Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Защо нямаме холандски доходи
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:74 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща
albin
04 Юни 2013 23:30
Мнения: 234
От: Bulgaria
хахаха братя Галеви, раждаемостта, банките... класика. Пропусна най-главното - плана Ран-Ът
щурчо
04 Юни 2013 23:33
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Защо нямаме холандски доходи

Щото немаме холандските колонии, пристанища и евреи.
Buda Iskariotski
04 Юни 2013 23:41
Мнения: 646
От: Bulgaria
Казано иначе, в произволен ден ще намерим един от трима или от четирима възрастни датчани или шведи в учебна зала.

Любопитно е да се знае и какво точно изучават. Щото у нас се предлагат курсове за готвачи, фризьори, келнери...от този сорт. Мнооого рядко компютърна грамотност (каквото и да се крие зад това) и - върха на сладоледа (без ирония) - AutoCad. То добре, ама като липсват техническите знания и умения...за къф...?
И пак се получава, че се пилее време, енергия и пари, като резултата е усвояване на едни средства, а ползата - чисто имагинерна и предимно статистическа.
И тук ми иде да цитирам Сенека - "Не е важно да си зает. Важното е - с какво"
Друга огромна тема е тая за мотивацията. Не искам да я подхващам, щото е неизчерпаема, макар и точно по темата(вж. заглавието)...но:
Ако плащаш фъстъци, ще ти работят маймуни. \Сър Джеймс Голдсмит \
albin
04 Юни 2013 23:44
Мнения: 234
От: Bulgaria
А сега по съшество

Въпросните личности и фирми са рожба на любимата ви Партия. Не на ИПИ, Сорос и подобни. Така омразния ви либерализъм в България никога не го е имало, шуробаджанащината, калпавото правораздаване, обръчите от фирми, неспазването на законите - какво общо има това с либерализма? И какво общо има тяхната поява и влияние с идеите на ИПИ, Центъра за либерални стратегии и Сорос?
потребител,07
04 Юни 2013 23:58
Мнения: 8,146
От: Bulgaria
Защо нямаме холандски доходи

-Една от причините е, че сме различни хора, имаме различно мислене, имаме различни съседи, различна историческа съдба.
-Отдавна не са били владяни, изключая 5 години фашистки режим.
-Те са имали колонии, а ние сме били под иго.
-Всичките им съседи са също богати държави.
.....
banharvis
04 Юни 2013 23:58
Мнения: 73
От: Bulgaria
Zashtoto niamame sadebna sistema.
ххххх
05 Юни 2013 00:24
Мнения: 824
От: Austria
Прекаленият "либерализъм" почти е унищожил Респубиката, по-точно гражданите (и селяните), но трендът ще се пречупи когато подобни лица като тогова ги видим с метлите и лопатите, може и без влезли в сила присъди.


Със, с присъди ги искаме!
Apolitichen
05 Юни 2013 00:45
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Въпросните личности и фирми са рожба на любимата ви Партия.
За "добре-облечените" и "национално-отговорни бизнесмени" като Илия Павлов, Васил Илиев, Емил Кюлев, Валентин Моллов (дотук всички юристи на Магнаурската школа, но "недействащи" ), Добромир Гущеров, Димитър Тадъръков, Аганас Тилев и т.н. не съм говорил.

