Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Референдумът е по-важен от изборите!
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:61 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща
ЗИТО
03 Ное 2016 09:47
Мнения: 2,864
От: Bulgaria
Той допълни, че използването на пряката демокрация е доказателство, че политиците служат на народа........ Ххехеее!
Д-р Перемянов
03 Ное 2016 10:03
Мнения: 3,425
От: Bulgaria
Не, Ватамов, не е това логиката, но ти изглежда няма как да я разбереш така или иначе...
Vatamov
03 Ное 2016 10:10
Мнения: 1,217
От: Bulgaria


Мен ме остави. Но би могъл да проявиш малко великодушие и обясниш на останалите четящи "господа и дами" за Швейцария, Британия и... България!


Бай Дан
03 Ное 2016 10:25
Мнения: 1,899
От: Bulgaria
Това тук е България, господа и дами, не Швейцария, и не Британия, дори.

И не искаме да ставаме като Швейцария или като Британия, дори.
Правилно другарю Перемянов! Много правилно!
Патагонец
03 Ное 2016 10:37
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
Резултатите от "Пряката демокрация" в българския й вариант видяхме след парламентарните избори 2009 година, когато имаше 34 мажоритарно избрани депутата, всичките от ГЕРБ (а може би и да е имало един-двама от ДПС).

Погледнах в уикито: 26 депутата на ГЕРБ, 5 на ДПС.
Очевидно някои въобще не съзнават опасността в Парламента да влязат представители само на три партии, а освен това е напълно възможно една партия да спечели 75-80% от местата при реална тежест от 30-35%. За представителство на малките паритии - забравете!
Това ли искате да стане?
Задължителното гласуване въобще не коментирам. Защо трябва да се разкарвам до секцията за да пусна невалидна бюлетина след като никой от кандидатите не ми харесва?

И аз искам реформи в избирателната система, но те в никакъв случай не включват горните предолжения. Аз искам пропорционална система с пълна преференция и преподреждане на листите с цел избиране на най-добрите кандидати, а не спуснатите отгоре. Такава система осигурява по-широка представителност в Парламента и избора на по-добри личности.

Няма да гласувам на референдума с надеждата да се провали, след като зная какво е мисленето на мнозинството.
Д-р Перемянов
03 Ное 2016 10:42
Мнения: 3,425
От: Bulgaria
В България, дами и господа, винаги се е гласувало/викало/ритало до смърт за "нашите" срещу "чуждите" . "Левски" срещу ЦСКА, "Ботев" срещу Локомотив, либерали срещу консерватори, стамболовисти срещу русофили, фашисти срещу комунисти, комунисти срещу демократи, да не продължавам... Докато в едни държави избират мажоритарно според качествата на личността, ние избираме по този признак - да е "от нашите". Особено в малките общини. А за да те спечелят да гласуваш "от нашите", понякога са достатъчни и само 50 лева, да не говорим, ако ти дадат да се докопаш до обществена службица - тогава си "наш" до гроб. Особено в малките общини... Не че такива неща не се случват в Британия, или Швейцария дори, но там те са аберация, а при нас - норма на поведение. Така е било винаги след Освобождението, така е днес, така ще бъде и занапред. Така че, у нас мажоритарните избори няма да доведат до нищо по-различно от еднопартиен режим. Мерсим за тая опция, господа и дами, но мисля да гласувам "против".

ПП
Опитах се да обясня "логиката" на сравнително популярен език, достъпен като за ватамовци, дано да съм успял.

ППП
С Патагонеца сме писало по едно и също време.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Д-р Перемянов
Бай Дан
03 Ное 2016 10:46
Мнения: 1,899
От: Bulgaria
А не мислите ли, че вече има нови поколения, които нямат този манталитет?
За разлика от Вас д-р Перемянов, аз много искам този манталитет да се промени.
Д-р Перемянов
03 Ное 2016 10:53
Мнения: 3,425
От: Bulgaria
А защо реши, че не искам този манталитет да се промени. Напротив, не само искам, но и работя цял живот за тази промяна, според силите си. Но не виждам чак тия "нови поколения"( особено пък, сред хората, попадащи в категорията "бай", виждам само някои наченки. Особено в малките общини. И при всички случаи не мисля, че промяната на манталитета преминава през еднопартийното управление. Този мач сме го играли, знаем, как свършва.
tsombain
03 Ное 2016 10:59
Мнения: 1,804
От: Bangladesh
Значи, авторът много добре го е описал - беге 'интелектуалците' и беге културтрегерите имат общо с демокрацията колкото обикновено магаре с Чайковски.
Смешен е плачът на хората дето казват че те пък няма пък да отиват да гласуват на референдум ... ей тъй на, не му аресали на единия доматиту и той пък нямало да купува ...
Такава елементарна, пещерна логика показва липса на яснота за околния свят - референдумът така и така ще се случва, ако отидете и гласувате против всички въпроси - поне вашия глас ще се отчете че сте против ...
Но, шубето, казват, е голям страх - подозират културтрегерните интелектуалци, че референдума ще успее в повечето точки, и единствения странен начин, по който се надяват да избегнат промяната, е ако активността на референдума е ниска и не е представителен ...
Жалка, смешна и съвсем постна картинка се очертава.
tatyana1
03 Ное 2016 11:03
Мнения: 4,668
От: Bulgaria
Като се има впредвид,че: този народ гласува за НДСВ, после за ГРБ- много пъти, а някои и за Бареков, изобщо не съм убедена, че е мъдър. Управляващите наистина са представителна извадка. А и как си представяте по- добре да се запознаваме с кандидат- дупетатите? Ако са по 20-30 за едномандатен район, откъде енергия и време да проучиш всички? Пак ще се гласува за партии. А по въпроса че ако нямали субсидии, щели да са подвластни на корпоративни интереси, те и сега са. Иначе защо ще прокарват толковяа много лобистки закони?
premen
03 Ное 2016 11:05
Мнения: 430
От: Bulgaria
Bonjorno,

с въпросите на референдума и така както вървят нещата България отива у киреча.

1. Чистата мажоритарна система на първо време ще доведе мафотите и богатите ( наши и вънщни ) на власт без алтернатива. Местната власт ще се срастне със закнодателната. Няма да се сформират отговорни правителства - всички ще са с правителството - нещо като сега, но по-убийствено щото ще се натискат сами Самите депутати ще са клиенти - нещо като повечето Гербаджии сега. Няма да се рекрутират професионолисти в администрацията - хората ще станат чисти клиенти на 100%. Няма да има въобще планове за развитие - не може да се организират - За каква модернизация ще говорим.страшното е след време - кантонизацията на страната по етнически принцип. В многонационална държава, а ние вече ставаме такава - това е смърт за титулната нация, особено на ветровито място като нашето.
2. С намаление на партийните субсидии - съществуването на партиите и създаването на нови, като обществени организми става невъзмоджно - ще има свмо проекти от типа на Бареков но под външно управление и финансиране или проекти за усвояване на бюджета и средства по интереси . Партиите ще се маргинализират. Политическата систане неуправляема и неадекватна на съвременната икономическа система.
3. Като добавим растящото невеэжество, необразованост, лумпенизация и зависимост - Бат Сали и Митьо пищова ще си ги избираме най- редовно ако слушкат собствениците на активи или външни централи и държави.
4 Подобна политическа система няма да има друга спасителна последваща трансформация освен диктатура (като в латинска америка през 20 век или като некоя арабска демокрация ) или революция ( а може и двете), -супер перспектива и без гаранции за положителна раносметка.
5. Чалгарят Слави не е от най-учените у нас, но си управлява проектите и не е толкова прост, че да не вижда подобно развитие. Значи иска власт или е част от проект с който под упойка ще затрие страната или в добрия случай ще циментира висшите кръгове на олигархията или външни сили на власт.

НО в келнерската чалгарска държава е така.

И понеже референдумът трябва да се състои - три не са спасителни, иначе нащо оскотяло племе само си слага въжето на шията.
Mladya hqsh
03 Ное 2016 11:13
Мнения: 7,050
От: Bulgaria
Не
Не
Да
enlil
03 Ное 2016 11:18
Мнения: 372
От: Bulgaria
Сам по себе си фактът на неучастие в изборите би следвало да бъде публично тълкуван само по един начин - като неодобрение на който и да е/ всеки един от кандидатите. Поради тази причина, специалното оповестяване на неодобрението - чрез участие в изборите и отделязване на специално място на общото неодобрение - става напълно излишно.

Пък туй за електоралното ми право, колко голямо и свещенно било и как на него се крепяло демократичното мироздание, са пълни глупости. Нямам нищо против да ми го отнемат, след като не го упражнявам. Голяма демокрация ще настане с абсолютно болшинство от бивши гласоподаватели, чийто избирателни права са отнети. Вменяването на същото в задължение представлява примитивна форма на юридическо насилие, която радикално преобръща неговата функционална обвързаност с личната свобода и свободния избор. По този начин спасяваха демокрацията при бай Тошо...
wreckage
03 Ное 2016 11:21
Мнения: 32,883
От: Bulgaria
Нямам нищо против да ми го отнемат, след като не го упражнявам.

Не могат(които и да са Те) да го отнемат, щото легитимността на решенията Им почива единствено върху свободата ни да си го упражняваме(правото) както намерим за добре.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: wreckage
хикса
03 Ное 2016 11:28
Мнения: 5,046
От: Bulgaria
Очевидно някои въобще не съзнават опасността в Парламента да влязат представители само на три партии, а освен това е напълно възможно една партия да спечели 75-80% от местата при реална тежест от 30-35%. За представителство на малките паритии - забравете!


А в президентството малките партии са тотално непредставени! Трябва и за там да се мисли. Примерно, пропорционално гласуване за президент. После, в зависимост от резултатите, ГЕРБ излъчва президент в понеделник, не е задължително всеки понеделник да е един и същ, БСП във вторник, всяка първа сряда са Реформаторите, а всяка втора - Патриотите, в четвъртък, ако е в четна седмица, до обед - Атака, след обед - АБВ, в нечетните - до обед - ДПС, следобед - ДОСТ, в петък от 8:00 до 8:30 - Жорж, от 8:30 до 9:00 - Пищова, от 9:00 до 9:30 - Марешки, от 9:30 до 10:00 - Дончева ...
Vatamov
03 Ное 2016 11:40
Мнения: 1,217
От: Bulgaria


Докторе, прочетох написаното от теб внимателно, но тези редове:
Така е било винаги след Освобождението, така е днес, така ще бъде и занапред. Така че, у нас мажоритарните избори няма да доведат до нищо по-различно от еднопартиен режим.
са резултат не толкова на логика, а емоционална реакция, израз на разочарование и страх от промени... Всичко това е жалко, защото прави възможно казаното от теб - така ще бъде и занапред А мен това ама никак, никак не ми се нрави
Убеден съм, че за 27 години сме извоювали правото си да грешим, нищо че е възможно да бъде така и занапред, възможно е все пак ти да грешиш


Д-р Перемянов
03 Ное 2016 11:44
Мнения: 3,425
От: Bulgaria
Естествено, че е възможно аз да греша. Аз просто изложих мнението си по въпроса за мажоритарния избор у нас, както и, как смятам да гласувам по тази точка. Не агитирам, и не оспорвам правото на различно мнение.

Все някога нещата ще се променят към по-добро - дали в неделя, или след 40 поколения, от гледна точка на Историята съществена разлика няма
Vatamov
03 Ное 2016 11:47
Мнения: 1,217
От: Bulgaria


...на сравнително популярен език, достъпен като за ватамовци,...
Хайде сега, много си пък и саркастичен. Всъщност цялото ти поведение показва едно - сега е лошо, но да не шаваме, защото може да стане и по-лошо! Лузърска логика, извинявай...

...или след 40 поколения, от гледна точка на Историята съществена разлика няма
Това малко ме обнадежди. Имаме шанс


Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Vatamov
генек
03 Ное 2016 11:48
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Цомбайнче,
значи викаш - "пешерно право" е да не харесваш предложенията? Май си изпреварил времето - готов робот. Подчиняващ се на всички заповеди - с натисдкане на копчето.
Не виждам какво да коментирам в калния фонтан, дето си излял. Не намерих мисъл в него - само глупости, ругатни и мантри...
--------------
Сайтът на Генек
Д-р Перемянов
03 Ное 2016 11:48
Мнения: 3,425
От: Bulgaria
Ти пък си много обидчив

(имам предвид Ватамов)
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Д-р Перемянов
Добави мнение   Мнения:61 Предишна Страница 2 от 3 1 2 3 Следваща