Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
25 години на изток от рая
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:213 Предишна Страница 3 от 11 1 2 3 4 5 Следваща »
ВладиГео
09 Ное 2014 22:52
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
През 1938г. по инициатива на министъра на земеделието Иван Багрянов, е приет Законът за земеделските пенсии.
С него България става първата страна в света, която осигурява старините на земеделските стопани, навършили 60 години...

Знам ги тези "пенсии", Щурчо, на сензационната сума от днешни 14 лева.
Ето ти и още нещо от Багрянов, казано на 25 януари 1939 г. в Народното събрание: „Имах случай да го кажа и друг път: ние сме земеделска страна БЕЗ ЗЕМЕДЕЛИЕ … Ние нямаме излишъци от зърнени храни. Ние изнасяме не излишъци, а само туй, което крадем от устата на нашия народ и неговия нещастен добитък. /Общи ръкопляскания/. Цифри за доказателство аз по-рано приведох в изобилие”.
Индустриална страна впрочем сме още по-малко. Тогава, единственият ни промишлен износ е на пружини за кревати
И това е наистина последно от мен за 1939 г., както казах. Нали ти дадох линк към Статистическия годишник за периода 1940 г. - 1946 г.? Чети, образовай се
renegad
09 Ное 2014 22:57
Мнения: 11,407
От: Kiribati
мерси Влади Гео.....дори по спомен Щурак пак ще го докарам
Miranda
09 Ное 2014 22:59
Мнения: 14,000
От: Bulgaria
бонго,
щурчо
09 Ное 2014 23:00
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Бе, не знам кой требе да се образова:
Селскостопанска продукция на глава от населението в кг през 1938 г.
Култури България Гърция Румъния Турция Югославия
Пшеница 280 142 245 258 197
Ръж 38 9 26 31 15
Ечемик 52 35 42 58 27
Тютюн 5,60 5,99 0,63 3,22 0,96
Брой на домашните животни през 1938 г. на 100 души от населението
Видове животни България Румъния Гърция Югославия
Овце 140 122 60 62
Крави 29,6 14,2 22 26,4
Коне 8,41 5,17 11,3 7,89
Добити въглища в кг. през 1938 г. на жител от населението
България Румъния Турция Югославия
293 100 146 324
Авоари в чужбина на глава от населението през 1938 г.
България - 98
Румъния - 97
Турция - 81
Югославия - 70
Han
09 Ное 2014 23:01
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Простият исторически факт е, че капитализмът победи социализма, пазарната икономика надделя над плановата, САЩ надви СССР
Някои исторически процеси отнемат повечко време. Така е и с битката на концепцията на Робовладелците срещу концепцията на Хората.

През 50-те и 60-те години социалистическият лагер напредва толкова бързо и постига толкова големи успехи в сравнение с "развития и цивилизован" Запад, че ръководителите на робовладелския проект са шокирани. Въпреки войната и огромните разрушения за 25 години хората, ръководени по другата концепция успяват бързо да ги ликвидират и да изградят цял един нов свят, в който ценностите са естествени, отношенията между хората - дружески, а пред обединените сили на човека няма прегради.

Появява се цяло едно поколение младежи, които са готови да работят с всички сили за идеите на доброто; младежи, които не търпят мързела, паразитизма, предателството, които се радват на постигнатото с труд и любов. Можете да прегледате старите черно-бели филми от онова време, да видите как говорят и какви са чувствата и вълненията на героите им, какво има в погледите им.

В същото време на запад от Желязната завеса младежта все повече е овладяна от апатия и от безпътица, от антивоенното движение срещу виетнамската война, голямо разпространение получава наркоманията. Западът започва да губи позиции в обществената, техническата, и особено в космическата надпревара.

Заплашени са самите основи на Робовладелския проект. Нещо трябва да се направи спешно, и Робовладелците правят промяна в тактиката.

Взето е решение на ценностите на скромния, природосъобразен и трудолюбив начин на живот в социалистическите страни да се противопостави за сравнително дълъг период (около 2-3 поколения) ценностите на т.нар. "потребителско общество". Ръководителите отлично знаят, че за по-дълъг период не могат да осигурят на жителите на Запада подобен темп на потребление, но тактическата им цел е отвличане на младите хора от соц. страните от пътя, който са поели, и спасяването на собствените им човешки ресурси (защото за тях Хората са само ресурс и нищо повече) от опасния пример на съвременниците им от Изток.

Другото, което е противопоставено на Редът в социалистическите страни, е идеята за Свободата и Пазарната икономика (невидимата ръка на Пазара). Постига се коварно "разведряване", напрежението между социализма и Запада намалява, сключват се изгодни за социалистическите страни договори, които им дават достъп до огромни количества западна валута и стоки. Всячески е стимулирано потреблението най-вече на ръководителите от висшия и среден ешелон от соц. страните, за да приемат новите западни ценности, както и присвояването на държавни средства за лични нужди.

По този начин срещу пътят на Хората е започната идеологическа война, маскирана като културно сътрудничество и свободен обмен на идеи и стоки.

Само за едно поколение е постигнато такова разлагане на ръководителите на всякакво ниво, и в социалистическия лагер започват необратими изменения на ценностите на все по-широк кръг хора. Появява се Номенклатурата, привилегиите, вилите, вещоманията, кражбите от държавата. Разбираемо се влошава качеството на управлението, и се появяват ония негативни, които днешните любители на демокрацията много обичат да дават за пример, когато стане дума за социализма.

Накрая Номеклатурата решава да запази придобитите чрез обществените й позиции власт и привилегии, като ги материализира чрез ликвидиране на обществената собственост върху средства за производство и другите активи - процес, активно стимулиран от западните й съветници, които през цялото време твърдят че само да направят този Преход към свобода и демокрация, и соц. страните ще станат като западните.

Преходът е осъществен, но не дава очакваните резултати. Системата, вместо да се преобразува в проспериращия Запад, се разпада, а собствеността бързо е изкупена от западни банки и фирми, къде с финансови машинации, къде съвсем банално - с куршуми. Западът се заема с усвояването всички по-ценни активи от новите си колонии, а отделите "Труд и работна заплата" бързо се преименуват на "Човешки ресурси"...

Това е истинската история на последните 25 години, колеги. Това ще "празнуваме" утре, за това един щастлиФт президент ще раздава ордени.

П.П. В началото на тоя дълъг пост казах, че някои исторически процеси отнемат повечко време. Концепцията на Хората преди 30 години отстъпи и загуби битката (с идването на Горбачов), но не и войната...

И не случайно в момента светът на Робовладелците се тресе отвътре и е подложен на натиск отвън, и нещата хич не отиват на добре за него...

Редактирано: 6 пъти. Последна промяна от: Han
Weed361
09 Ное 2014 23:04
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Дори не сме в състояние да възприемем прехода към демокрация, с всички условности около това как се случи, като успех.


На теория е успех. На практика е провал. Те и иракчаните не са в състояние да приемат това което им се случи като успех...
ВладиГео
09 Ное 2014 23:12
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
Въпрос-къде се провалихме в трансформацията на следващият етап?

Провалихме се в социалната антропология и в нейния политически израз - гражданското общество. Така и до ден днешен след 1989 г. не знаем каква държава ни е нужна, камо ли да я създадем. Огромна е вината на партиите за катастрофата, но не следва да си затваряме очите и пред собствената ни социална неподготвеност.
Патагонец
09 Ное 2014 23:20
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
Онзи социализъм можеше да вирее само в затворена непазарна среда и наливане на ресурси отвън или износ на ресурси на международния пазар.
Тогава един бачкатор вземаше бруто три пъти колкото един специалист с висше образование. Защото работническата класа беше... таковата... хегемон.
Сега има много специалисти поминуващи добре и в България, прав е авторът.
renegad
09 Ное 2014 23:26
Мнения: 11,407
От: Kiribati
пак да повторя:
1.Къде сме?
2.Къде искаме да отидем?
3.Какво и колко ще струва?
4.Кой ще плати цената?
кифла
09 Ное 2014 23:33
Мнения: 1,807
От: Bulgaria
ВладиГео
09 Ное 2014 23:12

Въпрос-къде се провалихме в трансформацията на следващият етап?

