Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
25 години на изток от рая
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:213 « Предишна Страница 8 от 11 6 7 8 9 10 Следваща »
RK
10 Ное 2014 14:16
Мнения: 346
От: Bulgaria
Бай Драгане, за времето, за което пише Mrx, аз също работех в институт. И щатните заплати бяха точно такива, каквито е посочил

Ей не се уморихте да предъвкате едно и също ! За 1982 година Средномесечна работна заплата, обявена от НСИ е 196,92 ! За какво говорим ? Няма и сто долара по черния курс ... Жалка история !
карагьозов
10 Ное 2014 14:21
Мнения: 3,770
От: Bulgaria
Ракита, май сбърках, че грешките ти не са от глупост.

..................................

За 1982 година Средномесечна работна заплата, обявена от НСИ е 196,92 ! За какво говорим ? Няма и сто долара по черния курс ... Жалка история !



С тая "жалка работа" ората си изпонастроиха жилища, вили, къщи и апартаменти за двете деца. Рано е още да лъжете, пичове, още има живи спомени.
ИлияНиколов
10 Ное 2014 14:22
Мнения: 4,180
От: Bulgaria
Ето я поантата - днес има носталгия НЕ по социализма, а по времето, когато хората са били млади и са имали повече приятелки


Що ми се струва, че поантата е в евтините самолетни билети по онова време?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: ИлияНиколов
gorro
10 Ное 2014 14:24
Мнения: 396
От: Bulgaria
Rakita
10 Ноември 2014 13:40

Румънците - северен народ?!

Къде видя да съм казал това? Написах "по-северен" и основно във връзка с корпоративността. Вероятно не разбираш за какво говоря.

Имам чувството, че също като щуравите подценяваш съседите, забравяйки, бе българските възрожденци често са емигрирали и забогатявали именно там.

Ако трябва да бъда по обобщителен, българските земи (изключвам Албания и Турция) остават най-неразвитата икономически зона на балканите последните две столетия. Общо взето - движим се 30-40 години назад политически (освобождението) и икономически, и само по време на комунизма малко се поизравнихме с Югославия и Румъния, а от гърците продължаваме да сме 20-30-тина години назад (митовете, как сме ги изпреварили временно или пък за дълга и, как им наливали пари не ми се коментират).
Последното знам, че ще предизвика много емоции, ама е достатъчно да се сравнят оборотите на софийската и атинската борса, размерите на софийската промишлена зона със солунската или пък просто продължителността на живота... Другото са приказки на пазара.

Лошото е, че от нито една от балканските страни в момента не зависи собствената и вътрешна политика и стандарт и ако има някаква възможност да се измъкнем като барон Мюнхаузен сами за ушите си, е само в съгласуваност и някаква обща регионална политика. Иначе, големите ни европейски другарчета ще ни подритват както си искат.
nikolay_rs
10 Ное 2014 14:25
Мнения: 11,720
От: Bulgaria
Голям кеф беше да си румънец през 80-те. Пътуването с влак оттам истински трилър. Просяци, гладни, опушено, тъмно, мръсно. Декор за 1984 на Оруел. То и годината е улучил. Като видиш светлините на Дунав мост си отдъхваш.
Както разправял един румънски академик при посещение в София : "На бай ви Тошо ръка трябва да му целувате, че не направи с вас това което направи Чаушеску с Румъния"
engels!
10 Ное 2014 14:25
Мнения: 8,710
От: Bulgaria
RK
10 Ноември 2014 14:16

Ти прочете ли Федя (9:54) какви заплати е посочил, че се дръвчиш
RK
10 Ное 2014 14:30
Мнения: 346
От: Bulgaria
Карагьозов за какви жилища, вили и къщи говорите ? Младост , Надежда и Люлин ? Или "вилата", където уикенда, вместо почивка кипеше усилена земеделска дейност ?
Patriot1965
10 Ное 2014 14:32
Мнения: 6,184
От: Cape Verde
Марксе двуплюсов,
Извини ме. Забравих, че свободата не е важна за хора, за които да има ядене и пиене е мечта.
Да, бедният човек не е способен да се почувства свободен, да не говорим да се възползва от нея.
Rakita
10 Ное 2014 14:47
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
Що ми си струва, че поантата е в евтините самолетни билети по онова време?
Евтини самолетни билети има и сега, но самолетът при някои хора вече не се вдига. Та дотам свършва носталгията по социализма
Mrx++
10 Ное 2014 15:00
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Карагьозов за какви жилища, вили и къщи говорите ? Младост , Надежда и Люлин ? Или "вилата", където уикенда, вместо почивка кипеше усилена земеделска дейност ?
А ти какви жилища искаш бе- панелките ако са санират цялостно стават кукли. Видях някои такива. Или си се размечтал за американските талашитени домове, дето като ритнеш външната стена отвътре и крака ти излиза. Абе като не сте били по света, поне гледайте телевизия. Гледай National Geographic какво става и какво хвърчи по време на хуракейните (урагани дека им викаме тъдява). А пък във вилата можеш и да почиваш, можеш и да работиш. Той физическият труд е полезен.
Една прашинка малка
10 Ное 2014 15:08
Мнения: 682
От: Bulgaria
Жалко за тази хубава страна и този трудолюбив народ. Не знам от къде извират тези мекерета дето се напъват да ни управляват вече 25 години. Ако знам ще отида и ще ги изкореня като троскот до последната жилка.
RK
10 Ное 2014 15:13
Мнения: 346
От: Bulgaria
А ти какви жилища искаш бе

Не ми говори на "БЕ", уж си бил научен работник, а говориш като хамалин. Тогава исках, а сега живея в нормално жилище. А колкото за компотите на "вилата", никой не копа за удоволствие. Ама такива като теб са виждали мотика само на картинка.
Mrx++
10 Ное 2014 15:16
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Извини ме. Забравих, че свободата не е важна за хора, за които да има ядене и пиене е мечта.
Да, бедният човек не е способен да се почувства свободен, да не говорим да се възползва от нея.
Каква свобода искаш бе аркадаш. Простият човек и при социализма и сега не е свободен и обратно умният тогава беше свободен, но сега може и да не е. А относно излизането на Запад, западните служби много хитро бяха го скалъпили. Беше Студената война, обявена от Запада (речта на Чърчил във Фултън). Така, че нямаше нормални отношения за обмен на хора. Ти можеш да останеш там само ако удостовериш, че си политически преследван от комунизма. Разбира се това се ползваше от западната пропаганда. Тогава, обаче ако се върнеш обратно в България след това не можеш да се върнеш обратно на Запад. Защото си излъгал, че си преследван. Въпреки това я имаше Виенската екскурзия и други екскурзии, кътедо бая народ избяга. На някои не им влиза в главите, че тогава имаше Студена война. А всяка война предполага ограничения.
Що се отнася до образованието на номеклатурните чеда и тук авторът не казва истината. Почти всички от тях - Луканов, Младенов, Станишев, завършваха в Москва, Петербург и другите соц. страни. От тях завършил в Англия знам само за Дайнов, ама той се изпръца демократ. Там, обаче имаше възможност и за други българи,имах доста колеги завършили в СССР. Един мой приятел завърши дисертация там, баща му даже не беше партиец. Лошото да защитиш дисертация в чужбина беше, че тук никой не те познава, докато аз завърших в БАН-София, вече ме познаваха, като техен кадър и си останах в института, а него го пратиха в Шумен.
bat izo
10 Ное 2014 15:19
Мнения: 1,366
От: Bulgaria
Относно настоящата ни "свобода": чел съм в оригинал заповеди за изселване. всяка от тях се съпровожда с по още една до кмета на населеното място където ще отидат лицата. съответният кмет е длъжен да им осигури подслон съобразно бройката включително и съобразно вида и броя на животните им, да им намери работа и въобще да ги устрои. и при това не им "намира" работа на майната си в общинския или областен център, а на 15-20мин. пеш от къщи! Сега заповеди за изселване няма, но има 70-90% безработица по разни селца или ако е спаднала то е или заради отказа от регистрация, която пък е заради липсата на смисъл да се регистрират по бюрата по труда или заради "доброволното" преселване на хората на стотици и хиляди километри в търсене на препитание.в първия случай имаме ограничаване свободата и т.н., но открито, административно подплатено изселване с последваща грижа за преселените, т.е. с ангажимент за компенсация. На другата страна имаме "доброволно", "пълна свобода на избора" и тн. , но в крайна сметка с резултат даже още по-лош. По-лош доколкото вменява на лицата некадърност и лична вина, че не успяват да си намерят работа. По-лош, защото е манипулация и заблуда относно притежаванат "свобода", а на практика е не по-малко принудително. По-лош, защото нито държавата нито силните на деня т.е. бизнесмените поемат какъвто и да било онгажимент за устройването на тези принудително изселени хора.
Mrx++
10 Ное 2014 15:22
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Тогава исках, а сега живея в нормално жилище. А колкото за компотите на "вилата", никой не копа за удоволствие. Ама такива като теб са виждали мотика само на картинка.
Е хубаво де, това разбрахме, че има при теб нещо нормално. Голямо хвалене му удари, че не си в панелка. Аз през 1997г. влязох в панелен и го намирам за нормален. Имам на морето тухлен, ама той е по-ненормален от този в София. А наш Боца ви каза преди няколко години да ходите да копате компири, и то не за удоволствие, а да се изхранвате.
А тук не говоря, като научен работник, защото някои от Форумът не са на тази висота.
Orlin
10 Ное 2014 15:23
Мнения: 6,333
От: Holy See (Vatican City State)
В "старото време" те и децата им нямаха шанс. Не само защото единствено потомството на номенклатурата имаше право да черпи познания на място от извора на модерния Запад (вероятно и затова днес ни управляват).

тая примитивна лакърдия е често ползвана за избягване на евентуална дератизация. Потомството на номенклатурата си остана като самата номенклатура - най-некадърната, най-примивната, най-ненаситната, най-неграмотната, най-лакомата, най-тъпата, най-лъжливата, най-крадливата и най най най най най най най най най най най най най най най най най най най най най най най най най най най най-мързеливата сган във Вселената. След като нямаше никаква промяна през 1989/90 остава само едната дератизация на гривестите шебек-тумбак рънгоч комунези са се семенца и венчелистчета.
2pee
10 Ное 2014 15:29
Мнения: 2,613
От: Bulgaria
45 години социалиЪм,
25 години скраб!
Скраб - метални отпадъци?
Orlin
10 Ное 2014 15:30
Мнения: 6,333
От: Holy See (Vatican City State)
Ми що сума ти народ тогава се мъчеше да избяга от тоя сит рай бе, Мрксе? Що загражденията бяха с шиповете навътре, като вътре беше толкоз убаво?

Загражденията нямаха шипове, бил съм граничар. Обикновенна бодлива тел, стърчащи във всички посоки. Бягането почна след възможността да се извади паспорт а то бе няколко месеца преди дворния преврат. Тогава първите бяха най-спопобните. "Бягането" го правят различни категории хора, като позволявам си да твърдя, че най-много напуснали са тези без работа, тоест тръгнали да уреждат насъщния.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Orlin
Mrx++
10 Ное 2014 15:31
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Хоп, дотук отидоха 60 лв. за билети от 150 лв. заплата. А за гаджетата?
Билетът за самолет Бургас - София, 12 лв. , влак Бургас -София - 6.40лв. София-Пловдив и Пловдив-Бургас по-малко, не помня.
След края на следването бях музикант в бар "Астория" на Златните пясъци. 200 лв. заплата. Имаше и рускини и чехкини и германки и една финландка и холандка. Знаеш ли какви пари бяха тогава 200 лв. Тогава купих магнетофон "Шарп" от Кореком. Това тогава беше голяма работа.
Mrx++
10 Ное 2014 15:35
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Ми що сума ти народ тогава се мъчеше да избяга от тоя сит рай бе, Мрксе? Що загражденията бяха с шиповете навътре, като вътре беше толкоз убаво?
Вижте витрината на Запада изглеждаше много привлекатъелна тогава - спомням си през 1960-та година гледах колите пред американското посолство - Шевролет и Плимут и си викам дали ще имам такава през живота си. Имаш ли дом за дом не мечтаеш. След като бях в САЩ.за шевролета и форда писах по-горе.
Добави мнение   Мнения:213 « Предишна Страница 8 от 11 6 7 8 9 10 Следваща »