Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
25 години на изток от рая
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:213 « Предишна Страница 7 от 11 5 6 7 8 9 Следваща »
gorro
10 Ное 2014 12:18
Мнения: 396
От: Bulgaria
Rakita
10 Ноември 2014 11:13
Да не ходим далеч, а да вземем румънците за пример, които са от нашата черга, дори бяха далеч по-зле от нас до 1989 г. Там едва след провеждането на лустрацията, вкл. повторно от сегашното социалистическо правителство, стана възможно постигането на по-голяма справедливост в обществото, като някои министри и депутати бяха вкарани в затвора, а Румъния днес е по-напред от нас по всички показатели.


Ракита, едва ли лустрацията е причината, дори да ти изглежда така.
И не знам колко са по-добре. Не съм бил в Румъния много отдавна.
Но в Унгария и Чехия - да, последно преди по-малко от месец. Не ги виждам кой знае колко да са дръпнали икономически.
Един хипотетичен пример:
Лустрираш стопанската номенклатура. И какво? Слагаш някой стругар или някой литератор да управлява завод?
Несериозно звучи.

Справедливостта е друга тема и сигурно от нея трябва да се почне, а даже и от преди нея - ценностния модел на обществото.
Ние последвахме модел в който висша добродетел стана печалбата и алчността.
И 100 лустрации да имаше резултата щеше да е долу горе същия.
Ще кажеш - и те последваха този модел. И донякъде ще си прав. Но те са и по-северни, съответно по-корпоративни и по социални общества. Ние - по-южни, по-големи индивидуалисти. Изначално, предопределени географски и климатично.
Естествено е резултата ни да е различен.
Rakita
10 Ное 2014 12:19
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Карагьозов, скоро пуснаха данни , че 1989г. румънците са имали 30% по-ниска покупателна възможност от нас , а сега имат 30% по-голяма.
Защото и през 1989 г., и след това румънците направиха по-решителен опит за скъсване със старото. Нашите носталгици още си ближат лапичките и подсмърчат по миналото, вместо да вървим напред.
Dax
10 Ное 2014 12:21
Мнения: 4,462
От: Norway
това за 6126 долара на глава от населението по кой курс на долара е пресметнато. по онзи 91 стотинки за 1 долар вероятно. а на черно е бил 1:10
Никога съотношението долар:лев не е било 1:10.
Най-много 1:3 на черно.
Смешник.
enlil
10 Ное 2014 12:23
Мнения: 372
От: Bulgaria
За какво са ти тия мъдреци, бе Диянчо?! Не се ли сещаш, чоджум, че редом с тях ти самият ще изглеждаш възпростичък ? Наистина ли ти трябват за да водиш с тях спокойна и Ентелигентна дискусия, без противопоставяния на лево-десно; горе-долу; без никакви "изми"? И кой в нея ще си признае, че е неможещ, незнаещ, лош и безотговорен, а?
карагьозов
10 Ное 2014 12:26
Мнения: 3,770
От: Bulgaria
Yantar
10 Ное 2014 11:45


Янтар, направо ти казвам, че си невеж в темата. И изобщо няма да си губя времето с тебе да доя козела в сито. Нищо не си чел, нищо не знаеш по темата. Нема сми.

Rakita
2014-11-10 11:54:10

А че народът бил осем години на купонна система - еми бил е.
Това имах предвид. Бил съм веднъж в Румъния по онова време, а и от разкази на мои познати се създаваше общото усещане за мизерия там през 80-те. Румъния никога не е била по-индустриализирана страна от България - дори и в наши дни почти половината от населението там живее на село.


Къде и колко от населението живее не е показател за индустриализираността, а показател е колко е делът на промишленото производство в съвкупното. Ако една фабрика само с роботи ти формира 80% от съвкупното производство, а 20% е селското стопанство и 90% от населението живее на село пак си промишлена държава.

toly
2014-11-10 12:15:15
Карагьозов, скоро пуснаха данни , че 1989г. румънците са имали 30% по-ниска покупателна възможност от нас , а сега имат 30% по-голяма. Това за информация. А иначе и Полша и Унгария бяха също зад нас по този показател.


Кой ги пусна тези данни? Това не са верни неща. А и да са верни, покупателната способност на населението не е белег за богатствата и реалното състояние на икономиката на една държава. Ама изобщо не е белег. Сега на запад имат висока покупателна способност на овците, но до една западните държавки са с дълг, надвишаващ в пъти БВП.





Редактирано: 1 път. Последна промяна от: карагьозов
ManfromUtopia
10 Ное 2014 12:28
Мнения: 1,468
От: Bulgaria
Никога съотношението долар:лев не е било 1:10.


