Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Учебниците по български език затормозяват и отблъскват децата
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:71 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща
komar1
20 Мар 2015 07:15
Мнения: 7,007
От: Bulgaria
а учениците не умеят да работят в екип, да решават проблеми
??????? Toва какво означава?? Че толкова са некадърни, че не могат да преписват един от друг на контролни и класни работи или тестове??? Малееее...Бая са зле тогава
генек
20 Мар 2015 07:16
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Може и без да се познава богатия и сложен български език... Я шебеците как се разбират...
А що се отнася до учебниците - основната слабост е заучаването на изсушените, хербаризирани и препарирани правила. Липсва практика! Липсва възможност детето да се учи да мисли /което някои тук не са усвоили и на дърти години!/ и - много, най-важното! - да умее да изразява мислите си. Писмено и устно...
Елементарно, нали?
Но - липсващо в обучението по роден език. То затова е и обучение - далеч от изкуството и свободата на мисълта...
-------------------------------------
Сайтът на Генек
генек
20 Мар 2015 07:19
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Тая идиотограма за работа в екип е типично робовладелско твърдение. При социализма беше - в колектив.
Ако някои е тъп - включват го в екипа или колектива. Групов секс - един свършва работата, отчита се на всички...
За пълен и кратък член - казвал съм неведнъж. Като в живота е - ако върши работа, значи е пълен член. Ако върху него работят... Може и без...
-------------------------------
Сайтът на Генек
malinas
20 Мар 2015 09:05
Мнения: 1,374
От: Bulgaria
Каквото и да си говирим, докато не се премахне делегирания бюджет и най-прекрасните учебници да се напишат - все тая. Докато учениците не разберат, че не са определящия фактор във финансирането на образователната система,на никой няма да му пука за граматика, пълни и тем подобни членове. Щом за министри и ръководители на училища се назначават пълни дебили и не се реформира самата система, няма нужда дори да се спори и коментира.
Патагонец
20 Мар 2015 09:09
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
Навремето ми попаднаха едни учебни помагала по роден език още преди 1944 г. Това, което учениците учеха беше как да попълват различни документи (имаше примерни бланки), как да пишат телеграми, писма, как да си напишат автобиография и др. полезни за тогавашната действителност неща.
Това, че някой е запомнил кое е сложно подчинително изречение не му носи никакви ползи, освен ако не стане езиковед и да тормози и другите да го научат. Граматиката трябва да се сведе до по-прости и практически приложими правила, а учениците вместо да правят синтактичен и морфологичен анализ по-добре да се научат да пишат грамотно и изчерпателно по различни теми, с което да развият умениято си да изразяват мислите си последователно и логично в писмен вид.
Е, написаното върху табелката "Магазина ще отвори след 5 минути" поне не е двусмислено като това: "Ще бъда отворена след пет минути"
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Патагонец
drenski
20 Мар 2015 09:17
Мнения: 2,615
От: Bulgaria
Да се ограмотяваш чрез граматика е все едно да се учиш да плуваш вързан с въжета. А за двата члена - изхвърлете един - нали имаше подобно предложение. Но въпросът е принципен - ние учим подрастващите на това, което сами знаем, а не на онова, което на тях ще им трябва. Това мисля се отнася за всички дисциплини. Ако някой не ми вярва, за справка да види мнението на Айнщайн по тия въпроси. Но кой сега ще си губи времето да чете класиците? Нека поне ги четат авторите на учебници.
водопроводчик
20 Мар 2015 09:39
Мнения: 18,847
От: Bulgaria
Снощи Архангел, гледам, хвърлил няколко кукички, но улов - йок.
водопроводчик
20 Мар 2015 10:00
Мнения: 18,847
От: Bulgaria
drenski
20 Март 2015 09:17
Но въпросът е принципен - ние учим подрастващите на това, което сами знаем, а не на онова, което на тях ще им трябва.
Правилно, това, което ще им трябва, е малко теляшки умения за момчетата (те после ще си ги доразвият на терен) и някои обслужващи умения за момичетата (туристическа държава, видове туризъм) и най-важното - да умеят да надуват вувузела и да знаят, че ако някой им е виновен за нещо, то това е само Путин и никой друг.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: водопроводчик
Неверния Тома
20 Мар 2015 10:07
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Правилото за пълния член е ежедневен тест за граматическа грамотност. Нищо повече! А нужно ли е? Живият, говоримият език минава и без него. Ама даскалите не могат без изпити!
vielicata
20 Мар 2015 10:12
Мнения: 179
От: Bulgaria
Голямата ми дъщеря е в пети клас и миналата седмица се опитах да ѝ обясня какво е "образен паралелизъм"
Беше в урока по български език

Ами не успях
водопроводчик
20 Мар 2015 10:17
Мнения: 18,847
От: Bulgaria
vielicata
20 Март 2015 10:12
Голямата ми дъщеря е в пети клас и миналата седмица се опитах да ѝ обясня какво е "образен паралелизъм"
Беше в урока по български език

Ами не успях
А Вие, госпожо, в кои години сте ходили на училище и как сте се справяли?
vielicata
20 Мар 2015 10:20
Мнения: 179
От: Bulgaria
Аз съм господин и в пети клас не съм учил образен паралелизъм
Значи било е през 1985 -та
Miti4
20 Мар 2015 10:21
Мнения: 33
От: Bulgaria
Как един ученик да мисли критично, като от съгласието му с даскала и учебния материал зависи оценката, от нея - продължаването на образованието, а от него - куп други немаловажни събития? Разбира се, това не важи за избраните, за които е предвидена стремителна кариера, и които от кумова срама си набавят някакви дипломи, специализации и титли. Конформизмът е най-изгодната житейска позиция, не помня кой го беше казал.
С напомпаните с граматика учебници по български език, размахвани назидателно от комплексирани по разнообразни начини "учители" лично аз се сблъсках преди деветнадесет години; иска ми се на подобни проблеми да се обръща внимание по-навреме, а не на принципа "след дъжд - качулка".
vielicata
20 Мар 2015 10:22
Мнения: 179
От: Bulgaria
Определението в учебника за образен паралелизъм е неразгадаемо !!
Как може детето да го асимилира и научи без чужда помощ

Отделно няма да казвам как са написани учебниците по история и география. Стилистиката, смисълът, така са поднесени, че се чудиш откъде да почнеш. Засега имам наблюдения върху 5-ти клас
Догодина живот и здраве ще видим как е в 6-ти
Архангел
20 Мар 2015 12:17
Мнения: 1,869
От: Bulgaria
Ами кажете в следното изречение кой кого е убил: "Вълка уби човека"

Човека е бил убит от вълка.
Така е при приетие словоред в българския език. Обратното е някакво писание, което е свръхнетипичен словоред, евентуално появим при автори от преди 100 и повече години. Или такива правещи се на много интересни.

[извършител][действие][върху кого] е реда.
Архангел
20 Мар 2015 12:20
Мнения: 1,869
От: Bulgaria
То е като известната запетая в изречението: "Да се помилва не да се обеси".

Абсолютна измишльотина. Съдебните актове са в стил: "В името на народа.Лицето ХХХХ се осъжда на: еди си какво". Не мн кратко, но ясно.
Другото е еквилибристики с езика.
Архангел
20 Мар 2015 12:25
Мнения: 1,869
От: Bulgaria
Снощи Архангел, гледам, хвърлил няколко кукички, но улов - йок.

Не кълве бе! Не е*ава!!
mi6osp.
20 Мар 2015 12:47
Мнения: 5,428
От: Bulgaria
Учебниците по български език затормозяват и отблъскват децата

Не само по български.
Учебниците са писани от " Я вижте колко мнооооого знам!" . Затова са пълни с купища непотребни подробности, които нормално трябва да са в университетските, или в тези при специализирано обучение. Купчини подробности, в които се губят основните закони и принципи на съответния дял от човешкото познание - това, което трябва да е предмет на основното и гимназиалното образование.
Доцентът
20 Мар 2015 13:42
Мнения: 229
От: Bulgaria
Абсолютно вярно е, че учениците запаметяват ненужни правила /, не само по роден език, а въобще по всички предмети и което е трагикомично--обасненията на правилата по българска граматика става със сложни чуждици -термини/. Това е така, защото авторите на учебниците най-често са научни работници, а не педагози, които знаят възрастовите особености на децата и възможностите им за заучаване и възприемане. Прекалееният академизъм и стремежът да се преподава на децата всичко, което се изучава от бъдещите специалисти--езиковеди и лингвисти във вузовете отблъсква децата. Трябва да се обърнем към природното развитие на децата. Прави ли ви впечатление, че 4, 5 и 6- годишни деца /българчета/ говорат правилно без да знаят що е глагол, прилагателно , лично местоимение и пр. Конструират сложни изречения по усет без да са изучавали граматика и синтаксис? А като тръгнат на училище следва задържане и "дърпане назад". Наистина , граматиката и правописа трябва да се изучават, но не абсолютно всичко и в съобразяване с умствените възможности на възрастовите групи деца.
Неверния Тома
20 Мар 2015 13:44
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Я първо да обсъдим каква е целта на обучението по български език и литератъра. След като учихме за Илиада (преди много години) още не мога да събера кураж да чета Омир. Обучението е било успешно!
Добави мнение   Мнения:71 Предишна Страница 3 от 4 1 2 3 4 Следваща