Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Спешните пациенти ще чакат линейка от 8 до 120 минути
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:76 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща
Weed361
26 Авг 2015 10:38
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Простете невежеството, но кой ще определи дали един случай след 23 часа е лек или тежък? Пациентът? Телефонистът?


От личен опит мога да кажа, че масовите случаи са от типа "мъжът ми/жена ми вдигна кръвно, взе си лекарствата, но не спада", "Бабата не е ходила от 3 дни, боли я корем", "детето има висока температура" "детето е с болки в корема". Най-често това е вечер и в почивните дни. Повечето от тези хора искат преглед на място в дома и изписване на рецепта. Може, но това е лукс, за който трябва да плащат и това не е работа на спешна помощ.
Има и други - един - два пъти седмично карат пациенти наистина в тежко състояние, с кръвоизлив от стомашно-чревния тракт, които са изхождали или повръщали кръв поне от два-три дни и не са потърсили лекар.
Калки
26 Авг 2015 10:47
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Простете невежеството, но кой ще определи дали един случай след 23 часа е лек или тежък? Пациентът? Телефонистът?
Твърдя, че общопрактикуващите лекари не могат да установят това, даже ако се отзоват на повикване. И причината не е незнание.

Май се заяждаме ?

Ще опитам още веднъж, за последно.
Онова, което ОПЛ не може да го установи, няма да може (в преобладаващата част от случаите) и лекарят от спешната. Както и обратното - лекарят от спешната да не може да постави правилна диагноза, а ОПЛ да може. (Лирично отклонение: Аз, преди години с остри болки в корема. Неделя. Отивам в УМБАЛСМ "Пирогов", щото последните две букви означават 'спешна медицина'. Преглед и успокояващо - 'нищо ти няма, гастрит, пий хапчета, е ти мине'. Не минава. Във вторник отивам при моята ОПЛ, която за две минути отсича - възпаление на жлъчката, веднага обратно в "Пирогов". Пак там, този път със скандал и заплахи, докато ме видят на ехограф и веднага да ме пратят на операция.)
Идеята ми е проста, макар и явно трудноразбираема - ОПЛ да бъде първата инстанция при търсене на медицинска помощ. Винаги може да се врътне един телефон на личния доктор, да се опишат симптомите и той да реши дали случаят е за него или за спешна. Най-добре би било ако самият ОПЛ повика спешна - той вече ще е готов с предполагаема диагноза, а и ще носи някаква отговорност за фалшива тревога, но това,последното, са розови мечти.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Калки
сип
26 Авг 2015 10:59
Мнения: 881
От: Bulgaria
Винаги може да се врътне един телефон на личния доктор, да се опишат симптомите и той да реши дали случаят е за него или за спешна.

На личния лекар по телефона не бих се обаждал в извънработно време.Обикновено личните лекари сключват договор със спешен център, или се обединяват в групови практики, с дежурен на повикване за извънработно време и почивни дни.
проф. дървингов
26 Авг 2015 11:12
Мнения: 14,308
От: Bulgaria
Май се заяждаме ?
зашо да се заяждаме, също личен опит -> в 2:00 през нощта, без причина регистрирам кръвно налягане 210/120, това сериозно ли е по вашата скала?
Имам алтернативата да се обадя на личния лекар (състудентка и приятелка на съпругата ми) или на 112 (където се очаква да бъдат специалистите), не правя нито едно от двете - защото не ми е за първи път, впръсквам Изокет и след половин час кръвното спада.
Надали това самолечение е правилно, последствията можеха да бъдат различни.
Та кой, как и кога ще определи дали един случай е лек, среден или тежък?
----
Фиксирането върху едно извращение - практиката на някои категории наши съграждани - възрастни хора, цигани или живеещи в обособени райони, да злоупотребяват със спешната медицинска помощ - и правенето генерализирани изводи считам за грешно.
----
Въпросът няма да се реши със забрани за посещение на линейки в циганските квартали, нито с въвеждане на категории на спешните случаи, допада ми предложението по-горе лекарите да слезнат от линейките, да се увеличат спешните центрове, и най-вече да се подготвят кадри специално за спешни случаи (ще посоча факт : сестрите-акушерки завършват полувисше медицинско образование със степен бакаравър), тези 86 милиона евро да се инвестират в техника и оборудване (линейки, носилки, апаратура) и в образованието и заплатите на работещите в тази система.

Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: проф. дървингов
SvSophia
26 Авг 2015 11:42
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
масовите случаи са от типа "мъжът ми/жена ми вдигна кръвно, взе си лекарствата, но не спада", "Бабата не е ходила от 3 дни, боли я корем", "детето има висока температура" "детето е с болки в корема"

Простете, ако греша, но Вий не сте ли действащ лекар?! Може би на някоя друга, недотам хуманномедицинска школа - мениджърско-пазарно-неолиберлно-нам`к`васи, сте възпитаник?!
В таз ултрамодерна школа не са ли Ви научили неспадащо високо кръвно, болки в корема и висока температура на к`во могат да се дължат и до к`ви последици могат да доведат, ако човек не се обърне навреме към лекар?
Ако в България 50 % от практикуващите медици и тези, които определят философията и политиката на здравеопазването и профилактиката, са кат` Вас, нищо чудно, че изпълзяхме с ускорени темпове на първите места по смъртност и чак ООН се произнесе, че сме с най-тежки демографски перспективи.
Weed361
26 Авг 2015 11:43
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
да се увеличат спешните центрове


Какво според теб значи "спешен център" ?
Калки
26 Авг 2015 11:44
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Та кой, как и кога ще определи дали един случай е лек, среден или тежък?

Примерът с хипертоничната криза не обяснява и не илюстрира нищо, аз също имам подобни и прибягвам до препоръчани ми от кардиолог медикаменти.
На въпроса вече отговорих два пъти. Лекарят. Подозирам, че според Вас единствено близките на болния са компетентни да оценят към коя категория спада конкретният случай, с което Ви внушение няма да се съглася.
Ако имате някаква друга идея - предложете. Но на безсмислено повтаряне на същите въпроси едва ли ще реагирам.

ПП. Виждам, че се оформя и една друга концепция - всеки с оплаквания да бъде извозван до лекаря в някакъв 'спешен център', където да му бъде оказана компетентна медицинска помощ. Абсурдността на тази идея е очевидна.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Калки
хикса
26 Авг 2015 11:53
Мнения: 5,046
От: Bulgaria
Лирично отклонение: Аз, преди години с остри болки в корема. Неделя. Отивам в УМБАЛСМ "Пирогов", щото последните две букви означават 'спешна медицина'. Преглед и успокояващо - 'нищо ти няма, гастрит, пий хапчета, е ти мине'. Не минава. Във вторник отивам при моята ОПЛ, която за две минути отсича - възпаление на жлъчката, веднага обратно в "Пирогов". Пак там, този път със скандал и заплахи, докато ме видят на ехограф и веднага да ме пратят на операция.


И аз съм забелязал, че спешната помощ в провинцията е на доста по-високо професионално ниво от тая в Пирогов.
проф. дървингов
26 Авг 2015 11:54
Мнения: 14,308
От: Bulgaria
Подозирам, че според Вас единствено близките на болния са компетентни да оценят към коя категория спада конкретният случай, с което Ви внушение няма да се съглася.
Предложил съм, четете, аз обаче не намирам Ваше предложение, само леки заяждания и подмятания.

Задявката Ви за близките на болния оставям на Вашата съвест, съвсем случайно е, че около мен има достатъчно лекари, дай боже всекиму.

И аз смятам, че само лекар-специалист, не общопрактикуваш лекар може да прецени моментното състояние, но надали такъв ще вдига телефона при обаждане на 112? Или телефонистката ще решава дали веднага или след два часа да изпрати линейка, какво предлагате?

-----

..."спешни центрови", вероятно не се изразявам професионално, имам предвид здравнии заведения, които приемат "спешни случаи", със съответното оборудване и специалисти - по мои спомени освен "Пирогов" такива има във Военна болница, Токуда и вероятно МА?
Естествено, има такъв спешен център и в градския психодиспансер , ако ви потрябва.
проф. дървингов
26 Авг 2015 11:59
Мнения: 14,308
От: Bulgaria
всеки с оплаквания да бъде извозван до лекаря в някакъв 'спешен център', където да му бъде оказана компетентна медицинска помощ. Абсурдността на тази идея е очевидна.
Моля обяснете (абсурдността).
Калки
26 Авг 2015 12:12
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Разбрах идеите.

Значи така. Човек с подут корем и болки следва посред нощ да се обади на някаква служба, да речем - тел. 112 и да заяви извозване до място където има лекари-специалисти, защото нито неговият ОПЛ, нито евентуалният пътуващ с линейка лекар не са специалисти. Осигуряват му транспорт и го откарват до най-близката многопрофилна болница. В моя случай - на 30 км. (Забележете - аз съм привилегирован, защото имам център с линейки на 3 км от дома ми). В болницата преглеждат пациента, установяват, че има газове, дават му хапче 'дегазин' и линейката го откарва обратно.
Междувременно някой умира от инфаркт, докато чака линейката да се върне.