Да бе, да...
По едно време беше станало 1:3000.
Вишински
10 Ное 2014 12:31
Мнения: 640
От: Bulgaria
За да победи в Студената война, Западът би Изтока със собственото му оръжие. И го смачка с него.

Би го с по-справедливото разпределение на принадената стойност.

До 1990 (след това нещата станаха много по-различни) управляващите на Запад прецениха правилно, че е добре да раздават една значителна част от принадената стойност, ако не искат да им я вземат цялата.

И затова осигуриха (говоря за Европа, не за САЩ) и безплатно начално образование, и безплатно здравеопазване, и адекватно социално осигуряване. Плюс най-важното: заплатата на един работник на Запад бе в пъти по-голяма от тази на източния му другар. От тук веднага се стигна до парадокса, че пролетариатът на Запад получаваше несравнимо по-голяма част от принадената стойност от този на Изток. Или, експлоатацията тук бе по-зверска. Да не забравяме, че според Маркс основното противореие на капитализма е кой и как разпределя принадената стойност и колкото по-малко от нея стига до пролетариата, то толкова по-зверска е експлоатацията. И - парадоксално, но вярно - на Запад експолатацията бе по-малка и противоречията бяха по-търпими.

Това изяде главата на Източния блок. Пък и не само това, един куп други глупости имаше още. Примерно, мен лично неимоверно, нетърпимо ме дразнеше институцията на активните борци.(Не че днес ги няма.) Това си беше ракова клетка, както и да го гледа човек. Върхът на наглостта беше да се осиновяват, при живи родители, внуци от страна на дядовците и бабите, та да ползват те привилегиите на деца на активни борци и да ги приемат по-лесно в университетите...

Нищо не пречеше да се възприеме и примерът на Югославия и да се позвли на хората да пътуват. Хем десетки хиляди всяка година работеха по Африка, Азия и Латинска Америка, като от тях над 95% се връщаха обратно - значи бе доказано, че за масови бягства и емиграции и думе на може да стане. Щяха да забегнат градските келеши, от които полза нямаше нито тогава, нито сега, а нормалните хора, стълбовете на обществото, създаделите на градивното щяха да се възползват от това да се замогнат, а после да си харчат (и инвестират под форма на строителство и подобрения) парите у нас. Ама не, не им бе дадена такава възможност. Тъпо!

Онзи строй се затри и от това, че го биха с неговото си оръжие, и от своята собствена глупост.
ЦЕНЗ
10 Ное 2014 13:01
Мнения: 1,590
От: Bulgaria
Днес осветиха анкета проведена сред различни по възраст български граждани . 55% одобряват управлението на др. Т.Живков. И то млади хора , които не знаят почти нищо за ония години.
timbuktu
10 Ное 2014 13:01
Мнения: 3,986
От: Greece
Не ми беше проблем да взема самолета и да отида до София, където имах една приятелка, след това до Пловдив - друга и така обратно до Бургас при третата.


Марксе поклон. Забрави за рускинята в Москва и германо, чехо, полякинете по морето


Хоп, дотук отидоха 60 лв. за билети от 150 лв. заплата. А за гаджетата?


Не си наясно - маркса си е письл командировачни и накрая от секс туризма може да е надписвал още 150 лв. заплата
Ако е бил и левент може да е минавал с пастичка и кафенце за 50 ст.
ManfromUtopia
10 Ное 2014 13:04
Мнения: 1,468
От: Bulgaria
55% одобряват управлението на др. Т.Живков. И то млади хора , които не знаят почти нищо за ония години.


Ами прави си изводите, тогава...
Бай Драган
10 Ное 2014 13:05
Мнения: 12,047
От: Bulgaria
Енгелс,
http://www.aliceswonderland.eu/Income-communism.html
renegad
10 Ное 2014 13:06
Мнения: 11,407
От: Kiribati
всъщност,като ученик.....малко по-късно,хващах анчето и отскачах до София.Особено кога турнира по баскетбол съвпадаше със олимпиадата по математика.Пък и ги нямаше тия проверки-наистина се стигаше бързо.За съжаление нямах гаджета навсякъде като инж-а.
nikolay_rs
10 Ное 2014 13:19
Мнения: 11,720
От: Bulgaria
Абе хубаво си беше у казармата. Храна три пъти на ден. За нищо не мислиш.
timbuktu
10 Ное 2014 13:31
Мнения: 3,986
От: Greece
Абе хубаво си беше у казармата. Храна три пъти на ден. За нищо не мислиш.

Обаркал си се - туй го казват за затвора. В казармата непрекьснато се измисляше някаква дейност да наливаш от пусто в празно. Така и при капитализма - непрекьснато мислиш от кьде да намериш пари за нещо си - да има занимавка де.
RK
10 Ное 2014 13:31
Мнения: 346
От: Bulgaria
Онзи строй се затри и от това, че го биха с неговото си оръжие, и от своята собствена глупост.

Абсолютно точно казано ! Но глупаците не трябва да се подценяват. Ето :


Петте основни принципа на глупостта:

1) Винаги и неизбежно всеки от нас подценява броя глупаци, които се намират в обращение.
2) Вероятността някой да се окаже глупав, не зависи от която и да било друга характеристика на личността на този някой.
3) Човек е глупав, ако причинява вреда другиму, като от това не извлича полза за себе си или дори сам си причинява вреда.
4) Неглупавите хора винаги подценяват вредоносния потенциал на глупавите и постоянно забравят, че по което и да било време, на което и да било място и при каквито и да било обстоятелства общуването или обвързването с глупаци задължително се оказва скъпоструваща грешка.
5) Глупакът е най-опасният тип човек, който съществува.

Rakita
10 Ное 2014 13:40
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Но те са и по-северни, съответно по-корпоративни и по социални общества. Ние - по-южни, по-големи индивидуалисти. Изначално, предопределени географски и климатично.
Естествено е резултата ни да е различен.
Румънците - северен народ?! По-скоро самоволството от онзи период ни изигра лоша шега по време на прехода, докато румънците не можеха да понасят Чаушеску, който ги беше докарал до глад. У нас комунистите се стараеха поне това да не допуснат, макар че се бяха самозабравили начело на държавата. Всъщност, властта е най-големият проблем на комунистите - те буквално не знаят какво да правят с нея, когато я докопат, следователно най-полезни са за себе си и за обществото, когато са в опозиция.
Ако една фабрика само с роботи ти формира 80% от съвкупното производство, а 20% е селското стопанство и 90% от населението живее на село пак си промишлена държава.
Тук вече не говорим за Румъния. Румънската индустриализация започва едва в края на 60-те, след като Чаушеску идва на власт и приключва през 70-те, когато Румъния фалира.
Вишински
2014-11-10 12:31:31
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Rakita
Meat
10 Ное 2014 13:45
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
Бай Плюспляс е напипал основното предимство в стремежа си да се изкара Дон Жуан - любовта беше почти безплатна, за младите и несемейни. Партията и Правителството от завист вземаше ергенски данък. Но нямаше никакъв проблем да имаш 3-4 гаджета в Ст. град, 1-2 в Младост, 2-3 в Люлин и по 1 в Надежда, Банишора и да си ги обикаляш с много евтина карта за гр. транспорт. Особено практично беше по режимите на тока - винаги можеше да си на светло и топло.
карагьозов
10 Ное 2014 13:52
Мнения: 3,770
От: Bulgaria
Ракита, сериозно ти казвам, страхотни грешки правиш от незнание, не от глупост. Искам да се запознаеш много добре с нещата и да не пишеш неверни неща.

По-скоро самоволството от онзи период ни изигра лоша шега по време на прехода, докато румънците не можеха да понасят Чаушеску, който ги беше докарал до глад.
НЯМА ТАКОВА НЕЩО - ОТИДИ ДА РАЗГОВАРЯШ С РУМЪНЦИ! КОИТО ПОМНЯТ ВРЕМЕТО.


Румънската индустриализация започва едва в края на 60-те, след като Чаушеску идва на власт и приключва през 70-те, когато Румъния фалира.



Румъния да е фалирала - кога е фалирала Румъния? Никога. Фалирахме ние в България. Завършихме с 10 млрд. долара дълг и без възможности за износ. Без гарантиран петрол.

А индустриализацията в Румъния след ВСВ започва при Георгиу Деж - огромните инвестиции в нефтопреработвателната промишленост, в машиностроенето...

Ама нещо взех да се впрягам, което не искам да става - пишете си кво ви дУша сака!
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: карагьозов
engels!
10 Ное 2014 13:54
Мнения: 8,710
От: Bulgaria
Бай Драган
10 Ноември 2014 13:05

Бай Драгане, за времето, за което пише Mrx, аз също работех в институт. И щатните заплати бяха точно такива, каквито е посочил
Федя
10 Ноември 2014 09:54
.
Rakita
10 Ное 2014 13:57
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
НЯМА ТАКОВА НЕЩО - ОТИДИ ДА РАЗГОВАРЯШ С РУМЪНЦИ! КОИТО ПОМНЯТ ВРЕМЕТО.
За какво да разговаряме, че румънските магазини по онова време бяха по-празни и от нашите ли?
Румъния да е фалирала - кога е фалирала Румъния?
През 1981 г., когато Румъния е обявена за некредитоспособна, след което Чаушеску започва да изнася всичко, което става за изнасяне от Румъния и докара народа си до глад.
Добави мнение   Мнения:213 « Предишна Страница 7 от 11 5 6 7 8 9 Следваща »