Не на ИПИ, Сорос и подобни.
Явно някои други идиоти са ми спрягали "кривата на Лефер", "плосък данък", плоско мислене, индивидуална свобода кат на сомалийски пират и др. подобни глупости на Милтън Фридман.
Така омразния ви либерализъм в България никога не го е имало, шуробаджанащината, калпавото правораздаване, обръчите от фирми, неспазването на законите - какво общо има това с либерализма?
Първо, законите у нас не могат да се спазват - преди да бъде приложен, законът вече е променен. Дори и съдът има противоречива практика именно заради липсата на здрав разум и логика при законотворчеството. Второ, законотворчеството е скапано, защото неграмотни, но кресливи екземпляри като соросчетата натрапват откъслечни варианти без да представят целия модел. Дори и в случая сравняването с Германия, ами нетните чуждестранни инвестиции за 2012 г. са 5 млрд., а немските в чужбина са над 30 млрд. евро. По логиката на соросчетата Германия трябва да е колабирала вече. Иначе класически пример е здравно-осигурителната система. Георги Ангелов три години дудна как трябвало да има частни здравни фондове - "парите следват пациента". Е на, от пет години има 19 частни здравни фонда. Сега дуднето защо държавата не им давала пари на черпаклиите. Било имало монопол на солидарната национално-осигурителна здравна каса. Изобщо не се чуват какви глупости ръсят. Айде, някой да обясни как ще направи "конкурентна солидарност" или как "солидарно събраните пари ще следват голия индивидуален мерак (имаше тук един tux) за 3D телевизор в стаята на пациента."
И какво общо има тяхната поява и влияние с идеите на ИПИ, Центъра за либерални стратегии и Сорос?
Първо, ИПИ е фондация, нагло узорпирала думичката "институт", която в традициите на българо-, немско-, френско- и руско-говорящите има смисъл на организация с държавни правомощия (правилник с разпраделени правомощия, задължения и отговорности) било за изследване или за наблюдение на даден процес. Една фондация каква обществена отговорност носи!? А да, да смята като третокласничка "денят на данъчната свобода" и други никому ненужни стойности.
Второ, може ли пример за "непазарна икономика"- икономика, където няма размяна? Щото аз не мога да дам пример "математическа математика", нито за "химична химия".
Luca
05 Юни 2013 00:50
Мнения: 1,597
От: Bulgaria
Този капацитет си позволява да нарича циганите 'проценти', вместо политкоректното 'роми'.
paragraph39
05 Юни 2013 00:58
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
NICKOLAS,
Моля да ми се обадите на мейла ми( на abv.bg)
Meat
05 Юни 2013 01:18
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
Според другаря Meat това е ужасна новина, добре че не ние, а румънците са жертви на омразните частни инвеститори (че и чужди).


Изключително низка топа, другарят Meat усеща полуграмотните мильоцонери от 3000 километра и вече е на мнение, че не заслужавате толкова привилегии, шот сте тъъпи, мнооооого тъпи!

Настоявам да се премахнат привилегиите за пенсиониране на арогантните копелета от МВР и МНО, защото нямат никакви заслуги.
Gozambo
05 Юни 2013 03:19
Мнения: 7,892
От: 0
Над 80% от висшистите работят, но от хората с основно образование заетост намират едва 27%.




Няма ли кой да обясни на това младо момче, че 80 процента от работодателите в България са хора с основно образование и започнато средно, но незавършено. Къде търси вината за безработицата в ниското образование на работниците? Проблемът е ниското образование на работодателите, не на работниците.
Foton Gyuro
05 Юни 2013 06:41
Мнения: 1,744
От: Bulgaria
Холанците са яхали (и още яхат) народи, ние - магарета.
Mrx++
05 Юни 2013 08:26
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Защо нямаме холандски доходи
Само като прочетох заглвието и видях от къде се е пръкнал този с жълто около устата, спрях да чета. Ние нямаме холандски доходи, защото когато се е стичало златото от Новия свят към Испания, Холандия е била подчинена на Карл 5-ти -Император на Германия и крал на Испания и неговия син Филип 2-ри. Тй като испанската аристокрация е използвала това злато за строежа на луксозни стоки и за луксозни замъци, това злато се е стичало към Нидерландия и другите околни страни, като тазка се е развивало производството. В Нидерландия се е провела първата буржоазна революция още през 16-ти век. Там се заражда, заедно с Англия Ост-индийската компания. По това време в България са шиели само потури.
А сега западните държави няма да се оставят ние да ги настигнем. Докато преди 1989г. бяхме в 20-тицата на развитие държави сега сме в 60-тицата рамо до рамо с африканските държави.
Ето една проста сметка. През 80-те години средната заплата беше 256лв. цените на основните потребности за съществуване бяха между 4 до 20 пъти по-ниски. Ако вземем едно 6-пъти - сега средната заплата би трябвало да е към 1500 лв., а тя е около 700лв. Преди 1985г. националния продукт нарастваше средно с около 10%. Ако сега нарстваше поне с 5% през тези 23 години ние сега би трябвало да го удвоим и заплата съответно да нарстне с около още поне 1000лв.
Mrx++
05 Юни 2013 08:37
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
По-горе съм писал за средната заплата, но ако се вземе средния доход, като в него се изчислят безработните, за пенсиите да не говорим, и ги сравним с тогавашния среден доход, положението става още по-трагично. А и инвестиции не идват, както му се иска на нашето момше, с жълто около устата, поради запушените пазари няма кой знае кой да инвестира. У нас пазарът е силно ограничен поради 2 причини - малко население и другата причина е ниската платежоспособност на населението, поради голямата безработица и малките заплати.
Така пак ще напомня за ефекта на доминото - безработицат и ниската платежоспособност водят до намаляването на търсенето, което от своя страна води до намаляване на предлагането (производството), което пък довежда до нова безработица и ниска платежоспособност и т.н.
mick
05 Юни 2013 09:19
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Пак започнахме да гледаме в канчето на другите. И да искаме ведмага да има колко там. Само, че за да получиш нещо първо трябва да дадеш. Както зърнопроизводителите за да имат реколта първо трябва да орат, засеят, торят.. и т.н. и чак накрая жънат, каквото са посели и отгледали. Т.е. за да получиш доход, първо трябва да инвестираш в някакъв актив и да работиш за да създадеш нещо, което като продадеш да стане доход.

Ние искаме доходи веднага и разбира се - получаваме мижави доходи, ако получим нещо. С тази това съсредоточаване върху доходите.. си изядохме държавата - Натисни тук

Искаме да бягаме, а не можем да ходим. Искаме да имаме големи доходи, да работим за износ.. а в същото време даже не си поддържаме къщите. Т.е. стоим в мизерия. А една голяма част от икономиката е просто да си поддържаме това което имаме - инфраструктура, имоти. Натисни тук
БирникЪ
05 Юни 2013 09:27
Мнения: 2,359
От: Bulgaria
Не трябва обаче да губим от поглед "големия въпрос" - защо икономиката ни създава в пъти по-нисък продукт и доходи от развитите европейски страни?

Защото:
1. За да се създава по-висок продукт трябва да са налице инвестиции, но не както аФторчето си мисли, а инвестиции първо в мат'ряла, в неговото образование, възпитание и гражданска култура. Само високообразовани хора могат да създават по-висок продукт.
2. Необходими са условия за този мат'рял да създава по-висок продукт тук в България, а не в Холандия. Това не става с картел на пазара на труда между държава и бизнес за задържане изкуствено цената на труда с цел привличане на инвестиции. Това е така, защото образованият мат'рял е много по-мобилен от инвестициите, т.е. той по-бързо ще избяга навън, отколкото инвестициите ще дойдат тук, което в момента е факт с малки изключения в IT-сектора.
3. Качествен мат'рял се създава от качествен мат'рял, т.е. маргинали трудно ще създадат качествен мат'рял. А създаваният от средната класа мат'рял застрашително намалява или емигрира, което поставя под съмнение дори държавата. Висшата класа, такава за съжаление у нас не съществува, не като богатство, а като образование, култура и ценностна ориентация.
havamal
05 Юни 2013 09:33
Мнения: 2,630
От: Bulgaria
Лъчо, такива тук ги четем всяка седмица: как българина имал ниска производителност, бла-бла и за това получавал малко. Частни инвестиции-е имаме си: тецове, ерп, суоери.....и т.н...
Миткалото_
05 Юни 2013 09:41
Мнения: 276
От: Bulgaria
Ех, Лъчо, Лъчо, написал си един куп банални неща, но отново спираш насред пътя, показваш половинчата картина. Толкова ли е срамно да се признае и останалата част от истината? Да, наистина е готино, когато ти е квалифицирана и образована работната сила, когато се учат търсените специалности, вероятно и регулациите са малко в повече, но има и друго, и второ, и трето. Докато ти и останалите покрай тебе не преодолеете свена си и не признаете, че за калпавия пазар на труда в България еднаква вина с работниците и държавата имат и работодателите, никога няма да очертаете вярна картина и да дадете добри препоръки.
1. Казваш, че образователната система не подготвяла математици и пр. (да допълня инженери, физици и т.н.). Ами що не се поровиш и да видиш, какви работни места се обявяват - за счетоводители, юристи, хора свързани с продажбите, а в по-ниско образования персонал - продавач-консултанти, хора за ресторанти и хотели, хора с обща квалификация. Търсят се и инженери, ама що не погледнеш, каква заплата се предлага на един млад инженер. Много се търси и медицински персонал, но я да видим и техните заплати. Кой ще е този ненормален да бъхти 4-5 години, а и повече, да стане инженер или лекар и да започне с 600-700 лева? Познавам няколко млади деца, които завършиха компютри, инженерни науки и строително инженерство и всички, абсолютно всички, са на около 2000 км. западно от Калотино. Що не си отговориш на въпроса - ти, какво би посъветвал да учи твоето дете? И къде да се реализира след това?
2. Обучение през целия живот - нещо много разумно. Но, колко работодатели пускат работниците си на курсове за квалификация? Колко са склонни да дадат отпуска за обучение (полагаща се по КТ)? Нещо повече - on-job-learning, колко работодатели са склонни да похарчат пари за подобна "екзотика"? Да припомня ли азбучната истина, че разходите за квалификация се поемат от работодателя, колкото по-специфично е обучението? Та нашите работодатели не искат да инвестират в нови технологии, камо ли в обучение на персонала си. Защо му е да инвестира в багер, като може да наеме десетина с лопати и да му излезе по евтино? (последното е преувеличение, хипербола, но става ясно, какво имам пред вид).
В заключение - да, може да не сме случили на работници, може да не сме случили на държава, но не сме случили и на Работодатели. Сигурно ви е трудно да го преглътнете, но това е истината. Докато не кажете "Б" след А-то всички подобни писания ще изглеждат повърхностни и повлияни. Приеми го, като приятелски съвет.
дъртреалист
05 Юни 2013 09:45
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
България е отворена икономика .... надеждите ..... измъкване от кризата

Много критики към автора, но неконструктивни.
Че бърка, да, но къде?
Според мен е смешно един експерт икономист да сложи в едно изречение трите подчертани думи.
Какви надежди?
Че нали от десетилетия имаме наука - мениджмънт.
Икономиките СЕ УПРАВЛЯВАТ, проблемите се решават.
Статията показва серизен труд положен, събрана и осмислена много информация.
Както един патоанатом, подробно изследва едно тяло, мъртво... Той открива причините за смъртта, но не знае как да го съживи.
...
Правителството трябвало да решава "структурни проблеми".
Не структурни, политически са проблемите.
България нямала вътрешен капитал, а кога, кое управление е поставяло този въпрос за решаване?
Някой прави ли нещо в България за увеличаване на вътрешния капитал?
Все едно да слушаме как някой безкрайно се оплаква, че няма къща. Но същевременно никога не е взел решение да си построи такава.
И ще анализираме и ще се оплакваме безкрай колко точно е неудобно, че колко градуса е студено, че каква е влажността като те вали дъжда...
РЕШЕНИЕ трябва да се вземе.
Добави мнение   Мнения:74 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща