Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Задължително 50% родни стоки в супермаркетите - вредно и скъпо за всички
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:30 Предишна Страница 2 от 2 1 2
kaily
20 Окт 2016 12:20
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Във Франция 80% от стоките в магазините са с местен произход. Нищо не пречи и в България да е така.

Пречи това, че няма производство, във Франция на пазарите се продават основно стоки от производители, в България на всички пазари вече се продават стоки, купени от прекупвачи, които са ги купили от не се знае къде. Една жена оня ден ми каза, че бобът е от Египет и отдавна вече няма български боб. Та откъде ще намерят 50% български боб, моля?
То идеята да забраниш нещо на супермаркетите е идиотска, направете така, че да има родно производство на сносни цени, то само ще си намери пътя към пазара.
И като трябва половината боб да е български, откъде ще го вземат?!

В България отдавна се унищожи производството на продове и зеленчуци и остана само пшеница и слънчоглед, щото е най-голяма печалбата от тях. Че даже тая пшеница се изнася и отвън се внася фуражна за нашия хляб, щото сме говеда.

И вместо да бръкнат в корена на проблема идиотите го задълбочават още повече.
Educated
20 Окт 2016 13:57
Мнения: 54
От: Bulgaria
ПОДИГРАВКА от страна на БСП - през кой период големите търговски вериги цъфнаха във всеки град - за забравилите да припомним - 2002 - 2007 г. Кой уверено водеше страната напред - СЪЩИТЕ. Със закон веригите не ще ги спрем, а само ще вдигаме пушилка и ще правим демагогия. За някои български продукти дори пари да ни дават не трябва да рискуваме да ги ядем. А за търговските вериги - те са такива, каквито реалната ни действителност им позволява. В заключение - трябва да съм луд да ям български кашкавал за 16-18 лв., като мога да си купя холандски за 10-11 лв, а българския го правят с мляко за 50 ст/л, а холандсия за 70-80 ст. Ха наздраве!
mick
20 Окт 2016 16:54
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Perseus
20 Октомври 2016 10:27


Евтиният внос убива българското. Евтиният субсидиран внос от ЕС. Евтиният внос от Турция/пак субсидиран/ от Македония и другите южни държави.

И това е вече 27 години. Големите субсидии само за зърнарите също убиват зеленчукопроизводството да речем. Животновъдството също.

Калпавото ни законодателство - също убива земеделието ни, всъщност цялата ни икономика. Особено липсата на адекватен данък върху всички имоти. Щото благодарение на тая лиспа цените хвърчат/без горна граница, всеки стои и чака, вдига цените и чака, едно да продаде ама на висока цена/ и в същото време има огромна количество неподдържани и неизползваеми имоти.
fraxinus
20 Окт 2016 18:47
Мнения: 852
От: Bulgaria
Мъкааааа

Умрем да знаем как македонските земеделски стоки са конкурентни на нашите, след като в Македония НЯМА земеделски субсидии? Да не би щото македонските земеделски производители орат, сеят и поливат докато нашите точат евтина нафта за тираджиите?
дядо Илия
20 Окт 2016 19:40
Мнения: 353
От: Bulgaria
Като чета постовете разбирам, че почти всички не са наясно как се произвеждат у нас зеленчуците - не могат вкусните български домати например да се продават в супермаркетите или в големите вериги, защото те просто имат трайност 2-4 дни, т.е. ще се развалят бързо. Вносните домати са специални сортове, издържащи на транспорт, студ, претранспорт и т.н. , но пък нямат вкус. Така, че който иска такива домати например, да ходи на пазара и да дава повече пари! Същото важи за всички промишлено приготвени храни - мляко и млечни продукти, месни продукти и т.н. !
bgman13
21 Окт 2016 14:25
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
Те съга, че ви обясним, кво е тва "цена" и кво значи "скъпо" и "евтино".

ЦЕНА - КОЛИЧЕСТВЕНО СЪОТНОШЕНИЕ ПРИ РАЗМЯНАТА НА ДВЕ ИЛИ ПОВЕЧЕ СТОКИ.

При това съотношение имаме знак за равенство. Примерно: 5 глави лук = 10 кибрита. Само че между качествено различните неща не може да има знак за равенство. Значи зад различните стоки има някаква субстанция, която е техния общ знаменател. Тая субстанция е човешкия труд. Заместваме следователно думичката "стоки" в заглавието с думичката труд.

"Задължително 50% роден труд в супермаркетите - вредно и скъпо за всички"

Това заглавие-девиз, има претенцията като да изглежда според пазарните принципи на днешната икономика (за която някои казват, че не е наука). Но същевременно, то като че ли казва, да работим по-малко, пък да консумираме. За кво трябва да работим, ни казва заглавието, не е ли по-добре, да получаваме подаръци. Е, ква пазарна икономика, кви пет лева? Тва си чиС популизъм.

"За да получиш, трябва да дадеш!" - китайска поговорка. За да купят българите, като купувачи, трябва да са произвели, като производители. Ако тяхната продукция се изкупува на ПО-НИСКИ цени, те няма да има с какво да купят, дори и да купуват на НИСКИ цени.

От къде идат по-ниските цени на родния труд, спрямо тоя в ЕС? Да не би да е от свободния пазар, в който държавата не се намесва централно? Обратното е - те идат от несвободния пазар, в който държавата и по-точно банко-държавата се намесва централно. Първо имаме централно определяне на емисията на лева и еврото. Второ имаме централно определен валутен курс лев-евро. Трето имаме централно определен лихвен процент в България, ЕС и САЩ. Четвърто имаме петролен стандарт но само за долара.

Някъде на пето място, вече иде субсидирането с пари от въздуха (купони) на държавата (ЕС, чиито филиал е България). За българското производство има централно наложени като субсидия едни пари, а за небългарското производство има централно наложени други пари.

Как може да се пресече тоя несвободен пазар, който ни е поробил?

1. Премахване на монопола над държавната власт, чрез внедряване на Правилната избирателна система.
2. Унищожаване на банките, т.е. на парите без покритие и лихвата. Това предполага като пари да функционират златото и среброто, но без монополното право на държавата да сече пари.
3. Срещу субсидираното от чужди държави производство, България може да се защити, като въведе мита. Срещу антипазарните методики, трябва да се действа антипазарно. И тогава, ще си дойдем на думата

- че когато произвеждаш плодове и зеленчуци на по-неплодородни от България територии, е нерентабилно да ги натовариш и с разход за транспорт, като ги докараш да ги продаваш в България. Или с други думи "На краставичар, краставици не се продават!"





bgman13
21 Окт 2016 14:32
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
mick
20 Окт 2016 10:12

Мдаа по-добре е да си има мита.. такива, че държавите с големи субсидии и по-добър климат да не могат да продават толкова евтино и да убиват нашето производство.


По-добър климат от България? Банани ли имаш предвид или всичко останало?
bgman13
21 Окт 2016 14:37
Мнения: 6,082
От: Bulgaria
Perseus
20 Окт 2016 10:21
Тука видях някой да се мъчи да обяснява "че във Фрация било така". Ами така е, ама Франция ИМА производство да задоволи половин Европа, но има и КАЧЕСТВО, за да изберат френското.


Откак Данон пипна производството на кисело мляко в България, в него вече няма нито мляко, нито лактобактектерикус булгарикус. Чао, всичко хубаво и приятни сънища!
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: bgman13
Engels
22 Окт 2016 01:07
Мнения: 9,067
От: Bulgaria
Задължително 50% родни стоки в супермаркетите - само ако се отнемат дотациите от зърнопроизводителите и отидат при тези които произвеждат за супермаркетите.
Другото са фантазии!

Добави мнение   Мнения:30 Предишна Страница 2 от 2 1 2