Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Конкретика и абстрактика 2020: санирани панелки – надали; трето поколение неграмотни – сигурно
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:85 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща
mick
23 Мар 2013 21:23
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Не знам за санирането, но всеки собственик, особено в съсобственост, трябва да си поддържа общите части. И ако не може, да продава и да си купува такъв имот, на който може да плаща ремонтите.

Всъщност това е може би главната причина, че сме в криза - никой нищо не поддържа, а това е една голяма част от икономиката. Отделно така цените на имотите литнаха до небесата, щото видите ли храна и вода не искат. И всички стоки литнаха след тях. Нищо, че така държавата стана гето. И продължава да се гетовизира. И никакви европрограми няма да помогнат, ако няма правила - всеки да си плаща разходите и да не се прави на социално-слаб, когато не е. Щото да имаш имот за 50 хил. лева, значи че имаш много пари, вярно закопани, но пари. Все едно един човек с влог от 50 хил. да иска помощи.. и да се оплаква, че ще му вземат влога.
nikola_tsanev
23 Мар 2013 21:26
Мнения: 12,247
От: Bulgaria
Микчо, не ти ли омръзна да лянчиш като внимателния, аман от маниаци
Meat
24 Мар 2013 02:26
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
Щото да имаш имот за 50 хил. лева, значи че имаш много пари, вярно закопани, но пари.


Не значи. Намерението на Типинг пойнтовете основани от Прокопи, Карагьозова, Будата, ТИМ и СИК е тези 50 хил. лева да станат тяхно притежание, защото всичко друго възможно ВЕЧЕ са отнели.
__ve
24 Мар 2013 08:14
Мнения: 3,337
От: Bulgaria
nikola_tsanev 2013-03-23 19:12:55

Който иска всички да са грамотни - мисли абстрактно. Ей така се раждат тоталитаризмите.
Въпросът е да личи разликата и нещата да зависят от грамотните, а не от неграмотните. Денков да има много здраве!
(цитира се постинг на __ve)


Някакво "долна черта ве" се мисли за грамотно, но мисленето му е трудно. Иска нещата да зависят от него, защото е решило че е грамотно, милото ве

Изненадан съм! Намирам за неуместна тази персонална атака. Бихте ли разяснили повече, как получихте изводите, nikola_tsanev
Повтарям - считам, че искането "всички да са грамотни" е плод на абстрактно мислене. Обикновено резултата от абстрактното мислене в обществото, получаваме различни форми на принуди, в сфери, в които принудата е пагубна, а свободата е същностна - изкуство, култура, спорт, наука и т.н. Там не става "насила". Иска се всеки от себе си и конкретно да постига резултати. Ако в дадена общност се разбира благостта на грамотността, то тази общност може да поиска от управлението на общността да се грижи за това благо, така че то да бъде достъпно за всеки (а не всички да се принудени). Мисля, че България това е постигнато - всеки има достъп до ограмотяване и образование. Защо тогава расте неграмотността, уважаеми проф. Денков и nikoila_tsanev?!
Защото образованието и грамотността се мислят абстрактно, като нещо, което абстракнто е важно и т.н. Ако се мисли конкретно - през реализацията на конкретният човешки живот (индивидуален, семеен, родов, общностен и т.н.), тогава ще се разбират разликите между грамотния и неграмотния включително и от самите неграмотни. В България разликата между грамотния и неграмотния е заличена и се заличава на почти вскички нива, в по-малка или по-голяма степен.
Абсолютни варвари (чужденци, т.е. хора, които не владеят езика за разбиране, т.е. - неграмотните) овладяха лостове за обществено развитие, но най-вече показателен е примерът с Бургаския свободен университет, който изпълни най-мръсното дело - произведе "юристи" според нуждите на мафията - имат си магистрати всякакви завършили именно там.
Общо взето интересът на г-н Денков към темата е траен и известен. Наскоро издаде - "Що е просвещение", прекрасна информативна книга. Но и тя потвърждава главнаат критика към Денков - мисли абстрактно. Сякаш е застинал някъде след Хегел и малко преди Маркс.
внимателният
24 Мар 2013 08:31
Мнения: 3,095
От: Bulgaria
"Щото да имаш имот за 50 хил. лева, значи че имаш много пари, вярно закопани, но пари."

Не значи. Намерението на Типинг пойнтовете основани от Прокопи, Карагьозова, Будата, ТИМ и СИК е тези 50 хил. лева да станат тяхно притежание, защото всичко друго възможно ВЕЧЕ са отнели.

Наистина не значи, но по съвсем други причини, нямащи нищо общо с "типинг пойнтовете". Странно е дори, че някой още си спомня за тях, макар и неточно. Нито Будата, ТИМ и СИК имат нещо общо с въпросното интелектуално упражнение, умряло още с появата си, нито санирането с упражнението. Нейсе.

Най- големият "типинг пойнт" у нас, ако използваме понятието, бе грандиозната манипулация с член първи.
Кукловодите така ловко използваха стремежа / "типинг пойнта" / на хората към демокрация за да укрепят все същата партокрация, с която ги яхаха и предишните 45 години, че народът и досега не разбира как точно му подмениха единия партиен ярем с друг, леко маскиран и още по- зловещ.

С логореята за "демокрация" бе прикрит фундаменталния факт, че промяната на член първи от монопол на БКП в олигопол на две- три партийни централи е все същата партокрация, нямаща нищо общо с демокрацията. Последната не е "състезание на идеи", сиреч надлъгване с празни приказки или казано с една дума демагогия, а граждански контрол. Той е същината на демокрацията и именно от него няма и следа нито в партократската конституция, нито в реалния обществн живот. Не бе допуснато дори и най- простото и най- естествено разделение на властите посредством прякото избиране на министър- председател.
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: внимателният
анастаси сиров
24 Мар 2013 08:32
Мнения: 9,352
От: Bulgaria
451 ученици, от които 70 първолаци, прекрачиха прага на вечерното училище "Поп Минчо Кръстев" в Старозагорския затвор през 2010 г. Най-възрастният първолак бе 52-годишният Стефан Чанков.
Конкретно за Стефан .Той изобщо не е неграмотен.Но вече няма работа в затворите и той е намерил начин да намали присъдата.
Mrx++
24 Мар 2013 08:39
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Който иска всички да са грамотни - мисли абстрактно. Ей така се раждат тоталитаризмите.
Ега си мислата. Коя ли глава я е родила. Значи всички държави се стремят към тоталитаризъм, защото това им е един от стремежите. Той тоталитаризмът преди 1989г. все с такива "лошотии" се характеризираше. Всеобщо образование, всеобщо здревеопазване, всеобща трудова заетост. Сега при демокрацията тези неща са само за избрани.
Mrx++
24 Мар 2013 09:02
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
С логореята за "демокрация" бе прикрит фундаменталния факт, че промяната на член първи от монопол на БКП в олигопол на две- три партийни централи е все същата партокрация, нямаща нищо общо с демокрацията.
Бе момше. топ по целиот демократски свят е така, бе. В САЩ са две централи - демократи и републиканци. Ами тогава да го бяха оставили член първи, като мислиш, че промяната му е причина. Ясно е, че не за твоята глава да разбереш какво е станало. Във всяко общество има активни хора и такива, които не са много активни - при социализма активните бяха готови на всичко да се издигнат, влизаха в партията, ставаха доносници. Те съвсем не бяха комунисти, а партийци, понеже за да станеш например директор, трябваше да станеш партиец, понеже икономиката се контролираше от селски, градски и централен комитети на БКП. Непосредствено след 1944г. почти всички социалдемократи и от други партии се вляха в БКП и тя от 11-12 хиляди преди това стана около 1 милион. Същите тези хора преди 1944г. щяха да се натискат да станат капиталисти, но това беше трудно, защото нямаха пари и си стояха на село. След 1944г.се със стремителното нарастване на възможностите за образование (я направи справка колко висши училища се откриха през 50-те, на мястото на един университет и една Политехника) за тях се откриха големи възможности да израстват, кой в културата, кой в промишлеността и селското стопанство. Тогава, обаче имаше едно ограничение, не много високите заплати. Те получаваха едва 2-3 пъти повече от обикновените работници, След 1989г. именно активните хора станаха капиталисти. Нали затова рИвахте за капитализъма, че можещите и активните да изплуват, да няма уравновиловка, а не заспалите, които като вас сега пак рИват и драскат глупости, като вашите, по форумите. Сега пък рИвете, че партокрацията взела възлови позиции. И голямата глупост, че партокрацията нямала нищо общо с демокрацията. Западният тип демокрация се основава на наличие на партии, което означава на партокрацията. Явно в главите ви се е загнездили някакви други представи за демокрация, в които център,разбира се сте вие, не някой друг. Голямата глупост, че ако били някои други, неясно какви, щели сме да цъфнем и завържем.
Съвсем друг е въпроса, че системата, която се избра връщане към капитализъм и то от западен тип не отговаря, нито на условията у нас нито на историческото ни развитие. Не хората са виновни, те играят според системата.
Mrx++
24 Мар 2013 09:12
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Причината е ясна - това е системата на партийна диктатура, наложена ни след преврата от 1989-а. Партокрацията, същият онзи член първи, за който писах десетки пъти и чиято унищожителна за страната ни роля май само аз виждам ясно.
Айдяяя и на този му е ясно, като негър в тъмна нощ. Намерил си чилякът причина. Причината е мизерията, която се установи и която е характерна за капитализма. Някой вас ви излъга, че като станем капиталистическа държава и одма ще станем, като Запада ( то и там има неграмотност). Щото вие мислите, че капитализъм има само в развитите западни страни и някоя друга източна, като Япония например. Сега по света има капитализъм почти във всяка държава и бедността, а от там неграмотността е преобладаваща. Ние от 20-тицата в света отидохме в 60-70-таца и това се отразява на неграмотността.
Най-почтително те молим, като си ВНИМАТЕЛЕН да внимаваш какви глупости пишеш във форума.
Пикачу
24 Мар 2013 09:49
Мнения: 8,152
От: South Africa
Какъв е проблемът, че в САЩ 30 % не говорят английски ? Важното е, че на умните и способните се дава път, за да водят нацията. А тук разни дървеняци все ни навират генетически ограничените малцинства в очите, за тях се хаби ценна енергия и средства на обществото, те са основен проблем, вместо акцентът да е върху качествения материал.
На мен не ми харесва, че хора с висше образование , млади и стари, бездействат или слугуват на полуидиоти, вместо държавата да ги стимулира към инициативи. Това ще издърпа нацията, а не маргиналът, който се научил в пандиза да чете и да смята, за да преброи откраднатото за деня !
mick
24 Мар 2013 10:06
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Даа докато хората не оценяват какво имат.. ще дълбаем дъното. Ха - Много хора станаха богати, без да искат и даже отказват да възприемат това. Искат да са си бедни. Ама не са. Мъка.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: mick
booob
24 Мар 2013 10:08
Мнения: 1,768
От: Bulgaria
Да !!! Много ЛЪЗГАВА тема..../ Става въпрос за ОБРАЗованието/ . За Санирането е ЯСНО!!!!! Може ли да КАЖЕ неКОЙ колко ЧОЛОВЕКА работЯТ по спецялноста която са ЗАВЪРШИЛИ ? Даже може да се погледне и в ПРАВИТЕЛСТВОТО....... Па разПРАВЯТ че има такова образОВАНИЕ-- ,, ПОЛИТОЛОГИЯ"с което са се здобили и доста ФОЛК........... Та се питам дали не РОБУВАМЕ на ОБРАЗ... Моето/ необвързващо/ мнение е вишото образованието да е следващ етап от развитието на човек в неговото професионално развитие .
внимателният
24 Мар 2013 10:46
Мнения: 3,095
От: Bulgaria
Мркс- е,
Безполезно е да се води диалог с тебе. Липсват ти основни разбирания за това как наистина работят обществата и социалните регулатори.Толкова често бъркаш дори базисни понятия или ги употребяваш неправилно, че отдавна не ми доставя удоволствие дори да те поправям.

По изключение ще взема повод от думите ти за двупартийната система. Не защото казваш нещо вярно, а понеже на примера й може добре да се види разликата между монопола /олигопола на една- две- три партии и партийния монопол върху властта.
Да, в САЩ представителите във властта се излъчват от две партии. Но в основата на управлението е заложена система от "баланси, противотежести и ограничения", която не позволява на нито една от властите да получи монопол върху цялата власт.
Това се постига чрвз разделение на властите - пряко избиране и независимост една от друга и на трите власти. Най- важната от тях, законодателната, дори е допълнително разделена на двукамерен национален парламент и още петдесет щатски легислатури - контрол на всяка от властите върху останалите и граждански контрол върху всички тях.

Българската партокрация няма нищо общо с американската демокрация, с изключение на няколко клишета, погрешно разбирани от хората и използвани срещу тях самите от олигархията.

П.С. И остави най- сетне смешните алюзии "социализъм- просперитет", "капитализъм- мизерия". Противоречат както на фактите / доходите ни през 1990-а са 28% от средните за ЕС, днес са 45% /, така и на истинските причини за събитята. Видимостта за "просперитет" преди 1989-а не се дължеше на "социализъма", а на СССР. Кажи, че си се разбрал с Путин за възстановяването на СИВ и може да ти повярвам за грядущия "социалистически просперитет". Че и за победата на комунизъма към 1980- а година

zosimax
24 Мар 2013 11:08
Мнения: 197
От: Bulgaria
Пазарният идиотизъм е в основата. Приложен към образованието и медицината, той имаше опустошителния ефект на земетресение девета степен по Рихтер + цунами + взривяване на АЕЦ Козлодуй. Лекарите - келепирджии с основна квалификация счетоводство; средните училища и университетите - в състезание по писане на по-високи оценки, защото "парите вървят след ученика/студента". Младите хора - източник на печалба.
Mrx++
24 Мар 2013 13:12
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Безполезно е да се води диалог с тебе. Липсват ти основни разбирания за това как наистина работят обществата и социалните регулатори.Толкова често бъркаш дори базисни понятия или ги употребяваш неправилно, че отдавна не ми доставя удоволствие дори да те поправям.
Оле боже, повече не може. И този си е въобразил, че разбира как се развива обществото.
Българската партокрация няма нищо общо с американската демокрация, с изключение на няколко клишета, погрешно разбирани от хората и използвани срещу тях самите от олигархията.

Няма и не може да има, защото ние имаме съвсем различно историческо развитие от американското. Тази демокрация е присъдена, а не резултат от естествения процес на развитие.
П.С. И остави най- сетне смешните алюзии "социализъм- просперитет", "капитализъм- мизерия". Противоречат както на фактите / доходите ни през 1990-а са 28% от средните за ЕС, днес са 45% /, така и на истинските причини за събитята.
Айде бе, как ги изчисли на 28%, на каква основа като нямахме конвертируема валута и никаква съотношение между цените. Защо тогава сега сме между 60-70 място в света, а тогава между 20-30 място. И какво разбираш под доход - заплата ли? Или слагаш и безработните и пенсионерите. Аз съм живял 45 години през социализма и 23 през капитализма у нас и знам колко по-бързо растеше проспиритета тогава и как се срина сега. А ние действително след 23 години би трябвало да имаме няколкократно по-голям просперитет, а не това, което имаме сега.
И най-голямата глупост дето ти се върти в главата е, че за това е виновна някаква си партокрация и член първи, който от 23 години го няма. Вината е, че не произвеждаме - не цените на тока и на парното толкова, а това, че НЕ ПРОИЗВЕЖДАМЕ- имаме разрушени и производство и селско стопанство.
Mrx++
24 Мар 2013 13:18
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Напълно безразлично ми е как младежката "гарнитура" на исторически обречената партия си представя обществените норми.
Оле божеее повече не може. Исторически обречена, как позна, че е така бе момше? Ако има у нас партия, която има физиономия на партия това е БСП. Всичко друго е самодейност. Синият башибузук загина. НДСВ и ГЕРБ са лидерски партии, без лидерите си са безформена тълпа. Нищо у нас освен БСП има физиономията на традиционна партия.
malechko
24 Мар 2013 13:19
Мнения: 4,799
От: Bulgaria
Мдаам! Прочетох постингите до тук и окончателно стигнах да извода, че управлението на тулупа ни е било малко. Ще трябва още един мандат! Че и повече... та на тия овце да им светне, че ги мачкат, обират, лъжат, манипулират и всичко друго гадно, само и само да ги настроят един срещу друг.
Някакъв глупак по-горе дава примери с Германия и писка, че 98% от жителите на нашите панелки били пенсионери с 200 лв. пенсия.
Ми хората ли са виновни, че държавата на БКП/ДС наследниците са им определили толкова, бе гьоне?
Отиди в гр.Хале - източната част, там има подобни панелни комплекси-санирани по устав. Но наемът и режийните на месец за панелен апартамент са под 1/4 от средния доход на 1(един) работещ. И няма неплатени сметки. Изгонените предимно са чужденци - поляци и унгарци. Много рядко немци.
Ерго - при парно 320 лв., ток-50 лв.,вода-30 лв.=400 лв. режийни плюс 250 лв. наем, прави всичко 650 лв. месечно.
Значи по немската формула: 650х4=2 600 лв. месечен доход (пенсия или заплата) трябва да имаме, за да го караме по твоята рецепта.
Та колко хора имат такива доходи в мамковината, бе любезни глупако?
KaraKoliu
24 Мар 2013 14:06
Мнения: 2,142
От: Bulgaria
451 ученици, от които 70 първолаци, прекрачиха прага на вечерното училище "Поп Минчо Кръстев" в Старозагорския затвор през 2010 г. Най-възрастният първолак бе 52-годишният Стефан Чанков.
Дали все пак не става дума за училището кръстено на поп Минчо Кънчев? "Поп Минчо Кънчев Стоянов е български свещеник и революционер, деец на национално-освободителното движение, Диарбекирски заточеник, автор на една от последните български илюстровани ръкописни книги „Видрица“Натисни тук
Mrx++
24 Мар 2013 16:09
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Противоречат както на фактите / доходите ни през 1990-а са 28% от средните за ЕС, днес са 45% /, така и на истинските причини за събитята.
Откъде ги взе тези 48% не ми е ясно. Но може да направиш една малка сметка. Цените сега са между 4 и 10 (в някои случаи 20) пъти по-високи от средата на 80-те години. Тогава средната заплата беше 250 лв. Нека кажем, че са 6 пъти по-високи - сега ако сме на онова ниво трябва да имаме средна заплата около 1500 лв., а тя е 600-700лв. Но трябва да се държи сметка, че от тогавашната заплата се отчисляваше само ДОД, а сега се плащат бая солени осигуровки. Още по-неприятното е, че най-високите сметки (тези по-10-20 пъти по-високи) са сега точно за най-необходимите потребности - отопление, ток, транспорт. Трябва да си спомним столовата храна, която се движеше между 60-70 ст. за 2-3 порции-супа, второ и десерт. Тук влизат напълно безплатното здравеопазване, образование, при висшето не само, че нямаше такси (премахнаха ги някъде към 1964г.), но се даваха стипендии.
Около 1500лв. би трябвало да е в сравнение с 80-те години, но ако се беше запазил темпа от нарастване на брутния продукт около 10%, какъвто беше до началото на 80-те, то сега трябваше да имам сериозен просперитет. И то при условие, че около 90% от българите бяха осигурени с жилища, за разлика от западняците, където този процент е значително по-малък.
До тук за заплатите, а когато говорим за доходите, трябва да споменем и безработните и пенсионерите (повечето останаха със социалистически пенсии, при тези капиталистически цени). Тогава картината става съвсем мрачна.
Е някой ще си спомни, че нямаше банани, леките коли, електрониката бяха много скъпи в сравнение със заплатите. Но това беше политика, която имаше тенденция да се промени в края на 80-те.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Mrx++
dissidentbg
25 Мар 2013 16:36
Мнения: 9,716
От: United Kingdom
Много са статиите на тази тема. Всички си приличат. Автора вижда много добре проблемите и ги обрисува с цветист език.
Проблема е, че никой не посочва изхода. Дали наистина няма изход или никой не го вижда?
Добави мнение   Мнения:85 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща