Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Протестиращите искат 11 радикални промени за изборите
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:73 « Предишна Страница 4 от 4 2 3 4
bloody mary
05 Мар 2013 10:13
Мнения: 4,698
От: Bulgaria
Веднага Лайчев па потвърди, че преходът е свършил.
И чичо, и чичо
Асол
05 Мар 2013 10:23
Мнения: 47,690
От: Bulgaria
,
да де.. - щото и другото го гледахме. Да маршрутират от ТВ на ТВ хрантутниците-"експерти" на неолиберализма и да ни убеждават как всичко щяло да си дойде на мястоо, трябвало гражданско търпение, ала-бала....И овцете- бе-е-ее-е. Докато "инвеститорите" използват това време за замитане на следите.


Така, де. Ама тези хрантутници, дето сега те дразнят, помниш ли коя вълна ги довлече!? Имам лошото предчувствие, че ще бъдат заменени с още по-лоши
Кире
05 Мар 2013 10:47
Мнения: 4,947
От: Bulgaria
Жалко, че исканията се пренасочиха към политически промени - при това повърхностни промени. Мисля си от една страна, че исканията на протестиращите трябва да бъдат някак канализирани, а това така или иначе започва да прилича на политическо представителство... От друга страна само едно такова представителство може да постави някакви по-ясни искания. Ако една такава структура има предвидена достатъчна свобода за изява, тогава протестиращите няма да загубят силата на присъствието си. А за мен исканията трябва да се решат с референдум:

- за и против президентска република
- за и против двукамарна парламентарна система с по 120 души във всяка от двете камари

Целта на цялото упражнение е да се осигури механизъм за контрол на политическата система.
ламбен
05 Мар 2013 10:53
Мнения: 968
От: Bulgaria
Несправедливите и безразсъдни, безсилни гърчове на демокрацията

Прието е да се счита, че демокрацията е управление на народа. Но, така ли е в действителност?

Нека малко да посмятаме. На избори обикновено се явяват около 60% до 70% от общото количество на избирателите и те биват спечелвани от 40% до 60% от явилите се избиратели. На последните български избори са се явили 70% от избирателите и те са били спечелени с гласовете на 40% от явилите се, което е 28% от общия брой на избирателите. Тоест 72% от общия брой на избирателите не са представени във властта и държавата се управлява от само 28% от гражданите си.

Справедливо ли е това? Нима това е демокрацията?

Как ли пък не! Само пряката демокрация (както е било при старите гърци) или пък задължителното гласуване (както е сега при новите гърци) могат да поправят тази несправедливост.

Но ... има и нещо още много по-лошо от този проблем!!! Това е така наречената улична демокрация, която наблюдаваме днес. Защото колко са лумпените и бездарниците с лесни идеи, които днес са излезли навън? Не повече от 100 хиляди. Хайде, за да не ни обвинят в пристрастие, да ги загръглим на 200 хиляди. Колко прави това от 6.5 милиона избиратели?

Някакви си жалки и малки 3%.

Ако това бяха бедни хора, които не могат да издържат да си плащат сметките, количеството е огромно и изисква екстрени мерки за решаване на проблемите им. Но, нека да не забравяме – лумпените и бездарниците с лесни идеи отдавна изместиха бедните хора от улицата!!! Сега почти не се искат нови сметки в енергото, сега много повече се квичи нечленоразделно за нови партии и нова конституция. Какво значи това?

Значи връщане назад и още 4 или 5 години загубени.

Защото, ако се тръгне от служебно правителство, след това през програмно народно събрание (защото само такова може да свика великото), след това през велико народно събрание и след това през нова конституция, това значи най-малко 4 или 5 години загубени за развитието на държавата и нейната икономика.

Нека да не забравяме:

Българската индустрия и българското земеделие умряха на корена си именно през годините на предишното велико народно събрание!!!

Защото докато тогавашните бездарници с лесни идеи и политически лумпени си чешеха краставите езичета в новата българска конституция, захвърлената в ъгъла без необходимото внимание българска икономика агонизираше. А тогава бяха годините, в които тя трябваше да има най-голямо внимание и много по-висок приоритет от всякаква, колкото и велика да е тя, българска конституция. Сега на улицата виждаме новите необразовани и недоказали се в живота псевдопатриоти с новите им бездарни, но ужким велики идеи за нови партии и нова конституция.

Старата песен на нов глас.

И докъде ще ни доведе това? До повторна загуба на още най-малко 4 до 5 години. Аз не съм съгласен с това!!! Не искам повече да се губи историческото време на държавата!!!

