Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Преходът на кестерме
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:43 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща
щурчо
10 Ное 2014 20:16
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Най-малкото "сваления диктатор" го свали не народният гняв, а го свалиха Москва, Вашингтон, Берлин и собствената му твърде напреднала възраст.

Нямаше народен гняв срещу правешкио каскет, а безброй вицове и осмиване от народа, та некои ора загазваха за нищо. Лютите чушлета са класика в жанра. Диктатор е силна дума. По-скоро е верен москалски васал и селски хитрец, докопал се до властта след като забива нож в гърба на др.Червенков, който си позволява лукса да го подцени. Твърдението, че Вашингтон и Берлин са имали някаква роля в свалянето му много трудно може да се докаже.Беше капичнат по същио начин, по който беше чучнат като губернатор на Задунайската губерния, с активното участие на неговите другаре. И освен, че беше в напреднала възраст беше и много прост, та немаше как да се ориентира в икономиката и финансите, а глутницата от озверели кучета си избра нов водач, дето да ги води из капиталистическите дебри...
Кос
10 Ное 2014 20:38
Мнения: 110
От: Bulgaria
Най- много съм се чудил на затриването на АПК и умишленото съсипване на заводи. Благодарение на "пиротехниците" се превърнахме гето.
Назначените "демократи" изпълниха поръчката.
щурчо
10 Ное 2014 20:44
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Митовете за убавите апеката и текезета са развенчани от др.Петър Младенов:
"Не може да оценим иначе освен като израз на най-грубо недомислие и безотговор­ност одържавяването на кооперативния сектор и унищожаването на трудово-кооперативните земеделски стопанства – акт, който в много отношения има необратими последици. Създаването на аграрно-промишлените комплекси в началото на 70-те години фактически доведе по административен път до ликвидиране на кооперативния строй на се­ло. Това в голяма степен отслаби връзките на селяните със земята. Ликвидирани бяха много села, обявени за безперспективни и със „затихващи функции“.
Главният показател за оценка на работа­та беше т. нар. „среден добив от единица обработваема площ“. Цената на постигнатите успехи нямаше никакво значение. Замразиха се и се унищожиха милиони декари земя. Обезлюдяването на цели райони на страната и административното закрепостяване на аг­рарно-промишлените и промишлено-аграрните комплекси към съответен вид продукция стесни номенклатурата на селскостопанското производство. От традиционен износител България стана ежегоден вносител на карто­фи, фасул, зеле, лук, фураж и други сел­скостопански стоки за стотици милиони долари. Интензивната миграция от селото към града създаде големи социални проблеми и най-важното — откъсна структурата на бъл­гарската икономика от естествените й при­родно-климатични условия, унищожи тради­ции и култура, създавани с векове. Гигантоманията и премахването на малки и средни производствени звена засегна най-чувствител­но производството на хранителни стоки, тър­говията и общественото хранене, създаде се­риозни проблеми в бита и начина на живот на хората"...
Те тва е положението...
67AF
10 Ное 2014 20:47
Мнения: 17,775
От: Tuvalu
освен, че беше в напреднала възраст беше и много прост, та немаше как да се ориентира в икономиката и финансите, а глутницата от озверели кучета си избра нов водач, дето да ги води из капиталистическите дебри...

Не зная дали е бил много прост сам по себе си. Но е умеел да си подбира умни наоколо. Едно сравнение: Иван Башев - Кристиян Вигенин - Даниел Митов.
Дали е възможно да ни се падне на късмет някой толкова прост, колкото Живков, АМА НЕ ПО-ПРОСТ!!!!Там някакви връзки имахме с Господ, може да вземе да се смили над държавата!
Boev
10 Ное 2014 20:50
Мнения: 2,544
От: United States
...не разсипваш това, което имаш, за да издъхнеш по пътя към това, което нямаш.

Ето това само да беше написано, щеше да е достатъчно да опише "прехода".
щурчо
10 Ное 2014 20:54
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
За това, какви и колко са били умницити-другаре покрай бай Тодор, говори пак Петър Младенов:
"За дълъг период от време и особено през последните години решенията по всички ос­новни въпроси в икономиката се вземаха от Тодор Живков, често по силата на случайни подбуди и на базата на импровизирани съж­дения. Суперцентрализацията на икономи­ческата власт доведе до необосновани инвес­тиционни решения, до произволно определяне на плановите темпове на растеж, до неп­рекъснат административен натиск върху всички елементи на икономическата система и създаването на послушен апарат от ръковод­ни стопански кадри. Без да омаловажаваме отговорността на други лица и органи, особено искаме да посочим голямата лична отго­ворност на другарите Гриша Филипов, Огнян Дойнов, Стоян Овчаров и Петко Данчев. Тези деформации се задълбочиха през последните няколко години, когато преднамерено се провеждаше линия на замазване на съществуващото положение и отсрочване на решаването на наболелите проблеми по пъ­тя на увеличаването на външните и вътреш­ните задължения на страната. Тази полити­ка с основание може да бъде наречена „след мен – потоп“. По такъв начин българският народ получава в наследство от досегашния режим една тежка ипотека"...
Такива ми ти работи...
Boev
10 Ное 2014 20:55
Мнения: 2,544
От: United States
щурчо 10 Ноември 2014 20:44


Щурчо, може ли някакви статистики да дадеш по години в подкрепа на твърдението на другаря ти Младенов?
Например за 1970, 1980, 1989, и накрая да речем 5 години след "промените...
Да видим к'ъв е бил тренда.
А!?
щурчо
10 Ное 2014 21:05
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Язе имам много другаре, ма този Младенов не го познавам. Сал чета кво е писал:
"Преди всичко трябва да напомним, че на­чалото на сегашните трудности на страната датира още отпреди 15–20 години, но те особено се изостриха през последните две пе­тилетки. През целия този период независи­мо от решенията на партийните конгреси и конференции страната продължи да се раз­вива на екстензивна основа при непрекъс­нато увеличаващ се недостиг на трудови и суровинни ресурси. Икономиката започна все по-често да боледува, което намираше израз в моралното и физическо изхабяване на ос­новните фондове, в увеличаването на разме­ра на незавършеното строителство, в нама­ляването на общата ефективност на произ­водството.
Благодарение на специфичната икономиче­ска ситуация, създала се след суровинно-енергийната криза през 1973—1975 г., страната успя да привлече допълнителни външни източници на растеж, което тогава позволи временно да се даде нов тласък в развити­ето на икономиката. Ние не използвахме оба­че пълноценно тези възможности.
Направените през същия период погрешни инвестиции не доведоха и не можеха да до­ведат до позитивно развитие на икономиката. Именно през тези години бяха изградени мощности, които днес не дават нито печалба, нито валута, до затова пък тежат като во­деничен камък на шията на националната икономика. Става дума за обекти, които из­държа цялото общество. Само Заводът за тежко машиностроене в Радомир, който е силно нерентабилен, струва на бюджета над 1,2 млрд. лева. Сериозни са последиците от строителството на някои мощности в Русе, на леярните заводи в град Раковски и дори от толкова рекламиралото обновление на хими­ческите заводи в Девня. Допуснатата диспропорция между развитието на финалните производства и производството на материали и комплектацията за тях доведе до прекомер­на зависимост на изградените през 70-те и 80-те години мощности на електрониката, химикофармацевтичната промишленост, леката индустрия, машиностроенето и други, а от­тук и на народното стопанство като цяло, от вноса срещу конвертируема валута"...
На кой му требват разни трендове по години, да си ги намери щом сака...
Boev
10 Ное 2014 21:10
Мнения: 2,544
От: United States
Щурчо, тея големи чаршафи няма кой да ти ги чете.
Като цитираш нещо, дай официална статистика в потвърждение.
Иначе всеки може да изтропа тука какво е казал този или онзи.
И какво като го е казал?
Верно ли е, какви са ФАКТИТЕ?
67AF
10 Ное 2014 21:17
Мнения: 17,775
От: Tuvalu
Язе имам много другаре, ма този Младенов не го познавам. Сал чета кво е писал:

Ми той май си пада заинтересовано лице в дадения случай, та не зная в каква степен му вярваш.
щурчо
10 Ное 2014 21:24
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Верно ли е, какви са ФАКТИТЕ?

Щом не е верно, кажи ти какви са фактите.
Ясно е, че не искаш да четеш, щото не ти отърва...
Boev
10 Ное 2014 21:24
Мнения: 2,544
От: United States
От 1991 съм в Америка.
За първи път посетих България 2 месеца след изборите за СДС и Костов през 1997.
След това ходя до България средно на 5 години веднъж.
Това, което виждам в България не ми вдъхва оптимизъм.

Всичко е замряло, няма развитие.

Помислете си само:
През 1945 година Германия е била една победена страна, с разбита инфраструктура, ликвидирано работоспособно население, окупирана територия.
25 години след това, да речем 1970 - Германия е една просперираща страна. Всичко което може да се мечтае - и пътищата, и градовете, и икономиката, и стабилната валута.

Къде е България след 25 години?
При това България през 1989 не беше разсипана. Напротив, много хора все още изпитват носталгия по онова време.

Къде сбъркахме?
Ето на това трябва да се търси отговор.
Boev
10 Ное 2014 21:32
Мнения: 2,544
От: United States
щурчо 10 Ноември 2014 21:24

Не, щурчо.
Ти цитираш Младенов, и трябва да подкрепиш цитатите с факти.

beagle
10 Ное 2014 21:39
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
"Ако на външните и вътрешните фактори на промяната им пукаше за съдбите на онези хиляди, стичащи се към площада, щяха да се обединят около Преход с Разум. При който не разсипваш това, което имаш, за да издъхнеш по пътя към това, което нямаш."

Поне да бяха казали,че ни предстои Преход към доблестен Капитализъм, Авторе, а не към Капитулация ...
Майната им - сега знаем под какви постали кърлежи са ни пуснали, ама ква файда...
щурчо
10 Ное 2014 21:53
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
Ето ти факти, Боев:
"Изключително сериозни проблеми се натрупаха във финансовата сфера. Дър­жавният бюджет е поел непоносими за нашите мащаби разходи. Много от тях прикри­ват некадърност в управлението, неефектив­ни инвестиции, нискокачествен и лошо орга­низиран труд. Прекомерните разходи на дър­жавата и създадената сложна система от дър­жавни гаранции направиха годишния размер на субсидиите, надбавките и премиите около 7 млрд. лева, което представлява над 1/4 от общия размер на бюджетните разходи. Ка­то резултат от това много години наред бю­джетът приключва с голям дефицит. Дългът на държавата към банките надхвърли 10 млрд. лева при годишен размер на бюджет­ни приходи за 1988 г. 26 милиарда.
Всички тези проблеми намират краен из­раз в задълбочаването на инфлационните тенденции. Непризнаването на инфлацията досега, а оттук и отсъствието на надеждни лостове за нейното управление ускоряват обезценяването на българския лев, намаляват неговата вътрешна и външна покупателна способност.
Изключителна тревога буди стремителното нарастване на задълженията ни в свободно конвертируема валута. Брутният дълг на държавата в конвертируема валута надхвър­ли 10 млрд. долара. Притежаваме златни валутни резерви в размер около 1,3 млрд. долара. От предоставени кредити на други страни ще получим в близките години око­ло 1,5 млрд. долара. При това положение чистият дълг на страната в конвертируема валута наближава 8 млрд. долара, което трябва да оценяваме като критична граница."
Верно, че нема да ти харесат, ма тва е положението...
бонго-бонго
10 Ное 2014 22:27
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Най-малкото "сваления диктатор" го свали не народният гняв, а го свалиха Москва, Вашингтон, Берлин и собствената му твърде напреднала възраст.

Глупости. Диктаторът беше обикновен губернатор на губернията. Неговите непосредствени подчинени го свалиха, с благоволението на върховния управник в Москва по същия начин, по който беше свалил своя предшественик.
showstopper
10 Ное 2014 23:45
Мнения: 540
От: Bulgaria
Стига с тоя преход от пусто в празно. Няма такъв. Свидетели сме на продължение на комунизма с други средства - процес на грабеж в условията на псевдо демокрация и квази пазарна икономика. Или ако трябва да съм наистина прецизен - това дори не е фасадна демокрация и пунтаж на пазарна икономика, а гавра с тях каквато само комунисти могат да си направят. Та те дори не се прикриват. Резултатът е ясен - собтвеността е директно концентрирана в ръцете на върхушката на същата комунистическа мафия (която преди просто висеше на вимето на държавната собственост), пазарът е тотално монополизиран, а политическата система е под пълен контрол без да го има вече Член 1. Та къде е разликата? И защо се чудите, че хората предпочитат Татово време? Ами тогава комунистите не ги изнасилваха толкова зверски като сега. И за да се убедите, че няма разлика, просто си помислете с каква лекота главатарите на мафията могат да върнат старото положение. Вижте как чекистите в Русия наложиха авторитарен режим за нула време. И никой не смее да гъкне, а и не иска. Ако решат ще национализират всичко за 24 часа. Тяхното не се губи. Могат да си преливат от комунизъм в капитализъм както си искат. В крайна сметка у тях е и ножа и маслото и хляба, а срещу себе си имат овце, които не са в състояние да разберат дали идват или си отиват. Но все пак могат да преценят кога манипулациите са особено жестоки. Но за едно не са прави - че ако се върне старото ще им стане по-леко.
EGATI
11 Ное 2014 00:00
Мнения: 3,811
От: Switzerland
горния няма комунисти и други..
има ,алчни , продажни и много много лоши ...не са и хора даже...
комунистите ги избиха преди и след 9 .09 1944
останалото са драпане за кокала.
хикса
11 Ное 2014 06:30
Мнения: 5,046
От: Bulgaria
Питал съм се и тогава, и сега се питам - що поех на това категорично кестерме?


Щото ти е умрела циганката, струва ми се.
Mrx++
11 Ное 2014 08:09
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
За да се вдигне същият народ, ама чак впоследствие, срещу него и да го тури дори в ареста за кратко. Пък 25 години по-късно да вика "Че Тато си беше добър" (виж резултатите на социолозите).
Народът не е слагал Тато у затвора,а Луканов.
Бях объркан и аз - не на 10-и 89-а, а малко по-късно, по време на първия голям и спонтанен митинг - мисля, че беше някъде седмица по-късно. Това ми е и първото признание. Та на този голям митинг радостни хора от всички краища на София се бяха устремили към храма "Ал. Невски", оратори говореха от трибуната, народът викаше "ууу" и "долу", изобщо както му е ред.
Не народът, ами наивната част от него. По-разумните още тогава виждаха това, което се случи по-сетне. Една колежка тогава каз"Ей сега като дойде СДС-то и ще стане от хубаво по-хубаво".И ние се измяхме на наивността и.
Друго беше. Днес си давам сметка, че причината е внезапният взрив на тревожната ми интуиция. Толкоз еднотипен възторг усетих някак у тези хора, които доста добре познавах - добри и лоши, стиснати и щедри, работливи и мързеливи, умни и прости - е, толкоз масов възторг е висок лукс, ще се плаща впоследствие.
Така, няма такова нещо НАРОД, което да бъде еднакво мислещо, еднакво можещо и т.н.
А ето и втората изненада. Ценя демокрацията, дори в сиромашия.
Аз съм писал и друг път, че липсата на демокрация, беше следствие на Студенатта война.
Mrx++
11 Ное 2014 08:16
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Най- много съм се чудил на затриването на АПК и умишленото съсипване на заводи. Благодарение на "пиротехниците" се превърнахме гето.
Назначените "демократи" изпълниха поръчката.
АПК беше чудесна форма на организация на българското село. В него селяните намираха една общност. Трябваше само да се премине към по-демократичен избор на ръководството, а не както по-рано спуснати отгоре началници. Самите селяни да си избират началниците, както избират кметове. Сликвидирането се ликвидира българското селско стопанство и то стана феодално.
Добави мнение   Мнения:43 Страница 1 от 3 1 2 3 Следваща