Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
IYI - вечната българска руна и mercury
Отиди на страница:
  Мнения:6709 « Предишна Страница 55 от 336 53 54 55 56 57 Следваща »
sim4o
02 Дек 2016 21:22
Мнения: 8,463
От: Bulgaria
Хуморът може и да не е добър ,но писаното за естетите, ми се струва, че е доста информативно!

А за Тадеуш Волянски и етруската теория прочете ли?
Miziika
02 Дек 2016 22:40
Мнения: 2,816
От: Bulgaria
А за Тадеуш Волянски и етруската теория прочете ли?

Гледах видеото. Руснаците възраждат стария интерес към Етрурия от старите имперски времена. Мераците им към средиземноморието са отдавна известни, но сега се засилват в новата геополитическа обстановка. Когато имаш полически интереси, плюс икономически такива, можеш да си изработиш всякакви езикови теории, които да ти паснат на интересите. Руснаците са добри в създаване на легенди и митове, при тях информацията/езикознанието са напълно подчинени на пропагандата. През миналия век за тях беше важно да обвържат българското население с измислени протобългарски заселници от Средна Азия. Всичко що беше с тракийски и римски произход се замиташе под килима и потъваше по мазетата на хранилищата. Сега обърнаха палачинката и взеха да търсят нови връзки с отоктонното население, като представят себе си за негови преки наследници. Та от там и възродената руска следа.

Разчитането на етруските надписи, наложени над руска канава, е спорно. Дават се примери с два кратки надписа, които не се разчитат изцяло, а само отделни думи и изрази се свързват в смислен текст. Малко ми изглежда натъкмена цялата работа. Ако се вземе български като основа, ще се получи по-добър резултат. Тръгва се със заместване на буквите от етруската азбука с кирилски букви. А после се търсят славянски думи в новонаписания код. Тази буквена транскрибция донякъде дава резултат при кратки текстове, но при по-дългите е неприложима.

Етрурия се свързва с Русия напълно произволно. Нерде Россия/Русь нерде Етрурия. "Rur" на латински е хинтерланд, село, провинция. Et Ruri eo -- отивам на село. Днешното име на региона е Тоскана, от Т(р)ускиа, населението -- т(р)уски/тоски. Известната "Тоска" е жителка на Тоскана. Буквените клъстери "тр' и "рт" са характерни за общия древен пеласгийски език. В модерния италиански, от двете съгласни е останала само едната. Но ако вземем Тракия, траки, при нас тази група съгласни е запазена. Определено има общи неща между древен тракийски и етруски. Но тъй като и двата езика са еxtinct, сравнението е много трудно и се налага да се прави на базата на отправки към съвременни езици.

Ключът към разчитането на етруски и тракийски е в сравняването на местни диалекти, които се явяват суперстрати на пеласките езици -- корсикански, сардински, сикулски, български, да се търсят остатъци от тракийски топоними, хидроними, стара битова лексика, наименования на домашни животни и растения. Или по някакъв чудотворен начин да се намери паралелен текст на етруски/тракийски записан на гръцки или латински, или на някой друг контактен език.

Това така на прима виста.

Редактирано: 4 пъти. Последна промяна от: Miziika
sim4o
02 Дек 2016 23:22
Мнения: 8,463
От: Bulgaria
Miziika 02 Дек 2016 22:40 Мнения: 1,290 Руснаците възраждат стария интерес към Етрурия от старите имперски времена.
Интересът, от имперските времена към Етрурия е всеизвестен!
Добре ли е, според тебе, че се възражда .. или е зле?

Тадеуш Волянски е пряко свързан с Империята и Императорството и Имперските времена (Le Premier Empire - епохата Ампир) !
безкрайно точна твоя забележка ..

Както вече споменах - той е бил Офицер във Великата Армия(Grande Armée) ! Водена е била армията лично от Императорът - от Наполеон!
Волянски е бил в 5-ти имперски корпус! При отстъплението на Grande Armée Волански е бил за кратко и в корпуса на Даву!
Авторът на "етруската теория" има и Имперски отличия - "Ordre national de la Légion d'honneur" ! Връчен му е лично от Императорът - от Наполеон!

Първата част на книгата на Волански за етруските и т.нар "славянска теория" е издадена в Гнездно (тогава град в Прусия) в 1846, втората част е издадена пак в Прусия в 1847 .г.!
Излизането на книгата 1846-47г . в Прусия, събужда голям интерес към етруските .. включително и сред руснаците!

