Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Задължително гласуване – става ли насила хубост?
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:31 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
ВладиГео
09 Юни 2015 20:07
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
Статията е пример за "идеология" от най-лош вид.
Могат да се заменят всички "няма да" с "неизбежно ще" и vice versa, без да се промени и на йота убедителността й
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: ВладиГео
Stranger
09 Юни 2015 22:12
Мнения: 2,674
От: Bulgaria
Задължителното гласуване е голяма глупост. Авторът го казал съвсем точно.
п.с. така и не разбрах какво става с недействителните бюлетини. Те смятат ли се в процента на гласувалите или само действителните? Подозирам измама в тази посока.
Калки
09 Юни 2015 22:53
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Мнозинството от гражданите, които избират да не гласуват, го правят не толкова защото са безотговорни (сякаш задължителното гласуване ще ги направи отговорни?), а защото не виждат кандидат, който заслужава техния глас.

Не, не е така. Мнозинството негласуващи просто не се интересуват от избори.
Su38
09 Юни 2015 23:14
Мнения: 13,718
От: Bulgaria
Ако властимащите толкова държат да въведат задължителен вот, не е зле да се замислят над следното предложение: не би било лошо в бюлетината да фигурира опцията "Нито едно от посочените".

Има и друго решение - невалидна бюлетина... Същото е, само че създава възможности за измама - като се почне едно тълкуване, кога една бюлетина е валидна... Макар че може много ясно да бъд направена невалидна - изподраскана, скъсан и т. н. Това няма как да се скрие...
Su38
09 Юни 2015 23:18
Мнения: 13,718
От: Bulgaria
Референдумът е голяма глупост в този му вид. Промяната на начина на гласуване не води до промяна, както и смяната на столовете в бардака.
Не разбирам, какво цели нашият тъй наречен "президент". Може би ПР акция? За какъв дявол? Или просто се стреми да издейства по-голяма бюджетна субсидия на патрона си? Защото ще броят явилите се, макар и гласували с невалидна бюлетина...
Но ей сега ще наскачат дежурните, да ни обясняват как по този начин ще пратят БСП в историята. Всъщност ще затвърдят властта на простащината, чийто съмишленици са, макар и с безкрайни претенции за необикновена интелигентност и култура.
маргаритка2
09 Юни 2015 23:34
Мнения: 21,348
От: Bulgaria
ПР акция според мен.

С изплютата си дъвка от миналата година.

Ако погледнем какво е свършил, оценките ще варират от минус безкрайност до нула.
Danibus
10 Юни 2015 00:10
Мнения: 4,832
От: Bulgaria
Статията
ВладиГео
10 Юни 2015 08:28
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
Вижте какво.

Предложен е референдум по три въпроса:
"Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?"
"Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?"
"Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?"
Въпросите са зададени правилно, с изключение на думата "част" в първия. По-добре е да се напише "половината", а лично мен ако питате мажоритарно трябва да се избират всички.

Днес, следва да се разисква единствено дали този плах и закъснял опит за въвеждане на демокрация в България ще успее да преодолее бариерата на статуквото - народното събрание или "член първи" ще го ликвидира в зародиш.
Това е истинският въпрос, а не дали задължителното гласуване ще повиши нивото на река Дунав в сантиметри
tatyana1
10 Юни 2015 09:34
Мнения: 4,668
От: Bulgaria
Напълно подкрепям автора. Виждам плах и закъснял опит за излъскване имиджа на президента, и прикрит опит за повишаване на субсидиите на политическите партии. Какво общо имат и двете с демокрацията- не разбирам?
doomchant
10 Юни 2015 10:12
Мнения: 5,611
От: Bulgaria
Финансовият аспект от задължителното гласуване ще бъде следният - държавните субсидии за партиите (от 11 лв. за получен глас) ще станат по-големи - т.е.

партиите ще получат повече незаслужени с нищо пари

от данъкоплатците. 35.6 млн лв. на година ни струват политическите партии след последните избори, при активност 51%. Калкулацията при активност 90% не е особено трудна - 62.8 млн лв. годишно. Нещо повече - ако има парична санкция за негласуване, това би означавало нова доза финансов рекет от страна на държавата към гражданите й.


Ами поискайте намаление на субсидията. Не е задължително да останат 11 лева за глас.

Задължителното гласуване ще изкриви процеса на предаване на информация - вместо политиците да получат важния сигнал, че никоя платформа не е адекватна за голям брой хора, както би се случило, ако имаме право да се въздържим от гласуване, този сигнал ще бъде елиминиран, тъй като всички ще ходят до урните. Това потенциално би означавало още повече популизъм, тотално преустановяване на малкото положителни реформи и по-слаба вероятност да се появи партия, обръщаща внимание именно на възгледите на хората, които не гласуват.


Важният сигнал към разочаровалите ви политици може да бъде предаден и с гласуване за неучаствала в управлението досега партия, не е ли така? Как, авторе, по-ясно ще бъде предаден важния сигнал за вашето недоволство към сегашните и/или предишните управляващите – като гласувате срещу тях или като не гласувате изобщо?

И ако всички ще ходят на избори, то малкото положителни реформи ще спрат?!? Т.е. колкото по-малко хора гласуват, толкова по-добре според автора. По-качествените, разбираш ли. С тях демокрацията ще разцъфне по-бързо. Нищо че процентът на продаващите гласа си за 30-40лв расте.

А съждението за възможността да се появи партия обърната към хората които не гласуват е впечатляващо. Партия разчитаща на гласовете на негласуващи.

Ако властимащите толкова държат да въведат задължителен вот, не е зле да се замислят над следното предложение: не би било лошо в бюлетината да фигурира опцията "Нито едно от посочените". Тъй като демокрацията е форма на управление, при която мнозинството има крайната дума, би следвало мнозинството да има право да каже, че не подкрепя нито един от кандидатите поради изтъкнатите по-горе причини. Защото морално не е правилно човек да бъде принуден

да избира между неприемливи за него алтернативи

Все пак, когато влезем в магазина и стоката там не ни харесва, не си купуваме задължително най-малко лошия продукт, а просто си тръгваме. Защото това е най-естествената реакция. Няма разумна причина в демократичния изборен процес да има друга логика.



Ако си гладен, вземаш най-малко лошия продукт. Щото иначе ще станеш или още по-гладен или по-мъртъв, зависи колко време си реагирал „най-естествено“ според автора. Цялата дървена философия как се нанасял тежък удар по „статуквото“ като не се гласува е смешна, та жалка. И 90% да откажат да гласуват, останалите 10% ще изберат следващия парламент и следователно правителство. Разбира се, колкото по-малко гласували, толкова по-добре за търговците на гласове – тяхната стока става все по-важна и търсена.

Задължителното гласуване няма да направи гражданите по-отговорни, "по-демократично настроени" или по-богати. То няма да намали корупцията, няма да увеличи пенсиите, няма да привлече инвеститори.


Мъка. То и гласуването само по себе си не прави гражданите по-отговорни, по-богати, не намалява корупцията, не увеличава пенсиите, и не привлече инвеститори. Да прекратим следователно цялата тази история с изборите и да спестим за бюджета колкото за по една-две трибуни Моци на година, а и за полети на Генерала гарнирани с омари ще остане.

Разбира се че задължителното гласуване не е чудотворно лекарство за боледуваща демокрация. Но първо, то ще накара значителен процент от тези дето ги е мързяло да се дотътрят до секцията най-накрая да пуснат гласа си, пък кой знае може и да се замислят преди изберат бюлетината, а може дори и да им хареса. Онези които по убеждение не желаят да гласуват, пак ще могат да отстоят „принципната си позиция“ като пуснат невалидна бюлетина.

Второ, ако "насила" са те накарали да избереш някоя партия, може и малко по-критичен и по-взискателен да си към избранниците си и да поискаш да им държиш сметка каква точно каша дробят след изборите. В края на краищата за какво "гражданско общество" може да се говори, ако всеки втори доброволно се отказва от правото си да определя кои ще са следващите управляващи?

И трето, не по-малко важно следствие от приемането на задължителното гласуване е намаляването на значението на търговията с гласове. Колкото повече са гласували, толкова по-скъпо ще ти излезе закупуването на даден процент от гласовете.
Musashi
10 Юни 2015 10:23
Мнения: 198
От: Bulgaria
Задължителното гласуване, колкото и да не ви се вярва, ще има доста голям положителен ефект. Иначе може да си плювате колкото си искате, това си е форумното удоволствие.
Калки
10 Юни 2015 10:26
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Задължителното гласуване, колкото и да не ви се вярва, ще има доста голям положителен ефект.

Който се изразява в какво по-конкретно ?
wreckage
10 Юни 2015 10:31
Мнения: 32,883
От: Bulgaria
Одобрявам този текст.
Musashi
10 Юни 2015 10:47
Мнения: 198
От: Bulgaria
Калки, ползите от задължителното гласуване ще бъдат:
- ще повиши процента на гласували
- ще раздруса малко апатичните зяпачи, които ходят за риба, когато дойде време за гласуване, а после 4 години ругаят властта
- ще намали тежестта на твърдите електорати, които твърде дълго бяха твърде влиятелни в полза на тези, които се опитват да мислят. Негласуващите като цяло според мен са по-разумната част от нацията и ако трябва и с бой трябва да ги докараме до урните
- ще събере някой лев от циничните зяпачи, които през цялото време се присмиват на опитите да се направи нормално общество в България. Лично на мен това би ми донесло морално удовлетворение.
Pongo76
10 Юни 2015 11:18
Мнения: 570
От: Bulgaria
п.с. така и не разбрах какво става с недействителните бюлетини


Всяка бюлетина ще има уникален баркод. Така лесно ще се разбере кой гражданин е направил недействителен глас - т.е. по същество не е изпълнил задължението да гласува - и същият ще бъде наказан с цялата строгост на закона.
mo4o
10 Юни 2015 11:21
Мнения: 204
От: Bulgaria
***
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: sybil
mo4o
10 Юни 2015 11:22
Мнения: 204
От: Bulgaria
***
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: sybil
mi6osp.
10 Юни 2015 11:36
Мнения: 5,428
От: Bulgaria
Нищо ново под слънцето. Задължителното гласуване фактически бе при народната демокрация.
След период на яростно отричане, сега баш демократите пробват да решат, чрез задължително ползване на права, проблемите и на настоящата демокрация.
Просто още една карикатурна имитация на периода бай Тошо.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: mi6osp.
Неверния Тома
10 Юни 2015 12:02
Мнения: 11,681
От: Bulgaria
Абе що се абите?
Ще има референдум. Смятате ли че негласуващите ( а те са около 50%) ще искат задължително гласуване? Те или ще гласуват "НЕ", или пак няма да гласуват - провал на референдума. Спете спокойно деца!
Калки
10 Юни 2015 12:48
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
ползите от задължителното гласуване ще бъдат:
- ще повиши процента на гласували

Не виждам нищо положително в това. Ще се увеличи делът на безотговорния и некомпетентен вот.

- ще раздруса малко апатичните зяпачи, които ходят за риба, когато дойде време за гласуване, а после 4 години ругаят властта
Нито в това. Принудителното гласуване може много лесно да се превърне в 'гласуване напук' - т.е. да се гласува за всякакви екзотични кандидати, като партията 'Български орел' или мажоритарния кандидат Йоло Денев. В най-добрия случай в НС ще влезе хиподилът, който е много симпатичен, ама там едва ли ще постигне нещо повече от Велизар Енчев.

- ще намали тежестта на твърдите електорати, които твърде дълго бяха твърде влиятелни в полза на тези, които се опитват да мислят. Негласуващите като цяло според мен са по-разумната част от нацията и ако трябва и с бой трябва да ги докараме до урните

Добре известно е, ч е задължителното гласуване се предлага като мярка за намаляване тежестта на ДПС, но се съмняам в ефекта. При пълна мобилизация ДПС може като нищо да стигне и надвиши 800 000 гласа.
Не съм съгласен, че негласуващите са по-разумната част. Напротив. И докарването с бой няма с нищо да помогне.

- ще събере някой лев от циничните зяпачи, които през цялото време се присмиват на опитите да се направи нормално общество в България.
Това не го разбрах.
ВладиГео
10 Юни 2015 13:18
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
"Задължителното гласуване, колкото и да не ви се вярва, ще има доста голям положителен ефект."

Който се изразява в какво по-конкретно ?

Що за нагъл въпрос?
А какви, "по-конкретно", са положителните ефекти от сегашния начин за избиране? Ако сегашното изобщо може да се нарече избиране
Добави мнение   Мнения:31 Страница 1 от 2 1 2 Следваща