Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Десет разлики между "Таксим" и "Орлов мост"
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:93 « Предишна Страница 5 от 5 3 4 5
Неверния Тома
11 Юни 2013 17:02
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Нещата не бяха толкова прости, нито протестиращите бяха само неориентирани хора, излязли за хляб

Напротив! Нещата са толкова сложни, че нищо не се разбира. Аз непрекъснато (се) питам "Какво искате бе момчета?"
ideyazabulgaria
11 Юни 2013 17:19
Мнения: 154
От: Bulgaria
Rakita,
Исках да ви кажа, че твърде малко познавате най-новата история на Европа. Тя не свършва до II Световна война и събитията които вие цитирате, а започва след Войната създава новия европейски ред ,който вие не познавате. Това е времето, когато Европа тръгва по коренно различни пътища от преди и на мястото на войната слага - мира и демокрация , а главен фактор за растеж и прогрес става нивото на демокрация.
От края на 50-те години Европа започва да гради своя нов държавен и социален модел -европейската welfare state и я строи в двете части на Европа ,с различни политически носители. Но тя се построява различно на изтока и запада, в зависимост от идеологиите на носителите им.
В западна Европа политическите носители са левите "социалисти/социалдемократи" и центристите "християндемократите на Лудвиг Ерхард", те я построяват с политически плурализъм, свобода на словото(много демокрация) и това се вижда от резултата- западноевропейските страни срутени до основи от войната, потънали в огромни разрушения и човешки жертви, успяха да се вдигнат от разрухата на войната не с план "Маршал", а със своята социална държава, с най- добри представители сега 8- те най-развити индустриално страни от северна и средна Европа и моторът на Европа-Швеция, Финландия, Норвегия, Дания, Холандия, Германия, Австрия и Швейцария.
В източна Европа социалната държава се строеше от комунистите, но без демокрация, това стана причината те да се провалят и да не успеят да я построят, дори да я предадат, като сами изоставят идеала си "социализъм" да го замениха след 1989 г. с крайно различния и реакционен американски неолиберален капитализъм( неолиберализъм), след което сами разграбиха и унищожиха социалната държава, която бяха създали, на мястото и поставиха - неолибералната.
Западноевропейската welfare state има две големи постижения, които до сега не са изтъквани- а именно: (1) нов демократичен модел "реалната демокрация" и изградената на нейна основа (2)"правова държава". Когато през 80-те години в Европа навлезе неолиберализма чрез десните сили ( консерваторите) и комунистите от източна Европа( които Рейгън успя да купи, за да внесат неолиберализма в страните си) Европа не бе успяла да създаде наука за своята welfare state, до тогава в енциклопедиите тя се представяше единствено със социалната и система.
Но сега, след неолибералната криза разразила се от САЩ 2007 г. и след като се видя, че 8-те отличнички на Европа не бяха ударени от кризата, нито позволиха на неолиберализма да навлезе и унищожи тяхната социална държава, Европа започна да търси причината за това. В същото време Европа започна да търси и начините за прогонване на американския неолиберализъм .
Установи се, че правовата държава бе тази която спаси социалната държава от разрушителните атаки на неолиберализма в 8-те отличнички и колкото по-силно е нейното действие, толкова социалната държава е по-защитена. Дори жизнения стандарт и БВП на тези 8 европейски страни далеч надминава вече тези на САЩ.
Неолиберализмът успя да навлезе само в страни, където слабо работи правовата държава- предимно страните от южна Европа, които са потънали в неолиберална криза и протестират. Ето ,един мой най нов материал по този въпроса"За унищожението от неолиберализма на националната държава, регионирането на Европа и "исландския модел" Натисни тук
Дора Апостолова
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: ideyazabulgaria
Гладиатор
11 Юни 2013 19:30
Мнения: 8,326
От: Bulgaria
Дора Апостолова представи едно от най смислените неща за случилото се и случващото се у нас след 10.11.1989, СЪЩНОСТНАТА ПРИЧИНА ЗА КАТАСТРОФАТА

За да се види истината за българската приватизация след 1989 г. насам, тя непременно трябва да се разгледа на фона на извършената по същото време приватизация на държавни активи в развитите западноевропейски страни и демокрации.

Когато България започна да приватизира, в същото време приватизираше и цяла западна Европа, (има в педвид 8-те - Швеция, финландия, Норвегия, Дания, Холандия, Германия, Швейцария, Австрия) тъй като до края на 80-те години западноевропейските страни строяха също "държавен социализиран капитализъм"( Кейнесиянизъм) и имаха 70% държавно притежавана и управлявана икономика. Те приватизираха 30-40% от държавната активи на незначителни отрасли на икономиката си предимно в търговията и услугите, а стратегически отрасли като енергетика, телекомуникации, транспорт и др., които бяха приоритетни и печеливши отрасли не се пипнаха, понеже те се явяваха неразделна част от икономическата структура на техните социални държави, носещи приходи за развитие на тяхната държавна и насочена еднакво към всеки гражданин социалната сфера.
Тук ще отворя една скоба за да кажа, че западноевропейските страни направиха (и самите те я отчитат сега като огромна) грешка, че приватизираха държавния си преди 1989 г. банков сектор, като по този начин отвориха вратите за навлизане в Европа на американския неолиберализъм, който донесе световната финансова криза 2007 г. именно чрез частните банки. ...

***
Не помествайте толкова дълги постинги, приложете линк!
Редактирано: 9 пъти. Последна промяна от: sybil
Гладиатор
11 Юни 2013 20:28
Мнения: 8,326
От: Bulgaria
***


Прекалено дълги постинги, които затрудняват зареждането на форума и четенето му, подлежат на редакция, същото се отнася за постинги, които не са по темата.
Спамът и офтопиците не са допустими! Напомням също така, че
1.7 Кое е спам, вулгарно, непристойно и др. е по преценка на модераторите, а не на потребителите. С модератор не се спори!

Никой не възпрепятства постването на линкове към източници на информация, но огромни постинги и офтопици няма да бъдат толерирани, както и нападателно и обидно поведение спрямо модератори на форума!


Редактирано: 5 пъти. Последна промяна от: sybil
Rakita
12 Юни 2013 09:18
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
ideyazabulgaria
11 Юни 2013 17:19
Дора, три забележки имам (дано не ни изгонят оттук):
- социална държава хубаво, но откъде пари? Известно е, че лява политика се прави с ресурс, а дясна с разум. Скандинавският социализъм беше възможен благодарение на 75%-овото данъчно облагане, но и този модел претърпя съществени сътресения през 1980-те и 90-те години. Все по същото време се отприщи банковото кредитиране, благодарение на което беше смекчено навлизането на неолибералния модел в цяла Зап. Европа (не само във Великобритания, както пишете!). Социализмът у нас стана възможен благодарение на капсулирането на системата и на постоянния приток на евтини суровини, горива и чат-пат твърда валута от Съветския съюз. Пак повтарям: социализмът е невъзможен, без постоянен приток на ресурси.
- заклеймявате БКП, че се била превърнала в сталинска партия, пък накрая я хвалите като единствено правилната партия в България едва ли не. Кое е истината?
- сигурни ли сте, че сайтът ви не е обект на вирусна атака?
Благодаря!
ideyazabulgaria
12 Юни 2013 11:03
Мнения: 154
От: Bulgaria
Rakita
Много въпроси ми задавате, на които съм отговорила вече в в статиите в моя блог , четете там Натисни тук
Вие явно сте привърженик на дясното, само ще уточня, че от 30 години в Европа има само едно дясно- НЕОЛИБЕРАЛИЗЪМ, стария либерализам се трансформира в неолиберализъм.
Изкривявате истината. В Европа от ВСВойна до сега лявата политическа идея е била социалната държава( социализъм, социално справедлива държава), което значи да се строи и изграждат материални блага с много разум и с бог ЧОВЕКА. А НЕОлиберализъм значи да разграждаш това, което социалната държава вече изградила, с огромна корупция и ограбване на обществото за 1 % богати хора. Справка- вижте България след 24 години вършеене на неолиберализма- най ограбената и унищожена държава в Европа.
Откъде пари? Достатъчно е да се приложат железните правила на европейската социална/ПРАВОВА ДЪРЖАВА, с която се ликвидира олигархията и краденето от нейните политици на обществения продукт. Не е нужно да се взимат заеми, а да се спре корупцията в най- високите етажи на властта и ограбването на обществото.
Финландия изгради своята мощна икономика от нулата,като първо изгради ПРАВОВА ДЪРЖАВА, с която ликвидира корупцията по всички етажи на властта и нямаше външни заеми до преди 10 години, когато неолиберали дойдоха на власт и започнаха да взимат външни заеми, за да си увеличават заплатите и бонусите. Но не беше за дълго, финландската правова държави със секирата си ликвидира това явление.
Я вижте една Исландия, след като си опрости с референдум външните дългове, няма намерение да взима повече заеми, ще разчита на вътрешни ресурси. Разликата е ,че Исландия упражнява" реална демокрация" и има силно действаща правова държава.
България нямаше да стигна в това жалко състояние сега, ако имаше изградена 1989 г. правова държава, която да спре навлизането на неолиберализма. Това го казах преди 3 години в материала си apostolova&Itemid=198 target=_blank id=url>Натисни тук
Аз не възвеличавам БКП, а давам обективна оценка на периода на БКП, който има много плюсове и много минуси. БКП като лява партия също строеше социална държава, както западна Европа и построи много материални блага, които след 1989 г. неолиберализмът тотално унищожи, без да забие нито един градивен пирон в снагата на България. Както каза Ройтерс в последните 23 години ( дясна и неолиберална)България е построила само 17 км магистрални пътища, до сега продължава да се движи по пътищата на социалистическа България. До 1985 г България няма външни заеми и построи материалните си блага без заеми и без правова държава. Комунистите които не познаваха демокрацията в своята идеология, не изградиха правова държава, бай Тошо изкуствено постигаше ред и спираше корупцията с тоталитарната държавна машина. И липсата на демокрация в тяхната идеология ги провали. Докато Финландия и западните страни спираха корупцията с правовата си държава. За това социалната държава оцеля в западна Европа, не оцеля ,обаче, в източната сталинистка Европа.
Много остаряла информация за данък ДОД имате. Да, Финландия имаше до преди 30 години 75% данък ДОД, защото плащаше военни репарации на СССР до края на 80-те години , но от 30 години има нормално висок прогресивен ДОД ,колкото е на всички западноевропейски страни от севера до юга които имат също ПРОГРЕСИВЕН данък.
Ако имате руската вирусна програма Карпински, ще ви показва че имаме вирус, но нямаме, това е номер на руснаците, те не обичат моя материял
apostolova&Itemid=198 target=_blank id=url>Натисни тук
А материалът, който Гладиатор цитира ще го прочетете тук:
apostolova&Itemid=198 target=_blank id=url>Натисни тук
И последно, много ми приличате на Каролев, досущ с неговите разсъждение. Не се притеснявайте, във форума на в.СЕГА Каролевци са привилегировани, а такива като мен са били много пъти в изгнание. Дора Апостолова
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: ideyazabulgaria
Rakita
12 Юни 2013 12:04
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
ideyazabulgaria
12 Юни 2013 11:03
Дора, повечето ви изводи звучат логично на пръв поглед, но в тях се правят само констатации, а не се дават рецепти. Като оправданието с медикаментите за отслабване или други подобни: "Хапчетата ни са ефективни, но явно не сте спазвали упътването и дозата." В т.ч. и мантрата с липсата на правова държава. Ок, съгласен съм, но как да я изградим тази правова държава?
Не приличам на Каролев, той има доста по-либертариански възгледи от мен.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Rakita
ideyazabulgaria
12 Юни 2013 18:57
Мнения: 154
От: Bulgaria
Rakita

Рецептите са подробности, които не могат да се пишат в коментари, сам разбирате защо, вижте правилата на този форум.
Рецепитте ги давам в 102 материала, писани в последниет 3 години ще ги намерите в моя блог в сайта на ИБ. Натисни тук
Що се отнася как се строи правова държава, тя си има железни правила и също там съм казала на много места кои са те , накратко са тук apostolova&Itemid=198 target=_blank id=url>Натисни тук
А в докрината на ИБ се казва, как ще ги вградим в тялото на България.
Ако не сте Каролев, сигурно сте неговия близнак, служите си със същите термини и начин на мислене.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: ideyazabulgaria
ideyazabulgaria
12 Юни 2013 22:36
Мнения: 154
От: Bulgaria
Пълния ми коментар на статията на Иво Христов ще прочетете в моя Фейсбук Натисни тук
Дора Апостолова
ideyazabulgaria
12 Юни 2013 22:56
Мнения: 154
От: Bulgaria
Rakita,
Не отговорих на много предизвикателното ви изречение
" заклеймявате БКП, че се била превърнала в сталинска партия, пък накрая я хвалите като единствено правилната партия в България едва ли не. Кое е истината?"

което го намирам и за опит да се манипулира по най-грозен начин писаното от мен. Съжалявам, но...
Истината е, че след БКП повече няма леви партии в България. Същевременно под ударите на навлезлия неолиберализъм през 80-те години е унищожен левия политически фронт на Европа, няма ляво пространство, няма леви партии. На Европа има крещяща нужда от нова лява политическа идея ,този път срещу крайно десния и реакционен неолиберализъм.
Аз предлагам за нова лява политическа идея РЕАЛНАТА ДЕМОКРАЦИЯ- демократичен модел на западноевропейската социална държава, като добавя и родената от принципите на реалната демокрация- ПРАВОВА ДЪРЖАВА. Лично аз съм формулирала принципите на реалната демокрация в наука за европейската социална държава, която наименувах ДЕФИНИЦИЯ
Ще я прочетете тук http://www.ideyazabulgaria.org/index.php?option=com_content&view=article&id=3206efinition-of-welfare-state&catid=37apostolova&Itemid=198 target=_blank id=url>Натисни тук

И на още едно место Натисни тук

Дора Апостолова
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: ideyazabulgaria
Rakita
13 Юни 2013 08:47
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Аз предлагам за нова лява политическа идея РЕАЛНАТА ДЕМОКРАЦИЯ- демократичен модел на западноевропейската социална държава, като добавя и родената от принципите на реалната демокрация- ПРАВОВА ДЪРЖАВА.
Абе то и в Гърция имаше социална държава допреди 5 години, но сега няма. Като изчезнат парите, изчезва и социализма. Също като любовта Напоследък даже се чува, че и френският социализъм е в криза... Само германците засега държат фронта, но то е защото за миналата година успяха да съберат 200 млрд. евро от данъци (за справка, Гърция, която има 10 пъти по-малък БВП от Германия, успя да събере 20 пъти по-малко данъци).
Ние си представяме социалната държава, като венеца на човешките усилия за справедливост в обществото, но тази справедливост има своята цена, която някой трябва да плати и обикновено очакваме това да е някой друг, различен от нас.
ivo_isa
17 Юни 2013 19:26
Мнения: 24
От: Bulgaria
[size=2] Да спомена още една разлика, която е причина за някои от гореизброените:
В Турция се протестира срещу решенията на една партия и нейния водач, които искат да осакатят живота на хората.
В България болестта, която разяжда обществото е пуснала своите пипала на всяко ниво на упраление и освен икономическото изцеждане, трови морално обществото. Тук не можем да определим точно противника си.[/size=2]
Добави мнение   Мнения:93 « Предишна Страница 5 от 5 3 4 5