Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Революцията се случи. Идва ред за сметката
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:170 « Предишна Страница 8 от 9 6 7 8 9 Следваща
Нели
23 Фев 2013 17:10
Мнения: 5,661
От: United States
Конструктивно - предлага завеждане на колективни искове срещу ЧЕЗ и ЕВН, колективни - в смисъл, иск от 500 000 души. Също весело.


Не разбирам какво весело има в рационалната идея за завеждане на колективни искове (Class Actions Lawsuit) срещу ЧЕЗ и ЕВН? Това е единствения начин за безплатно, масово съдене на самозабравили се компании. Препоръчах още миналата седмица на жената, която гледа баща ми да включи веднага себе си и татко в подобно дело, ако някой се наеме да го организира. Парите идват след няколко години, но колективните искания са по-скоро морален граждански натиск срещу монополисти, а не начин за забогатяване. Т.е. подобни искове пазят държавата и сдържат щенията на бъдещи лакоми компании. Моето семейство е получавало няколко пъти пари от такива искове (дребни суми, $80, $120), при това понякога сме били включвани без дори да знаем. Да кажем, започва се Class Actions Lawsuit срещу автомобилната ни застрахователна компания за дадени години или срещу банката ни. Ако в този момент ние сме били клиенти на тази компания делото включва компенсации за всички пострадали, включително за нас.

Вижте, в тези дни се чуха много откровено глупави народни искания, но имаше и няколко много разумни. За това сме образовани хора, да отделяме зърното от плявата.
albin
23 Фев 2013 17:12
Мнения: 234
От: Bulgaria
Пикачу

Ами давайте - изгонете чуждите компании, забранете партиите , извадете страната от ЕС (а с оглед на някои искания и от ООН) и да видим докъде ще я докарате.

А ако повечето българи не го искат? Нямате СССР зад гърба си, неуки сте, посредствени, нямата грам идея кое как да стане, нямате и идеология, която да ви крепи безумията. С каква сила ще го наложите - със 70 годишни пенсионирани военни или с футболните хулигани?
В.Каменов
23 Фев 2013 17:16
Мнения: 2,523
От: Bulgaria
Бачо Стоян
„...поради самото естество на протестите организаторите като такива нямат представителна легитимност и без такава легитимност са също и издиганите от тях искания (макар, че са много красиви и обещаващи).
„Именно издигането на красиви, но неизпълними искания (като такива за смяна на системата, за ново безпартийно общество и за други подобни мечтания нереализирани никъде по света!) обричат неуспеха на протеста и неговото прерастване в анархо- социална революция...”


Звучи доста объркано и излиза направо от мишата дупка.За липсата на каква легитимност и за какво безпартийно общество става дума? Протестиращите хора не са толкова прости. Те искат граждански контрол над властта,която те избират и партиите като част от това общество – това са задължителните изисквания за да се определи държавата,като демократична с наличие на гражданско общество в нея.А не само гласуване след което овластените партии да си правят закони защитаващи само техните интереси. Такова понятие „анархо- социална революция” не знам да съществува?! Има социален анархизъм наричан още анархо-социализъм. Сегашните протести не се покриват с нито едно от двете и тъпите опити за провокация „отвътре” няма на какво да се опрат.Приказките за национализация са много добре ориентирани и са наивни опитите за обяснения от типа „връщане назад” на Каролевци и подобни тъпанари.А всички провокации сега идват от партиите.Някаквите „малки постигнати до този момент демократични постижения” в крайна сметка довеждат до протеста защото демократичните постижения до сега са „някакви малки” и фалшиви.Желанието за смяната на политическата система от протестиращите е за да стане тя реално демократична,а не „някаква малко демократична”. Иначе протести могат да стигнат и до революция защото революцията не се провежда от политически партии и елити, а от хората,когато те не харесват начинът си на живот, което променя и мисленето им – стига се първо до протест по мирен път.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: В.Каменов
Сибила
23 Фев 2013 17:16
Мнения: 15,613
От: Bulgaria
Правдиво написана статия.
Боя се, че истината е още по-горчива дори.
albin
23 Фев 2013 17:20
Мнения: 234
От: Bulgaria
А ако хипотетично се доберете до властта и пробвате да реализирате абсурдните си искания, ще докарате невъобразим хаос и беднотия, пред която сегашната ще се струва на хората като истинско благоденствие. Ще бъдете пометени от далеч по озверели хора, само че междувременно ще сте пратили държавата наистина в Третия свят

Ако пък се задържите по-дълго и след лелеените забрани на етнически партии, ограничаване на избирателни права и национал-популистки простотии Турция ще има идеален повод да сложи край на целия цирк и този път ще бъде по-скоро освободител, отколкото поробител.
Нели
23 Фев 2013 17:25
Мнения: 5,661
От: United States
Гмуций Клеций Пий, това, че БСП извън всякакво съмнение стояла зад протестите го чувам от всеки седесар и във форума, и във фесбук и на живо. Позволи ми да се усъмня в казаното от теб. БСП определено е по-стара, по-умна, по-образована и по-мъдра политическа сила от сбирщината наречена Герб. Тя нямаше абсолютно никакъв позитив Боко да падне точно сега. За съжаление нещата за хората станаха неудържими, учудвам се, че това стана сега, а не преди 2-3 години и единственото ми обяснение е, че хората бяха натрупали "сланинка" от управлението на т.нар. от вас, сините, "тригъ.а". Предполагам едва тези месеци окончателно им свършиха белите пари за черни дни.

Изгледах доста видеофилми с протесите. Няма да говоря за всички, но протестът във Варна беше искрен, идваше отдолу и не смятам, че която и да е партия е участвала в организиарането му. Заговорните теории може да ви харесват, множе да ви оправдават, може да са ви изгодни, но истината е една: България беше бременна с тези гладни бунтове още на 5 юли 2009, когато Герб дойде на власт.
Неверния Тома
23 Фев 2013 18:10
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Чудя се - партиите не са ли част от гражданското общество? Или гражданското общество задължително трябва да е стихийно?
(ПП. Декларирам че не съм партиен член.)
сандос
23 Фев 2013 18:30
Мнения: 1,068
От: Bulgaria
Абе, бонго, ти знаеш ли че преди 1989 Соди-Девня беше най-големия производител на сода в света? След "демократичните" промени дойдоха байчовците от белгийския солвей (на второ място в света) и с услужливата ръчичка на българските "демократи" изкупиха всичко. ТАКА се решава проблема с конкуренцията, а в България го наричат сполучлива инвестиция. Навремето завода работеше за България, сега печалбите отиват навън. Кой е печелившия преценете сами. Това ви е цялата мантра на "прехода" и затова сега сте там, където сте. Няма ли икономика - няма "сухо". Да залагаш на "приятелска" Европа за пари очевидно не работи.
Drug
23 Фев 2013 19:59
Мнения: 8,635
От: Bulgaria
Няма го обаче лудия, който ще инвестира в размирна България
***
Щото имаше пиявици в неразмирна. Така, така снишаване му е майката! И защо гътнахте Бае ви Тошо?
valko55
23 Фев 2013 20:36
Мнения: 245
От: United States
Aвторе, от статията ти се носи дъх, но не на "бадеми ,а на поръчкова от монополи, чужди инвеститири, барабар с нашите си! Защо бе джанъм си затваряте очите, че проблемите дойдоха от разграбването на Държавната собственост и последвалото им некадърно от страна на частните им нашенски и "стратегически инвеститори! Примери бол, като почнеш от БГА Балкан, през Кремиковци, Енергетика, горите,селско стопанство( 1.3 милярда годишни инвестиции при 90% внос), където да бръкнеш все лайняно!....Всичко това следвайки неотклонно Планът Ран +Ът !...Без 23 г. никой на никого да потърси сметката!
А проблемът е именно в липсата ( и умишленото съсипване на наличната такава) ДЪРЖАВНА СОБСТВЕНОСТ!!!, на работеща и печеливша такава( на всички е ясно защо) И само след въстановяването на ограбената държавна собственост, ще имаме шанс да поемем глътка въздух, да се оттласнем от това дъно( щото дъното явно иначе няма да е последно) Само работеща икономика от Скандинавски тип, с 60–70% държавна собственост( ощи повече че при Соца % 99), е способна да поеме товара на Държавата, данъци, такси дерящи народа до кокал!....Така че за политиците(сегашните) е много по здравословно да направят " 1 крачка на зад ( кън скандинавският модел), защото Народът може да направи две на зад, към Социализма!...Все още имат избор, но не за дълго!


albin
23 Фев 2013 20:54
Мнения: 234
От: Bulgaria
Ама разбира се, че планът Ран-Ът е виновен за всичко. Чистият като сълза народ, мъдър и 2ри по интелигентност в света не може да бъде виновен за съдбата си. Политиците, чиновниците, съдиите, прокурорите, кметовете нямат нищо общо с него, те са рептили.

