Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Три кризи
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:100 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща
mercury
16 Апр 2014 10:41
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
Една размишляваща




Сърдечно благодаря!
Radanova
16 Апр 2014 10:54
Мнения: 614
От: Bulgaria
Ех вие... дребосъчета!
Знаете ли поне какво е Война?


Брех, да му се не види...
pidna
16 Апр 2014 11:32
Мнения: 28
От: Bulgaria
Τhuc. 2.65.9 Так, Перикл всякий раз, когда замечал в афинянах заносчивость и как следствие ее несвоевременную отвагу, смирял их своими речами, доводя их до страха; наоборот, когда он видел в афинянах неосновательную боязнь, он внушал им снова отвагу. По имени это была демократия, на деле власть принадлежала первому гражданину.

Ето защо Тукидид е историк де факто, без да е историк де юре, тъй като е военен журналист. Просто може да прави големи обобщения, който не може да прави големи обобщения не е историк - може би е филолог, археолог, антрополог, шушумига и пр.,но историк не е със сигурност. Последното изречение е поанта на историцизма,подобна на тази, която А. Пантев демонстрира в понеделник вечер пред буквоядите ... Дали ще напишеш последното изречение, или ще ходиш с фенер в Атика да търсиш човек - все е проява на велик дух!
Една размишляваща
16 Апр 2014 11:43
Мнения: 757
От: Bulgaria
Цитатът по-горе е един от десетките, които го показват и като отличен политолог и философ: политолог е, защото в цитираната втора книга
с няколко изречения описва как
демокрацията в Атина само номинално останала демокрация, а всъщност се превърнала в Периклова еднолична, авторитарна власт; тези наблюдения
по-късно Аристотел превръща в цяла теория в "Политика" за това, че общностните политически или полисни уредби никога не остават
тъждествени на самите себе си, а обикновено се израждат към по-лошо.
Тукидид е философ също така, защото
много често казва на читателя, че понякога думите добре изразяват същността на нещата, но впоследствие така се променят тези неща, личности,
събития и полиси, че наименованията, които преди са им били съответни, вече не са.
pidna
16 Апр 2014 11:56
Мнения: 28
От: Bulgaria
морът в Атина е бил най-благосклонен към Перикъл - той умрял и по този начин не видял какво е сътворил ... Килоновото петно е голямо бреме за Алкмеонидите! Перикъл обаче е трябвало да остане жив ...
Една размишляваща
16 Апр 2014 11:56
Мнения: 757
От: Bulgaria
Но не бих се съгласила с написаното от съфорумеца по-горе, че той е бил "военен журналист".
Напротив, той е историк, философ и писател.
Тукидид е бил не просто въвлечен във войната, а е взел дейно участие в нейното начало през първите няколко години, като кулминация на военната му кариера е моментът, когато става висш военен - нещо като генерал или по-точно адмирал на флот от седем триери.
Следователно, тогава е бил поне на 30 години, но не и по-възрастен от 40. Донякъде по лошо стечение на обстоятелствата, а не поради липса на стратегия и лоша тактика, той и водената от него флота претърпяват тежко поражение в битката при Амфиполис, след което е принуден до края на живота си да живее в изгнание. Неговата съдба и обратите в нея по време на войната са повече от драматични: по време на чумата той се разболява, но има повече късмет – да речем от Перикъл - и оздравява. След това се въздига като военен, след това се проваля като военен. Следват 20 години на изгнание, далеч от родната Атина, което обаче е отлично подсигурено в материално отношение, защото Тукидид е всъщност един от най-богатите елини на своето време – със златните мини, на които е концесионер!
"Историята на Пелопонеската война" е започнал да я пише още в самото начало на този панелински конфликт. С това започва книгата в първите няколко реда.
Това, което на някои негови съвременници може би е изглеждало като локален сблъсък между керкирците и коринтяните, пред неговата прозорливост и интуиция се е очертало като връх на айсберг, като една измамно- привидна малка опасност, която ще се разрасне до общогръцка колизия. Изключителната проницателност на Тукидид му подсказва, че конфликтът между Керкира и Коринт няма да остане периферна кавга, а ще бъде повод за разразяването на война. Освен множеството поводи, обаче, за тази тежка, продължителна и опустошителна война е имало и множество причини, които очевидно той нито е можел, нито е искал да представи пристрастно и едностранчиво. Напротив, той започва да описва и да анализира събитията, на които е съвременник – събития, които завинаги и необратимо променят елинския свят.
Затова той преценява тази война като много важна и значима, като съдбовна и историческа, без в това да вижда нищо позитивно.
Напротив, неговият разказ-и-изследване е мрачно повествуване и размишление за причините и началата, за актьорите и обратите, за поводите и факторите на една 27 годишна елинска, но и цивилизационна катастрофа. През цялото това време Тукидид е писал своята история, като вероятно през последните няколко години от живота си е обработил речите на най-важните персонажи в нея изключително прецизно.
С това почти тридесетилетно събиране на материал и нахвърляне на бележки, на описване, съпреживяване и разсъждаване за войната между гръцките полиси, Тукидид става несъмнено първият историк и историограф в днешния академичен смисъл на тези думи, тъй като Херодот започва своята първа книга Клио с разказване на митологични сюжети, а не на доказано случили се исторически събития, но също така е несъмнено, че чрез това Тукидид създава и т.нар. Zeitgeschichte или contemporary history, историята на сегашното време, историята на съвременността на пишещия я автор.
В последната книга на “История на Пелопонеската война” няма нито една обработена реч, съпоставима в литературната си форма на множеството речи от предишните книги. Книгата завършва внезапно, по средата на изречението, така както и Херодотовата “История” завършва внезапно с няколко хаотични страници. Очевидно е, че това е една от приликите между тях: до последния си дъх са работили за подобряването на своите единствени, но безценни за човечеството книги.

***
И това беше цитат от едно писание за него.

Страшното е, че аналогиите между описаната от него война-катастрофа и ставащото сега са много и зловещи.

Замириса на световната война Гама, та по този повод нека перифаризираме известната мисъл на Айнщайн: ако човечеството допусне
да се разрази световна война Гама, оцелелите от нея и техните потомци ще проведат световната война Делта с прашки, лъкове и стрели.
Aranita
16 Апр 2014 12:22
Мнения: 3,339
От: Bulgaria


И благодаря за песента на Дорис Дей.
dabedabe
16 Апр 2014 13:01
Мнения: 19,395
От: Antarctica
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: dabedabe
dabedabe
16 Апр 2014 13:10
Мнения: 19,395
От: Antarctica
Суетата не напуска човека докато е жив. Авторът може би си мисли. че ние мравките хал хабер си нямаме от нищо и ни е жизнено нужен марксизъм под налягане. Уж е обективен. Всеки се мисли за такъв. Интересът е в оснавата на всичко Т'ва е палажението.
****************************
То и Херодот почнаха да издават на времето, ама аз купих само първа книга, друга не успях, уж се кокорех. Та и от Тукидид имам една скромна книжица само.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: dabedabe
LEFT
16 Апр 2014 13:15
Мнения: 1,343
От: Bulgaria
Йори
16 Апр 2014 13:17
Мнения: 2,656
От: Bulgaria
Та и от Тукидид имам една скромна книжица само.

Аз пък му имам пълните събрани съчинения.
Азъ
16 Апр 2014 13:21
Мнения: 1,848
От: Bulgaria

Предстоящото завладяване на руските природни ресурси е геополитически мит, да не кажа лъжа.
Защото вече е факт. Ускорена консумация на ресурсите и износ на припечелените милярди. Както тече от 40 години с арабските износителките на петрол, а напоследък и другаде - Нигерия, Еритрея, Монголия. По схемата на конкистадорите, размяна с индианците на злато срещу стъклени мъниста.
Тъйче украинската криза е медийно-виртуален римейк на оранжевата революция.
Мошенник
16 Апр 2014 13:23
Мнения: 4,376
От: Bulgaria
Г-н Иванов
сър Джон
16 Апр 2014 13:29
Мнения: 1,154
От: Bulgaria
ново20 16 Април 2014 09:39
От човек с познанията и опита на ДИ очаквам да видя път, а не само пейзаж.

Мисля, че очакваш прекалено много. На мен ми стига блестящия стил, невероятната памет, езиковите познания и мозайката от теми, по които се плъзга леко и често пъти свързано. Чета го с удоволствие. Има самочувствието, че познава добре слабите страни на т.н. Запад и не пропуска случай да ги осъди или иронизира. Но посочването на алтернатива е съвсем друго нещо.
Вярно е, че тук е предложил една крачка - България да излезе от НАТО. Но не вярвам да продължи с последствията от това и със следващите стъпки - ако вижда такива. Може би вместо него го е направил Параграфа:
Впрочем, има "СССР-2"- това е Европейският съюз(ЕС)!!! Държавите в ЕС са капиталистически и многопартийни, и съюзът е на капиталистически многопартийни държави! А "Капиталистическите държави са държави на капиталистите- те реализират и защитават интересите на капиталистите!"/§39/- за разлика от социалистическите държави, където няма капиталистИ, а има само един "капиталист"-Държавата!
Ерго, СССР може да бъде възстановен само ако се възстановят причините да го има СССР- т.е., да бъде 100% държавна собствеността върху Средствата за производство и съответстващата на това еднопартийна система! Сиреч, при следваща(та) Социалистическа революция- която е неизбежна и е само въпрос на няколко десетки години!!!
Baskerville
16 Апр 2014 13:54
Мнения: 2,057
От: Spain
Нашето малко отечество не е ли отломка от дълголетната война между единоверци преди хилядолетие?(между две православни империи)
Текущата позиция на план "Седем" е приблизително 3,1427.Струва ми се че няма да се стигне до последната точка.
Конспирацията е успешен модел единствено в ума на създателите си.
Mura
16 Апр 2014 14:37
Мнения: 2,803
От: Bulgaria
Аз не знам да има еднополюсен магнит. Съмнявам се да има еднополюсен свят.

В "Непипай тази книга" има много закони, който като ги четеш все едно са писани от четящия. Та там, е изтъкнато, че другите светове искат нас земляните обединени, по всякакъв признак. И е крайно време да осъществим това изискване, иначе като не става по лесния начин, ще си научим урока по трудния.
Всеки помисъл, че СССР може да бъде сглобен, след като бе разглобен, е илюзия. Но и еднополюсният свят е илюзия, опакована в друга илюзия - че САЩ са победили и могат да хазяйничат на територията на "победения", без действията им да предизвикат противодействие.

Руснаците трябваше да мислят стратегически, години напред, а не импулсивно да се поддават на болните амбиции на една жена, женена за оня с петното. Има руско поверие, че всеки с недъг/петно не носи нищо добро на Русия, колкото голяма и богата да е тя. Е сега щели да правят нов съюз, в който гладните и поробените, пак ще се натискат да влязат, ама няма да е същото. Затова и те мъдри, мъдри като мечка гризли, ама мингиша не са си го сложили на ухото, ами си го държат някъде на скрито, в коробочка, щото е срамно-голям мечок с продупчено ухо. По-добре с обица, отколкото с халка на носа, да те развеждат по панаирите, но и те ще си научат урока и изядат жабите по трудния начин.
Защото присъединяването отложи естествената и заслужена смърт на анахронизма НАТО.

НАТО-то и да е умряло, пак ще го поддържат на командно дишане и животоспасяващи системи, като име-страшилище и scarecrow да всява страх и плаши гаргите.
Много хора смятат, че Фидел Кастро не е жив, но не може да се докаже. А и дори да е жив, представям си какво усилие му струва на тая възраст и рак на стомаха, да изнесе реч от 5 часа на карибска влага и жега, където ти е трудно да си поемеш въздух, камо ли да говориш до премала пред екзалтирани, темпераментни сънародници. Впрочем, той отдавна не е произнасял прословутите си речи.
Ако България не се съгласи Добруджа да бъде отровена чрез добив на шистов газ, "Шеврон" може да осъди България за пропуснати ползи.

А, момент кой, кога и за какво, колко е подписал договора с Шеврон? Крайно време е българските политици и управленци да си носят, не само политическата предизборна отговорност (nonsense), която нищо не значи и струва в страната на абсурда-България (армия няма, ама парад и натруфени генерали бол, че и изтребители 3-та употреба), но и наказателна такава по подразбиране, защото както са я подкарали, крайно прагматичните цигани, които се плодят и остават на територията и един ден няма да ги търпят да си "играят на управление", ако не си плащат-всякак за гяволийте.
Дм. Иванов си е написал домашното за десет, остава ние да си изпотим мозъците от мислене и надигнем задните си части, поне срещу подписалите потайно и на тъмно контрактите с Шеврон.
Редактирано: 11 пъти. Последна промяна от: Mura
dabedabe
16 Апр 2014 14:37
Мнения: 19,395
От: Antarctica
Що ми се струва, че само комунистите възхваляват автора. Ама може и да греша. Мисля си, че с годините човек губи интерес към доста теми. Аз например смятам философията за излишна. А докато опознаем природата, ще я съсипем тотално. Хукнали сме да кастрираме кучета и котки, пък хората не са по-напред от тях. Та думата ми е, че светът няма да се затрие от разпадането на Русия, или САЩ, а от човешката алчност и глупост.
pidna
16 Апр 2014 14:40
Мнения: 28
От: Bulgaria
Едно уточнение - когато използвах думата историк и историцизъм по отношение на Тукидид, имах предвид единствено склонността му към големи и добри обобщение. Той обаче не е историк в днешния смисъл, тъй като самият античен човек е обсебен от политика, което произтича от полисното мислене, и е ампутиран от историцизъм: Thuc. 1.2 Действительно, война эта вызвала величайшее движение среди эллинов и некоторой части варваров, да и, можно сказать, среди огромного большинства всех народов. То, что предшествовало этой войне и что происходило в еще более ранние времена, невозможно было за давностью времени исследовать с точностью. Все же на основании свидетельств, при помощи которых мне удается проникнуть с достоверностью в очень далекое прошлое, я заключаю, что тогда не случилось ничего важного ни в области военных событий, ни в каком-либо ином отношении ... макар че е преписал една превъзходна глава - Археология и войната срещу Ахеменидите никак не е далече, Тукидид няма проблеми да заяви, че за елините преди Пелопонеската война няма нищо заслужаващо внимание!!!
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: pidna
читатель
16 Апр 2014 14:43
Мнения: 9,158
От: Bulgaria
ДИ,
Страхотно!
US (транснационалите) слагат ръка върху природните богатства на Русия
Мисля, че тук трябва да влязат и хората. Предвидени явно да изпълняват прищевките на поробителите.

А, момент кой, кога и за какво, колко е посписал договора с Шеврон?
Същото се питам и аз. Някой може ли да даде разяснение?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: читатель
4efko
16 Апр 2014 15:22
Мнения: 1,893
От: Bulgaria
Дмитри и не обръщай внимание на тъпаците - те в БГ никога няма да свършат!!!
Добави мнение   Мнения:100 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща