Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Безотговорният популизъм на безплатното саниране
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:79 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща
cardinal
24 Фев 2015 08:57
Мнения: 484
От: Afghanistan
Не казвам, че съм против санирането. Напротив - за съм. Ама казвам, че механизмът е погрешен. Както се каза по-горе контрол се упражнява от инвеститор. След като държавата плаща на 100% значи тя е инвеститорът, а от нея контрол очаквате ли?!? Цялата схема за 100% държавно плащане мирише отдалеч на яко крадене и пускане гювеч само за "наши" фирми. Колкото до наливане на парите в БГ-икономиката, ами колкото имаше ефект от прословутите евро-пари, толкова ще има и от тези. Мултипликаторът на Кейнс не работи в глобалната отворена икономика, защото бюджетните пари дето ще налеем, след месец-два ще са под формата на вили в Гърция, апартаменти в Лондон, ексурзии по острови и т.н. Освен това на чисто техническите въпроси, които поставих по-горе около вече направените изменения в сградите, не отговори никой. Явно отговор няма.
БрюкселСофия
24 Фев 2015 09:01
Мнения: 375
От: Belgium
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: БрюкселСофия
deneb
24 Фев 2015 09:09
Мнения: 11,416
От: Bulgaria
Павлова за пореден път разясни, че по програмата за саниране могат да се заменят вертикалните щрангове в сгради с ТЕЦ с хоризонтални. По този начин плащането за парно може да е индивидуално, а сметките да паднат с 30-50%.

http://www.blitz.bg/news/article/321534
Да разбираме ли, че ако според изчисленията на сър Джон сметките паднат с 40 % (минимум 20 %) само от дейностите по външно саниране, извън подмяната на вертикалните щрангове с хоризонтални, а отделно с посочените от Павлова проценти - при подмяната им, то ще кумулираме две намаления?
Ако това е така, то парното ще ни излиза направо без пари.
Ако пък процентите са валидни само при изпълнение и на двете дейности (което е по-логично да се приеме), то очакваното намаление (колкото и да е то) веднага ще бъде погълнато, при това еднократно, от необходимите вътрешни ремонти, резултат от смяната на щранговете.
Много ми се иска да видя техническата обосновка на проекта, някой виждал ли я е или такава няма?
На страницата на МРРБ има само рекламна презентация.
И нито дума за техническата обосновка, както и за контрола за качеството на изпълнение - кой, кога, какво и за чия сметка?
Все пак правоотношенията, които се създават при реализирането на проекта, са доста усложнени и прилагането на общите правила, без конкретни и специфични договорни клаузи с изпълнителите, може да се натъкне на сериозни и дори непреодолими препяствия при упражняване на гаранционните права или търсенето на вреди при изпълнението.
Често тези въпроси се решават в съда. Страна по договорите ще са общините.
Изводите за вас.
custo
24 Фев 2015 09:20
Мнения: 319
От: Bulgaria
Как ще се промени данъчната оценка на тези 200000 апартамента след саниране?
deneb
24 Фев 2015 09:26
Мнения: 11,416
От: Bulgaria
Как ще се промени данъчната оценка на тези 200000 апартамента след саниране?

Според Павлова - данъкът ще се увеличи най-много с 1.60, а такса смет - с 1.20 (на година).
Как е направила изчисленията, не мога да ти кажа. Още повече, че такса смет е с по-висок размер от данъка и горното съотношение само на това основание изглежда, меко казано, странно, при условие, че и двете се изчисляват върху една и съща основа.
Впрочем, дори и без тези дейности, нищо не пречи данъчната оценка на имотите да се повишава, както и стана неотдавна.
Leooo
24 Фев 2015 09:31
Мнения: 234
От: Bulgaria
На всеки проект могат да се намерят косури, нормално е и в този да има необмислени неща и пропуски, но целта на статията е не да се избегнат тези недостатъци, а пак да ни разделят и противопоставят, преди беше на умни и красиви срещу бедни и грозни, а сега на финансово независими данъкоплатци и бедни консуматори, по коментарите разбирам, че тази цел е постигната. Не съм фен на ГЕРБ, ББ, ЦЦ, Лилето и сие, не живея в панелка, случайно, просто късмет, но в тази бедна държава явно няма друг начин да се санират най-старите и опасни вече сгради, ако хората имаха пари щяха досега да са си санирали апартаментите, българинът много държи на къщата си. Какво искате - след 15-20 години да четем по вестниците за опасни сгради, от които хората принудително ги изселват или още по-лошо - срутили се сгради, загинали деца, да живеем в грозни и порутени квартали, ами нали тези хора ще се превърнат в бездомници, които пак ще чакат и получават помощи от държавата, ще се появят нови гета. А че се използва това и за политически цели, ами естествено ще се използва, но не е популизъм, популизъм е да обещаваш неосъществими неща, а това явно имат интерес да го направят, но този интерес съвпада с интереса на голяма част от обществото.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Leooo
ванта
24 Фев 2015 09:45
Мнения: 597
От: Bulgaria
Добре е да се вземе предвид, че ако не се укрепят заварките в панелните блокове, санирането ще е противопоказно, защото влагата ще остане вътре и корозията ще ги съсипе. Представяте ли ли си обаче как ще стане това? Който е гледал филма "Топло" ще разбере.
deneb
24 Фев 2015 09:54
Мнения: 11,416
От: Bulgaria
Какво искате - след 15-20 години да четем по вестниците за опасни сгради, от които хората принудително ги изселват или още по-лошо - срутили се сгради, загинали деца, да живеем в грозни и порутени квартали, ами нали тези хора ще се превърнат в бездомници, които пак ще чакат и получават помощи от държавата, ще се появят нови гета.

И как външното саниране ще се отрази на укрепването на сградите?
В същото време и сега има опасни сгради, включително такива общинска и държавна собственост, но за укрепването им пари няма и не се предвиждат.
Когато са ми скъсани обувките и се налага да ходя по бодлива поляна, няма да си купя герданче (образно казано).

П.П. Това, което наричаш пропуски, не са просто пропуски, а огромни дупки.
vielicata
24 Фев 2015 10:03
Мнения: 179
От: Bulgaria
Ама естествено, че ще бъдат направени зле.
Парите, които ще хартисат от икономиите формират печалбата, от която ще трябва да се задели голям дял и да се даде на ония, дето са ти пуснали фирмичката да работи.

На кой не му е ясна схемата?
БирникЪ
24 Фев 2015 10:09
Мнения: 2,359
От: Bulgaria
По въпроса е писано много. Но да припомним:
Намаляване на сметките от саниране няма. Има по-голям комфорт, но разходите за отопление в 90 % от случаите са същите. Освен ако не предпочитате да живеете на същата температура, както преди санирането. Тогава последното ще е абсолютно безмислено.
Напомням също така, че въздухът е по-добър изолатор от всеки материал с по-голяма плътност от него. Т.е., колкото един материал е с по-малка плътност, толкова по-добри изолационни свойства има. Някои отричат лепенето "на кюфте", но с него се създава въздушна възглавница между изолацията и стената. Въпросът е в уплътняването в краищата. И друго, на южна стена - 8 см., на северна най-малко 10.

премиер
24 Фев 2015 10:10
Мнения: 402
От: Bulgaria
В акцията "безплатно саниране" е жив духът на развития социализъм. БКП (Борисов-Кунева-Плевнелиев) в действие.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: премиер
deneb
24 Фев 2015 10:14
Мнения: 11,416
От: Bulgaria
В акцията "безплатно саниране" е жив духът на развития социализъм.

Тц, такова безумие (и не само то) чак нямаше. И аз имам спомени, не съм родена 90-те.
Leooo
24 Фев 2015 10:15
Мнения: 234
От: Bulgaria
deneb, прав си, външното саниране не решава проблема с амортизираните конструкции, може би основният ремонт на покрива и подпокривното пространство ще удължи живота на сградата, но не е достатъчно. Ако се прецени, че конструкцията е амортизирана и хората не могат да платят ремонта й - тези сгради да отпаднат от програмата. Знам ли, не е просто. Ама живея в толкова грозен панелен квартал (случайно моя и няколко съседни блока не са панелки) и много ми се иска нещата да се подобрят, много угнетяващо е да виждаш през прозореца тия окаяни, олюпени сгради, приличащи на рушащи се мравуняци. Не съм против данъците, които плащам да се използват за подобни начинания.
Овчаря
24 Фев 2015 10:16
Мнения: 9,787
От: Bulgaria
Няма как да очаквате ефект от индивидуална изолация на апартамент.
Ефект до 30 % икономия може да се постигне с пълна изолация на цялата сграда, включително и покрива. Препоръчителна дебелина на стиропора най - малко 8 см. и плътност над 20 кг./м3
deneb
24 Фев 2015 10:19
Мнения: 11,416
От: Bulgaria
Не съм против данъците, които плащам да се използват за подобни начинания.

Аз пък съм против, защото и без друго данъците ни се харчат безумно и се краде безобразно.
А и защото гледката, която виждаш, се дължи не основно на липсата на средства, а на пълната деградация на държавно, обществено и лично ниво.
Средства за ремонти, особено основни, се отделят веднъж на много години и разпределени между всички обитатели, не са непосилни.
Rakita
24 Фев 2015 10:21
Мнения: 22,828
От: Bulgaria
В целия бивш соцлагер беше извършено саниране, напоследък и в Румъния, като на повечето места това стана с държавни пари. Кой и защо е против санирането?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Rakita
Белкис Будур
24 Фев 2015 10:24
Мнения: 4,930
От: Bulgaria

И как външното саниране ще се отрази на укрепването на сградите?

Кой твърди, че ще е "външно саниране"?
Както казава Параграфът - Аман!!!
Технологията на саниране не е "мазане на кюфтета". Що не се опитате да намерите, прочетете, ако може да разберете?
Санирането на една сграда започва с пълно енергийно обследване - което включва измерване и анализ на термомостове, проверка на връзките по безразрушителен метод... и много други...
Кюфтета лепят тук, тия които много добре е описал Чорбаджийски:
"... Съборихме стария полусрутен дъсчен стобор и почнахме да копаем основи малко по-навътре, според плана на улицата. Минава Тотьо Чушката, спира се при работниците и дума:

— Какво сте заровили като кокошки още в тъмно из градината бре?

— Ограда ще правим — обажда се майсторът, — нова ограда.

— Ха, туй беше кусурът! Чунким не можеше да постегнете старата за няколко години още.

— Не беше по план. Задължили ги. Кметът заповядал — обяснява майсторът.

— Ха, кметът! И те, настоятелите, завчас го послушали. Пусто дърво! Че какво представлява кметът от себе си? Кой го е турил на това място? — Народът, аз, ти, ний! Кметът бил заповядал. Гледай ти ум!

И като поема надолу към кафенето, продължава да мърмори:

— Карайте, карайте, ще видим де ще му излезе краят! ..."
Delcho
24 Фев 2015 10:31
Мнения: 1,030
От: Australia
Тук стигаме и до сериозните недостатъци на тази програма от гледна точка на гражданите, които ще кандидатсват за нея - те няма да имат никакъв контрол върху това коя фирма ще извърши санирането на техните жилища.


Дори само този фрагмент говори красноречиво за "добрите" намерения на автора.
Нима всяка фирма в БГ има в името си "лъжци", "мошеници", "крадци", "некадърници" и пр.?
Априори се приема схващането (недалеч от истината), че в БГ всички са от горния списък.
Прав беше Царя, като ви казваше да си смените чипа, но не го послушахте.
Delcho
24 Фев 2015 10:36
Мнения: 1,030
От: Australia
Да добавя само, че цръвената агитка категорично критикува и отрича всичко, предложено от властта - абсолютно безогледно.
Даже и да е в тяхна лична полза (горят си къщата да иде на боко плевнята).
Естествено (и логично) се надяват, че тяхната няма начин да стане, и няма да стане.
Няма да се "случи", както напоследък е модерно.
Mrx++
24 Фев 2015 10:37
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Авторът е наръгал глупости в тази статия. Е пък как иначе да се санират тези панелки. Аз съм си санирал апартамента, но другите в блока - не. Ще кандидатстваме, защото енергийната ефективност не е само саниране, може и слънчеви панели дда се искат. Въобще, като са бръмнали тези мухи в главите на нашите либерасти, че всичко трябва да се прави частно и държавата няма думе в редица дейности.
Добави мнение   Мнения:79 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща