Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Краят на Харизмата
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:204 Предишна Страница 3 от 11 1 2 3 4 5 Следваща »
щурчо
22 Фев 2013 00:23
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
...Но пък снимката кърти– Хипопотам играе футбол...

Айде сега. Тигър е. Бистрица по обяд също беше на митинга с прасетата.
Krivcho
22 Фев 2013 00:42
Мнения: 1,658
От: Bulgaria
Изцяло мажоритарната система на тия земи задължително ще бъде изродена и ще напъха в парламента криминалния бизнес.Тия които имат излишни и незаконни пари.Така наречените местни "бизнесмени". Много по-добре ще е ако в партийна листа може да се пренареждат кандидатите и гласуването да е задължително.Да се въведе и право на отзоваване.Също и депутатския им имунитет да важи само за изказвания от трибуната.Броя на депутатите да не е по-голям от 120,а прага за влизане да се качи на поне 8% и въведе мандатност от два последователни мандата.
Brightman
22 Фев 2013 00:47
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Той си отиде така, както дойде - без да мисли много.

Това въобще не е сигурно. Трябва да му признаем, че последните си засега ходове ги изигра блестящо и в една обречена за него ситуация отново иззе инициативата. Той не е някъде в абстрактното пространство, а на фона на останалите. И не е важно, какъв и какво е Той, а какво хората мислят за Него на фона на останалите.
-
Заяви решения - отнемане на лиценза на ЧЕЗ, понижаване на цените на тока с 8 %. Но излезе, че другите му попречиха да го направи. Дори никой не обърна внимание, че увеличението на пенсиите от април са отлага.
-
Успя да подскаже и внуши, че подмяната на целите на протестите (от антимонополни и за национализация на ЕРП-тата, към хаотични резесарски за намаляване броя на депутатите и ВНС) е част от режисура, да покаже, че такава е възможна и да свали оръжията в примирие, като обезсмисли врага. Номера с издигането на "естествените" лидери се провали.
-
Въпреки простотията му, трябва да му се признае, че има талант. Както са казвали древните римляни "В най-голяма безопасност в боя са най-смелите".
Васик
22 Фев 2013 00:50
Мнения: 14,574
От: Bulgaria
Мозъка с доцентурата, Цветанов с докторантурата, накрая се борят с мегафона половин час. Тиквата впрочем не се плашеше от кръв, защото е колил прасе и е гасил хиляди пожари - това бяха популярни легенди навремето.
Васик
22 Фев 2013 00:52
Мнения: 14,574
От: Bulgaria
Брайтмане,
нещо не мога да разбера къде му е талантът на Тиквата. Ти близко ли си стоял до психотронните оръдия онази вечер?
Brightman
22 Фев 2013 00:59
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Мажоритарни избори за малко на брой депутати (а значи и в големи райони) без осигурена от държавата обща за всички кандидати и финансирана от нея съпоставителна обща кампания, означава не демокрация, а мафиотска феодализация. И като гледам, как наивниците за пореден път се напъват да бъдат излъгани и заробени, то се срещам за мисълта на Чърчил, че най-убедителният довод срещу демокрацията е 5 минутен разговор с избирател.
Brightman
22 Фев 2013 01:00
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Васик,
Като изненада всички с изборният си резултат и втори мандат ще разбереш.
Роки Балбоа
22 Фев 2013 01:30
Мнения: 880
От: Bulgaria
Днес правят избори, но избирателите нямат избор. Тези, които гласуват, не знаят за кои конкретно гласуват. ... Това е при сегашните пропорционални избори.

А при мажоритарните как ще е? Кое ще е по-различно? Днес ние не познаваме съседите си от входа, в който живеем, та какво остава за нещо повече. Как може 20-30-50 хиляди души да познават един човек, когото да изберат мажоритарно? А банковите и имотни тайни и сметките в швейцарски банки на мажоритарните кандидати дали ще можем да ги опознаем (ако г-жа Лагард не се смили да ни изпрати списък)? И накрая - къде в света има мажоритарна система, в която партиите пак не диктуват кои да са кандидатите? Накратко - оставете таз сламка с мажоритарните избори. Тя е точно това - сламка, която някой подхвърля за отвличане на вниманието. Нищо не решава това. Още повече, че и по сегашния закон независимите кандидати по никой начин не са забранени и който иска може да се кандидатира (а който го познава да си гласува за него).
Чичо Фичо
22 Фев 2013 01:31
Мнения: 24,838
От: United States
За съжаление нямам време да пиша под всички теми, та ще се огранича тук. И трите аналитични статии днес са слаби. Най-голямата им слабост, която изтъквам веднага, и която е реликт от митовете на "харизмата", е митът за "много лошото управление на тройната".

Много пъти колеги препостваха тук една интересна класация на страните в света по различни икономически и други показатели. Няма показател, по който България 2012 да не е по-надолу - от няколко до няколко десетки места - в класацията в сравнение с България 2008. Например спомням си класацията за пристанищна инфраструктура, дето България беше паднала от 2008 до 2012 г. с над 50 места, от седемдесет и някое до сто двайсет и някое. Всички страни през това време, да не забравяме, са били в световната финансова криза и голямата рецесия. А и у нас тя няколко пъти свършва вече според корифея на икономиката Невдянков. Та без да се откажем от мита за "много лошото управление на тройната" и без да се обърнем към фактите, няма да ни е лесно да се оправим.

На второ място, оценката за катастрофата на Герб е нееднозначна. Третата статия направо отрича, че имало катастрофа. Колегите си спомнят, че преди изборите в 2009 г. прогнозирах, че едно евентуално гербераско управление ще доведе до катастрофа, преждевременно грозно падане и хаос. Колегите помнят, че още в началото на мандата разисквах евентуалното служебно правителство след насилственото им падане - президент беше Първанов - и говорех за експертен кабинет на националното спасение с мандата на втората сила и под егидата на президента. Така или иначе Герб постигна две неща - (1) дойде на власт напук на здравия разум с гласовете на 23% от правоимащите българи и състави еднопартиен кабинет, и (2) успя напук на реалността да се задържи на власт три години и седем месеца. Респ. катастрофата е толкова по-тежка. Спестявам известните на колегите квалификации за най-некадърното, най-корумпираното и идеологически неправилно, прокризисно ориентирано правителство, макар последното да има нужда от доработка, понеже нашите журналисти и общественост още не го разбират.

Всички виждаме измеренията на катастрофата - социално-икономическа, финансова (да, ще се изясни скоро), правосъдна, конституционна, институционална, на сигурността, здравна, демографска, регионална, образователна, научна, културна, морална и т.н. В България избухна революция. Никога след 1989 г. не е било толкова зле, а засега нищо не сме видели още. Нито в 1990, нито в 1997 е било толкова зле. Днес даже чухме герберасите да скандират и "Бойко, мачкай турците", един наистина ценен принос, легитимиращ претенциите на ДПС за раздухване на етнически конфликт, които досега смятах безпочвени.

На трето място, бунтовете, както и в арабската пролет, са пар екселанс хлебни бунтове, бунтове на безпаричието. Политическите лозунги са само за украса. За тях малко по-долу. Борбата на бунтовниците срещу монополите, всички депутати и всички партии не е друго, а борба на нямащите срещу имащите. Утре тази борба може да се насочи и срещу обикновените имащи и да се изрази и в палене на коли, богатски къщи и кооперации и "експроприации". Това ще е селска война срещу замъците на феодалите. Бунтовете няма да се усмирят, докато хората не видят светлина в тунела, т.е. някакви живи пари или някакво намаляване на сметките.

Политическите искания на улицата идват във време, когато българите се събуждат от един четири (или повече) годишен сън на разума и при рекордно за цялата ни следосвобожденска история ниско равнище на образованието, особено важно на политическата грамота, и общата култура, и при небивала озверялост. Тежи и влиянието на "харизмата" - някои от лозунгите всъщност са безкритично подхванатите лозунги на "харизматичната" пропаганда - вкл. "много лошото управление на тройната", еднаквата вина на всички маскари. Самата революционна вяра в народната власт, в мъдростта на "каждой кухарки" да управлява държавата по Фейсбук (или в квартални съвети на революционните депутати) иде непосредствено от досегашната вяра на "народа" в "селския цар Бърдоквата", "един човек от народа 2". Обилието от калинки при герберасите (а също при седерасите в 1997 и донякъде и при царя в 2001) дава на несложния революционен разсъдък идея за нова реколта революционни калинки.

(снимка: натиснете тук)
(снимка: натиснете тук)
(снимка: натиснете тук)

Сред исканията има обаче и много реалистични и необходими. Намаляването броя на депутатите и правото на избирателите да ги отзовават предсрочно с подписка са добри предложения, макар да нямат съдбоносно значение и да могат да бъдат финтирани при желание. Двукамарният парламент е отречен от Учредителното събрание в 1879 г. м/у другото с една силна реч на дядо Славейков. Двукамарният парламент е нужен във федералните или многоетничните държави, и го има и в монархиите, или е желан от висшата класа (богатите), не от бедните. Правосъдната сфера явно има страшна нужда от кардинални реформи на конституционно равнище, за да не се повтаря сегашният безпредел. Разбира се, реформи според сегашната конституционна процедура, а не под революционен диктат.

Тук искам специално да кажа за нотариусите, които в България са просто един абсурд. В САЩ нотариус може да бъде всеки честен (неуличен в обратното) човек с най-малко средно образование и след еднодневен евтин курс на обучение. Нотариусите в САЩ взимат съвсем малка такса, примерно до 5-10 долара, и разбира се не получават процент от цената на сделката. Нели е нотариус над десет години и не взима такса от българи. Тя не обаче може да заверява мои и на семейството ни документи. Във всяка банка (клон) има нотариус (един от чиновниците), който обслужва безплатно клиентите на банката и това става за пет минути.

Когато Чехльо ни бе курдисан за президент от ченгенарско-изборджийската машина на Цвък, предупреждавах за рисковете при предсрочно падане на кабинета, които и тогава, както и в началото на гърбавия мандат, смятах за стопроцентови. Сега вместо президент имаме Чехльо. Чехльо няма нито самостоятелност, нито знания, нито умения, нито самочувствие да състави кабинет. Чехльо ще падне жертва на най-лошите и користни съветници.

Днес за пореден път бях поразен до дъно и от плиткоумието - и направо пребиваването в паралелна вселена - на седерасите. Сега вярват, че руски рубли били купили протестиращите стотици хиляди българи, за отмъщение за Белене, или че Трактора ги бил подсторил. Питах ги колко хора (и добичета) докара премиерът примат в своя подкрепа пред НС, с цялата машина на властта и клиентурата си? И как могат някакви рубли и трактори да подкупят стотици хиляди хора? Седерасите не признават, че в България има мизерия и че сега е по-зле от в 2009 г. Седерасите впрочем повтарят умоизпарението на американските републиканци едно към едно. Седерасите няма да влязат повече в НС и са обречени на изчезване.

Постоянно бръщолевене на журналистите за "реформи" е остатък от словоблудието за "риформата" от 90-те години. Под "реформи" обикновено разбират нещо пазарно-фундаменталистко. От пет години вече се старая да светна нашата публика, вкл. - в началото - и синята публика, докато ме пускаха още в Медиапул, а и след това добрата Дани Горчева, с която вчера и днес спорихме горещо на Фейсбук, ме пускаше в Диалог и ми поръчваше неща, та да обясня, че светът зави наляво, от пазарния фундаментализъм и австрийската икономика към кейнсианската икономика и държавния активизъм в духа на времето след Голямата депресия и ВСВ. И протестиращите, видяхме, искат социална държава като Швеция. Но и САЩ завива натам, и това, както стотици пъти съм обяснявал, не е само по хуманитарни подбуди, а и по икономически, и по политически. Намаляването на неравенството, държавното стимулиране на заетостта и доходите, индустриалната политика, грижата за хората, образованието, науката и културата, за публичното добро изобщо, са не само хуманно нещо, но и добра икономика, и добра политика. Обратното е не само неморално, но и вредно за бизнеса и за демокрацията.

Кой сега може да управлява - знае се мнението ми, БСП. Разбира се след като Герб инкасира всички негативи от катастрофата на Боцевия едноличен режим и след нея евентуално и от катастрофата на Чехльовия служебен кабинет. Нехаресването на БСП, каквато е сега, е също остатък от митовете на "харизмата", а при седерасите това нехаресване има направо мистичен характер и екзистенциално значение за тях. Днес чух от една от тях, че БСП имала 700 хил членове и те правели всичко по нейна команда, и голи в банята влизали, и сега протести с палежи и побоища устройвали, разбира се с рубли в джобовете. Явно това е отзвук в седераското съзнание от над 840-те хиляди гласували ДА на референдума.

Какво трябва да прави БСП като дойде - първо, да успокои гладните бунтове, ако още продължават, по казания горе начин, второ, да преследва герберасите с цялата строгост на закона, трето, да отмени всички гербераски лобистки закони и да пристъпи към конституционната нормализация и реформа, четвърто, да поведе от първия ден енергична политика на технологична реиндустриализация, за каквото вече стана дума на конгреса на БСП. АЕЦ Белене, Южен поток и възможностите около него, връщане на индустриалните зони от 2009 г. и другите блокирани от герберасите големи проекти, които имат готови инвеститори, като варненските пристанища и пр. С увеличаването на производителността и доходите ще има повече и за социалната сфера, и за духовната.

Международният отзвук. Всички отдавна знаят, че САЩ окончателно отсвири Боцко с предсрочното си отзоваване на Уорлик. Може би и писмата ни до ДД и сенаторите помогнаха. Надяваме се сега да постигнем и отказ на Обама и ДД от политиката им от времето на студената война към България и "руските" проекти. ЕС също отсвири Боцко с изявлението на говорителя на ЕК. ПЕС и либералите са ясни; ЕНП засега остава като американската реп. партия на брега на ирелевантността; Нетаняху също.

Регионалният отзвук. Досегашното концентриране на всичко в София и околностите й и по "пътя за морето" (т.е. София - Несебър) ще отстъпи на по-балансирано развитие с известна концентрация само по най-перспективните направления, сред които на първо място по трасето на ЮП и по Дунава - най-пряката връзка на Русия и Азия с южното крило на ЕС.

Ръководната роля на варненци в сегашната революция, и в реалността, и на форума () си има очевидно обяснение. В предишния кабинет имаше петима варненци (без херсонеца, който се кандидатираше във Варна), а в гербераския - само един, и то на спорта, и не сме го чули ни веднъж. Боцко обяви омразната му от младостта Варна - на каратистите на Коце Божилов и на зърнопроизводителите тимаджии - за "село". И не смееше да стъпи там още от три години насам.

Съдбата на Боцко. Внезапно и насилствено смъртен, той обаче трябва да остане жив зад решетките за назидание на всички, които с глупостта си го направиха селски цар и унищожител на България. Никога вече мутри, никога вече селски царе и кухарки на власт.


Редактирано: 12 пъти. Последна промяна от: Чичо Фичо
Чичо Фичо
22 Фев 2013 01:36
Мнения: 24,838
От: United States
По темата за конституционната реформа - извън правосъдната сфера според мене другото ще е без особено значение. Не "моделя", а подобряването на нравите има най-голямо значение. Безпартийното управление е нелепост, както и управлението по Фейсбук и кварталните съвети на революционните депутати. Сравненията с политическия живот на Швейцария и Исландия са нелепост. Анархизмът, либертарианството просто не са неща за 21 век.
Чичо Фичо
22 Фев 2013 01:48
Мнения: 24,838
От: United States
В най-голяма безопасност в боя са най-смелите


Праните гащи значи сега са най-в голяма опасност. Панически гърчове, вкл. с оставката - от животински страх от неделните демонстрации. Мутрата напълно сериозно се вижда сред тълпата kicking the shit out of him, под ръководството на трактора или хората на Йоца. Напълно сериозно говори за заговор да го убият.
psihopat22
22 Фев 2013 01:53
Мнения: 433
От: Bangladesh
чиче драги може да си секакъв но не си тъп да си жив и здрав и ти челядта и стрина сполай ти за труда имаш малко правописни грешки но пък кой ли съм аз да ти натяквам да знаиш най ми хареса онова за нотарите дето им викаш нотариуси винаги се радвам на безпределните лумпени дето до ден днешен търсят в нотариалните кантори натурални актове и се чудя защо не ги черпят с натурални сокове а да не се отплесвам харабия си го рекъл и се радвам защото отдеве в хербария един недобросъвестен форумец ми изкара акъла с натуралното чудо нотариус фидоошка от която след тричане мож да се изкарат шейсекила натурална мас същата пусна незаконен закон в законният държавен вестник и куп други мазни мюзевирлъци стори аллах да я убие но тя все пак е еманация и извлек на простотията насаждана сред хорицата от които непрестанни действия просташки народеца подивя и оглупя повсеместно пример за което съм и аз бог да ни пази
Brightman
22 Фев 2013 02:23
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Роки Балбоа,
изборите трябва да са мажоритарни, но стъпаловидни и да се стартира от постоянното местожителство на кандидата в последните 5 години и от район, който обхваща не повече от 500 души. Така действително ще го познават.
-
При друга Конституция стъпаловизността може да е общински съветник, кмет, депутат, областен управител, президент (премиер). При сегашната трябва да има един или два предварителни кръга, като районите се разделят на малки подрайони, които да излъчат същинските кандидати за Парламента.
-
И най-важното кратки мандати и забрана за повтаряне. Или отиваш на по-горното ниво или отпадаш завинаги.
-
Кратките мандати ще намалят и корупцията, а и ще са полезни за самите кандидати, тъй като психиката се променя на втората година. На втората година слабохарактерните започват да се изживяват от представители на народа в подобни на бога.
sluncho6
22 Фев 2013 02:24
Мнения: 10,597
От: United States
>>><<<
Чичо Фичо сбърка само с три години. Срутването, според него, трябваше да е след първите 7-8 месеца. Обаче пък, позна 100% всичко останало, както и евентуалните последици и промени.
Пу, да не му е уроки!
Чичо Фичо
22 Фев 2013 02:48
Мнения: 24,838
От: United States
Да, идеологическият разум има особена приближаваща оптика, обектите са по-далече, отколкото изглеждат.

Пред сградата на община Варна се провежда паралелно събрание на граждани

Moreto.net
DarikNews.bg

Четвъртък, 21 февруари 2013 17:36

Паралелното събрание на граждани започна със скандал кой да бъде водещ. Иван Петров беше бурно освиркан от част от публиката. Тя настоя един от провъзгласилите се лидери на протеста Кънчо Бонев да слезе от трибуната, но той не го направи.

Един от организаторите на протеста срещу шистовия газ, Филип Филипов, се самоназначи за водещ. Ивайло Василев, който внесе в администрацията искането за оставка на кмета, поиска създаването на легитимен инициативен комитет. Започнаха взаимни обвинения за провокации между присъстващите.

Част от присъстващите напуснаха залата, сред тях бе Мишо Шамара. Чуха се обвинения, че изборът на инициативен комитет е компроментиран и призиви хората да излязат навън.

Ивайло Петров предложи избори за Велико народно събрание, нова конституция и намаляване броя на депутатите до 100. Идеята бе посрещната с аплодисменти от публиката. В момента на трибуната има около 50 човека, които се изказват един след друг.

Изборът все още не е започнал. 15 души са около микрофона, за да се изкажат. Мъж, който каза за себе си, че е от село и пасе кози, поиска от трибуната мажоритарни избори за политици, прокурори и полицейски началници. Водещият на събранието Филип Филипов прочете декларация с искане за 20 - 30-процентно намаление на цената на тока.

Варненец, който се представи като Иван Тодоров, поиска служебното правителство да бъде излъчено от протестиращите, тъй като само в зала "Пленарна" "има достойни хора за пет правителства". Христо Вълков пък каза, че обществото не е способно на самоуправление и сегашното събрание го доказва. Офицер от запаса поиска протести "до дупка", които да бъдат оглавени от военни и заплаши, че "ще бъде търсена сметка на всички платени изроди".


Протестиращи освиркаха Иван Петров

Moreto.net
Днес+

Четвъртък, 21 февруари 2013 17:06

С бурни освиркания беше посрещнат сочения за лидер на варненските протести Иван Петров по време на днешното събрание на недоволните граждани в зала „Пленарна“ на общината. Скандиранията срещу него бяха: „Колко пари взе от Гуцанов“ (шеф на БСП-Варна), „Върни парите на Гуцанов“ и „Мафия“.

Другият освиркан бе Кънчо Бонев (борец срещу 'Алея първа'), който още с влизането си се нареди на трибуната. Хората в залата не са съгласни тези лица да ги представляват и да водят събранията. В момента се уточнява дневния ред по който трябва да протече събранието, както и избора на Инициативен комитет.
Чичо Фичо
22 Фев 2013 02:54
Мнения: 24,838
От: United States
Българите (поне на запад, и като не са притиснати от недоимък) са прекрасни хора във всекидневния живот - организирани, услужливи, алтруистични, жертвоготовни. Само докато обаче се намесят правото и политиката. Там българинът е общо взето ужасен човек, и с много малки и безценни изключения - за чеп за зеле не става.

Затова се шегувам, че за България най-доброто управление би било сингапурското. То би довело до бърз материален прогрес към най-високите световни стандарти плюс значително повишаване на общото щастие (пак няма да е перфектно, но много по-добре от сега). За сметка на липса на политическа свобода и постоянен дребнав контрол и височайши нравоучения, плюс свирепи наказания за сериозните изцепки.

За съжаление сме в Европа и това е абсолютно невъзможно. Трябва да се оправим по европейски.
Чичо Фичо
22 Фев 2013 03:21
Мнения: 24,838
От: United States
Брайти,

Няма изборна хитрина, която нашите да не могат да "улайненят как да е", ако липсва цялостното подобряване на нравите. А също и ако няма най-напред известно замогване, растеж, самочувствие.

Най-важното в конституционната и правораздавателната област според мене е (1) да се възстанови върховенството на закона с разделението на властите, достойнството на институциите (не може да имаме президент като Чехльо) и ефективното и справедливо правораздаване, и (2) държавата да съдейства активно за подобряването на нравите, в т.ч. и като осигури няколко свободни и компетентни национални медии, собствеността на които да предполага това, като полага особени грижи за образованието, вкл. гражданската просвета, и за "интонационната среда" с ограничаване влиянието на чалгата и пр. гангстерски културни форми, вкл. с извънредното им облагане, и спонсорриране на високата култура. Но личният пример на големците, и на второ място публичната им реч също са изключително важни. Тъпи, безмозъчни, неактикулирани хора не бива да заемат публични постове.
E6
22 Фев 2013 06:53
Мнения: 29,550
От: 0
Целите на държавното управление са въпрос на съответна Идеология(комунистическа, социалистическа "демократична", "либерална", "християндемократическа", "народняшка" и т.н.)!
Партиите са, които раждат (или прегръщат) и прокарват Идеологии!
А реализирането на целите на Идеологиите на партиите е въпрос на личности!

В България няма такова нещо. В България над 90% от партиите са лидерски и взимат курс накъдето е насочен ***** (тук можеш да сложиш нещо по избор) на Вожда. Ако ти кажа да ми изброиш 20 личности депутати от Герп (от над 110) съм сигурен, че ще запецнеш.
Очевидно и логично е, че в Парламента НЕ би могло да има 240 представители на 240 различни(?!) Идеологии! А ако има- това ще е блокиран Парламент!

Няма парламент, който да е завършил в състава, в който е започнал (като състав на парламентарните групи). Миграция на депутати, СЛЕДизборни безпринципни коалиции и прочие явления изкривяващи до безобразие вота на избирателя.
Очевидно и логично е, че 240-те мажоритарно избрани депутати, рано или късно(по-добре рано!) ще се "групират" в Парламента по "идеологически признак", за да приемат съответните закони!

Да! Обаче по-вероятно е да видим различни конфигурации за различните закони, отколкото роботи гласуващи под строй и прокарващи и най-големите тъпни спуснати "отгоре" (флумастрите на Фидосова).
Но пропорционално избраните(с партийни листи) депутати са ПРЕДВАРИТЕЛНО групиране по идеологически признак- чрез членството или фенството им в партии!

Идеологията почти липсва при членството в партии в България. Партийното подреждане на пропорционалните листи съответно на избираеми или НЕизбираеми места отваря огромни полета за корупция. Нещо за идеологията на Герп? А на РЗС? Или на новата Ма(га)решка коалиция?
Ерго, по-добре 5-10 различни по идеологически признак партии в Парламента, отколко 240 мажоритарни депутати, които ще се самоорганизират в Парламента пак до 5-10 парламентарни групички, изповядващи 5-10(дай, Боже, само толкова да са!) различни идеологии!

По-добре 100 умни личности на едно място, отколкото 250 робота заемащи столовете и разделени условно от нещо мъгляво. В предния парламент се събираха лидерите на Тройната и решаваха всичко по разни вили и хотели. В сегашния - каквото покаже флумастера. Партийно необвързани мажоритарни депутати са почти неподатливи на натиск, защото поведението им няма да се съобразява с евентуална кариера в една партия и чупките в гръбнака, които трябва да се правят по тази причина.
Най-добре е пропорционална(партийна) избирателна система, но с преференциален елемент в нея- т.е., Избирателят да може да ПРЕподрежда в тъмната стаичка кандидат-депутатите в съответната партийната избирателна листа на партията, която Избирателят е предпочел! При това, преференциалният праг да НЕ е по-висок от 3-5%(преференциялният праг е % на извършилите ПРЕподреждането на партийната листа Избиратели, за да е валидно Преподреждането!). Така се гарантира на Избиратели публичност на съответната партийна Идеология, с възможност Избирателя да посочи лицата, които, като депутати, той предпочита да я реализират!

А какво ще пречи на тези хора да се явят нажоритарно?
Тогава се избягват всичките тези врътки и пренареждания. Кандидат-депутатите ще могат свободно да обявяват от коя партия са. Не трябва да се забравя обаче, че в партиите ина различни течения и крила. В този случай отново мажоритарната система е най-справедлива.
В този случай, обаче, е абсолютно задължително, ако депутат напусне или бъде изключен от ПГ на съответната парламентарна партия, да напуска и Парламента, а на мястото му да влезе следващия от партийната изборна листа!

При мажоритарна система този проблем отпада. Появява се стимул в партиите за привличане на качествени личности. Депутатите не са длъжни да се съобразяват с Вожда си при промяна на курса Му и ще дават отчет, а и ще мислят единствено за мнението на избирателя.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: E6
бонго-бонго
22 Фев 2013 06:57
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Водещият на събранието Филип Филипов прочете декларация с искане за 20 - 30-процентно намаление на цената на тока.

Това е най-лесното. Просто държавата отменя ДДС за тока за битови потребители и цената ВЕДНАГА пада с 20%.
водопроводчик
22 Фев 2013 07:38
Мнения: 18,847
От: Bulgaria
Смятам, че е редно редакцията на СЕГА да публикува постинга на Чичо Фичо от 22 Февруари 2013 01:31.
Досега е публикувала какви ли не щуротии от социалните мрежи. Сега има възможност да пусне нещо смислено (с известни стилистични редакции, разбира се. Някои думи не могат да бъдат публикувани).
Добави мнение   Мнения:204 Предишна Страница 3 от 11 1 2 3 4 5 Следваща »