Не виждам кой ще посмее да оспори мнението ти! Miziika 02 Дек 2016 22:40
От тогава (1846) до СЕГА интересът към Етрурия в руската интелигенция е горещ , както твърдиш и това, без съмнение е една от основните теми в дневния ред на обществото!

Блестящ интелект проявяваш!
Много на място свърза авторът на "етруската теория" Тадеуш Волянски с Империята! Правилно - че той има Имперско отличие!
Руснаците са добри в създаване на легенди и митове, при тях информацията/езикознанието са напълно подчинени на пропагандата.


Тоест??Информационните технологии и Лингвистиката са си пропаганда?
И Издаването на книгата в Кралство Прусия в 1846-47г. от бивш наполеонов офицер , уж с негови собствени средства е всъщност руско дело?
Па нарочно така правят - за да е конспирация?

Блестящ интелект, да повторя ..

А дали и самият поход на Император Наполеон, не е бил организиран всъщност от руснаците?
За да издадат книгата няколко десетилетия след това - и да ни заблудят?? .. сподели ..!
Редактирано: 5 пъти. Последна промяна от: sim4o
SgtTroy
02 Дек 2016 23:55
Мнения: 6,667
От: Mauritius
Блестящ интелект проявяваш!


ето кво става Команча кат заряза темата
Miziika
03 Дек 2016 00:10
Мнения: 2,816
От: Bulgaria
sim4o
02 Дек 2016 23:22

Много ласкаво мнение, благодаря. Дано да не е скрита някаква ирония, която аз, невежата, да не усещам и да се дъня на простора. (За удоволствие на команчи и бонговци, които нещо се умълчаха.)

Империите си приличат една на друга и това, което е служило на Наполеон, е служило по-късно и на Руския Император.
Само че Наполеон завзема Италия, докато Руснака все още не е успял. Но има мерак за региона определено.

В интерес на истината, за вярно, пълно и универсално разчитане на етруския език все още не може да се говори. Има хипотеза и нищо повече. Руснаците, обаче, тази хипотеза ги устройва напълно.

67
03 Дек 2016 00:11
Мнения: 7,197
От: Benin
Определено има общи неща между древен тракийски и етруски. Но тъй като и двата езика са еxtinct, сравнението е много трудно.

Някъде тук ми се намираше една кристална топка...
Miziika
03 Дек 2016 00:14
Мнения: 2,816
От: Bulgaria
ето кво става Команча кат заряза темата

Ами да. Котката като я няма, мишките танцуват. Il gatto assente, i topi ballano.
Miziika
03 Дек 2016 00:21
Мнения: 2,816
От: Bulgaria
Много на място свърза авторът на "етруската теория" Тадеуш Волянски с Империята!

Между другото, Наполеон е корсиканец, а островът е влизал в рамките на Етруската държава. Вероятно е чувствал етруската култура близка и родна.
SgtTroy
03 Дек 2016 00:22
Мнения: 6,667
От: Mauritius
Il gatto assente, i topi ballano.


ако позволите - QUANDO IL GATTO NON C'È, I TOPI BALLANO
SgtTroy
03 Дек 2016 00:27
Мнения: 6,667
От: Mauritius
Наполеон е корсиканец, а островът е влизал в рамките на Етруската държава. Вероятно е чувствал етруската култура близка и родна.


мне, чувствал е руската (същото като етруската, но с по-малко букви) култура близка и родна и затва е тръгнал на поход към москва
Miziika
03 Дек 2016 00:43
Мнения: 2,816
От: Bulgaria
мне, чувствал е руската (същото като етруската, но с по-малко букви) култура близка и родна и затва е тръгнал на поход към москва

мда. ходил е до масква на почти приятелско посещение (както сега руснаците ходят в Сирия), да види дали ще му хареса. и на него, като на гоша депардьов, не му харесало, станало му студено и се прибрал. е, имало и малко кьотек, ама така, колкото за фитнес и отскок.
въпреки че кръстосали шпаги, френско-руската дружба се запазила и френският език останал да служи като втори официален език на Руската Империя.
такива ми ти имперски работи
67
03 Дек 2016 00:49
Мнения: 7,197
От: Benin
въпреки че кръстосали шпаги, френско-руската дружба се запазила и френският език останал да служи като втори официален език на Руската Империя.

Това, предполагам, е било в руския град Париж, през 1814-та.
idproxima
03 Дек 2016 00:50
Мнения: 3,960
От: Czech Republic
Напальон е отделен вид - къс трак. Много добре се е проявил та са му написали и увертюра 1812. Като я чул, много се впечатлил и тръгнал да търси хубавата тракийка Елена, ма като нямало кой да му каже къде е, та да ни освободи пътьом от турците, намерил св.Елена, остров некъв, а и нетракийски. Починал от яд, но си оставил кичур коса да го дърпат поколенията. Мъжете по го помнят, щото оставил дълги маркови гащи с цепка отпред, за компенсация, а и едни едри златни монети, та да го благославят поколения крадци и касторабивачи.
67
03 Дек 2016 00:53
Мнения: 7,197
От: Benin
мда. ходил е до масква на почти приятелско посещение (както сега руснаците ходят в Сирия), да види дали ще му хареса.

Няколкоминутното търсене на документи за поканата на руския император към събрата му Наполеон да дойде да покрепи редовната руска войска в борбата с местните главорези в Московска Губерния не даде никакви резултати! Аз ли лошо търся, руският император ли така добре си крие картите?! Помагайте, хора, истината требе да излезе наяве! Може пък да са били обозначени с етруски руни по египетски папируси на филистимлянски, за заблуда, знам ли...
67
03 Дек 2016 00:54
Мнения: 7,197
От: Benin
касторабивачи


Това е от индийските походи на НаПолеОн-а, който е всъщност псевдоним на Сашо Македона в полеви условия! Иначе къде касти за разбиване ще му търсим!
idproxima
03 Дек 2016 00:57
Мнения: 3,960
От: Czech Republic
В армиата на напальон имало френски селяни, да дръпат обоза. Не искали да ги тряпят руснаците и научили по няколко руски думи. Артисали на връщане в днешната територия окрайна, Езика им се смесил с руския и го нарекли МОВА- сиреч, модерен вариант и сега го плещят в същата територия. Иначе и там са били
траките. Има могили и няма писменност, докато не дошли славянските братя да ги научат на църковнославянски, от който се днес отричат и имат английски акцент.
и френска неразбираемост - воальа!
....
Не ангажирам никого с мненията си, но истината не може да се скрие!
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: idproxima
idproxima
03 Дек 2016 01:04
Мнения: 3,960
От: Czech Republic
въпреки че кръстосали шпаги, френско-руската дружба се запазила и френският език останал да служи като втори официален език на Руската Империя. такива ми ти имперски работи


, а
Aaaaa, и френската кухня. Френските селяни научили русняците да правят пелмени, а останалото придобили от пленените френски готвачи. На война никой не убива готвач, а го използва за лични облаги. Така се облажили много дворяни и си докарвали френска кухня, с френч готвач и фини френски вина.
67
03 Дек 2016 01:15
Мнения: 7,197
От: Benin
Така се облажили много дворяни и си докарвали френска кухня, с френч готвач и фини френски вина.

Кое е вярно - остава си така! Виж колко спомени са останали в имената на блюдата, считани за исконно руски: оливье (нищо, че е салата), бьоф строганофф (Тук ошибочка вышла, било студено, на лов в Сибир, пратили Гастон да спретне нещо ядливо за кратко време. А той видял как един чукча стругова строганина, после чупи един блок мляко и отива да готви. Гастон се промъкнал до чума да види какво готви чукчата, дотичал после до неговия чум, повторил рецептата, но ръгнал бахар и лавров венец от собствените си запаси и воаля, нова манджа! Но какъв почтен човек, кръстил я на строганината, както му я обяснил неизвестният на историята чукча!), ром баба (ром, щото така и не свикнали със самогона, и баба, обрусевшим Гастонам понятно, что всегда cherchez la femme!).
idproxima
03 Дек 2016 01:22
Мнения: 3,960
От: Czech Republic
Само с руската салата нещата са неясни. по-русите и казват френска, а французите английска..англичаните македонска.....по-натаък незнамммм, но историята е като с френския ключ, на който франсетата казват английски ключ, а англичаните му викат мънки ренч, обаче за салата незнам да има маймунски вариaнт, освен ако не приемем, че македонците са първите хора пръкнали се от маймуните....мооооже!.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: idproxima
SgtTroy
03 Дек 2016 01:31
Мнения: 6,667
От: Mauritius
Преди няколко месеца в селската бакалия попаднах на langues de chat, каквито не бях виждал от поне 20 години, ако не и повече, та ми бяха съвсем излезли от съзнанието.
Веднага се запасих
Загребването с котешко езиче от бурканчето с кисело мляко и кестенов крем - безценно
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: SgtTroy
  Мнения:6709 « Предишна Страница 55 от 336 53 54 55 56 57 Следваща »