Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Депутатите рискуват да създадат хаос на пазара на кредити
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:43 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща
traikokitan4ev
21 Мар 2014 19:08
Мнения: 2,359
От: Bulgaria
Като цяло изключително разумен закон, затова съм скептик, че ще го допуснат
От Гумен Речев съм изненадан приятно, а хампарцумянчетата че ще квичат е повече от ясно...
Stern
21 Мар 2014 19:20
Мнения: 10,462
От: Bulgaria
И аз мисля, че е само предизборна пушилка.
Никое НС, никое правителство няма да посмее да посегне на привилегиите и печлбите "от въздуха" на банките.
Umni4ko
21 Мар 2014 19:21
Мнения: 1,094
От: Austria
Разбира се, че ще възразят, нали е в интерес на дребния българин от който съдират по три кожи.
rki
21 Мар 2014 19:25
Мнения: 20,973
От: Albania
пазара на кредити пазар?!
mick
21 Мар 2014 20:27
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
LIBOR, EURIBOR, SOFIBOR - и каква е връзката между тия индекси и лихвата по която банките получават финансиране? И съответно дават кредити?

Да вържеш някой от тия трите индекса с лихвата по кредити е все едно да вържеш лихвата с годишните валежи в България.
мъничък1
21 Мар 2014 21:07
Мнения: 3,805
От: Bulgaria
Да вържеш някой от тия трите индекса с лихвата по кредити е все едно да вържеш лихвата с годишните валежи в България.
всъщност средногодишните валежи за 20 години са прогнозируеми и сравнително стабилна величина.Имаш ли идея как да се оформи технически тази брилянтна идея за намаляване на кредитния риск?
mick
21 Мар 2014 21:30
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
мъничък1 21 Март 2014 21:07 - Хаха не обърнах внимание, че се прогнозируеми.. друга ми беше мисълта.. че нямат нищо общо с кредитите щото макар и прогнозируеми валежите нямат връзка с лихвата по кредитите.. така както и LIBOR, EURIBOR, SOFIBOR. Колкото и да се опитват икономистите.. и депутатите.

Защо просто БНБ не създаде един нормален индекс, който да показва средната годишна лихва на привлечените от банките средства? Как изобщо някой може да си помисли да сключва договори за кредит на база на LIBOR, EURIBOR, SOFIBOR?? или така щото рискът е много по-голям и банките могат да оправдаят голямата надбавка?

Всъщност колкото по-отдалечен е индекса към който се връзва дадена лихва.. толкова по-голяма е надбавката, защото рискът е по-голям... Не е нужно човек да е голям математик за да се сети.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: mick
Dedovec
21 Мар 2014 22:36
Мнения: 3,803
От: Bulgaria
Когато банките едностранно почнаха да вдигат лихвите, това не обърка ли "пазара на кредити"? Когато банките си платиха за да им гласуват облекчени условия за обявяване на кредитите за предсрочно изискуеми, това не внесе ли хаос в системата на кредитиране на икономиката като цяло? Всъщност предлага се един жест на справедливост по отношение на кредитополучателите, който е доста символичен, тъй като много малко хора имат средствата да си изплатят предсрочно ипотеките.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Dedovec
Пенчо Драганкин
21 Мар 2014 23:12
Мнения: 2,968
От: United States
а хампарцумянчетата че ще квичат е повече от ясно...

и то яко квичане .... Сега пък хаос - щото няма да могат да закрепостяват клиентите си ....
Спас
21 Мар 2014 23:30
Мнения: 2,832
От: Bulgaria
Ако тоя закон влезе в сила в тоя си вид, ще призная, че не всичко, правено от това управление е позорно и вредно за България. След позицията за Крим това е втора дообра новина.
victorugo1977
22 Мар 2014 02:20
Мнения: 109
От: Bulgaria
След 10 години работа в банките, мога да кажа, че лошите кредити се плащат от добросъвестните платци. Трябва задължително да се приеме в закона забрана за едностранно вдигане на лихвите от банките. Сега банките не поемат никакви рискове, всеки лош кредит се плаща от друг кредитополучател.
mick
22 Мар 2014 07:57
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Сега банките са лоши.. а когато взимахте кредити - бяха добри, та чак балъци.

Трябва ни нормален банков индекс - толкова ли е трудно БНБ да поиска от банките сумата на всички привлечени средства за година назад, да поиска и сумата на платените лихви - дели и получава идеален индекс на базата на който + малка надбавка банките могат да раздават кредити. И банките и кредитополучателите ще са доволни.
мъничък1
22 Мар 2014 09:38
Мнения: 3,805
От: Bulgaria
Защо просто БНБ не създаде един нормален индекс, който да показва средната годишна лихва на привлечените от банките средства? Как изобщо някой може да си помисли да сключва договори за кредит на база на LIBOR, EURIBOR, SOFIBOR?? или така щото рискът е много по-голям и банките могат да оправдаят голямата надбавка?
Във валутен борд(валутен съвет) БНБ не определя дори ОЛП ,а само го регистрира ,какво остава да определя други индекси.Нямаме централна банка,нямаме собствена валутна политика-това е привилегия на търговските банки,основно чужди.Докато сме във валутен борд ще е така.А за политиците Валутния съвет" е свещена крава.
mick
22 Мар 2014 09:44
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
мъничък1 22 Март 2014 09:38 - Това е просто един изчисляем индекс също като СОФИБОР, но много по-адекватен за използване при даване на кредити.
мъничък1
22 Мар 2014 10:17
Мнения: 3,805
От: Bulgaria
Мик,отбелязвам че БНБ е регистратор на процеси управлявани от други.Технически регистратор.Няма значение какъв индекс ще се избере,ако БНБ не провежда собствена парична политика.Тя е лишена дори от функцията си на кредитор от последна инстанция с която да управлява менителниците,по този начин -кредита.Кое управление да създаде индекса-Емисионно или Надзор?Във всички случаи говорим за ,дори не пасивна,липса на политика.СОФИБОР при нашия неликвиден и ограничен пазар подлежи на манипулация.В България няколко банкови клона (не говоря за банките -майки ,то все едно да пуснеш акула в аквариум със златни рибки) могат да си нагласят какъвто им отърва индекс за жълти центове.Така че във валутен съвет споровете за технически индекси са си губене на време.Няма как административно да им ограничат изсмуканата от пръстите им рискова премия-винаги ще измислят имплицитни такси.Виж магариите им с рекламирания нисък лихвен процент(обикновено за първа година) и как ГПР не следва "спада" на лихвените проценти. Ипотечните кредити (които са си потребление) в момента заместват менителницата в дребния и среден бизнес.Чека изчезна като инструмент.....върнаха ми в ерата на баналното лихварство....дълга тема,а спора за индексите е спор "на парче" а не за системата.
мъничък1
22 Мар 2014 10:24
Мнения: 3,805
От: Bulgaria
всъщност валежите не са лош вариант.Поне няма да се манипулира
JJJV
22 Мар 2014 10:27
Мнения: 80
От: Bulgaria
Депутатите се избират от народа, за да работят в името на народа , за да служат на народа , да пишат закони в интерес на народа. Аз лично пет пари не давам нито за банките нито пазарите. Банкерите са супер кожодери и ако работят при нормални пазарни условия няма да имат възможност да бъдат такива! Подобно на евреина Шейлок умират от кеф в очакване да отрежат парче от живата плът на длъжника! Депутатът е този, който да разпореди рязането да става без да изтече и капка кръв!
mick
22 Мар 2014 10:28
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
мъничък1 22 Март 2014 10:17 - Там е работата, че ако все вземат всички привлечени средства от банките и отделно всички платени лихви - това не може да се манипулира. Вярно ако банките започнат да плащат за депозитите повече лихви.. да ще има увеличаване на средната лихва, но това си е в реда на нещата. Ако банките започнат да получават от чужбина евтини пари.. също ще се отрази. Но ако една 2 банки го направят те няма чак толкова да променят лихвата.


Самият индекс не е нужно да е прогнозируем - щото ако е константа, винаги ще е ясно колко ще е - и след 100 години. Важното е индекса да отговаря на цената на парите за банките. И колкото е по-близък този индекс, толкова по-малка ще е премията за риск.

Щото и в момента може да се избере константата 1 и спрямо нея да се определят лихвите по кредитите, но така банките ще сложат много по-голяма премия за риск.. това число 1, да не отговаря на цената на парите в дадения момент.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: mick
редник
22 Мар 2014 10:30
Мнения: 9,547
От: Bulgaria
... а хампарцумянчетата че ще квичат е повече от ясно...

Е, дано се приеме - най-вече да е НЕвъзможно банките да променят лихвите!...
Преди 7 г. взех ипотечен кредит, като в Договора пише, че лихвата е 3-месечен Euribor + 3.5% надбавка - та тогава, при 3М Euribor 3%+3.5=6.5% лихва...
С идването на кризата Euribor намалява и днес е 0.3% http://www.euribor-rates.eu/euribor-rate-3-months.asp и би трябвало да плащам при лихва 3.8%, но не...
През 2008 г. Управителният съвет на Банката измисля нещо ново в банковото дело - "Премия" - първоначално 1%, но им се "услажда" и с няколко последователни решения става 4.5% и сега плащам при лихва 8.3%, което не само вдига месечната вноска, но и многократно увеличава крайната сума, която ще изплатя...
За това своеволие още преди година Банката е осъдена на Втора инстанция да върне надвзетите пари - Решението на Окръжния съд не подлежи на обжалване, но това става в провинцията, а тук, в София, въпреки многобройните ми опити за разбирателство, банката не поправя лихвата съгласно Договора...
При това положение единственият начин е да заведа дело, но това е време, пари и нерви...

Тъй като хиляди са засегнати като мене, ДЕПУТАТИТЕ лесно могат да решат този ПРОБЛЕМ, като ПРЕМАХНАТ "ПРЕМИЯТА" със задна дата - още повече, че има Съдебно решение...
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: редник
мъничък1
22 Мар 2014 10:54
Мнения: 3,805
От: Bulgaria
Вярно ако банките започнат да плащат за депозитите повече лихви.. да ще има увеличаване на средната лихва, но това си е в реда на нещата. Ако банките започнат да получават от чужбина евтини пари.. също ще се отрази.
да....знаем за кредитния мултипликатор.сега да си предстваим че 3 клона решат да вдигнат лихвата.Разглеждаш вариант със "евтини" от чужбина,а вариант "скъпи" от банката -майка."Раздадеш"(срещу 1 милиард "привлечени" на аборигените) 10 милиарда,после вземеш 1 на 20% от "мама" ,отпуснеш и пак 1 на 20%,внесеш си 8 % в БНБ резерви ....и така няколко клона.Сметна ли къде отива неманипулируемия индекс Маркет-мейкърите ги разследват за манипулиране на LIBOR ,а говорим за една локва от финансовия океан "Кредит" е от кредо-доверие.Кредитта не са само пари на лихва.За съжаление сами се подредихме да сме в ръцете на лихвари,а никой няма кураж да опита сами да се оправим.
мъничък1
22 Мар 2014 10:56
Мнения: 3,805
От: Bulgaria
Е,горе редник обсъжда "премията"
Добави мнение   Мнения:43 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща