Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Станете крави. Мууу!
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:127 « Предишна Страница 6 от 7 4 5 6 7 Следваща
Mura
20 Ное 2013 19:12
Мнения: 2,803
От: Bulgaria
Невероятно покъртително!
Грабва сърцето и те разплаква.
валтер57
20 Ное 2013 19:54
Мнения: 10,372
От: Bulgaria
Батка, Джимо
Бай Любен
20 Ное 2013 22:00
Мнения: 916
От: Bulgaria
kosatka
20 Ное 2013 11:51
Мнения: 498
От: Bulgaria Някой/и/ много властен ни смеси първо понятията - патриотизъм и ксенофобия, после хитро сложи знак за равенство и накрая въобще скри патриотизма!!! Ето за това за Атака казват че е ксенофобска , та чак неофашистка партия. Така е ,когато медиите ни са в чужди,враждебни на българите, ръце. Докато не започнем да мислим с главата си а не с други части на тялото, така ще бъде! Що се отнася до НАТО ЕС ЮСА, те открито си казват ,че нямат вечни приятели,а само вечни интереси. Точно това прикрива с прозрачен воал коварството и двуличието им.
Phoenix59
20 Ное 2013 22:48
Мнения: 331
От: Bulgaria
Косатке ти изби рибата "
Да ми твърди, че Обама бил много ляв, айде бе.
Сите са глобалисти - сатанисти, членове на разни масонски ложи, Трилателарни комиси,
Билдерберги, елитни университетски клубове като "Череп и кости".
Предпочитам да греши в изводите си, отколкото съзнателно да манипулира.
Защото в анализа му АТАКА са лумпени, а другите "демократи" горките как така
нищо не направили, та изпуснали патриотичната нишка.
Да ги разправя тия на Кристалина, Паси, Плевню, Станишев, Младенов, Боко, Доган "демократа" и сие.
Защото те и подобните им целенасочено ни докараха до тук.
И продължават да ни тикат в скотобойната
"
Лилош
21 Ное 2013 00:40
Мнения: 57
От: Bulgaria
Прозрение от преди 80 години: http://publicistika.blogspot.com/


Партизанството разложи нашия обществен организъм


Димитър Маринов*


Събранието се отвори с тронна реч на княза, положихме клетва за вярност на Конституцията и се избра комисия да състави отговора на тая реч. В туй време ние настоявахме пред Каравелова да ни обясни въпроса за министрите-депутати. За наше големо изненадване, той беше съгласен с Грекова: министрите да изхождат от Народното събрание, да бъдат и министри и народни представители, защото така било в Англия и в другите конституционни страни и ни цитира съчинения на некои английски писатели. Това управление се наричало парламентарно управление.

- Е, тогава – възразих аз – защо в чл.152 не положихме, че министрите се назначават и уволняват от Народното събрание, ами това право дадохме на княза? ( чл.152 на Търновската конституция гласи: „Министрите се назначават и уволняват от княза”

- Така се пише, но иначе се упражнява – отговори той. – Требва да има солидарност, съгласие и единство и тогава работите ще вървят успешно, а това ще бъде само, ако правителството изхожда от болшинството на Събранието и има неговата подкрепа.

- Напротив, - казах аз – министрите ще бъдат тогава внимателни, усърдни, точни и ще се пазят от незаконности, когато имат страх от Събранието да не бъдат критикувани и давани под съд, а как ти ще се боиш от мене или моите приятели, когато ти си ми приятел и виден мой съпартизанин? Как ще мога да те критикувам или да гласувам за да те дадем под съд?

Това е невъзможно. И така ще бъде с всички министри, които са депутати и идват на власт не по волята на княза, както гласи чл. 152 и са отговорни и пред него, и пред Народното събрание, а изключително по волята на болшинството, които са всички негови приятели и не са отговорни пред никого, т.е. нямат страх от никого. На тия мои думи той не каза нищо. Обаче видех, че му беше неприятно. От другарите (от либералната партия) едни беха с мене, други с него, но всички одобриха моите мисли.

Това беше 1879 година, месец октомври. Сега, когато пиша тия мои спомени, е 1926 година, месец март, т.е. едно междувремие от 47 години и скоро ще празнуваме 50 годишнината от деня, когато се туриха основите на нашия конституционен живот. Бех чиновник и служител, и то все първи длъжности: председател на окр. Съд, областен Управител, директор на гимназия, директор на Народна библиотека, директор и основател на Етнографския музей, т.е. служба и време, през което съм можал да вникна дълбоко и зрело в нашите държавни и политически работи.

И днес аз съм дълбоко убеден, дето нашите държавни и политически, па и обществени работи не вървят добре, дето в нас партизанството разложи нашия обществен организъм и дето икономически сме много зле с един преголем и претежък дълг към чужди банки – единствената причина е , че ние газихме, тъпкахме Конституцията цели 50 години. Ние се кълнехме в нея, за нейното спазване, а я газихме с всички наши мероприятия.

Ние игнорирахме чл.152 и слехме законодателната власт с изпълнителната и оттам никнеха престъпленията. Правителството, т.е. министрите излизаха из болшинството от представителите народни, които бяха членове на една партия, получила при изборите вишегласие. Тия министри бяха всякога най-видните членове на партията; те немаха страх за някаква отговорност, за каквато говори чл.153 (чл.153 от Търновската конституция гласи: „Министрите са отговорни пред Царя и Народното събрание съвкупно за всичките общи мерки, които те вземат и лично всякой един за всичко, което е той извършил по управлението на поверената нему част”, защото пред княза и да са отговорни, те са недосегаеми, той не може да упражни правата, които му са дадени от чл. 152, които права са му отнети с някакъв си парламентаризъм.

А за отговорност пред Народното събрание, т.е. пред болшинството на това събрание не може и да се помисли, защото туй болшинство никога нема да бламира или да съди своите водители. И по този начин правителството – министрите вършат беззакония, престъпления не само срещу Конституцията, но и такива престъпления, които се наказват от обикновените наказателни закони; кражби, рушвети, подкупи с користни цели за обогатяване, без да им мигне окото. От това се създадоха агитатори, изборджии, службогонци, на които щом им се дадеше длъжност от съпартизанското приятелство, вършеха най-вулгарни беззакония и кражби, защото за такива закон и наказание нямаше.

България не е оскъдна от добри, честни и вещи люде, щеха да бъдат отлични дейци и министри, обаче те не беха партизани и парламентаризмът беше им заградил пътя към ръководството делата на държавата. Аз говоря не за една партия само и за едно правителство, но за всички партии, за всички правителства, които сме имали в течение на целото време от 1879 година до тоя час – 1930 година.

Из „Спомени из моя живот и моята биография”, Димитър Маринов, издателство Изток-Запад. Публикуваме фрагмента от сайта на Център за анализи и образование.

* Димитър Маринов Бонев е роден на 14.10.1846 г. във Вълчедръм, Монтана. Учи в Рилския манастир (1863) и във Военното медицинско училище (Цариград, 1867-71). През 1875 г. завършва философски факултет в Белград и започва работа като учител в Лом през същата година. Депутат в Учредителното събрание, съдия в Лом, Силистра, Русе, Видин (1879-82). Директор на Народната библиотека (1894), учител в Лом, Русе и София. Основател и директор на Етнографския музей (1904-1908). През 1921 г. приема духовен сан. Активно сътрудничи със статии и студии в областта на фолклора и етнографията в периодичния печат; преводач. Автор на “История на българската литература” (1887), “Жива старина” (І - 1891, ІІ, ІІІ - 1892, ІV - 1894, V - 1901, VІ - 1907, VІІ - 1914), “Как е създадена българската екзархия” (1898), “Евтимий патриарх Търновски” (1900) и др. Умира през 1940 г. в София.
ivo kunchev
21 Ное 2013 03:54
Мнения: 5,363
От: United States
Генек, здравей! За Петър Бобев - израснах с книгите на този човек. Имах всичко или почти всичко: "Залива на акулите", "Белия лоцман", "Дракона от Луалаба" и онази чудна книга за Австралия "Опалите на Нефертити". За съжаление нищо не ми е останало. Чудя се дали може да се намерят издания на този прекрасен автор, така несправедливо забравен. За мен Бобев е българския Майн Рид. Чудесните приключения винаги бяха допълвани със зоология, ботаника и география. Какво по-добро за едно дете жадно да чете...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: ivo kunchev
чичата
21 Ное 2013 05:15
Мнения: 5,225
От: Bulgaria
***
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: sybil
Гео
21 Ное 2013 16:04
Мнения: 1,965
От: Bulgaria
Лилош, за линка
Зе Мария
21 Ное 2013 16:41
Мнения: 2,227
От: Bulgaria
***
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: sybil
Warrior
21 Ное 2013 17:51
Мнения: 1,689
От: Bulgaria
България не е оскъдна от добри, честни и вещи люде, щеха да бъдат отлични дейци и министри, обаче те не беха партизани и парламентаризмът беше им заградил пътя към ръководството делата на държавата.

Колко истина от нашето време!
Самото съществуване на политическите партии създава предпоставки за действия против националните интереси.
metamorph
21 Ное 2013 22:21
Мнения: 3,699
От: Bulgaria
Лилош,
Беше си откровение ...
metamorph
21 Ное 2013 22:25
Мнения: 3,699
От: Bulgaria
Станете Нрави!
for whom the bell tolls
sega?
22 Ное 2013 11:20
Мнения: 862
От: Bulgaria
Слаб 2.
2014
22 Ное 2013 12:08
Мнения: 7
От: New Zealand
Сещам се за Петър Бобев. Запомнил съм "Отмъщението на мъртвия инка", мисля, че беше от него. Имаше една друга книга за динозавър замръзнал в айсберг. А опт ранните на Любен Дилов "Атомния човек". А може би най-любимта ми детска приключенска книга беше "Наследникът от Калкута", за която едва много по-късно, на 'стари' години разбрах, че авторът (Роберт Щилмарк) бил руснак. А пък Айзък Азимов като дето го мислех, че той е руснак (имаше негови разкази в "Космос".
Nickolas
22 Ное 2013 16:45
Мнения: 8,500
От: Bulgaria
разбрах, че авторът (Роберт Щилмарк) бил руснак

А разбра ли, че е бил зэк и че е писал романа по заповед на криминален бос в лагера? Ако да - добре и браво.
Апропо! И на мене ми е една от най-важните приключенчески книги от юношеството.
И колко е знаел човекът! Там имаше един Трелони. От къде е могъл да знае, че в Корнуол много фамилни имена и особено топоними започват с тре-? А тоя Трелони беше точно от там. Дали е знаел за единия от химните на Кoрнуол Trelawny!

Nickolas
22 Ное 2013 16:48
Мнения: 8,500
От: Bulgaria
Апропо, на времето Штилмарк ни го "продаваха" за съветски геолог, който бил писал романа по време на експедиция. А се оказа, че го е писал в лагер на ГУЛАГ по време на 10-годишната си присъда и в началото съ-автор му е бил този криминален престъпник, който го е накарал да напише тази велика книга.
Сега ме е страх да я отворя за да не се загуби магията.
Кало07
22 Ное 2013 16:57
Мнения: 713
От: Bulgaria
Сега ме е страх да я отворя за да не се загуби магията.

Не се страхувай. Прочетох я сравнително скоро - очарованието остава.
peck
22 Ное 2013 17:02
Мнения: 7
От: Bulgaria

Трудно, много трудно е в сегашното безвремие да се чуе гласът
на свободния, талантливия, неподвластния на конюктурата и дребнотемието.
Една от заслугите на ДИ, облечена в изящна словестност.
Nickolas
22 Ное 2013 17:07
Мнения: 8,500
От: Bulgaria
Намерих я в оригинал и се чете страхотно! Мерси за съвета.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Nickolas
nabludatel
22 Ное 2013 22:11
Мнения: 318
От: Bulgaria
Този е пълен досадник. Не знам как не си е омръзнал на самия себе си вече.
Добави мнение   Мнения:127 « Предишна Страница 6 от 7 4 5 6 7 Следваща