Провалихме се в социалната антропология и в нейния политически израз - гражданското общество. Така и до ден днешен след 1989 г. не знаем каква държава ни е нужна, камо ли да я създадем. Огромна е вината на партиите за катастрофата, но не следва да си затваряме очите и пред собствената ни социална неподготвеност.


Понеже Ви чета с интерес, та си мисля, че може примерно - да се провалим в политическия израз на социалната антропология - гражданското общество. Ако има провал в социалната антропология, извинете, но не чувствам никаква вина за това.
Не приемам, че има провал и на гражданското общество, независимо на какво е израз. Това бе доказано миналата година.
Напълно съм съгласна за неподготвеността на обществото ни за случилото се през тези 25 г. и отговорността на партиите за това.

Много неща се промениха, някои за хубаво, други за лошо и само интелигентен разговор без идеологеми може да оцени сложното съвремие. Длъжни сме, защото е интересно и неповторимо.


Така си мисля...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: кифла
america1332002
09 Ное 2014 23:39
Мнения: 5,137
От: Bulgaria
това за 6126 долара на глава от населението по кой курс на долара е пресметнато. по онзи 91 стотинки за 1 долар вероятно. а на черно е бил 1:10
Предводител на команчите
09 Ное 2014 23:41
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Дори не сме в състояние да възприемем прехода към демокрация, с всички условности около това как се случи, като успех. Много хора смятат това за катастрофа.

И нито геният Харалан, ни наш бонго-бонго могат да разберат що е така?
При все, че се вдигат палчета на тезата за безкрайната важност на индивидуалното човешко щастие?
Един hint от мен - много (всъщност повечето) хора виждат последните 25 години единствено и само като обществена съсипия и като период на драстично намаляло благополучие в личния си живот. Ще ги съдим ли строго, но справедливо?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Предводител на команчите
renegad
09 Ное 2014 23:43
Мнения: 11,407
От: Kiribati
сравняването на валути по обменен курс в различни системи,без да държиш сметка за структурата на цените,Американецс номерче,не е най-добрият подход,ма ще оставя лекторите у форумо да ти го начертаят.
щурчо
09 Ное 2014 23:52
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
2.Къде искаме да отидем?

Орелът, ракът и щуката ще ти отговорят.
Иначе некога сме имали общи национални идеали и в тяхно име сме правили чудеса...
renegad
09 Ное 2014 23:54
Мнения: 11,407
От: Kiribati
Викаш "проект"?
renegad
09 Ное 2014 23:54
Мнения: 11,407
От: Kiribati
Национален проект?
renegad
09 Ное 2014 23:56
Мнения: 11,407
От: Kiribati
или преставаме да сме нация?Сбор от индивиди?А,Щурчо?
renegad
09 Ное 2014 23:59
Мнения: 11,407
От: Kiribati
Въпрос Щурчо-ако се придържаме само към сталиновото определение за Нация(а той ги е разбирал тия работи-създал е половината европейски)общо минало,общи митове,общ език ,държава и територия-да не би чичко Сталин да е имал предвид че се подразбира и общ проект-който в неговият случай е Сталинизъм?Та Щурчо-какво ни е общото бъдеще-пак точка втора.Явно Сталинизмът отпадна-а сега накъде?
щурчо
10 Ное 2014 00:08
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Прокт нема.
И проектанти също. Чекаме да се пръкне вторио Паисий. И Раковски...
renegad
10 Ное 2014 00:10
Мнения: 11,407
От: Kiribati
Да.Ако не е месия поне да е гений.
Добави мнение   Мнения:213 Предишна Страница 3 от 11 1 2 3 4 5 Следваща »