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Калки
Weed361
26 Авг 2015 12:14
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
..."спешни центрови", вероятно не се изразявам професионално, имам предвид здравнии заведения, които приемат "спешни случаи", със съответното оборудване и специалисти - по мои спомени освен "Пирогов" такива има във Военна болница, Токуда и вероятно МА?



Това, което си описал е спешно отделение на болница - по принцип освен гореспоменатите всички областните болници и повечето общински болници и някои частни имат такива. Те не са в системата на спешната помощ, а са част от болниците. Няма нужда от никаква специализация на лечебните заведения в областта на спешните състояния.

"Спешен център" или "филиал на спешния център" всъщност са спешните екипи, линейките и помещенията за почивка на персонала. Те нямат диагностични звена, нито специалисти като кардиолози, невролози, , педиатри, хирурзи и т.н. Те нямат собствени помещения, легла за караткотрайно наблюдение, няма как да докарат пациент и да проведат диагностика и лечение - това се върши в болницата. Работата на екипите на спешна помощ е да стабилизират и транспортират пациента до най-близката болница. Точно затова не е необходимо да бъдат викани за високо кръвно, висока температура, счупен пръст и т.н. Такива пациенти трябва да бъдат закарани от близките до спешното отделение на болницата.

Още нещо - правилното е "лечебни заведения", а не "здравни заведения"
Weed361
26 Авг 2015 12:25
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
В болницата преглеждат пациента, установяват, че има газове, дават му хапче 'дегазин' и линейката го откарва обратно.


Линейките на спешна помощ НЕ откарват пациенти обратно до дома им. Болничните линейки го правят и винаги срещу заплащане. Е, има и таксита, предполагам също платени.
проф. дървингов
26 Авг 2015 12:33
Мнения: 14,308
От: Bulgaria
Weed, приемам всички езикови забележки, не съм лекар.
....
Разбирам, че предложението на г.н калки е първо да бъде запитан всеки общопрактикуващ лекар за мнение дали даден случай е спешен или не.
Следва извадка от действащия медицински стандарт, както и информация за медицинската специалност "спешна медицина", в разни наредби са посочени изискванията към лечебните заведения, които имат (искат да имат) "спешен център". Тези документи дават отговор на някои тук възникнали колизии.

НАРЕДБА № 45 ОТ 26 АВГУСТ 2010 Г. ЗА УТВЪРЖДАВАНЕ НА МЕДИЦИНСКИ СТАНДАРТ "СПЕШНА МЕДИЦИНА"
Издадена от Министерството на здравеопазването - Обн. ДВ. бр.68 от 31 Август 2010г., изм. ДВ. бр.92 от 23 Ноември 2010г., изм. и доп. ДВ. бр.32 от 8 Април 2014г.

§ 1. Лекарите без специалност, работещи в структурите по спешна медицина, посочени в този стандарт, са длъжни в срок до една година от влизането му в сила да предприемат действия по започване на специализация по спешна медицина или по друга медицинска специалност.



МЕДИЦИНСКИ СТАНДАРТ "СПЕШНА МЕДИЦИНА"

Раздел I. Общи положения
Глава 1. Основна характеристика на медицинската специалност "Спешна медицина"
1. Дефиниция, основни цели и задачи на специалността "Спешна медицина"
1.1. С термина "Спешна медицина" (СМ) се определя медицинска специалност с преобладаваща терапевтична насоченост, която обхваща дейности от почти всички клинични медицински специалности в частта им относно спешността в извънболничната и в болничната медицинска помощ и която чрез различни диагностични и лечебни дейности обслужва широк контингент пациенти, нуждаещи се от спешна медицинска помощ.
1.2. Медицинската специалност "Спешна медицина" може да бъде практикувана в лечебни заведения за извънболнична медицинска помощ, в лечебни заведения за болнична медицинска помощ и в други лечебни заведения по чл. 10 от Закона за лечебните заведения.
1.3. По своята същност специалността "Спешна медицина" е интердисциплинарна специалност, което налага в този стандарт да бъдат дефинирани две основни понятия, които определят нейния предмет, цел и задачи, а именно: "спешно състояние" и "спешен пациент".
1.3.1. В съвременната медицинска наука и практика като "спешно" се определя всяко нововъзникнало или съществуващо болестно състояние, което ако не бъде диагностицирано и лекувано незабавно, води до смърт или тежки, необратими морфологични и функционални увреждания на жизненоважни органи и системи.
....
1.3.2.1. Обществено определение - спешен е всеки пациент, който счита себе си за такъв и е уведомил за това центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП), който със специализиран, случаен или собствен транспорт или "на крака" е влязъл през входа на спешното приемно отделение (СПО).
1.3.2.2. Медицинско определение - спешен е всеки пациент, при който е налице нововъзникнало или съществуващо болестно състояние, за което, ако незабавно не бъдат предприети медицински дейности, може да доведе до смърт или до необратими морфологични и функционални увреждания на жизненоважни органи и системи.
1.3.2.3. Съвкупното прилагане на двата принципа за определяне на понятието за спешен пациент предполага, че всяко лице, отговарящо на общественото определение за "спешен пациент", следва да се счита за такъв до момента, в който по обективен начин се докаже, че не са изпълнени медицинските критерии за наличие на "спешно състояние".
1.4. Основната цел на специалността "Спешна медицина" е да бъде излекувано или прекъснато развитието и задълбочаването на "спешното състояние" при пациента, водещо до смърт или тежки, необратими морфологични и функционални увреди на жизненоважни органи и системи.
...
...
3. Изисквания за професионална компетентност за практикуване на специалността "Спешна медицина"
3.1. Дейности в областта на медицинската специалност "Спешна медицина" могат да осъществяват лекари с призната специалност по "Спешна медицина", които притежават съответните теоретични познания, практически опит и умения.
3.2. Придобиването на специалността "Спешна медицина" се осъществява по реда на Закона за здравето ....


В същия медицински стандарт, действащ от 2014, има описания на центровете за спешна медицианска помощ, спешните отделения с посочени изисквания за квалификация, оборудване и прочие.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: проф. дървингов
Петьо01
26 Авг 2015 12:45
Мнения: 221
От: Bulgaria
Да не би досега служител/к/ите от 112 да не са сортирали повикванията по спешност? Опитват се горките, според знанията и настроенията си. Невинаги успяват. Пък и ако започнат да разпитват надълго и нашироко какво точно му има на нуждаещия се, ще увеличат времето за реакция. А и могат ли да разчитат на компетентни и обективни /от приятели и роднини?!/ обяснения?
Най-добре е да извадят лекарите от линейките, да сложат вместо тях парамедици, което би позволило със същите пари да се поддържат повече екипи. А в спешните центрове да се оценява всеки конкретен случай. И ако линейката е разкарвана без нужда - глоба и плащане на разходите.
Калки
26 Авг 2015 12:52
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Линейките на спешна помощ НЕ откарват пациенти обратно до дома им.

По принцип е така, съгласен съм. Но в моя конкретен пример - център за спешна помощ в Ябланица, Ловешко - линейката, след като е закарала пациента до болницатав Тетевен или Луковит се връща обратно в Ябланица. Така че ако инфарктът е, да речем, в с. Орешене, 30-те километра обратен път си остават.
Разбирам, че предложението на г.н калки е първо да бъде запитан всеки общопрактикуващ лекар за мнение дали даден случай е спешен или не.

Е, това определено е заяждане. Естествено, не всеки, а личният ОПЛ на пациента. Моят, например, има пълно досие на всичките ми прегледи при кардиолог, с всичките медикаменти и препоръки и би могла да даде някаква по-компетентна оценка при една хипертонична криза. Аз поне й вярвам.

Стандартите по спешна медицина не са скрижали, неподлежащи на промяна. Пък и едва ли са най-доброто, ако погледнем какво е дереджето на спешната ни помощ.

Хайде, бъдете здрави, че да не се налага на практика да проверяваме чия идея е по-правилна. Не всеки има късмета на проф.д. да има подръка у дома по една сюрия лекари. И не всеки живее в голям град.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Калки
hamel
26 Авг 2015 12:56
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Имам един такъв въпрос - колеги, наистина ли смятате, че със законодателни кръпки, ще се промянят философията и практиката на мед. служби, на правоохранители, на общини, на образователни учреждения? Наистина?
hamel
26 Авг 2015 12:59
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Не всеки има късмета на проф.д. да има подръка у дома по една сюрия лекари
Битието определя съзнанието. И аз нямам проблеми, но не е там работата, ако имаме претенции за социално ангажирани люде. И професори и големи доктори са под ръка. Но не е там работата.
Калки
26 Авг 2015 13:03
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
наистина ли смятате, че със законодателни кръпки, ще се промянят философията и практиката на мед. служби, на правоохранители, на общини, на образователни учреждения? Наистина?

А с какво, според теб ?
hamel
26 Авг 2015 13:06
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
А с какво, според теб ?
Това не е отговор на въпроса ми.
Впрочем, имаме си Конституция, нали? И там, някъде в началото й, е записано, че РБългария е социална държава. Как се проектира този императив в/у законите ни?
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: hamel
Добави мнение   Мнения:76 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща