Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Енергийната система се оказа пред срив
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:98 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща
Engels
04 Мар 2013 12:16
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
Колко пъти да повтарям едно и също? Доходите са ниски понеже Монополистите нямат интерес да въвеждат нови технологии.
Новите технологии са необходими само в конкурентна среда, където ти трябват технологични предимства за да оцелееш.
А на Монополиста това не му е нужно! Неговото бъдеще е гарантирано от Монопола. Знаете ли колко струва 1кг Аспирин в аптеката?
А знаете ли колко е производствената му цена? Съотношението е страшно! Повече от 1 към 100!!!
Baskerville
04 Мар 2013 12:18
Мнения: 2,057
От: Spain
...И България не е Дания.А ветрогенераторите буквално съсипаха пейзажа.Само това да беше пак бих бил срещу тях-подчертавам ,в България.А скъпите(и буквално) фотоволтаици окупират не българската част от Сахара а годни за земеделие земи.
Distributed
04 Мар 2013 12:24
Мнения: 3,781
От: Bulgaria
RumenS


Дистрибутирания, всичко това е мнооо убаво бе човек. Кажи само защо на практика се получава обратното на написаното от теб. Защо хората не могат да си платят тока? Когато действителноста грубо се разминава с нещо, което твърдя, аз бих се замислил сериозно, що не пробваш и ти?


Щото
1. Либерализацията се забави с 5-10 години
2. ДКЕВР определяха преференциите тотално некадърно в разрез със здравия разум.
3. Можехме да не правим никакви ВЕИ до 2017та и след това за 3 години щяхме да си изпълним целите 20/20/20 и нямаше смисъл да се бърза с въвеждането на ВЕИ. Можехме да се фокусираме изцяло за покривните ФЕЦ по-малки от 30 kWp, което и има най-голям смисъл.

А хората не могат да си платят тока, щото през 90те един милион работещи българи избягаха от България прогонени от БКП и обкръжението им. Избягаха НА ЗАПАД, а не на Изток, т.е. към демокрацията и капитализма бягайки от комунизма и наследниците на БКП. Което тотално обърка демографията на България и затова ги имаме тези проблеми - няма работници, защото избягаха на запад, които да плащат социални вноски....


Или чакай да позная....ти си прав, ама виновни са Станишев, бай Тошо, хан Аспарух и разбира се оня метеорит дето уморил динозаврите?


ти си знаеш кой е виновен, но постоянно забравяш, че аз винаги съм твърдял, че нашите преференции трябва да са по-малки от немските. Това стана за първи път с последното решение на ДКЕВР от края на 2012та.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Distributed
goo
04 Мар 2013 12:28
Мнения: 258
От: Bulgaria
P.S. А относно договорите за износа на еленергия са необходими отделни разговори.


Хайде не си позволявай да определяш точно ти кой може да мисли и кой не. Хора с деменция ще определят кой имал право да мисли и дали ни трябва Белене.

Ако си виждал търговия на ток ще знаеш каква 100% глупост си написал. Ако търгувам ток в 15:20ч за времето от 16:00 до 17:00 самолета до Истамбул за предварителни преговори ли трябва да взема? Интересно е, че хора с подобни знания най-разбират че ни трябва Белене.
Distributed
04 Мар 2013 12:30
Мнения: 3,781
От: Bulgaria
mamut
да обърна на дистирито внимание че датчаните са членки на регионален пазар най-развития в света, та могат да си позволят толкова вятърни централи около 50% от цялата им енергия, щото от другата страна са торфените им Централи, Шведските и финладска АЕЦ ,както и вецовете в Норвегия.


Факт. Всичкото това го пише в оня линк за Дания, но пише и други работи:

This system also gives strong incentives for the power producers to make their thermal power plants more flexible. In facts, some of the coal fired power plants in Denmark can produce electricity and heat at a level of 10% of their maximum capacity.

In many countries – also in China – wind power is often regarded as an “add-on” to the “normal” electricity supply based on thermal power plants – fossil fuel or nuclear. The add-on RE power then is supposed to take care of its own problems, e.g. balancing the fluctuating production, and if it is not possible, then the easy solution is to curtail it, e.g. to stop the production from the wind farms, because the wind farm is causing the problem.

But in Denmark, wind power is regarding as an integrated part of the electricity supply. Balancing problems is therefore a system problem, not a problem for the wind farms. This mental change in the perception of the electricity system is important for solving the integration challenges. Also the institutional set-up is important. Years ago the electricity sector was one integrated monopoly. Today the Danish grid operator (or Transmission System Operator – TSO) have been totally independent of the electricity producers for more than 12 years and it acts totally neutrally towards all power producers



и т.н. и т.н. неща които тук още форумците не ги знаят. Камо ли да ги проумеят
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Distributed
Distributed
04 Мар 2013 12:34
Мнения: 3,781
От: Bulgaria
т.е. Дания са осъзнали нещо много по-рано от останалите - производството на ток идва от два вида източници - dispatchable и non-dispatchable и колкото по-маневрени са dispatchable източниците толкова повече ВЕИ може да се добави без никакви проблеми.

АЕЦ-а от гледна точка на ЕСО е точно същия като non-dispatchable ВЕИтата, ако не и по-проблемен, защото 1. и АЕЦ-а и въпросните ВЕИ имат нула маневреност, т.е. не можеш само да им намаляш добива . 2. И АЕЦа и ВЕИ могат да ти спрат, но АЕЦ-а за разлика от ВЕИ спира в пъти по непредвидимо. За под една секунда. Докато ВЕИ спират доста по-плавно.

Така, че лека полека се избистря, че от АЕЦ няма никакъв смисъл.
Engels
04 Мар 2013 12:40
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
Фишер-Тропш синтеза с който Хитлер е добивал дизел за танковете си при тези цени на нефта е все още неизгоден.
Освен за домашна употреба тъй като няма да плащате акцизи и това го прави автоматично много изгоден.
Съотношението е приблизително 5 кг въглища за 1 кг горива. Като безина е с много ниско качество, но дизела е отличен.
Това което имам предвид за Мариците е Швелуване. При този процес се получава полукокс, парафинови въглеводороди
и много ценна химическа суровина под формата на многовалентни феноли. Същите тези феноли с които сега ви тровят когато директно изгарят
въглища и дърва. Получения полукокс който значително превъзхожда въглищата по калоричност ще позволи да се направят значително по компактни
и с по добър КПД Тецове. А добива на продуктите от швелуването напълно покрива допълнителните разходи. В сивия сектор използваме тази технология от години. И то при положение че купуваме въглищата на много по висока цена от Тецовете и пак сме на добра печалба.
Heat
04 Мар 2013 12:57
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
интересно що е паднал износа за Турция

Защото отмениха квотата на Козлодуй за свободния пазар и не могат да направят конкурентен микс за износ. Перки, фотоволтаици и скъпи ТЕЦове водят до това. Румънците им изнасят около 500 мегавата, тоест заели са ни мястото за да е щастлив андрешко един месец. А румънския АЕЦ си работи и изнасят. Не са се скапали пазарите, нашата енергетика се скапа.
Engels
04 Мар 2013 13:34
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
Когато НЕК фалира,ще се наложи държавата да плаща, защото енергетиката не може да фалира, може само да бъде одържавена.

И тогава ще видите колко дълбоко ще бръкнат в джобовете ви! А ние от Сивата икономика ще ви гледаме сеира!
И така докато не поумнеете!!!
Wotan
04 Мар 2013 13:41
Мнения: 734
От: Bulgaria
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) е признавала на електроразпределителните дружества по-големи загуби по мрежата, отколкото те реално са имали през 2011 и 2012 г.. Това установи доклад на регулатора, публикуван на сайта му и цитиран в днешните печатни издания.

По информация на "Преса" ДКЕВР е признала на компаниите резерв от общо 68 млн. лв. - 27.5 млн. за ЧЕЗ, което обслужва Западна България, 35.2 млн. лв. за ЕОН, което работи в югоизточната част на страната и близо 5 млн. лв. за "Енерго-про" в Североизточна България.

Поевтиняването на тока, което се очаква да влезе в сила от утре, е именно за сметка на намаляването на тези нормативно признати технологични загуби от досегашните 15% на 12%.
StefanST
04 Мар 2013 13:45
Мнения: 809
От: Bulgaria
Само да попитам! Имаме ли, или нямаме нужда от АЕЦ Белене?
Distributed
04 Мар 2013 14:02
Мнения: 3,781
От: Bulgaria
StefanST

Само да попитам! Имаме ли, или нямаме нужда от АЕЦ Белене?


Кои сме "ние" в "ИмаМЕ ли, или нямаМЕ нужда от АЕЦ"Белене"?
Heat
04 Мар 2013 14:05
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Кои сме "ние" в "ИмаМЕ ли, или нямаМЕ нужда от АЕЦ"Белене"?

Собствениците на фотоволтаични паркове и вятърни перки, на 12% от български ТЕЦове (чрез фирми на остров Мавриций) които гарантирано в продължение на 15 години ще продават ток на цени от 4-5 пъти до 10-20 пъти по-високи от АЕЦ....
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Heat
Baskerville
04 Мар 2013 14:07
Мнения: 2,057
От: Spain
StefanST
04 Мар 2013 13:45
Мнения: 639
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
Само да попитам! Имаме ли, или нямаме нужда от АЕЦ Белене?

А ретроспективно:Имахме ли или нямахме нужда от АЕЦ Козлодуй?( добре че някой някога решил че трябва да се строи и сега я има).Имаме нужда от съживяване на икономиката.Ако и доколкото АЕЦ Белене е част от това-имаме нужда от нея.А като сме толкова загрижени за околната среда,глобалното затопляне и сродни про-ВЕИ идеи -да се извеждат от експлоатация централите с фосилни горива и да се стимулират покривните фотоволтаици и ефективното използване на енергията(не само електроенергията). Ветропарковете само скапват българския пейзаж.
Wotan
04 Мар 2013 14:11
Мнения: 734
От: Bulgaria
Нямаме, ама ще се строй! Ако трябва, Кунева ще затвори 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй", може и предсрочно, има опит жената! Въпросът е всички да са доволни! И да спрат да питат, то не бяха Референдуми, то не бяха чудеса!
" На въпрос дали очаква България да се върне към проекта за АЕЦ "Белене" Новиков отговори, че историята на редица ядрени проекти показва, че някои от тях се реализират и след 30 години от започването им.

Атомните обекти са такива многофакторни процеси и затова не може да кажем еднозначно, че някакво коректно решение слага върху тях кръст завинаги, завършва говорителят на “Росатом”"
Baskerville
04 Мар 2013 14:19
Мнения: 2,057
От: Spain
И още малко за почитателите на "зелената" вятърна енергия:Натисни тук
Дори и извън населени зони влиянието на големите ветропаркове върху екосистемите е недостатъчно добре познато.Вероятно рисковете(както и от всички човешки дейност с ефект върху природата)ще бъдат оценени по-реално след натрупване на негативен опит.
SIT
04 Мар 2013 14:36
Мнения: 1,484
От: Bulgaria
Ace_

До сега риваха, че заплатите ниски щото енергийната ни ефективност била ниска, а като постигнахме на 3 март висока енергийна ефективност - веднага рев, че сринахме енергийната система. Е то, угодия нема.

За несведущите - АЕЦ "Белене" бе планирана с пусков срок - 1996 г. Полагането на основите на бъдещата електроцентрала е през 1987 г. по проект на „Атоменергопроект“ — Киев и „Енергопроект“ — София, предвиждащ изграждането на 4 блока WWER-1000/V 320. В периода 1988 — 1990 г. са изпълнени около 40% от дейностите по изграждането на първи блок и е доставено 80% от основното оборудване. През 1990 проектът е замразен, а на площадката се извършват единствено консервационни работи.





Distributed
04 Мар 2013 14:47
Мнения: 3,781
От: Bulgaria
Heat

Собствениците на фотоволтаични паркове и вятърни перки, на 12% от български ТЕЦове (чрез фирми на остров Мавриций) които гарантирано в продължение на 15 години ще продават ток на цени от 4-5 пъти до 10-20 пъти по-високи от АЕЦ....


Кой АЕЦ Белене ли? или всички АЕЦи правят ток на една и съща цена А и по-добре 15 години от колкото 60 до 2080та
valbi
04 Мар 2013 15:09
Мнения: 1,444
От: Bulgaria
Е то не може цената на тока да е златна и да очаквате огромно потребление. Хората зъзнат и стоят на студено, защото не могат да плащат сметки от по 200-300 лв. за ток. Когато те управляват тикви, не очаквай подем в икономически план!
Wotan
04 Мар 2013 15:58
Мнения: 734
От: Bulgaria
2014 г. Представителите на тройната коалиция Станишев, Сидеров и Доган със строителни каски гледат доволно към наливащите се с бетон основи на АЕЦ "Белене". Всички комисиони и проценти за участие от подизпълнителите са вече договорени по схемата 8-5-3 така че старите вражди и обиди от преди изборите са вече забравени и цари мир и разбирателство. Строителни работници бодро редят тухли, на прясноиззиданата стена край тях виси надпис "Строим за родината!"

2019 г. АЕЦ Белене вече е построена и захранва цяла южна Европа на дъмпингови цени за което ЕК леко се гневи но у нас никой не й обръща внимание. Произвеждания ток е толкова много че готвим експанзия и към северноафриканския пазар. Министърът на енергетиката Р. Овчаров поздравява енергетиците за предсрочното преизпълнение на петилетния план и ги призовава за в бъдеще да не се напъват много понеже в България потреблението на ток отдавна намаляло а и ставало все по-трудно да намират външни пазари за него.

2024 г. След обявяването й в несъстоятелност, създадена специално за целта фирма „Хикс” ЕООД купува АЕЦ Белене от държавата за един лев, и в същия ден я прехвърля на друга офшорна фирма с основен предмет на дейност търговия със скрап. Станишев радостно информира медиите че по проекта за утилизацията на АЕЦ Белене ще бъдат наети два пъти повече работници отколкото докато тя е работила! Край на проблема с ромската безработица в региона! Това е втория голям успех на Станишев в социалната сфера, като много преди това е решен и проблема с безработните българи: те отдавна са емигрирали в страни от Западна Европа…соц идилия!

Добави мнение   Мнения:98 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща