Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Защо 24 години преход не стигат
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:31 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
генек
18 Ное 2013 19:46
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Странно...Кой ли е авторът и по каква случайност е пропуснат...
---------------------------------------
Сайтът на Генек
Forza NATO
18 Ное 2013 19:52
Мнения: 11,582
От: Bulgaria
Хайде-ман и Водичка...

Симптоматично.
babajaga2-2
18 Ное 2013 21:37
Мнения: 2,734
От: Bulgaria
А някои "патриоти" ни убеждаваха нас, емигрантите, че само да запретнат ръкави, и ще оправят България. На който му се чака 60 години, да опита. Пък и не е ясно какво ще бъде след 60 години. Спомняме си как комунизмът "идваше" на всеки 20 години (поне така обещаваха), а после искаха още 20, и още 20...
wreckage
18 Ное 2013 21:52
Мнения: 32,883
От: Bulgaria
— Ти ще разтушиш някого — плю презрително Водичка, — на човек главата му се е запалила от грижи как да се измъкне от тая мизерия и да излезе навън, за да се разправи с тия маджарски копелета, а той иска да го разтуши с някакво си кравешко лайно.
Don
18 Ное 2013 22:10
Мнения: 19,057
От: Bulgaria

Били ли сте в Усти над Лаба?
Перник, пар екселанс.
Втора смяна
18 Ное 2013 22:23
Мнения: 4,072
От: Bulgaria
Скоро ще се навърши четвърт век, откакто рухнаха комунистическите режими в Централна и Източна Европа. Заедно със Съветския съюз се сгромолясаха и наложените от него модели в политиката, икономиката и обществените устройства. Колапсът на системата беше последван от дълбоки процеси на трансформация във всички икономически и държавни структури.


Тъпо и казионно...рухване на комунистически режими, трансформации на структури...Ако имахме един др. Дън, а не др. Горбачов нищо нямаше да рухва и да трансформира за една вечер, ма пусти късмет...
неизвестенизвършител
18 Ное 2013 22:28
Мнения: 3,045
От: Bulgaria
Надеждите обаче, че западните стандарти ще се наложат бързо, бяха май напразни: препятствията по пътя към утвърждаването на демократичните стандарти се оказаха трудно преодолими.
Препятствието се нарича "Запад". Нито повече, нито по-малко.
_Han
18 Ное 2013 22:35
Мнения: 179
От: Bulgaria
Колко поколения ще се сменят, преди преходът в Източна Европа да свърши окончателно?
Когато повечето граждани на оглозгана България осъзнаят как тези, които яглозгат, са най-загрижени за нея, ще свърши и Преходът.
Горолом
18 Ное 2013 22:41
Мнения: 1,151
От: Bulgaria
Бившата ГДР се справяла най-добре...
След златен дъжд от стотици милиарди марки и евро инвестиции, перфектно законодателство, в центъра на Европа, без да ги ограбва мафията, без инфлация...
А какво да кажем ние с гайдите...
Дорис
18 Ное 2013 22:57
Мнения: 28,933
От: Bulgaria
Генек, Натисни тук

Най-най-най-долу на страницата има нещо като автор.

(Той по-скоро е обобщител на Хайдето и Сапьора, може би затова не е подписан под заглавието):

