Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Все повече зрелостници предпочитат да учат в чужбина
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:107 Страница 1 от 6 1 2 3 Следваща »
Hateras
19 Юли 2015 20:28
Мнения: 1,777
От: Bulgaria
Последният да дръпне шалтера и да удари ключа.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Hateras
paparol
19 Юли 2015 20:43
Мнения: 2,491
От: Bulgaria
Това учудва ли някого ????
Безплатно или почти безплатно образование, в пъти по-качествено от нашето и с възможност за реализация!!!
Survivors
19 Юли 2015 20:53
Мнения: 3,252
От: Bulgaria
Смея да твърдя, че статистиката на МОН не обхваща всички заминаващи. Мои близки влязоха в престижни университети във Великобритания без удостоверения апостил или легализирани дипломи - кандидатстваха само с преведени от заклети преводачи документи.
Така че кой знае колко повече деца напускат страната...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Survivors
Алтарф
19 Юли 2015 20:54
Мнения: 582
От: Bulgaria
В Германия например има около 10 хил. българчета (от първи курс до магистър), но много малко от тях завършват. За м.г. например взелите немска диплома са едва 500.

Основната мотивация да се учи зад граница е гъз път да види. Младежите не се целят в най-добрите университети, а в най-яките дестинации. Когато не ти пука за ученето, а за хартията, е все едно къде ще запишеш. Маса мои връстници завършиха на запад, но от това не произтече някаква по-голяма полза за тях. Напротив, някои много лошо се забиха да бъдат вечни студенти, други - не могат да се върнат да работят тук, защото са свикнали да им е меко, и са готови да бъдат там просто гастарбайтери на непрестижни позиции, или защото тотално са изпуснали нещата в родината си и не могат да се реадаптират, трети се върнаха и нищо не завършиха.

За мен единствената добра причина да отидеш да учиш в чужбина е, ако няма как по друг начин да научиш това, което искаш да знаеш, и то при положение, че си особено даровита личност с интелект от поне континентална величина. В днешно време знание може да се трупа и само пред компютъра. Безспорен факт. Всичко това - ако виждаш бъдещето си в България. Ако го виждаш в чужбина - е, тогава какво значение има къде ще учиш, щом няма да си българин?
Ганий
19 Юли 2015 21:01
Мнения: 15,029
От: Bulgaria
*
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Ганий
SgtTroy
19 Юли 2015 21:09
Мнения: 6,667
От: Mauritius
Основната мотивация да се учи зад граница е гъз път да види. Младежите не се целят в най-добрите университети, а в най-яките дестинации.


Чалготеките е Единбург ли визирате, колега? Или тези в Лондон, Цюрих, Виена, Париж, Лисабон?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: SgtTroy
Apolitichen
19 Юли 2015 21:12
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
В днешно време знание може да се трупа и само пред компютъра. Безспорен факт.
Така е, но все пак някой трябва да научи за "натрупаното знание". В България, това става с фалшиви дипломи, докато в Германия имат доверие, поне засега, на издаваните от тях самите дипломи.
Наште супер-свръх-десни отродители ся ще кажат, че в Дания и Германия бушува див и необуздан социализъм.
Аз пък ги чакам тия супер-свръх-ИПИ-диоти да ревнат "парите следват ученика/студента".
kaily
19 Юли 2015 21:24
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Основната мотивация да се учи зад граница е гъз път да види.

това са лични преживявания, не глобални обобщения..
Във Франция получават и стипендия от втората година българчетата плюс безплатното образование и осигуровки, стипендията не е голяма, ама стига да се занимаваш само с учене и да не се налага и да работиш.
Алтарф
19 Юли 2015 21:24
Мнения: 582
От: Bulgaria
Чалготеките е Единбург ли визирате, колега? Или тези в Лондон, Цюрих, Виена, Париж, Лисабон?

Две се любимите дестинации на разхождащите се студенти - Лондон и Холандия. Първата е от снобария, втората - заради свободните нрави.
Алтарф
19 Юли 2015 21:41
Мнения: 582
От: Bulgaria
това са лични преживявания, не глобални обобщения..


Напълно лични наблюдения върху някъде 20-30 души. Но моля нека акцентът да не пада върху гледането на път от гъза. Сега ще дам и друг пример.

Мои връстници отидоха да учат право в Германия. Вече отиваме към 30 и нито един от двамата не е започнал работа по специалността. И двамата продължават да учат, единият не по специалността. За това време тук някои връстници вече направиха успешни предприятия.

Положителните примери: едно момче учи в Германия три години, завърши и в момента е управител в голяма международна компания в България. Друг учи пак там, върна се и е високоплатен служител в България. Някои останаха да живеят в чужбина - колко им е добре - не знам вече, но останалите зад граница по принцип не ги броя, защото те са българи само по произход, а за мен ученето в чужбина го разбирам като средство за успех в родината, а не за емиграция. Затова то не попада нито в графата успех, нито неуспех.

Да обобщя. За мен да учиш зад граница е добре, когато:
1) след това се върнеш и благодарение на образованието си започнеш наистина отлична работа;
2) реализираш свръхпотенциала си в дадена област, независимо къде - у нас или в чужбина.

Не е добре да учиш в чужбина, ако:
1) не успееш да завършиш/забиеш се в безизходно положение (вечен студент/гастарбайтер, който просто не иска да се връща);
2) завършиш, но се върнеш тук и работиш на същата работа, на която работят и тези, които са завършили местните ВУЗ-ове;

Без значение е, ако:
1) искаш да живееш в чужбина.
Patriot1965
19 Юли 2015 22:18
Мнения: 6,184
От: Cape Verde
Деленето на възможностите за образование в България и в чужбина е безсмислено. Все едно да се делят възможностите за образование на калифорнийски и на други щати.
Bundy
19 Юли 2015 22:31
Мнения: 141
От: Bulgaria
Младежите имат много невярна представа за реалността в англо-саксонските държави и като се прибави и породената от възрастта еуфория и неизвестност за бъдещето, болните амбиции на елементарните родители плюс модното все още течение "Всички се изнасят", тогава кашата става пълна. Повечето си мислят, че самото им отиване там автоматично им отваря вратите към охолния живот на Запад. Резултатът от тази мода са хиляди изхабени деца и объркани съдби. Не ми се коментира в детайли, познавам отблизо поне 9-10 такива българчета, деца на мои близки и приятели, които си изхабиха синовете и дъщерите кой в Манчестър, кой в Хага, Амстердам или Берлин. Абсолютни гастарбайтери
Slava
19 Юли 2015 22:33
Мнения: 10,564
От: Bulgaria
Да учиш и завършиш западен университет има много голям смисъл. Първо - защото няма да ти се налага да си купуваш дипломата, и второ - възможностите за реализация и добро заплащане са несравними с тези, които предлага сега, и още дълго ще предлага държавата България. Трето - на което много държа - ще се научи да работи, а не да си клати краката. Няма да търси връзки и ходатайства в измислени конкурси.
enterike
19 Юли 2015 22:44
Мнения: 55
От: Bulgaria
Abe kolega to za BG ne se iziskvat diplomi vsichki znaem za Kalinkite.Koyto uchi v chujbina se celi v usednali ikonomiki s tradiciya,a ne mutrenski biznes planove.Ti yavno licemernichish.
Survivors
19 Юли 2015 22:56
Мнения: 3,252
От: Bulgaria
Младежите имат много невярна представа за реалността...


Всъщност по-важното е, че младежите често имат много невярна представа за себе си - какво искат, какво могат, какво трябва да правят, какви усилия трябва да полагат... Ако си намерил онова, което със страст искаш да правиш - нищо не може да те спре, дори ако по-бавно и трудно стават нещата заради различни пречки.
Bundy
19 Юли 2015 22:58
Мнения: 141
От: Bulgaria
Айде, ако обичате стига пропаганда. Защото и статията е с определена пропагандна цел, и много от коментарите също. Аз препоръчвам на родителите да се опитват да се ориентират правилно и своевременно да насочват децата си в подходящата за тях работа. Горе един колега точно е отбелязал в кои случаи има смисъл да се учи в чужбина
Patriot1965
19 Юли 2015 22:58
Мнения: 6,184
От: Cape Verde
Образованието (начално, средно, университетско) е само надстройка върху основата, наречена семейно възпитание.
При наличието на добра основа, малко значение има къде си се образовал. По-важният въпрос е: в какво си се образовал? Тоест, какъв специалист си станал? Естествено, в България има цели области на науката, в които човек няма къде да се образова, а и няма къде да се реализира като специалист. Многовековното ни изоставане в почти всички области на знанието, няма как да бъде наваксано за век-два!
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Patriot1965
Slava
19 Юли 2015 23:01
Мнения: 10,564
От: Bulgaria
Bundy
19 Юли 2015 22:58
Ти в България ли живееш?
Bundy
19 Юли 2015 23:04
Мнения: 141
От: Bulgaria
Сървайвърс
mary1001
19 Юли 2015 23:25
Мнения: 2,539
От: United Kingdom
Алтарф,

Аз съм студентка в Англия. Смея да твърдя, че образованието е с практическа насоченост. Завършвайки си готов да работиш!
Заемите се връщат след като завършиш и получаваш 21 хил. лири годишен доход.
На който му се учи се справя с материала, после си намира подходяща работа!

Познавам хора, които още първата година си взеха 9-те хил. лири заем и се прибраха в България, затваряйки си пътя обратно завинаги!

Хората са различни! Нека всеки намери своето място!
Аз лично никога няма да се върна в България! Просто защото ако нямаш връзки добра работа не може да намериш. Мутрите просто няма да допуснат да работиш и живееш почтено! Повярвай ми! Имам 7 години опит в данъчната администрация, писна ми да виждам хора, които не могат да се подпишат, а теглят хиляди ДДС.


Slava
19 Юли 2015 23:36
Мнения: 10,564
От: Bulgaria
mary1001
19 Юли 2015 23:25

Успех ти пожелавам!
Добави мнение   Мнения:107 Страница 1 от 6 1 2 3 Следваща »