Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Задължително 50% родни стоки в супермаркетите - вредно и скъпо за всички
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:30 Страница 1 от 2 1 2 Следваща
brianjones
19 Окт 2016 19:46
Мнения: 1,133
От: Bulgaria
***
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: sybil
kaily
19 Окт 2016 20:45
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Земеделското министерство подкрепя идеята за протекция на българските стоки, а БСП вече внесе законопроект

То БСП нали ще трябва да почне да плаща наем като всички останали обикновени стопански субекти, трябва да си избие отнякъде парите за наема, примерно от ония, за които лобира. От което следва, че изберете българското ще стане даже още по-скъпо заради цената на наема на Позитано.
Простак
19 Окт 2016 21:00
Мнения: 878
От: Bulgaria
Не виждам каква е разликата, когато аз си пазарувам от останалите 50%.
Amazon
19 Окт 2016 21:21
Мнения: 5,842
От: Congo, the Democratic Republic of the
Това може и да се регулира с мита врху хранителни продукти, които имат родно производство. Обаче вроятно ЕК ще ни ошмари ако го направим.
hamel
19 Окт 2016 21:26
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Това може и да се регулира с мита врху хранителни продукти, които имат родно производство. Обаче вроятно ЕК ще ни ошмари ако го направим.
Но, евроценностите са си €ценности.
OLDMAD
19 Окт 2016 21:32
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Обаче вроятно ЕК ще ни ошмари ако го направим.

Тц!
Не може!
Щото покрай нас са Турция, Македония, Египет, Йордания и проч., които изобщо не бръснат ЕС "за слива"(както у СЕГА вече е модерно да се пише)!
(за Китай няма да споменавам, щото като им турна чесънът у буркан със зеленчуци, и той посинява!)
kaily
19 Окт 2016 22:07
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Че на веригите почти всички стоки са им ЕС производство, мита не може да наложи, за ужас на бг чорбаджиите.
редник
19 Окт 2016 22:16
Мнения: 9,547
От: Bulgaria
Уважаема Редакция,
Защо все по-малка взискателност проявявате към материалите и авторите...
Ако вземем примерно зеленчуците. За да има икономически позитиви един търговец да ги продава, трябва да постигне минимална цена на продажба, която да покрива оперативните му разходи. Следвайки тази логика, на теория за него е изключително негативно държавата законово да му налага да купува домати

Та творецът на тези редове дори не знае какво са плодове и какво зеленчуци, а да коментирам изразните средства не виждам смисъл...
Patriot1965
19 Окт 2016 22:42
Мнения: 6,184
От: Cape Verde
По-малко държава - по-ниски цени. Никой не може да докаже, че каквато и да е намеса (регулация) в търговията би довела до ползи за потребителя.
Кайзер Созе
19 Окт 2016 22:44
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
Надявам се да няма квота за 50% БГ банани или 50% БГ маслини или кралски скариди.Голямо писане на сертификати ще падне.
Кайзер Созе
19 Окт 2016 22:48
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
Никой не може да докаже, че каквато и да е намеса (регулация) в търговията би довела до ползи за потребителя.
Спомням си когато археолози откриха маркирани теглилки от античен пазар- това е държавна регулация.И дори , викат, древните- при Хамурапи, имали закони регулиращи Пазара.С интересни санкции.Но сигурно само при Хамурапи на пазара е гъмжало от измамници.Предполагам че още тогава някой е ревнал че от държавна регулация потребителя полза няма, но пък си мисля че потрбителите са си умирали от кеф, кога регулаторите са му свалили кожата с бича заради търговски измами.Големи варвари са били Хамурапито и наследници.
palavnik
20 Окт 2016 03:02
Мнения: 412
От: Bulgaria
Във Франция 80% от стоките в магазините са с местен произход. Нищо не пречи и в България да е така. Няма да е зле и поне 30-40% от стоките в европейските магазини да са с български произход. Известно е, че повечето западняци с нетърпение чакат ваканцията, за да отидат в Гърция и да се наядат вкусно, а идващите в България нагъват шопска салата като невидели.

Така че идеята е добра, но подходът е грешен, защото е спорен. По-подходящо би било да се повишат изискванията за качество и да се спрат всички вредни, некачествени и с дъмпингови цени храни - безумно лют китайски чесън, съдове от радиоактивна китайска керамика, бъкани с нитрати турски, гръцки, египетски и пр. зеленчуци, турски дрехи избелвани и боядисвани с вредни химикали и пр. Подобен подход би бил трудно атакуем и има смисъл дори и за търговците, защото като си отровят клиентите ще останат без клиенти.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: palavnik
тупан темно
20 Окт 2016 08:22
Мнения: 2,797
От: Bulgaria
Това може и да се регулира с мита врху хранителни продукти, които имат родно производство. Обаче вроятно ЕК ще ни ошмари ако го направим.

Това не означава ли пак вдигане на цените? Социалисти напират за по-високи цени на пазара? Не мое са социалисти тея... Нема начин.
Българските продукти ще са с приоритет, когато се отстранят прекупвачите. 30 ст. мляко от производител, 2 лева в магазина. 10 ст домати, на пазара лев и петдесет.
mick
20 Окт 2016 10:12
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Мдаа по-добре е да си има мита.. такива, че държавите с големи субсидии и по-добър климат да не могат да продават толкова евтино и да убиват нашето производство. Все пак земеделието е част от националната сигурност. Не може всичко да е внос.

Обаче нали вече нямаме суверенитет.. каквото каже ЕС.. ама те там мислят за фирмите в Германия, Франция и Холандия да речем.. ние просто сме просто за тях клиенти, които трябва да купуват, а не да произвеждат. Гърците ни заливат със субсидирана продукция, която продават за 0 стотинки даже, просто защото субсидиите им са достатъчни и на килограм продадена продукция, независимо на каква цена.

Задължителните 50% родни стоки няма да свършат работата на митата.
Perseus
20 Окт 2016 10:21
Мнения: 2,726
От: Bulgaria
По-малко държава, по-ниски цени. В момента БГ продукцията е ПЪЛНА СКРЪБ! С малки изключения. Но те не могат да запълнят 50% от пазара. Какво производство има в територията? Зърно, химия и ... май това е. Плодове и зеленчуци - недостиг и масово са толкова некачествени, че не стават. Имал съм случаи, в които да избирам само вносна продукция по миризмата на зеленчука. И т.н. и т.н. В ЛИДЛ например съм попадал на некачествена БГ продукция, която след две седмици е изчезвала и никога повече не се е появявала - което значи че има контрол на качеството. За разлика от държавният контрол, който позволява същото лайно да се продава по всички останали магазини. Тука видях някой да се мъчи да обяснява "че във Фрация било така". Ами така е, ама Франция ИМА производство да задоволи половин Европа, но има и КАЧЕСТВО, за да изберат френското. Само като пример ДИКСАУНТ серията на Карфур (дето Гърците съсипаха в района) беше в пъти по-качествена от всичко българско... Такива ми ти работи. Да ги ... и популистите тъпи и народопсихология дето все иска "някой да направи нещо" и все се възползват най-големите мошеници!
Perseus
20 Окт 2016 10:27
Мнения: 2,726
От: Bulgaria
Mick, кой убива БГ производството? Западната продукция или местната лакомия дето иска с 10 стотинки инвестиция да искара 2 лв? Пак казвам, няма качествено(!) производство. Само боклуци. Е как да избера боклук, ако има вносен аналог, който макар и с 50 ст. по-скъп е в пъти по-хубав? "Изберете българското" се е превърнало в "Как да се отровим с най-много боклуци". Много малко са изключенията, като част от тях са именно местните марки на веригите.
Пикачу
20 Окт 2016 11:18
Мнения: 8,152
От: South Africa
Коя верига от магазини плаща на авторчето?
KaraKoliu
20 Окт 2016 11:21
Мнения: 2,142
От: Bulgaria
Авторът е прав. Такива ограничения в асортиментите на търговците не бива да се допускат. По-голяма част от българските хранителни продукти са боклуци, ерзаци и фалшификати. Такива, разбира се, се внасят и от чужбина. Но ако се допуснат ограниченията ще изчезне конкуренцията и единственото, което ще постигнат авторите и, ще са по-високи цени на същите боклуци, ерзаци и фалшификати.
Пикачу
20 Окт 2016 11:21
Мнения: 8,152
От: South Africa
*
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: sybil
Manrico
20 Окт 2016 11:25
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Когато българската стока е с по-добро съотношение цена/качество от вносната, си купувам българска. Когато по-добра е вносната - вносна. Българските производители имат на пазара предимствата на по-ниските транспортни разходи и по-евтината работна ръка. Ако и това не им стига, за да произведат конкурентна стока - ДГД.
Нова
20 Окт 2016 11:56
Мнения: 102
От: Bulgaria
Не купувам от чужди "вериги" магазини. Купувам от български производители, от кварталните магазинчета и от една- две местни "вериги" магазини (разбирай от града, в който живея). Химия също от български производители, като изключение някои продукти от Германия. Това по причини, описани в една табела, сложена пред малко квартално магазинче в Англия. В свободен превод звучи така: "Когато купувате от малки търговци, не помагате на нечии изпълнителен директор да си купи трети ваканционен имот. Вие помагате на малко момиченце да получи уроци по танци, на малко момченце да получи спортен екип, на майка и баща да сложат храна на масата. Пазарувайте от кварталните магазини!"
Статията според мен е поръчкова.
Добави мнение   Мнения:30 Страница 1 от 2 1 2 Следваща