Дата 14.11.2013
Автор Е. Лилов (АГ, ФАЦ, ВЛ, ВП)
Редактор Д. Попова-Витцел
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Дорис
Yantar
18 Ное 2013 23:07
Мнения: 5,304
От: Bulgaria
Първо - дойчи не 'нам к'во си никога в своето съществуване не са писали нещо дори отчасти положително за България. Второ - книгата, която ни се рекламира звучи като отчайваща глупост (60 години преход?!! Че то социализма беше ок. 45 г.). И трето - предупреждавам най-скандалното - страните от Източна Европа са задминали много от тези от Западна Европа по нива на демократично самоуправление. Накратко - демокрацията е по-силна в източноевропейските страни отколкото в повечето западноевропейски. Ще ми трябва повече от един форумен коментар, за да обясня в дълбочина грешките в разсъждението, че страните на запад са до една по-силни демокрации, но всъщност на всеки му трябва дори малко критично мислене, за да види тази реалност. Класациите, които се изготвят от западни институти и университети за нива на демокрация, често ползват смехотворни критерии - и папагалското им повтаряне в медии води до създаване на една илюзорна представа, лишена от фактологична обосновка. Ако някой наистина се замисли, колко зависим е политическия процес от парите в богатите западни държави, колконепреодолими са бариерите пред участието в политическия живот, колко трудно се поставят нови идеи в обществото и колко лесно се погазват диалогът и търсенето на консенсус поради тесни олигархични интереси, то той ще осъзнае, че т. нар. комунизъм няма нищо общо с безобразията и девиациите на демокрацията, които изпитваме днес. А ако това не помогне - нека просто се опита да си представи някой като Св. Витков да си направи партия, да участва на избори и да спечели същия процент гласове в Англия. И да продължи да разсъждава от там.
*
Само още нещо - никога в световната история не се е чуло и видяло държава да стане богата, защото е демократична. Случвало се е богата държава да стане демократична обаче. Никога не бъркайте богатство с демокрация - те нямат нищо общо.
Clasum
19 Ное 2013 00:37
Мнения: 46
От: Bulgaria
Янтар - поседните 3 реда обясняват много неща - както казваше Буров - демокрацията е за богатите. Като цяло съществува една много изкривена представа за това, ще е Запад.
Отделно, какво е идеята на Капитализма като система - назад към животното, към звяра, а после ще пишем закони, за да не се изяждаме изцяло и да се залъгваме за капитализма с човешко лице, сиреч, че сме хора. Няма идеали, светло бъдеще, има джунгла и това е – няма Християнство, Възраждане и Епоха на Хуманизъм, няма Комунизъм, няма! - само картини на Брюгел - големите риби изяждат малките и затъпяване. Примирение и вечният въпрос: Какво да се прави. Ставайте милиардери или правете революции или създайте нова религия...
Armadillo
19 Ное 2013 03:07
Мнения: 1,464
От: Bulgaria
Истината е, че българите не се бяха борили за смяна на режима. Ние си всъщност харесвахме режима на Живков. Промените ни свариха неподготвени. Ние не знаехме как функционира западното общество, имахме и имаме големи заблуди. Има една китайска поговорка: Като не знаеш къде искаш да отидеш, отиваш там, където не искаш. И верно. Българският социализъм - това бяха златни години за българската икономика, образование, здравеопазване, наука и култура. Хитрецът Живков успя да осигури на България технологии и ресурси за без пари от Съветския Съюз. Най-страшното беше демонтирането на соц-индустрията след прехода. Аз съм роден в провиницален град, който имаше 5-10 завода, инфраструктура, образование, култура. Днес това е призрачен град. Хората продължават да го напускат. ЕС и западноевропеиските ни приятели трябва да помагат, а не да ни бият всеки ден по главата, да си дадат сметка, че ако България не успее да оздрави бързо икономиката си, тепърва ще вземат връх антиевропейски националистически и крайно леви партии като Атака и тям подобни.
Hugin
19 Ное 2013 06:49
Мнения: 8,461
От: Bulgaria
Объркано и погрешно.
23 години след края на Войната и САЩ и Франция и Чехословакия и другите започват да се променят.
23 години след комунистическата комедия и България започва да се променя. Кадесарските тумори БСП, ДПС и Атака вече нямат бъдеще.
Ражда се поколение без страх и унищожава туморите.
генек
19 Ное 2013 08:07
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Дорис,
благодаря!
Чудех се да не е "плод" на някои международнички от ДВ - я Ваксберг, я другата...
---------------------------------------
Сайтът на Генек
Сократ-май
19 Ное 2013 08:49
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Аз съм роден в провиницален град, който имаше 5-10 завода, инфраструктура, образование, култура. Днес това е призрачен град. Хората продължават да го напускат.

aminali
19 Ное 2013 09:38
Мнения: 1,012
От: Bulgaria
"...Българският социализъм - това бяха златни години за българската икономика, образование, здравеопазване, наука и култура. Хитрецът Живков успя да осигури на България технологии и ресурси за без пари от Съветския Съюз. Най-страшното беше демонтирането на соц-индустрията след прехода. Аз съм роден в провиницален град, който имаше 5-10 завода, инфраструктура, образование, култура...."

Armadillo, човек просто е склонен да идеализира миналото, ако не знаеш, това е нормално. Като онзи старец, който казал, че най-добре било при Сталин, щото още му ставала оная работа.... Социализъм, казваш, само че кой точно - до 1953-1956, до 1982 или след това, до 1989. Щото последния период нямаше нищо общо със социализма, да ме прощаваш - това си беше вид държавен капитализъм, започнахме да правим смесени предприятия със Запада, частната дейност и т.н. и най-важното - натрупахме огромни дългове. Сега не било по-добре.... сигурно, но за мен е по-истинско и това е най-важното, сега поне никой не ти обяснява как сме по-развити от Холандия, щото преди ни обясняваха, при това съвсем сериозно и "отговорно".... А да, и още нещо - като не ти харесва сега, вземаш си паспортчето и .... свят широк! Щото преди .... хубаво - не-хубаво, тук, в концлагера!
Втора смяна
19 Ное 2013 09:55
Мнения: 4,072
От: Bulgaria
Истината е, че българите не се бяха борили за смяна на режима.


Ако трябва да сме точни към 10 ноември 1989 г. имаше един единствен истински съзнателен борец срещу комунизма - бай Илия Минев, който впоследствие всички закъснели антикомунисти от типа н Чугуна направиха всичко възможно той да бъде забравен. Такива работи.
Бай Илия
19 Ное 2013 11:40
Мнения: 2,234
От: Bulgaria
"Аз съм роден в провиницален град, който имаше 5-10 завода, инфраструктура, образование, култура."

И аз съм роден в подобен град.

Възможно ли е западния тип демокрация да е неприложим у нас, защото просто българите не го приемат? Възможно ли е да има друг, чисто нашенски модел на демокрация?
И още нещо: демокрация не означава непременно "слободия", както доста хора си го "преведоха".


LARA CROFT
19 Ное 2013 12:16
Мнения: 148
От: Bulgaria
19.10.2013 г.
И пореден безсмислен ден, изпълнен с безсмислени надлъгвания и врели некипели в олигофреностан.
Кало07
19 Ное 2013 12:39
Мнения: 713
От: Bulgaria
Аз съм роден в провиницален град, който имаше 5-10 завода, инфраструктура, образование, култура. Днес това е призрачен град. Хората продължават да го напускат.

А аз живея в такъв.
Там, където някога имаше производство, сега е изобилие от руини. Изтърбушени сгради, зейнали дупки на прозорци, порутени покриви. И някак ми е трудно да повярвам, че индустриализацията по време на соц-а е била нещо лошо и че закриването на 70-80% от производствените мощност на НРБ е правилната насока на прехода.
Добави мнение   Мнения:31 Страница 1 от 2 1 2 Следваща