпределение и контрол над ресурсите. Как работят институциите в най-голяма степен е отражение на степента на концентрация, или деконцентрация на ресурсите. Разбира се, налице е и обратната връзка.
Gozambo
21 Яну 2013 07:54
Мнения: 7,892
От: 0
. Селяните, които работеха земята бяха като една общност в старите ТКЗС-та и АПК-та.



Нищо общо нямаше между старите ТКЗС-та и АПК-та. Старите ТКЗС-та имаха голям потенциал в условията на що годе свободен пазар. АПК-та имаха за цел да унищожат собствеността и свободата на старите ТКЗС-та, да централизират цялата собственост, да сведат свободата и инициативата на хората по селата до нула и да централизират на национално ниво целия контрол и управлението.
Освен работа, АПК-та друго не са осигурявали на селяните. Бяха оставени на каквото си откраднат.
Марксе, защо не дадеш някакви примери от твоята месторабота, ами все се навираш там, където нито си живял, нито си работил. Просто защото така си ги представяш нещата. Кажи нещо, което го знаеш със сигурност и си жив участник!
dabedabe
21 Яну 2013 08:42
Мнения: 19,395
От: Antarctica
Може пък Маркс ++ да е живял на село и да говори на основата на личен опит.
The Bulgarian Lion
21 Яну 2013 08:54
Мнения: 13,869
От: Antarctica
Очаквах да прочета един интересен анализ , а то сорофски глупости.
Rakita
21 Яну 2013 09:55
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
България няма да стане икономически тигър с олигархия на шията
А добро утро! Нескромно ще си позволя да се самоцитирам по темата:
Икономисти съветват България да намали заплати и цени, за да излезе от кризата
Rakita 18 Януари 2013 16:53
Корупцията и бюрокрацията - това са нашите най-големи проблеми.

Не, най-големите проблеми на България са мафията, олигархията и обръчите от фирми, които реално управляват страната и които искат да имат стабилни приходи от икономическата си дейност, независимо от кризта и от пресъхналото външно и вътрешно финансиране. Това означава, че държавата насочва по-голям дял от бюджета към тези три кита на българския Преход, за сметка на останалите бюджетни системи. Румъния има по-добри показатели от България, респ. по-високи заплати, поради простата причина, че там няма такава мафия и организирана престъпност, каквито имаме у нас от 20 години насам, а олигархията им е далеч по-малко активна от нашенската и излиза наяве, само когато интересите й са пряко застрашени.

Уго Чавес се бори за живота си Мнения: 58
Rakita
14 Януари 2013 13:49
Да поживеем, пък ще видим, дай Боже, кой прав, кой крив. На мен специално ми се иска България най-сетне да има лидер, който да се заинтересува поне малко от малко за останалите обикновени българи, освен за пълненето на собствените си джобове, както и на родата до 9 коляно.

Да, изоставаме в това отношение, след като напоследък по света има нещо като тенденция и мода у държавните лидери. Трагедията ни е, че през 4 години на власт у нас идват голтаци, които първо гледат да захапят кокала (чрез обръчите от фирми), на фона на ненаситната мафия и олигархия и на фона на едва кретащото производство, спадащ износ и топящи се външни кредити и инвестиции. Така за народа не остава нищо. На пръв поглед, изглежда да сме обречени.

1.6 млн. души ще плащат по-големи осигуровки и данъци Мнения: 14
Rakita
02 Януари 2013 09:13 Едно дясно правителство би трябвало да използва други способи за пълнене на хазната и да прибягва до увеличаване на данъчното бреме само в краен случай. Увеличаването на данъците и осигуровките разкрива факта, че ножът е опрял в кокъла и че социалната и пенсионната система е пред срив. Впрочем, не само у нас е така, но родните управляващи имат по-малко свободно място и по-малък ресурс за маневриране, поради ограниченото външно финансиране от една страна и поради несекващите апетити на родната мафия и олигархия от друга страна, които все така искат да гарантират печалбите си.

Забавлявай ме, не спирай Мнения: 8
Rakita
23 Октомври 2012 09:47 Публиката ще бъде упоявана от тази триада, докато не се появи алтернатива.
Няма да се появи алтернатива, докато 20-годишният паразит, наречен мафия и олигархия, не напусне болното тяло на българското общество.

Минималната пенсия "скача" до 150 лв. от 1 април Мнения: 118
Rakita
06 Декември 2012 09:03
Абе ей, с темпа, с който ги увеличаваше Станишев, и ако този темп се беше запазил, сега щяхме да сме с около 1000 лв заплати !

Сигурно, само дето кредитното кранче пресъхна, та дори и Станишев да беше останал на власт и той щеше да направи същото - да замрази заплатите в условията на криза, икономически спад и финансова суша, за да има за обръчите от фирми и за присъдружната мафия и олигархия.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Rakita
Radanova
21 Яну 2013 11:53
Мнения: 614
От: Bulgaria
Марксе, защо не дадеш някакви примери от твоята месторабота, ами все се навираш там, където нито си живял, нито си работил.


Например, как си нагъвал голяма пържола в лошата Америка, докато ти станало лошо...
Orlin
21 Яну 2013 12:24
Мнения: 6,333
От: Holy See (Vatican City State)
Няма такъв начин извън експроприацията на експроприаторите.

Така де, дератизация. Иначе БГ е само де юре още на сцената и се привърша, пък тука за тигри се пише. Тигрите са само бистришки и на комунезка, пардон мафиотска-държавно копаня.
Rakita
21 Яну 2013 12:56
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Уф, аз все пак се надявам, същата тази олигархия да се сепне за собственото си бъдеще и сигурност и по примера на руските си събратя да се вземат в ръце и да съдействат за укрепването на държавността у нас, иначе перспективата е, стратата ни да остане само географско и историческо понятие и тогава въпросните персони ще трябва да си търсят друго местообитание и да пренасят богатствата си, с риск нещо да изчезне по пътя.
nikolay_rs
21 Яну 2013 15:20
Мнения: 11,720
От: Bulgaria
В България произходът на властта на олигархията сигурно са парите, но произхода на самите олигарси е червената партийна книжка, и нищо друго.
Добави мнение   Мнения:29 Страница 1 от 2 1 2 Следваща