Докога улицата ще се изправя срещу държавата? Докога тя ще печели у нас с 3% срещу 97%???
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: ламбен
Justinian2
05 Мар 2013 11:06
Мнения: 8,033
От: Antigua and Barbuda
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Justinian2
heelic
05 Мар 2013 11:10
Мнения: 2,253
От: Bulgaria
боже, те свестните хора в България с фенер като Диоген да ги търсиш, пък на някои хора им се привиждат екзотики като 2 години мандат, забрана за повторна избираемост и т.н. Ако това се приеме, то мароканските скакалци ще ни се видят като божи дар в сравнение с налазилите ни отвсякъде калинки.
шерлок холмс
05 Мар 2013 12:43
Мнения: 20
От: Bulgaria
Много се радвам, че протестиращите приеха разумните предложения на ПП " Българската левица" изказани на пресконференцията на 25.02 в БТА.

Партия "Българската левица" поиска промени в Изборния кодекс, които да гарантират, че гласът на улицата ще влезе в парламента
26 февруари 2013 / 11:35
Това каза на пресконференция в Националния пресклуб на БТА главният секретар на партията Боян Киров. От партия "Българската левица" искат премахване на депозита за участие в изборите или той да бъде съобразен с доходите в България. Друго предложение е да се намали броят на изискуемите подписи за участие във вота и всички политически субекти да имат гарантиран достъп до медиите. От партията се обявяват и за пропорционална избирателна система с преференция с нисък праг. Радваме се, че българският народ се събуди и излезе да каже как са го управлявали 23 години, коментира главният секретар на "Българската левица". Партиите на прехода трябва да бъдат изхвърлени от управлението, смята още Боян Киров
valbi
05 Мар 2013 12:44
Мнения: 1,444
От: Bulgaria
Протестиращите освен гражданско неподчинение друго не могат да правят. Един протест, едно действия нямат според законите. Те не спазват процедурите. Някои от исканията им са толкова безумни, неприложими и неефективни, че ако бъдат приети биха нанесли повече вреда, отколкото ползи. Отказът на Герб не е учудващ - те ясно показаха, че не искат с нищо повече да се занимават освен с личните си далавери. Постоянно се разиграва някакъв театър, с който се цели да се изместят погледите от същинските проблеми. Реално, за да има стабилна и качествена промяна ни трябва работеща държава. От едно служебно правителство не могат да се очакват сложни, тежки промени в НК, закони, правила и т.н. по всички нива на властта.
gazov_posrednik
05 Мар 2013 12:54
Мнения: 1,733
От: Austria
Ндаа...Освен студената вода, мога да предложа и слоган на протестиращите - никакви точки, никави искания, никакви предложения - саде един лозунг - "ДОЛУ
И без това в хора на разноискащите и противоборещите се се разбира само тая думичка - долу...
moriz
05 Мар 2013 13:35
Мнения: 307
От: Bulgaria
то да се стигне до избори първо, че Плевнелиев много бави нещата, спазвайки Бойковия план-график. Ей и мафиотите почнаха да си разчистват сметките, докато Боко мистериозно изчезна и не знаем как е кръвното му. Последните далавери вървят сега
dissidentbg
05 Мар 2013 16:30
Мнения: 9,716
От: United Kingdom
Какви ли не глупости може да измисли всеки да иска.

Искането трябва да е едно: Пълна ЛУСТРАЦИЯ.

Дали ще има партия която ще се ангажира да го изпълни? Въведе ли се лустрация, всичко ще си дойде на място и България най-сетне ще тръгне по правилен път.
Tien
05 Мар 2013 17:50
Мнения: 57
От: Bulgaria
1.Мжоритарни избори:Тройната коалиция направи глупостта да включи 30 мажоринарни кандидата.Кой ги спечели-4 ДПС и 26 Герб,в т.ч.20годишна и хубава фотографка от Видин.Може ли някой да си спомни имената на тези 26 мажоритарии.С какво те укрепиха демокрацията.Просто им излезе късмета почти 4 години да получават добра заплата.Не забравяйте,че когато сме против,ние сме почти единни,но щом стане въпрос кой да е нашия представител,всеки един заявява,че той е по-умен и по-честен от всички останали.
2.Смяна на системата:парламентарната република ли,демокрацията ли.Иска се ново конституция.Какво ще махнем от старата-правата на човека,безплатното образование,безплатното медицинско обслужване или това,че цялата власт произтича от народа и принадлежи на народа.Не се смейте.Всички тези неща ги има в сегашната конституция.Това което липсва е механизъм,гарантиращ нейното спазване.Красиви текстове не са достатъчни.Нека концентрираме ум и усилия за това как и конституцията и законите да се спазват от изборната и назначаема администрация,НО и от самите нас.Енергията за нова конституция е по-добре да се насочи към широко обсъждане на деистващата конституция.Нека всеки каже какво не му харесва в нея и с какво то де се замени.Тогава има смисъл да се прави нова.
3.Велико народно събрание:Това е анахронизъм,останал от следосвобожденския период,когато с количество са се опитвали да компенсират качеството.То би могло да се свика по всяко време,в т.ч. и като избор на 160 нови депутати към действащ парламент,с условие,че то ще работи само 5 дни и ще приеме само един закон-за премахване на институцията ВНС.
Добави мнение   Мнения:73 « Предишна Страница 4 от 4 2 3 4