Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Държавата спира безразборния прием във висшите училища
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:58 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3
Noumenon
05 Май 2015 09:31
Мнения: 155
От: Bulgaria
SvSophia 05 Май 2015 07:08
П.П. Във Франция, която е социална държава, годишната такса за Сорбоната е около 180 евро!!! В Германия, Чехия, Дания обучението е безплатно. Но проамериканските маши от РъБъ в правителството имат за задачка не да европеизират, а да американизират, тоест доразсипят образованието и лишат много талантливи, но бедни деца от възможност да се образоват. Bedna mayka Bulgaria i bednite y detsa, да го изпиша по РъБъйски политкоректному. Очевидно колкото по-добре си образован, толкоз по си неудобен на властващите. Нищо ново.

katana
05 Май 2015 11:26
Мнения: 923
От: Bulgaria
Предложение в правилна посока но не съм сигурен в умствените способности на Танев за да го изпълни. Данъкоплатеца когато плаща за нещо , трябва и да получава от другата страна това за което плаща. За какво иначе да издържаме студенти, които след това не допринасят с нищо. Който иска да е свободен от такива задължения да си плаща сам. Аз и моите набори например също плащахме под различни форми за "безплатното" си образование. Като безплатна военна ангария от 2 години в полза на държавата.
Минавам от тук
05 Май 2015 11:32
Мнения: 5,214
От: Bulgaria
-как се пита с един състав от 50-65 годишни обучатели ще се подготвят хората за следващите 50 години?
-как обвързването с икономика от 19 век образованието ще решава проблемите на бъдещата икономика чрез своите випускници?
Никак и никакви формули и схеми няма да променя това положение.
А иначе започва да работи филтърът на неравенството.
Минавам от тук
05 Май 2015 11:33
Мнения: 5,214
От: Bulgaria
Обективно!
petkos
05 Май 2015 11:49
Мнения: 500
От: Bulgaria
Държавата занапред. Точно и ясно
Джиджи
05 Май 2015 11:55
Мнения: 12,855
От: Bulgaria
промените (в закона) представляват фундаментално разместване на системата

Най-важното е тоз, който размества системата, да знае как точно да я мести!!!

На мен засега ми звучи разумно.

Тодев
Май шантавия очилат чичка, който, на пръв поглед, плещи абсолютни дивотии (ако се вслушаш внимателно, нещата, които казва, са колкото шокиращи, толкова и верни - просто сме привикнали да мислим със щампи) няма да се окаже толкова шантав, колкото изглежда.

Джиджи
05 Май 2015 12:04
Мнения: 12,855
От: Bulgaria
Предложение в правилна посока но не съм сигурен в умствените способности на Танев за да го изпълни.

И аз мислех така доскоро, но неотдавна го слушах (Танев – по телевизора!). Звучеше изключително разумно и логично. Нищо че чертаеше като Баце. Явно идеята в главата му е кристално ясна. На мен ми хареса за пръв път.
Bonjorno
05 Май 2015 13:52
Мнения: 3,927
От: Bulgaria
За съжаление в образованието последните 20 г. все се пробват да го подобрят и все по-лошо става. И това е само защото не се разбира кога може да се провери ефекта от една промяна. В случея с висшето образование - ами прието е това да е 5 г. след завършване на първия випуск по променената програма. Защо 5 г. - ами тогава става ясно доколко издишат завършилите по тази програма (причината е, че за 5 г. наслоените базови знания свършват приложимостта си и е необходимо вече да се проявят заучените умения за самообразование и преквалификация). Затова и в отценъчните системи се използва мнението на/за работещи по фирмите след 5 г. от завършването.
А за новото предложение - поредната глупост, защото има няколко фирми, оплакващи се от липса на кадри и дай сега да им угодим. Като се добави и нежеланието на фирмите да плащат за подобряване на образованието и преквалификация на кадрите - ами занчи само най-'нашите' фирми ще успеят да наложат исканията си за приоритетни дисциплини. Пък и кой смята, че учебни планове на 4 г. курсове могат да се сменят всяка година ? Това да не е да бъркаш ежедневната каша във войнишки стол, та на никой да не му пука какво се слага вътре?
Образованието е система с голямо времезакъснение и всички волунтариски подходи за 'бързо' подобряване са предварително погрешни. Специалистите по оптимизация имат една максима "Локалните оптимизации водят най-често го глобална минимизация на качеството".
Leooo
05 Май 2015 13:53
Мнения: 234
От: Bulgaria
Образованието и здравеопазването ни ще станат безплатни или поне по-евтини, когато почнем да плащаме данъци като в развитите страни, докато са ни ниски данъците (както е в малка част от страните в третия свят) - тези неща ще си ги плащаме от джоба. Разбирате ли сега кои са противниците на повишаването и премахването на плоския данък - тези, които могат да си плащат тези "екстри" и за плебса не им пука.
Тодев
05 Май 2015 15:50
Мнения: 1,262
От: Bulgaria
Минавам от тук
05 Май 2015 11:32

Винаги така правиш. Хвърлиш гранатата в блатото и продължаваш нататък. А тези, които искаме да те четем, седим и гледаме тъпо. И ни остава единствено светата форумна хистерия. С изсушената си мъжко-женска фигура и накачулените политически дрънкулки. И с кресливото скандиране на воняща на пържен лук евтина пропаганда. С идеята, че ще продаде някоя боклучава книжка, на която с огромни букви е написано: "ГМО". Ако всичко стойностно бяга някъде другаде, то какво очакваме да запълни празнотата?
Nako
05 Май 2015 18:04
Мнения: 459
От: United Kingdom
'Държавата спира безраБОТния прием във висшите училища'
Минавам от тук
05 Май 2015 18:13
Мнения: 5,214
От: Bulgaria
Преписвам трети път По незнайния за мен начин написаното изчезва като дим.
Университет като културен феномен и дълбоко непознато и чуждо явление тук той израства върху друга "почва" и носи плодовете си в друга среда Това са знанията, които не само се пренасят но и се произвеждат при това пренасяне -дават принадена познавателна стойност. Това явление има свои корени и инерции. Своите проблеми и кризисни периоди Всички те не са за тук Тук университети -един единствен до ден днешен университет - са присадени и култивирани едва ли не по мичурински начин израстъци от волно растящи дървета на знанието навън. Университет само отвън се вижда като крепост Иначе това е място за среща на интелигентните хора от света Хуманистите като създават матрицата , наделяват я с тази душа Тук университет поради присадената си изкуственост я няма. И остава крепост, която се отбранява от семейните и съсловните общности, да не проникне нещо друго, различно и дразнещо със своето различие Усетих това още през 73 година. Връзките със света се отглеждат кланово-индивидуално и се подържат от поколения без да носят главното-новото знание и познание. Пазят все същото.
Това не са чак толкова нови констатации
Новото е че все по-остро се усеща невъзможността това странно капсулирано състояние да продължи Уж всичко върви-има европейски проекти, има суета около тях има и движение, главно от научнотуристически характкер Няма университет с неговата способност да произвежда знанието, тази принадена стойност на науката.
Имам свое обяснение, за което сигурно ще бъда осъден Това, което преди десетилетия някак компенсираше тази родова капсулация на интелигентното съсловие - беше широкия хумас на съветската наука Чрез нея но главно през нея българсият интелигент се оказваше в света И беше приет в света защото беше интересен както със своята различност така и със своята податливост на всякакъв род новости Юлия Кръстева и Цветан Тодоров са ярки примери за това инкоропориране на българския интелигент в широкия свят-чрез Петербург и Бахтин. Нещата се променят В съветската наука застойния вятър на Брежнев капсулира и мумифицира всичко ще годе жизнено За исключение на естествознанието Но и то изсъхна откъм емпирията и приложимостта. 10 ноември сложи веднъж и завинаги край на това полулегално, полуподполно и подмолно общуване на българския университет със света
Да имаше моменти на всплеск Но постепенно се осъзна широкият свят на науката съвсем не е полето,което може да бъде завоювано с набези и индивидуални изстъпления Свърши интересното Започна преработването - бакалаври, магистри доктори изчерпаха потенциал Програмите, създадени преди десетилетия от калкираните съветски, а чрез тях още на пруските и до ден днешен остават базисни Играе се с хорариума и специалностите, специализациите създаде се БДС в науката и до тук. При липса на стабилни и производящи комуникации м науката между направление и проблематики остана все същия келепир от "командировки" и "туристически атракции" Дипломата остана това, каквото беше - пропуск към келепир на властта Но днес тази функция рязко отслабва А същинската от Университета-дипломатаато направено изследване, като майстроска задача отиде в миналото за ненадобност А и миналото не беше чак толкова благосклонно към този род производстов
Сега? Има световната мрежа и място в нея за българските учени и студенти. Понеже тя е добре уредена и с точни и ясни правила -остава широко отворена за първоначално обработване, усвояване на сложни глобални стандарти на общата култура и професионални канони. Тя е реалност, каквото и да се гоовори Съвсем не са малко 7-8 хиляди български студенти в тази мрежа, които ще получат своите бакалавърски тапии-свидетелство за овладявяне на способността да се живее в глобалния свят. Те могат да се връщат обратно И все повече ще се връщат Защото светът не е гостилница, труда е труден и конкурентен Така че у дома тези бакалаври може да бъдат по-успешни Но пространството за техния успех е тясно или се оказва е вход във все същото глобално производство.
За науката обаче бакалаврът не е предназначен. Понеже тук и досега не се осъзна това обстоятелство бакалаврите тук все още се натоварват с ненужните им общотеоретически познания А магистратурите са нужни не за тях, а за техните преподаватели за да оцеляват.
Запушен е изходът от тази обърната с широкия край към европейското българската наука и образование. Не са нужни тук образованите и готови само да вкушават плодовете на своето образование дипломанти Никой и никъде не ги чака Предстои бой и съревнование с всички средства. не ги учат на това в българските "ВУЗ"ове А може би това е тази ниша, където те биха могли да живнат-практическо обучение за решаване на практически проблеми с помощта на знанията. А има ли преподаватели, които са способни на това? Не знам, може би и има отделни. Но системата не е готова, защотно приема методите търде късно и твърде повърхностно, като имена, дефиниции и таблици. Аз като преподавах имах с всяка група поне по едно малко изследване Иначе няма смисъл. Но и аз нямах смисъл за колегията-никакви изследвания Ако има, участието се свежда до обслужването от хамалски тип. Иначе се чете много и се пише по прочетеното още повече.
Няма парадигма студентът да прави нещо самостоятелно-освен препрочитане по предложената схема.
така че крахът на тази капсулирана матрица е неизбежен И , според мен, субективно и неправилно не трябва да му се пречи Най-вече да не се допуска днешната държава до това естествено отмиране.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Минавам от тук
Pisi Misi
05 Май 2015 18:17
Мнения: 4,602
От: Bulgaria
Само едно ще направи държавата в лицето на сегашния министЕр. Ще съсипят каквото е останало и в средното, и във висшето образование. Сто пъти вече съм писала тук. Реформите, които трябва да се направят, никой не желае да направи, защото ще разбие едни бизнес интереси, едни пари ще спрат да влизат в джобовете на едни хитреци. Казвам го като действащ учител. Само ако променят с 20-25 точки скалата за тройка на матурите и задължат всеки зрелостник да пише разработка, ВУЗ-овете и да искат, няма да могат да приемат безконтролно.
Тодев
05 Май 2015 18:43
Мнения: 1,262
От: Bulgaria
Четох много внимателно.
Минавам от тук
05 Май 2015 19:08
Мнения: 5,214
От: Bulgaria
Приятно да поприказвам с умния човек
Тодев
05 Май 2015 19:08
Мнения: 1,262
От: Bulgaria
И отново чета.
Тодев
05 Май 2015 19:09
Мнения: 1,262
От: Bulgaria
Добави мнение   Мнения:58 Предишна Страница 3 от 3 1 2 3