Няма нищо лошо да има висок % държавна собственост. Възможно е и държавна компания да бъде по-успешна от частна. Чакам обаче примери от нашата действителност за добре работеща държавна фирма. Ама не от соца с плановото стопанство и СИВ, а в условия на свободна конкуренция и избор. Защо БГ пощи губи все повече клиенти за сметка на частните куриери? Защо БДЖ предлага толкова лоши услови и е на загуба толкова дълго и все повече потребители избират друг превоз? Доволни ли са хората от Топлофикация, ВиК, градски транспорт...
Хулиган
23 Фев 2013 22:37
Мнения: 1,969
От: Bulgaria
И аз като този дописник не мога да повярвам, че на хиляди хора са им манипулирани сметките. В замяна на това вярвам и имам необорими доказателства, че една точно определена сметка е хайдушки манипулирана. Моята! Нататък не си дадох труд да чета словослагателствата на дописника...
PuertoRico
24 Фев 2013 00:20
Мнения: 17
От: Bulgaria
Вефче, евро в банки, които са подчинени на българското законодателство, не са защитени от идване на БСП на власт и повторение на Виденовите изпълнения. Няма юридически проблем да бутнат борда, да девалвират лева и да постановят със закон, че спестяванията в евро се изплащат в левове по стария курс.


Аз го обясних това на майка ми и баща ми още когато за пръв път плебейчетата тръгнаха да трошат по улиците. И хората пак си откриха сметка в Бурканбанк. Като се върна и аз закривам моите.

Който е смел, да си ги държи в банките. В Гърция не фалираха, ама тука търтеите и кандиат търтеите ще ги фалират. Пак ще има - "Парите са си на хората, ама валутата първо е държавно богатство, а сега държавата има нужда от нея.

Сега врагове са чуждите инвеститори-пиявици - ще се махнат хората. След това ще станат чорбаджиите-мафиоти-изедници - и тях ще изгоните. Разбира се, понеже за да си чорбаджия, трябва да си умен - парите в по-голямата си част ще ги спасят хората.

И тогава на ред ще са скъперниците и предателите на родината. И те като си заминат, ще настане благоденствие. Никой няма да работи, никой няма да рови по кофите - там няма да има нищо ценно , защото няма да има какво да се изхвърля.
PuertoRico
24 Фев 2013 00:42
Мнения: 17
От: Bulgaria
Няма нищо лошо да има висок % държавна собственост. Възможно е и държавна компания да бъде по-успешна от частна. Чакам обаче примери от нашата действителност за добре работеща държавна фирма. Ама не от соца с плановото стопанство и СИВ, а в условия на свободна конкуренция и избор. Защо БГ пощи губи все повече клиенти за сметка на частните куриери? Защо БДЖ предлага толкова лоши услови и е на загуба толкова дълго и все повече потребители избират друг превоз? Доволни ли са хората от Топлофикация, ВиК, градски транспорт...


Aбе albine, ти не разбираш ли, че няма нищо лошо и частна да е, ама чорбаджиите не дават да се краде, пък и не оставят човек като отиде на работа, да си поклати краката... Ей за туй са лоши.
Само работа, работа, работа... А малко да понадпишат работно време, когато се почиват хората така, не щат... Хората вече едно шише ракия през работно време не могат да изпият... Да не можеш да си вземеш две туби нафта за вкъщи... На какво прилича това?
Lord Voldemort
24 Фев 2013 03:40
Мнения: 2,756
От: Holy See (Vatican City State)
На див капитализъм.
Drug
24 Фев 2013 06:40
Мнения: 8,635
От: Bulgaria
Прилича на Puerto Rico.
Mrx++
24 Фев 2013 09:09
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
За мен събитията у нас (и в Исландия, с които не съм много запознат) са много интересни. Тези събития са една революция, в която се иска функциите на държавата да се прехвърлят на обществото (на Запад му викат гражданско). Някои си мислят, че на Запад гражданското общество има някаква значителна роля и се лъжат. Там основните функции са на държавата и тя е под контрола на монополите, в последно време под контрола на транс националните банки. Още Карл Попър каза, че демокрацията има едно преимущество, ако едно правителство не се хареса да бъде сменено с друго. Нищо повече.
Някои тук много бързо се опитаха да отрекат Маркс и Енгелс, но като че ли събитията водят именно до техните идеи, че в едно бъдещо общество функциите на държавата да се прехвърлят към обществото. Този социализъм, който имахме съвсем не беше в унисон с техните идеи. Под натиска на условията - СССР и соц. лагера заградени от врагове, той се беше превърнал в тоталитаризъм.
Тези събития потвърждават още една основополагаща идея на марксизма, че обществото се движи по свои собствени закони, които не се влияят много от идеите (в противовес на Хегел). Аз бих добавил, че тези закони са общи и с най-общите природни закони. Едва ли някой от протестиращите ще се съгласи, че изповядва някакви марксистки идеи, но техните действия водят именно към едно такова развитие, въпреки господстващата дясна капиталистическа идеология. Не случайно и вече се формират искания за национализация, защото се видя, че родния капитализъм не донесе нищо добро на обществото, само разруха. Просто ние се присламчихме към капитализма, когато времето му отминава. Неговото бурно развитие в САЩ е след тяхната революция и след войните от миналия век, а в Западна Европа, след Наполеон и революциите 1848-49г. до след войните от миналия век.
Mrx++
24 Фев 2013 09:19
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Aбе albine, ти не разбираш ли, че няма нищо лошо и частна да е, ама чорбаджиите не дават да се краде, пък и не оставят човек като отиде на работа, да си поклати краката... Ей за туй са лоши.
Само работа, работа, работа... А малко да понадпишат работно време, когато се почиват хората така, не щат... Хората вече едно шише ракия през работно време не могат да изпият... Да не можеш да си вземеш две туби нафта за вкъщи... На какво прилича това?
Е като чорбаджиите са толкова стриктни, някой да е спечелил от това, освен разбира се самите чорбаджии. Държат работниците на социалистически заплати при капиталистически цени, производството многократно намалено, повечето производства закрити, като минеш покрай градовете цели заводи в руини, огромна безработица. Голяма работа, че не позволявали да се открадне една туба нафта - то и сега се краде. На времето, когато работех в Нефтохим, директорът Медаров спеше в комбината. Сега чувам, че чорбаджията на Свилоза-Свищов им е казал "Не ме интересува какво правите искам всяка година да ми падат по 7 милиона." И си гледа кефа. Тази ефективност по места - много работа за ниски заплати и намален състав, води до огромна не-ефективност в национален мащаб - огромна армия от млади хора не работят, ниска обща производителност (произвеждан продукт на глава от населението) и от там до огромната мизерия у нас. Нужна е повече интелигентност да се разбере тази зависимост.
PuertoRico
24 Фев 2013 09:33
Мнения: 17
От: Bulgaria
А такива хора експерти, професионалсти има и те ще излязат на сцената. И партиите ще трябва да ги подкрепят, и олигарсите също, иначе всички заминаваме....


Експерти, и то световно признати, като Симеон Дянков, Росен Плевнелиев, Вежди Рашидов си оставиха печелившата кариера и дойдоха да помагат на родината си за жалко заплащане. Че и не крадяха - нещо много лошо, за останалия български политически елит. Какво им се случи - сами вждате. И кой ще е този лудия експерт и професионалист от тук нататък, дето ще си остави рахатлъка и ще дойде при мат'тряла, дето на реверите си носи значки "Няма да работя, дай ми да ям!" и "Никуй ни мой мъ върнъ на селу"?
deneb
24 Фев 2013 09:48
Мнения: 11,416
От: Bulgaria
ези събития са една революция, в която се иска функциите на държавата да се прехвърлят на обществото (на Запад му викат гражданско).


А не беше ли самата държава организация и функция на обществото?
Че нали точно невъзможността на обществото като цяло да осъществи ред функции ражда институционалността, квинтесенция на която е държавата?
Истината е, че с годините съвременните общества станаха изцяло консуматорски и пасивни по отношение на управлението, станаха политически и правно неграмотни, и докато се усетят, установиха, че всъщност са "делегирали" управлението - както законодателно, така и оперативно, на хора, които представляват една малка, малка част от тях.
Сега не знаят как отново да бъдат ефективно представлявани и ефективно да отстояват и контролират това представителство и връщането на държавата към изпълнение на присъщите й функции в интерес на цялото общество (доколкото това въобще е възможно, нека не изпадаме в утопии).
Важното, от една страна е, че въобще установиха горното, което е първата и основна стъпка към това да се научат как да постигнат, макар и постепенно и с различни темпове в различните страни, второто.
Но ако не се научат, чака ни хаос.
Добави мнение   Мнения:170 « Предишна Страница 8 от 9 6 7 8 9 Следваща