Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Орфей отново разпнат. Европа, атентатите, кои сме ние и защо сме тук
Отиди на страница:
  Мнения:4859 « Предишна Страница 87 от 243 85 86 87 88 89 Следваща »
Асол
27 Сеп 2016 17:35
Мнения: 47,690
От: Bulgaria
Аз не съм специалист по темата, ама като гледам какви ги пише щурчо - почвам да се изпълвам със самочувствие
Minderbinder
27 Сеп 2016 17:37
Мнения: 5,159
От: Bulgaria
Днес попаднах на един материал от 2013-а, който ми се видя забавен. Мисля, че има някакво отношение към темата





Римската империя построи първата магистрала в Тракия
КУЛТУРА
16.07.2013

След четиридесетгодишни политически и строителни превратности, на 15 юли 2013 година, най-накрая се проточи първата цялостна българска магистрала.

Ако древните римляни можеха да надникнат в бъдещето, щяха да са много изненадани от това събитие. Защото на същото място преди 1800 години същата магистрала е била обикновено явление, макар наполовина по-тясна. Но от по-здрав материал – камък. Все още са запазени участъци от нея.

По онова време Римската империя свършвала там, където свършвали европейските географски познания. И обратно. Китната провинция Тракия била любима локация за почивка, за бани и санаториуми, както и поземлен фонд за ветераните от войните. В това българско изречение всичките подчертани думи имат римско авторство и са останали непроменени в своето значение. Както и причините да се построи същият път. Само че за сто години римляните били готови с отсечката от Виндобона, днес Виена до Византион, днес Истанбул. Пътят бил наречен Виа Милитарис заради придвижваните безчетни легиони от Галия чак до Сирия. Паралелно с него били прокарани и всички известни днес главни пътища около цялото Средиземно море в дълбочина от 1000 километра – на север/юг, изток/запад, по диагонал и успоредно. Като Виа Егнация по цялото адриатическото крайбрежие, пътят по северноафриканския крайбрежен силует, в Египет до Среден Нил, на запад до днешния Занзибар и Мавритания, в Мала Азия и Юдея, до Кавказ и Армения. В Испания, Британия, Галия, Германия. Все в същите сто години.

Римляните познавали асфалта, но решили, че е по-добре и по-здраво да изградят пътищата си от камъни. Всеки камък старателно се напасвал със съседните и се набивал в грунда, който преди това се изграждал от три пласта. Пътните стандарти били спазвани в съответствие със ‘Законите на 12-те таблици’, разработени още към 450 г. пр. н. е. Пътищата били разделени на участъци - semita /пешеходни/ - най-периферния участък, широк 30 см.; iter – участъкът в който се движели пешеходци и конници, широк 92 см.; actus – участък по който се движат каруци и колесници, впрегнати с един кон, широк 122 см.; и двулентова via – основната част от пътя с широчина 244 см. Така ширината на стандартния римски път била около 10-12 метра. Често за каруците били правени и два улея с ширина между тях 143 см., станали впоследствие образец за железопътните линии. Именно на такива римски улеи в началото на 19 в. Стивънсън тествал първия си локомотив.

Римляните не признавали завои – пътищата им прорязвали скали чрез тунели и преминавали над клисури чрез виадукти. Пак техни думи. Пътищата имали канавки и системи за оттичане на водата. Да споменем и акведуктите, някои на три етажа – за водата, за колите и за пешеходците. На всяка миля (1.5 км) край пътя бил полаган милиарен камък, който имал пореден номер. На всеки двайсет мили покрай пътя стърчал каменен пътен знак с указание за разстояния до селищата. На всеки 50 мили имало по една пътна станция с отпочинали коне за каруци и талиги, жилище на администратора на участъка, хан, таверни. Още няколко римски думи. На всеки стотина мили възниквали тържища. Като Пизос около Пловдив и Туида под Сливен.

Всичката горна информация, често по-подробна от съвременната, се съдържала в римските пътни карти – итинерарии, някои запазени и до днес. В началото на 2 век при император Траян съществували вече около 100 000 километра държавни пътища. Само 14 000 километра били построени в самата Италия. Останалите пътища били изградени в провинциите, като по този начин варварските народи били приобщавани към цивилизования свят. И не само по този начин.

Което поставя два основни въпроса:

Кой е по-ефективен - наемният или робският труд? Но и двата вида са използвани от римските администратори.

И дали техническият прогрес може да надмогне едно некадърно държавно управление две хиляди години по-късно?

Ира Антонова


Източник - Натисни тук
mercury
27 Сеп 2016 17:38
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
Мизийке, идея нямам какъв е тоя псалм 151.
Сега пък оставаше и псалмите да ги знам наизус.
67
27 Сеп 2016 17:40
Мнения: 7,197
От: Benin
Пътните стандарти били спазвани в съответствие със ‘Законите на 12-те таблици’, разработени още към 450 г. пр. н. е.

Мисля, че следва да се издирят, отпечатат и въведат наново.
tryy
27 Сеп 2016 17:55
Мнения: 1,325
От: Andorra
Има ли тук някой, дето да не е специалист

Моя милост.
Все пак, лесно отличавам небивалиците.

От времето на Лоренцо Вала, че и от по рано специалистите имат методи за отсяване на лъжите и измислиците. В наши дни - повече и по- усъвършенствани.
Проблема днес е, че писането стана много евтино и не един пощурял си избива комплексите с щуреене. Специалистите не могат да им насмогнат в оправянето на щуротиите.
Пък... ако се случи пощурелия да има власт... тогава що щуротии щура!!! Поколения са нужни за да бъдат оправени.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: tryy
Manrico
27 Сеп 2016 18:01
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Глей ся ко стана!
Ancient Roman coins unearthed from castle ruins in Okinawa

NAHA, OKINAWA PREF. – Coins issued in ancient Rome have been excavated from the ruins of a castle in Okinawa Prefecture, the local board of education said, the first time such artifacts have been discovered in Japan.

Based on X-ray analysis, however, the board said the coins appear to bear an image of Constantine I and a soldier holding a spear.

Натисни тук
Начи, в Япония намерили монети вероятно на Константин, който си е наше момче тракийче от Ниш, ergo, и самураите траки излязоха!
Предводител на команчите
27 Сеп 2016 18:05
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
От времето на Лоренцо Вала, че и от по рано специалистите имат методи за отсяване на лъжите и измислиците.


Този човек е бил гений. Впрочем толкова е проста хрумката му, че не е ясно как 600 години никой не се е сетил за това!

Based on X-ray analysis, however, the board said the coins appear to bear an image of Constantine I and a soldier holding a spear.

Стандартна иконография за Константинови монети, най-често двойка копиеносци, но има и по един. И да, траките са се докарали до Окинава. Чакаме евидънс и от Пърл Харбър.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Предводител на команчите
67
27 Сеп 2016 18:13
Мнения: 7,197
От: Benin
Начи, в Япония намерили монети вероятно на Константин, който си е наше момче тракийче от Ниш, ergo, и самураите траки излязоха!



67 27 Сеп 2016 03:52
Бонго, благодаря най-искрено за обяснението. Целта на поста не беше тази, хетите ми трябваха само заради папируса, който да замени варовиковите плочи. Общо взето постът беше да се даде знак, че ви чета с удоволствие и интерес. Нещо като картичка "От благодарна читателка", генуфлектване на тема "Пишете още!" Готова съм да изтрая даже щурчо, даже Чингис Хан с японския император ще призная за траки, само да не спирате!


Бонго, сега речи, че нямам пророчески дар! Ето, Манрико донесе вода от извора, и самураите са траки, вероятно и императорът им е такъв, още вчера го чувствах с гръбначния мозък!
tryy
27 Сеп 2016 18:39
Мнения: 1,325
От: Andorra
... и самураите са траки, вероятно и императорът им е такъв, още вчера го чувствах с гръбначния мозък!

За самураите не знам, но за тези като нищо да се намери някой чилингир да докаже, че се тракат
https://bg.wikipedia.org/wiki/Айни

Ловкия
27 Сеп 2016 18:48
Мнения: 56,087
От: Ghana
Начи, в Япония намерили монети вероятно на Константин, който си е наше момче тракийче от Ниш, ergo, и самураите траки излязоха!

Е, ако не траки, то поне макединци със сигурност са.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Ловкия
SgtTroy
27 Сеп 2016 19:09
Мнения: 6,667
От: Mauritius
то поне макединци със сигурност са.


македонците са траки
67
27 Сеп 2016 19:21
Мнения: 7,197
От: Benin
то поне макединци със сигурност са.


македонците са траки

Ловкият няма предвид македОнците, които са траки, а унуй другото племе, македИнците! Те са предците на ИНдианците, които също са траки, ама още не го знаят, защото не са намерени съответните монети!
Miziika
27 Сеп 2016 19:32
Мнения: 2,816
От: Bulgaria
работата pro bonus е най-сладка

Това на какъв език?

lingva grillorum

tamen:
by writing 'pro bono' you get to bonuses, so your short cut will be 'pro bonus sribere'
Предводител на команчите
27 Сеп 2016 19:39
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
lingva grillorum

Дорис
27 Сеп 2016 19:44
Мнения: 28,933
От: Bulgaria
Уууууу...
Miziika
27 Сеп 2016 19:45
Мнения: 2,816
От: Bulgaria
Darby
14 Септември 2016 18:57
За Орфей - в малко по-различен аспект.
Докато ровех из нета за доклада на един полски автор - свещеник и д-р по история - за Орфей, Давид и Исус и псалм 151 (не го открих, за съжаление), попаднах на доста публикации, засягащи по един или друг начин тая тема. Някои от тях представляват солидни изследвания, други - не толкова, но поне тези от първата категория, които успях да попрегледам, съдържат ясно изразен полемичен елемент.
Тук ще посоча само кратичката достъпна част от един материал, написан по-скоро в публицистичен стил (и с картинки ), но ако някой се интересува, може да открие други в нета.
The Legacy of the Harp: What David, Orpheus and Jesus Have in Common -
http://www.jhom.com/topics/david/orpeus.html

За разполагащите с повече време - ако напишете в търсачката "Orpheus, David, Jesus, Ps. 151", ще откриете много интересни материали за четене..


sorry mercury, репликата била на Lady Darby
Miziika
27 Сеп 2016 19:47
Мнения: 2,816
От: Bulgaria
какво те смущава, лингва - lingVa = lingUa
за един археолог, това е правило №1
Предводител на команчите
27 Сеп 2016 19:51
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Бе убуу, ма отдавна има и U, и V на клавиатурата ми ...
Но нека приемем, че е от желание да сме интересни, не от друго ...

щурчооооооо, дека отидЕ? Предатира ли черквата? Знайш ли какво са почитали поклонниците в Солун "преди мирото"?
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: Предводител на команчите
67
27 Сеп 2016 19:55
Мнения: 7,197
От: Benin
Бе убуу, ма отдавна има и U, и V на клавиатурата ми ...

Така е, като сте се отучили от варовиковите плочки! Там каквото изчукал каменоделецът, а вие тук клавиатури, не знам си какви си гевезлъци!
Miziika
27 Сеп 2016 20:00
Мнения: 2,816
От: Bulgaria
'u' и 'v' са равнозначни. Единствено когато се пише текст само с главни букви (римски надписи върху камък, заглавия на ръкописи и книги) се предпочита 'V'.
  Мнения:4859 « Предишна Страница 87 от 243 85 86 87 88 89 Следваща »